Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.08.2010, 18:05:20
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit casatoria dintre un musulman si o cradincioasa

Cei doi care au facut copii cu femei necunoscute erau Set si Cain.Scuzati-ma...
  #132  
Vechi 01.08.2010, 20:05:15
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
cine spune ca trebuie sa stam asa fiecare in comunitati separate?eu sunt pt.deschidere.eu cred ca toti suntem copiii lui Dumnezeu, Adam si Eva de ce religie erau?Si restul?Cu cine au facut copii Cain si Abel?Cine erau celelalte femei si ce religie aveau?imi pare rau eu nu as dramatiza lucrurile in halul asta...ce se intimpla cu cei dintr-un trib din Africa care n-or auzit de religie?Nu vor intra in rai chiar daca au fost mult mai curati decit multi crestini de-ai nostri?separatismul asta creeaza ura, ajunge sa spuna unul ca pt arab femeia valoreaza mai putin decit o camila ca deja se isca discutiile, au sens?Sau mai sunt ultra ortodocsii care dau femeile jos din autobus sau le trmit in spatele autobusului pt ca e autobus religios, se intimpla in zilele noastre in Ierusalem, am vazut un reportaj.Isus nu a instigat lumea la razboi si la certuri si ocupatia romana din acele timpuri nu l-a interesat, a spus sa ne iubim.Atit:iubeste-ti aproapele.
Problema capitala pt noi crestinii ortodocsi este mantuirea, iar aceasta se face respectand dogma si canoanele, spovedindu-ne, impartasindu-ne, etc. Nu merge altfel ! Restul este ecumenismn. Aceasta sminteala a prins pt ca multi crestini nu-si pot asuma legile moralei crestine, nu pot lupta cu patimile lor, nu pot accepta un duhovnic, nu sunt capabili sa-si spovedeasca pacatele, sa nu lipseasca de la Sf Liturghie, etc. Nu pot! Vor ceva mai facil ! Nu vor calea Hristica ! Vor o noua religie, mai usoara, adaptata la mintile lor slabe.....In mintile lor Hristos putea sa se rastgneasca si pt juma de lege...
  #133  
Vechi 01.08.2010, 22:14:11
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit casatoria dintre un musulman si o cradincioasa

pai daca e asa... atunci nimeni nu se mai mintuieste, sau foarte putini citiva in toata lumea.si chiar nu se poate casatori un om cu un alt om decit daca sunt de aceeasi religie?la toate religiile trebuie sa treaca unul la religia unuia dintre ei altfel nu se oficiaza casatoria, si toti spun acelasi lucru ca altfel nu se poate.eu imi las copiii sa aleaga cind sunt mari ce religie vor ei desi eu sunt ortodoxa.sunt liberi sa faca alegerea singuri.daca nu ma insel scrie in biblie ca daca credem ca Isus a murit pe cruce pt pacatele noastre pe cruce si a inviat dupa trei zile, si ca el este calea atunci e bine.Nu zice nimic despre religii.
  #134  
Vechi 01.08.2010, 22:28:22
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
pai daca e asa... atunci nimeni nu se mai mintuieste, sau foarte putini citiva in toata lumea.si chiar nu se poate casatori un om cu un alt om decit daca sunt de aceeasi religie?la toate religiile trebuie sa treaca unul la religia unuia dintre ei altfel nu se oficiaza casatoria, si toti spun acelasi lucru ca altfel nu se poate.eu imi las copiii sa aleaga cind sunt mari ce religie vor ei desi eu sunt ortodoxa.sunt liberi sa faca alegerea singuri.daca nu ma insel scrie in biblie ca daca credem ca Isus a murit pe cruce pt pacatele noastre pe cruce si a inviat dupa trei zile, si ca el este calea atunci e bine.Nu zice nimic despre religii.
Nu pot sa inteleg "disponibilitatea" multora de a zace intr-o mare necunoscuta d.p.d.v. religios sau in propria religie!
Nu vreti sa accepati de fel crestinismul asa cum este el , cu lupta, infranari, rugaciuni, canoane, ..., reguli stricte. NU vreti !

1. Daca te casatoresti, cu cine vrei tu, si nu o faci intr-o biserica crestin-ortodoxa, apeland la sfanta taina a cununiei, CACI ESTE O MARE TAINA, atunci nu poti fi impartasita ! Avem o cale de mantuire lasata de Hristos. Daca o respecti , te mantuiesti !

2. Raspunzi in fata Domnului pt copii tai, pt educatia lor religioasa. Nu constientizezi, inca, ce mare noroc ai avut sa te nasti intr-o tara ortodoxa !

3. Cultura ta in materie de crestinism ortodox este aproape inexistenta...Ai ceva notiuni ..Nimeni nu-ti poate pretinde sa fi crestin-ortodoxa practicanta, insa este normal sa studiezi crestinismul ortodox, sa cantaresti prioritatile din viata ta , sa sti ce decizie sa iei viis-a-vis de copii tai ... Sa nu te trezesti prea tarziu !

Last edited by IonelS; 01.08.2010 at 22:33:09.
  #135  
Vechi 01.08.2010, 23:39:38
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit despre casatorie

De unde sa stiu atitea despre religie?Am trait in comunism si nu prea se vorbea despre asa ceva la ora ia, apoi au urmat anii de dupa revolutie, cind tinerii nu prea erau chemati la biserica.singura m-am pus si am citit biblia.am vrut sa-mi botez copiii in ortodoxism dar am uitat certificatele de nastere acasa si preotul nu a vrut fara ele.apoi am spus ca am sa-i invat ce stiu si eu despre religie, si restul sa afle si singuri, ei ma roaga sa le spun si le povestesc ce stiu si eu, le-am pus si filmul cu isus cind a venit de pasti .copiii mei nu stiu limba romana.Unde stau eu nu e comunitate de romani si nu este biserica ortodoxa decit departe de noi.Abia anul trecut am aflat intimplator citind despre lumina de la Ierusalem care apare de Pasti.Acum deja sunt casatorita demult, ce sa fac sa divortez?sa-mi oblig sotul sa treaca la o religie pe care nu o cunoaste?eu nu trec la a lui, n-am nici un motiv sa-mi schimb religia.Un singur copil am botezat pe-al treilea la evanghelisti pt ca nu am gasit alt preot, sotul meu a spus ca e ok macar sa nu fie catolic ca atunci nu-l boteaza, a fost urgent sa-l botezam a trebuit sa actionam repede a fost o decizie de secunde.Daca o sa mai merg in Romania o sa incerc din nou sa-mi botez copiii si sper ca vor dori asta, sotul meu n-are nimic impotriva.unii au avut sansa sa cunoasca multe despre religie in general altii au aflat mai tirziu, pt unii sunt multe intrebari care ramin fara raspuns incearca sa afle raspunsurile ...
  #136  
Vechi 01.08.2010, 23:47:01
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit despre casatorie

Ce inseamna sa fiu impartasita?
  #137  
Vechi 02.08.2010, 09:33:15
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Ce inseamna sa fiu impartasita?
Pentru a fi impartasita trebuie sa ai duhovnic , sa-ti spovedesti pacatele. Nu le spovedesti , acestea atrag necazuri in timp.
Si apoi , daca duhovnicul crede de cuvinta, iti da voie sa te impartasesti. Impartasirea este o mare taina a crestinatatii. In momentul impartasirii obti protectie a Duhului Sfant, pe termen lung.
Exista nenumarate scrieri care incearca sa ofere omului adevarata dimensiune a acestei taine. Mie mi-a placut urmatoarea interpretare:
Un sfant vorbea despre noi ca o turma de oi, care din pricina pacatelor nu mai aveau nici minte, nici instincte sa gaseasca pasuni sa se hraneasca. Ne-a fost trimis Iisus sa ne hraneasca. Si tot ce-a mai putut face a fost sa se sacrifice pe sine, sa ne hraneasca cu trupul si sangele Sau.
http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/index.html

Last edited by IonelS; 02.08.2010 at 09:36:42.
  #138  
Vechi 02.08.2010, 10:11:15
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit impartasirea

Multumesc pt raspuns.cred ca-mi aduc aminte ca unii sunt opriti sa se impartaseasca sau sa se spovedeasca exista o lista pe care am citit-o...era pt. fiecare pacat citiva ani oprire,acum cam stiu despre ce este vorba.Dumnezeu sa te binecuvinteze.
  #139  
Vechi 11.10.2010, 19:01:46
angy_clau angy_clau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Draga EugeniaG, ai nume de sfanta, de ce nu te rogi sfintei numelui tau shi te va povatzui?

eu ce pot sa spun altceva decat adevarul cel brutal care doare, dar altceva nu shtiu sa-tzi spun:

-baptishtii shi adventishtii shi altzii sunt eretici chiar daca ei n-o shtiu shi n-are rost sa te incurci cu invatzaturile lor ca antichrishti se vor chema... candva, acum nu ca sa-i acuz, ca sunt shi ei oameni ca shi noi, mai buni sau mai rai la suflet dar invatzaturile lor n-are rost sa-tzi pierzi vremea cu ele, atat tot... ca oameni, precis or fi shi din aia buni, cum precis sunt din aia rai shi pe la noi in ortodoxie
-musulmanii sunt cu tzigara shi hashishul shi cu codul lui hamurabi... habibi shi mallahiena aia de jabrail, un fel de arhanghel zicea el ca ar fi... defapt nu exista altceva pentru fiul lui Avraam, pentru Ismail altceva decat tot Hristos... dar ei zic ca-l au drept tata pe Avraam... poi atunci de ce asculta de altcineva? caci fiul lui Avraam este Isaac iar Isaac este icoana lui Hristos.... deci chiar daca Ismail e fratele mai mare nu este fiul shi al lui Sarra shi Avraam impreuna cu Sarra l-au trait pe Dumnezeu, deci moshtenirea nu avea cum sa vina prin Ismail, dar fiilor lui Ismail, este tot Hristos, ca doar Galileea era a neamurilor.... deci musulmanii sarmanii mint, shi mint sarmanii cu spor ca ii crede aproape o lume intreaga, ca sunt multzi.
-Biserica de rit vechi e una dar aia stilista nu-i buna ca umbla dupa vremuri inloc sa umble dupa veac... asha ca daca eshti la stilishti eshti shi dumneata in aceiashi oala....

Acuma ce ai de facut?
poi sa ascultzi de ce te indeamna sf Eugenia, shi spre ce inclina inima carmuita de catre Duhul Tau cel Bun... shi vei gasi Calea ce duce pe drumul prin care nu-tzi pierzi sufletul.... shi care e calea? "Duhul umilit, umilintza presarata pe cale, inima infranta, zdrobita shi smerita, Dumnezeu nu o va urgisi" caci asta este jertfa cu bun miros ceruta de Dumnezeu cum spune psalmul 50 shi nu ca sa intri Doamne cu mine la judecata sau arderile de tot, ca pe alea nu le vei binevoi....

deci draga Eugenia, nu considera ce am scris eu ca pe un sfat ca e doar o parere ca sa ma aflu in treaba shi eu cu o vorba.... shtiu ca doare... dar e tot ce shtiu sa-tzi spun... restul te va descurca cineva, sper sa nu fie aia raii... dar shi aia raii fara sa vrea faca ceea ce se Da de sus... asha ca nu-tzi bate capul ci mergi inainte asha cum va da Dumnezeu....

Imi pare foarte rau pentru voi pentru faptul ca spuneti cu voce tare ca sunteti crestini, dar adevarul e ca nu respectati ceea ce spune biblia. voi nu respectati pe nimeni. ce legatura are religia unui om?
de ce nu sunteti buni si nu acceptati ca exista si alte religii? de fapt, voi cu totii aveti ceva doar impotriva musulmanilor, caci pe catolici ii acceptati.
ca sa ii raspund la intrebare fetei care vrea sa se casatoreasca cu un musulman.....
draga mea, biserica ortodoxa nu admite casatoria voastra decat daca el se converteste, dar in schimb, moscheea admite.
iti raspund cu drag, pentru ca si eu am trcut prin asta si am reusit sa ma casatoresc cu el in moschee fara ca nici unul dintre noi sa renunte la religia sa. sa nu crezi ca asta te va afecta in fata lui Dumnezeu, pentru ca El e acelas pentru toti, fie ca e numit Dumnezeu sau Allah.
Si nu lua in calcul tot ceea ce spun romanii despre musulmani. nu sunt toti la fel. dar cum romanii nostrii sunt mai incuiati, asa vor crede mereu. pana cand vor vedea singuri adevarul, nu avem ce face. dar e alegerea ta in final, nu e a lor.
casa de piatra si multa fericire.
  #140  
Vechi 11.10.2010, 21:41:21
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angy_clau Vezi mesajul
...
ca sa ii raspund la intrebare fetei care vrea sa se casatoreasca cu un musulman.....
draga mea, biserica ortodoxa nu admite casatoria voastra decat daca el se converteste, dar in schimb, moscheea admite.
...
dar copiii vor fi musulmani obligatoriu
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14