Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.11.2009, 10:50:42
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Fratilor, va rog din suflet, va implor, nu va mai impungeti.
Toata lumea are intentii bune si e bine sa ne spunem parerile, chiar daca par gresite.
Nu uitati, pentru fiecare dintre noi a murit Hristos!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.11.2009, 11:22:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Anita, stiu ca mesajul ii este direct adresat lui Andrei, dar te-ai gandit oare ca prin aceste vorbe ne indurerezi si pe noi, ceilalti, care traim departe de tara???

Un zambet plin de amaraciune starneste pe chipul meu replica "stralucirea strainatatii". Care stralucire Anita??? Cea a unei bucati ieftine de poleiala(stralucitoare, ce-i drept!) in care stau ambalate destule lipsuri, stres si probleme?

Din pacate, nu numai tu ti-ai format parerea ca strainatatea presupune doar bunastare, ce curge sub forma de lapte si miere pe cate 3 jgheaburi.
Sa stii Anita ca si tarile asa zis "dezvoltate" au oamenii lor nevoiasi, care nu sunt nici ei feriti de necazuri si durere, caderi si rastigniri.Eu traiesc printre astfel de oameni.
Si cei din strainatate cunosc ce e lacrima, si ei au nevoie de Dumnezeu si de rugaciune, poate mai mult decat cei care sunt"rasfatati" de a avea biserica la fiecare 100 m.

Vorbesti de spinii care nu ne lasa sa ne dezvoltam credinta?? Dar te-ai gandit ca poate, pe unii dintre noi, ne-a trimis Dumnezeu, "in mijlocul lupilor",tocmai ptr a ne ne intari credinta??
Sunt atatea marturii de oameni care, in Romania fiind, mergeau la biserica cand apucau, se rugau tot la fel, martea si primavara.... iar o data ajunsi departe de tara, fara biserici la tot pasul, cu atatea si atatea ispite in drumul lor, au renascut in credinta.
Draga mea ,
Nu inteleg de ce te-ai simtit vizata . Sper ca ceilalti care traiesc in afara si au citit mesajul sa nu gandeasca asa cum gandesti tu si sa nu se supere.
Eu mesajul nu l-am trimis lui Andrei ,ci Anei care este indemnata de unii dintre noi sa traiasca conform cu inselarea acestei lumi ,care devine tot mai desarta.
Ce am avut de spus lui Andrei am mentionat in acele doua ,trei propozitii.
Eu stiu de ce i-am scris lui ,deoarece am vazut ca are un fel superficial de a aborda anumite situatii ,printre care si cea a cipurilor biometrice.
Eu am cautat sa caut o explicatie pentru felul lui de a gandi ,nu de a-l
ataca.
Ii spun Anei si celor care au probleme din partea celor din jur asemanatoare cu ale ei ,la Judecata acestia nu ne vor ajuta nicicum.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2009, 11:23:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Tocmai citisem evanghelia de azi 'cautati si veti afla..' si mi-am pus si eu o intrebare asemanatoare cu a Annei.
Dumnezeu raspunde rugaciunilor care sunt spre binele nostru profund. Nu ne protejeaza magic prin rugaciuni. Si bineinteles respecta si libertatea omului. Daca noi ne rugam ca cineva sa uite dusmania fata de noi, depinde si de acea persoana, chiar daca Dumnezeu vine cu asalt sa ii inmoaie inima, ea poate sa refuze. De exemplu. Sau daca ne rugam pentru vindecarea cuiva, poate Dumnezeu stie mai bine daca pentru acea persoana este mai bine sa suporte boala si chiar sa moara.
Si greutatile si necazurile sunt tot pentru binele nostru.
Nu pretind ca am spus ceva original...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.11.2009, 11:48:57
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,
Nu inteleg de ce te-ai simtit vizata . Sper ca ceilalti care traiesc in afara si au citit mesajul sa nu gandeasca asa cum gandesti tu si sa nu se supere.

Doamne ajuta !
OFF TOPIC(ptr Anita)
Nu m-am simtit personal vizata.Oricine va citi mesajul tau va intelege acelasi lucru.Tu te-ai adresat lui Andrei, dar vorbeai despre bunastarea si stralucirea lipsita de griji a strainatatii, la modul general, nu numai despre tara in care locuieste Andrei.
Poate ca tu ai vrut sa exprimi altceva, dar asta este ceea ce am inteles.
NU M-AM SUPARAT, CI M-AM INTRISTAT VAZAND CUM PUI PROBLEMA.
Dumnezeu sa ne ocroteasca!

ON TOPIC:
Parerea mea este ca nu exista rugaciune fara raspuns.
Spre exemplu, in timpul celui de-al doilea razboi mondial, crestinii din Germania si Marea Britanie se rugau pentru victorie.
Rugaciunile fara raspuns ale germanilor au fost un raspuns la rugaciunile englezilor.
Traim intr-o lume impartita in natiuni, rase, clase, partide, religii si interese individuale contradictorii.
De ce oare trebuie sa prevaleze inaintea lui Dumnezeu tocmai interesul tau???
Daca dupa ce te-ai rugat pentru o victorie esti infrant, bucura-te! Inseamna ca rugaciunile adversarilor tai au fost primite de Dumnezeu.

Last edited by MarinaAlca; 11.11.2009 at 12:01:40.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.11.2009, 11:49:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu raspunde rugaciunilor cu iubire. Bun lucru este rugaciunea, caci ea este vorbirea omului cu Dumnezeu. Din aceasta vorbire omul nu poate lua nimic rau, se umple doar de bunatatea si iubirea lui Dumnezeu.

A sta de vorba cu Dumnezeu nu inseamna a lua de la El niste informatii si a pleca in lume, ci inseamna a deschide mai larg inima spre a iubi si mintea spre a intelege nepatimas lucrurile. Asa trebuie sa iasa in lume omul dupa rugaciune. Numai rugandu-ne vom ajunge sa ne rugam cum trebuie.

Fani, sigur, Dumnezeu respecta libertatea celuilalt. Dar stau si ma gandesc, daca Dumnezeu nu a mai distrus cetatea Ninive pentru ca oamenii s-au rugat, desi spusese ca o va distruge, oare nu il va lumina pe cel ce ne-a facut rau sau caruia i-am facut rau ca sa primeasca iubirea? Eu cred ca va lovi in el asa cum a lovit Moise cu toiagul in stanca. Si stim, stanca a dat apa. Poate asa se va intampla si cu inima celui cuprins de dusmanie.

Indiferent in ce stare suntem, sa nu uitam de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.11.2009, 12:24:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum poti sa dai un asemenea sfat unei femei casatorite si cu copii! Tu chiar desconsideri orice sfat primit de la prieteni?. Uiti ca aceasta femeie are o familie, copii si trebuie sa se sfatuiasca si sa dea socoteala pentru ce intreprinde barbatului ei!
La acest aspect te-ai gindit. De ce o incurajezi spre gesturi de habotnicie si extremism. ...cu alte cuvinte " rupe legaturile cu viata ta sociala si vezi-ti de Dumnezeul Tau!"... ca doar nu pleaca (sper) la minastire lasind familia in urma ca alti visatori la stele!
Mai intai din nou mici lamuriri privitoare la lexic:
EXTREMÍSM s.n. Atitudine, doctrină a unor curente politice care, pe baza unor opinii, idei, păreri exagerate, unilaterale, extreme, urmăresc prin măsuri violente sau radicale să impună programul lor.
HABOTNICÍE, habotnicii, s.f. Faptul de a fi habotnic; purtare sau deprindere de habotnic; zel exagerat pentru respectarea ritualurilor religiei; bigotism.

De cand oare rugaciunea e gest de habotnicie?! De cand oare rugaciunea e gest de extremism? De cand rugaciunea rupe legaturile cu viata sociala? Daca ai barbat si copii oare nu trebuie sa te mai gandesti la Dumnezeu? Ba cu atat mai mult! Daca i-as fi zis sa se duca la manastire, in conditiile in care are barbat si copii, da, ar fi fost un gest de habotnicie! Dar, din pacate, cum spunea cineva mai sus, ce este firesc este considerat anormal si viceversa.

Anna 21, sa stii ca Dumnezeu ne asculta toate rugaciunile. Acum, tu te-ai gandit si la faptul ca ar mai putea fi si alte persoane care se roaga pentru tine (duhovnic, parinti poate, prieteni), iar rugaciunile acestora sa fie de fapt cele ascultate, si nu ale tale? Sau mai bine zis rugaciunile comune, care sunt cele mai puternice!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.11.2009, 12:37:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
OFF TOPIC(ptr Anita)
Nu m-am simtit personal vizata.Oricine va citi mesajul tau va intelege acelasi lucru.Tu te-ai adresat lui Andrei, dar vorbeai despre bunastarea si stralucirea lipsita de griji a strainatatii, la modul general, nu numai despre tara in care locuieste Andrei.
Poate ca tu ai vrut sa exprimi altceva, dar asta este ceea ce am inteles.
NU M-AM SUPARAT, CI M-AM INTRISTAT VAZAND CUM PUI PROBLEMA.
Dumnezeu sa ne ocroteasca!
Draga mea ,
Eu nu am fost in strainatate dupa '90 ,dar sotul meu a fost in Europa de vest si mi-a spus ca cei de acolo ,cel putin unde a fost el ,in Italia si Germania au un trai decent si lipsit de griji.
Poate ca el nu a vazut partea cea rea ,dar protectia sociala e mai mult prezenta acolo si stiu si de la alte persoane ,prieteni ,rude.
In incercari si necazuri ne apropiem de Dumnezeu .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.11.2009, 12:43:20
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Am mare rugaminte sa nu ne mai abatem de la tema topicului propus. Pentru alte nevoi exista mesageria privata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.11.2009, 12:48:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
parerea mea este ca atata timp cat te rogi din inima si curat te poti ruga oricat si oriunde si sunt sigur ca bunul DUMNEZEU ne raspunde la rugaciuni dar problema este ca noi nu cerem intodeauna ceva de folos noua si cerem lucruri care ni se pare noua bune iar bunul DUMNEZEU ca un tata iubitor sa purtator de grije cum esta ne da doar ce ne este de folos! laudat si slavit sa fie DUMNEZEU!
Toate rugăciunile sunt ascultate, dar nu toate ne sunt îndeplinite și asta este Judecata Lui ! Răspunsul primit din partea Lui , va ține cont cu siguranță de SUFLETUL fiecăruia și de nevoile reale ale fiecăruia . Vorba "după suflet să-ți dea Dumnezeu", pentru unii aceasta este considerată un blestem mascat, dar are o bază reală și trebuie să avem în vedere și acest aspect , deloc de neglijat ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.11.2009, 12:50:48
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar sunt "rasplatita", cum spui tu? Sau s-a retras acel drac ca sa faca loc unuia mai mare? (Sper ca nu hulesc, dar ma gandesc la multe...)
Sigur e rasplata de la Dumnezeu, dracii doar se folosesc de naivitatea omului :) Dumnezeu il rasplateste pe om si cu bine si cu rau, depinde cum le primeste acesta. Daca le primeste cu ingamfare sau cu revolta, darul i se ia, iar daca primeste cu multumire, i se va da si mai mult.
Eu zic sa te rogi in continuare draga Anna21, ca doar nu te rogi pentru raul cuiva :) Dar evita sa te rogi pentru nimicuri, roaga-te mai mult cand esti ispitita peste masura si simti ca nu mai poti face fata, nu degeaba zicem in Rugaciunea Imparateasca: "si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau"
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
citirea rugaciunilor bmadalin Rugaciuni 9 19.12.2009 23:02:43