Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2006, 21:46:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Odata cu reformele realizate in societatea noastra,si-n manastiri au aparut unele schimbari survenite intrepatrunderii tot mai frecvente a celor doua lumi,laice si clerice,datorita nevoii de sprijin si intelegere reciproca.Astfel a aparut o oarecare libertate in sufletul odinioara sihastru si ascuns,permitand tot mai multor parti monahale sa conceapa cu usurinta renuntarea la manastire.Tot mai frecvent calugarii parasesc manastirile,avand in spinare mai mult sau mai putin timp petrecut acolo.Ei incearca sa se reintegreze in societate,cu sau fara resurse,unii,in prealabil premeditand plecarea si-au deschis niste usi,altii fara nici o sansa indraznesc,totusi incerti,sa se apuce de treaba in lume.Un lucru este clar,si ma intriga,biserica-i cam marginalizeaza pe acesti oameni...de parca n-ar mai fi oameni.NU MI SE PARE CORECT!Unii care au familii mai "fanatice" dpdv religios,sunt renegati si de acestia.Cine ai ajuta pe acesti oameni??? De ce sunt judecati atat de aspru? Au fost la manastire si n-au putut sa reziste pana la sfarsit,nu e o crima,Dumnezeu,oricum le asterne toate faptele dedicate Lui,fiilele cartii Milostivirii Sale.Cred ca nici Insusi Dumnezeu nu-i judeca atat de aspru,asa cum o face oamenii...atat de muritori,plamaditi din pulberea pieirii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2006, 22:04:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory
cred ca exagerezi putin cu descrierea facuta..sau poate ai tu informatiile tale..dar eu din experienta proprie iti spun ca lucrurile nu stau chiar asa...sau poate eu pt ca sunt din bucuresti si pt ca am o familie normala nu am intampinat deloc greutatile si ostilitatile de care spui.Culmea este ca nici prietenii,vecinii,oamenii din biserica care ma stiau,fostii colegi de serviciu nu au reactionat deloc ciudat...din contra lumea s-a bucurat considerand ca mi-a venit mintea la loc.Eu insa am alta parere,in continuare am pozitia mea vis-a-vis de Dumnezeu,oameni si persoana mea si nici nu ma las usor influentata.
Deci,din punctul meu de vedere a fost ok...imediat am primit oferte de angajare si am fost tratata ca un om absolut normal...culmea este ca si maicile ma iubesc la fel si isi doresc ca eu sa ma reantorc,desi le vizitez de cate ori pot si vorbim la telefon aproape zilnic de 2 ani de cand am plecat.
Asta este absolut experienta mea...nu comentez alte situatii despre care tu poate stii mai multe si nici atitudinea slujitorilor bisericii fata de care eu oricum am rezerve.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2006, 22:28:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu exagerez,cunosc cazuri concrete,si nu unul,dar ai dreptate,poate fiindca locuiesti in Bucuresti si ai,probabil,o familie echilibrata,poti sa spui ca esti privilegiata.Majoritatea cazurilor pe care le cunosc au familii "fanatice",care provin din mediul rural.Nici nu-ti dai seama cata ura nejustificata,poate exista in unele suflete zise credincioase,care considera ca au dreptul sa judece si sa asupreasca un calugar plecat din manastire.Poate de aceia esti,inca,inseninata de farmecul unor certitudini inca inocente,pentru ca ai fost PRIVILEGIATA!Crede-ma,stiu ce vorbesc,si stiu ce jungla este lumea celor "tari" care profita de cei "slabi"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2006, 01:44:02
mumusihk mumusihk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

A citit ce a-ti scris mai sus si ma intreb... oare e adevarat ca odata ce ai depus un juramant nu mai poti pleca din manastire?E un pacat asa mare sa incalci juramantul? Va rog ajutati-ma sa lamuresc aceasta problema! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2006, 13:46:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu am initiat topicul sus amintit,si as dori sa-ti raspund,dar situatia este putin complicata,pentru ca si integrarea in viata monahala si excluderea din ea se bazeaza pe niste principii si realitati care ar trebui dezbatute.Decizia initiala si motivele care determina un om sa accepte acest mod de viata sunt individuale,bine-nteles bazate pe criterii spirituale,cred ca si renuntarea le acest mod de viata ar trebui sa fie o chestiune individuala,aceasta nu inseamna ca aspectele crestinesti trebuie sa fie renegate odata cu parasirea manastirii.Multi spun ca din necredinta parasesti viata monahala,eu cred ca din neintegrare in stilul acela de viata,si nu ar trebui sa se confunde practicarea credintei cu statutul de viata,monahal ori social.Personal,nu cred ca este pacat sa renunti la calugarie,oamenii resping sau accepta tot felul de lucruri in viata,nu stiu de ce aceasta ar face exceptie.S-a ajuns sa se acorde de catre biserica acceptul pentru divort si sa se efectueze o a 2a casatorie,bine-nteles din anumite motive intemeiate,nu stiu de ce neputinta de a rezista pana la sfarsit intr-o manastire nu ar reprezenta un motiv la fel de intemeiat pentru a primi o binecuvantare pentru acest lucru!Ca sa nu mai spun ca,casatoria este una dintre cele sapte taine,in timp ce calugaria nu este,ea a fost formata in timp din dorinta unora de a-si dedica viata in intregime Mantuitorului,lucru foarte maret,dar nu obligatoriu,ori ireversibil.Viata onesta,infaptuirea lucruirlor placute lui Dumnezeu,grija fata de aproapele,si mai concret,pastrarea celor zece porunci da oricarui om posibilitatea de mantuire,indiferent unde se afla acesta.Nu garanteaza manastirea mantuirea,doar prin faptul ca te afli acolo,daca nu te identifici cu acel mod de viata,du-te acolo unde sufletu-ti da pace si posibilitatea de a te forma in aceiasi comuniune cu Dumnezeu."Fratilor,rodul duhului este dragostea,fericirea,pacea,indelunga rabdare...cel ce nu mananca Domnului nu mananca,iar cel ca mananca Domnului mananca si multumeste lui Dumnezeu!".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2006, 18:08:34
mumusihk mumusihk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

dar...eu cunosc un caz in care acea persoana spune ca nu poate pleca din manstire in primul rand pt ca ar fi "casatorit cu Maicuta Domnului",asa se considera dupa ce ai depus acel juramant, iar in al doilea rand pt ca ar fi pacat sa pleci,sa te casatoresti si sa faci copii pt ca ai fi blestemat pana la al noualea neam...ce sa cred?... Sa inteleg ca toti acei calugari, sau maicute, care au plecat din manastire si si-au intemeiat o familie le merge rau? Mi se pare absurd ca desi vrei sa pleci din manastire din diferite motive sa nu poti face acest lucru pt ca tii frica de ce ti s-ar putea intampla...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2006, 18:45:37
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Inainte de a depune voturile monahale se vietuieste o perioada mare de timp in manastire, ani de zile, nu doar un concediu sau o vacanta, iar in momentul in care ai facut pasul acesta nu mai este cale de intoarcere. Nimic pe lumea aceasta nu poate scuza lepadarea de juramintele facute in fata Sfantului Altar. Foarfecele tunderii si imbracamintea monahala "din mana lui Dumnezeu le-a luat", iar fagaduintele sale au fost scrise in cartea alesilor Sai de ingerii Domnului. Lepadarea de ele este cea mai grea apostazie, deci monahul apostat este un sinucigas duhovnicesc si de aceea el nu poate fi primit la nici o taina a Bisericii.Cel ce a plecat din manastire este asteptat sa se reintoarce si sa se incadreze in mijlocul celorlalti vietuitori. Sfintii Parinti au hotarat: " Calugarul care va lepada sfantul chip si nu va vrea sa vina intru pocainta ca sa se indrepte, pe acela nici sa-l bage in seama cineva, nici sa se imprieteneasca cu dansul, ci numai sa-l tot blesteme si sa-i zica anatema" (Ierom.Nicodim Sachelarie-Pravila bisericeasca).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2006, 20:09:44
mumusihk mumusihk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

multumesc mioara..deci e adevarat...si cel ce se va duce acolo trebuie sa se gandeasca bine...dar ce se intampla daca un calugar se indragosteste de o mireanca?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2006, 20:16:54
mumusihk mumusihk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Ma scuzati pt indrazneala, dar chiar vreau sa stiu mai multe despre acest subiect.Va mutumesc!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2006, 21:12:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

mumusihk,am citit ceea ce a scris mioara mai sus nu neg relatarile ei sustrase din carti,asa este,dar eu ti-am descris problema dintr-o perspectiva mai moderna,pe care o sustin.Spune Mioara acolo ceva de chipul sfant al monahului...aici am o reticenta,acest chip este mai degraba descris de randurile citite de ea,dar nu prea mai este conforma realitatii zilelor noastre.Acum,mai depinde si de problema cu care te confrunti,daca tu reprezinti partea monahala in acest impas,sau partea mireneasca,pentru ca fiecare individ imparte are o anumita credinta si un anumit punct de vedere fata de pacat si fata de mediul inconjurator.Este de-nteles ca este pacat sa renunti la manastire,toata lumea o stie,dar nu toata lumea percepe aceasta teorie in aceiasi masura,de aceia sunt oameni care trec mai usor peste acest gen de obstacol,resemnandu-se,si oameni care trec mai greu,sau deloc.Acum depinde de ceea ce este in sufletul si mintea ta,care tinde sa-ti caracterizeze atitudinile,esti strict responsabil de viata ta si lucrurile din ea.Fiecare isi face viata cum considera de cuviinta,incalcand sau nu anumite principii,echilibrand cumva balanta.Raspunsul il gasesti doar in tine,la modul personal de-a vedea credinta si stabilitatea sociala,totul este favorabil atata timp cat nu-ti intuneca ratiunea.Ceea ce a scris Mioara mi se pare prea radical,eu nu vreau sa asociez credinta cu blesteme"anatema",cu lipsa de compasiune,"ura" as putea spune,si altele de genul acesta,si in fata altarului la casatorie se spune "ceea ce Dumnezeu leaga,omul sa nu dezlege",si totusi in ziua de astazi ce se mai dezleaga,de nu se poate,si nu spune nimeni blesteme si altele de genul acesta.Crede-ma,degeaba cauti raspunsuri,totul sta in sufletul celui in cauza,si numai mentalitatea lui poate sa-i intrupeze dorinta.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 17:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58