Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.12.2010, 16:13:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Imi pare tare rau ca nu ai de gand sa intrebi un parinte (duhovnic, ca el iti e cel mai apropiat) despre acest lucru si esti deja foarte convinsa ca ai dreptate.

Voi intreba cu siguranta preotul, n-am fost niciodata suficient de atenta ca sa vad cum face un preot semnul de binecuvantare. Si cu atat mai putin nu stiu semnificatia modului in care trebuie asezate degetele pentru asta.

Ieri, cand am citit cele scrise de tine, prima mea reactie a fost una de tulburare.

Dar apoi am rasfoit cartea cu paraclisul de la Manastirea Sihastria - pictat in intregime de Irineu Protcenco (despre care am povestit cum lucra) si nu pot sa cred ca el ar fi gresit. Lucrarea lui a fost in grija Parintelui Cleopa si a Parintelui Paisie Olaru, cei doi mari duhovnici ai nostri. Cu siguranta ei ar fi observat ca ceva e in neregula.

Iertare daca te-am suparat ...
Te sfatuiesc cu draga inima sa ai grija si sper sa-mi urmezi sfatul.
Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca prin tine m-a mustrat pentru alte pacate facute. In legatura cu icoanele, chiar azi am verificat pe internet pozitia degetelor la icoanele facatoare de minuni. N-am intalnit la niciuna semnul

Iar in privinta duhovnicului, m-ai prins. Duhovnicul pe care as fi putut sa-l intreb astfel de lucruri a plecat la Domnul. Cat timp a trait, m-a incurajat sa marturisesc credinta ortodoxa. Uneori descopar cate ceva si nu am liniste pana nu spun.

Daca as spune ca L-am visat pe Pruncul Mantuitor, multi ar sari sa ma acuze ca, iata, cred in vise! Mi L-a adus cineva pentru a-L ajuta si L-a asezat pe un patul meu. Avea solzi metalici pe corp si nici gura, nici mainile nu si le putea misca. In vis, Il priveam cu multa compasiune si ma gandeam cum as putea sa-L ajut. Am perceput acest vis ca pe o incurajare. Dupa ce am scris pe internet ceea ce am observat, mi-am regasit linistea.

Poate ca se va gasi cineva care sa acorde atentie acestui aspect care nu este deloc minor. Pentru a picta o icoana ortodoxa, sunt necesare cateva conditii de ordin duhovnicesc, respectarea intocmai a canoanelor si nu a unor sabloane primite de nu se stie unde si cu nu se stie ce scop.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2010, 21:12:48
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Draga Antonia, departe de mine gandul de a te mustra si-mi pare tare rau ca ai inteles asa.

Cred ca am scris prea mult la acest subiect si poate de aceea crezi ca as avea ceva cu tine. Ma opresc de acum, eu doar am vrut sa-ti recomand prudenta in vorbe (ca sa nu regreti mai incolo in cazul in care gresesti) si sfatul unui parinte duhovnic.

Si eu il voi intreba pe preot curand, mi-e teama sa interpretez singura lucruri pe care nu le cunosc ...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2010, 20:55:16
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul


Acum chiar nu vreau sa gresesc. Dar cum se explica, totusi, asemanarea dintre semnul masonic si mana sfantului din aceasta icoana? Chiar nu s-ar putea gasi o modalitate de a evita aceasta asemanare? Ca stii ce mult conteaza?
mai esti Ortodox si ar trebui sa respecti pe oameni care au facut acele minunate lucrari,ai grija ce faci sa nu cazi in prapastie ca greu te ridici.Tu fiind Ortodox ar trebui sa accepti randuiala Ortodoxie,cel ce nu este Ortodox este impotriva Domnului Iisus Hristos ca si El a binecuvanta cu amandoua maini.Daca esti cu adevarat Ortodox mergi la o manastire si intreaba pe monahi de acolo lucruri care te framanta.Fii iubitor de Ortodoxia si nu fii potrivnicul Ortodoxiei.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2010, 18:01:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
mai esti Ortodox si ar trebui sa respecti pe oameni care au facut acele minunate lucrari,ai grija ce faci sa nu cazi in prapastie ca greu te ridici.Tu fiind Ortodox ar trebui sa accepti randuiala Ortodoxie,cel ce nu este Ortodox este impotriva Domnului Iisus Hristos ca si El a binecuvanta cu amandoua maini.Daca esti cu adevarat Ortodox mergi la o manastire si intreaba pe monahi de acolo lucruri care te framanta.Fii iubitor de Ortodoxia si nu fii potrivnicul Ortodoxiei.
Daca esti ortodox, veghezi sa fie respectata traditia de pictare a icoanelor si esti mai reticent fata de inovatii smintitoare si blasfemiatoare. Crezi ca icoanele in care degetul mic si aratatorul sunt intinse iar degetul mijlociu si cel inelar sunt indoite sunt ortodoxe?

Eu cinstesc icoanele ortodoxe, dar nu pot sa ma inchin la icoane cu semne masonice pe ele, indiferent cine le-ar fi pictat. Deci nu pot sa respect blasfemia. Pictorii de icoane care se conformeaza canoanelor merita tot respectul. Dar nu si cei care insala vigilenta crestinilor. Respectul se castiga, nu se impune.

Tie iti place sa privesti o fotografie proprie de cea mai buna calitate dar pe care cineva ti-a adaugat niste coarne? Nici lui Iisus nu cred ca-i plac astfel de ,,portrete''.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2011, 23:10:33
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Domnilor as vrea sami dati anumite citate daca se poate invataturile ale unor Sfinti Parinti despre icoane ca vreau sami scriu intro agenda dea mea
Un pustnic, deși bătrân, era rău chinuit de patima desfrânării. Diavolul i-a apărut și i-a promis că nu îl va mai chinui cu această patimă, cu o singură condiție. Îi cerea pustnicului un singur lucru, anume să nu se mai închine icoanei pe care o avea. Era o icoană cu chipul Maicii Domnului. Cerând sfat unui alt bătrân îmbunătățit, acesta i-a răspuns că mai mic păcat ar fi dacă ar păcătui cu toate desfrânatele, decât de a renunța la cinstirea icoanei cu Sfânta Fecioară.

Întâmplarea este redată în Cazanie, în a doua parte a lunii august. Nu îmi amintesc exact data.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.08.2011, 23:28:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Domnilor as vrea sami dati anumite citate daca se poate invataturile ale unor Sfinti Parinti despre icoane ca vreau sami scriu intro agenda dea mea
Uite aici o carte care te poate lămuri. E ieftină și destul de accesibilă!

http://www.librariasophia.ro/carti-I....-so-2534.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
Icoane cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 12.09.2010 20:14:53
icoane adelasibiu Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 11:28:01