Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.10.2010, 12:37:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Adica tu contesti ce are Sf Paraschiva pe sait?
Ce rost are afirmația asta? Bineînțeles că ea contestă, nu știi să citești? Sau e vorba iar de ideile tale fixe despre credincioși, că ei nu sunt selectivi și așa mai departe?

Când vei învăța să faci diferența între realitate și propriile prejudecăți?

Când vei purta discuții mature, un schimb de idei și doar vorbe aruncate aiurea? Nu ești capabil de așa ceva? Înseamnă că se confirmă ce am afirmat, ateismul în ciuda pretențiilor sale este o formă de auto-limitare sau o manifestare a indivizilor limitați, cu derapaje serioase de la realitate.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.10.2010, 10:47:26
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Despre Sfinti mai sunt si legende infricosatoare,nascute din imaginatia unor persoane care vor sa evidentieze un lucru si iese invers.
Si de unde stii unde se opreste imaginatia?
Citat:
Dar in cele relatate despre fabricarea sapunului de care sotia profesorului s-ar putea gasi o logica,si anume ca o femeie care are servitoare nu e deloc priceputa la treburile casnice,iar a lucra cu soda caustica e dificil si pentru cineva cu experienta.Privitor la cele doua cumnate,ma gandesc ca fiind asa preocupate de stabilirea adevarului au lasat copilul nesupravegheat,iar la o varsta asa frageda un accident e firesc.
Cele doua situatii nu sunt deloc veridice. Problema e ca un crestin incearca sa foloseasca astfel de povesti de groaza sa impresioneze boboru' care cotizeaza fara numar fara numar...
Citat:
Ceea ce pot spune personal despre Sfanta Parascheva este ca zilnic face o minune,si anume ca Iasiul a fost intotdeauna ferit de calamitatile naturale care au produs nenorociri in jurul orasului,dar se vede ca putini sunt aceia care sa observe si sa multumeasca pentru acest lucru.
Nu faptul ca Iasul este cocotat pe 7 coline ar avea vreo importanta, bine ca e Parascheva e acolo sa-l apere. Cred ca Parascheva a aparatu Iasiul si de razboiul din Irak!

Oamenii care inventeaza povesti cu sapun si nu stiu pe ce lume traiesc (sau poate cred ca Pamantul e plat) dau farmec unei religii primitive. Fara voi n-am rade atat de mult si viata noastra ar fi mult mai trista.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.10.2010, 10:51:13
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce rost are afirmația asta? Bineînțeles că ea contestă, nu știi să citești? Sau e vorba iar de ideile tale fixe despre credincioși, că ei nu sunt selectivi și așa mai departe?

Când vei învăța să faci diferența între realitate și propriile prejudecăți?

Când vei purta discuții mature, un schimb de idei și doar vorbe aruncate aiurea? Nu ești capabil de așa ceva? Înseamnă că se confirmă ce am afirmat, ateismul în ciuda pretențiilor sale este o formă de auto-limitare sau o manifestare a indivizilor limitați, cu derapaje serioase de la realitate.
Ok, exista un conflict de idei. Si nu ma refer la noi doi, ci la cei care contesta minunile de pe sait si cei care le folosesc. Sunt curios ce metoda va gasi Sfanta sa decida cine are dreptate.

Ironia faptului ca afirmatia din al doilea paragraf ti se potriveste tie mult mai bine ma motiveaza intr-un mare fel.

Cred ca esti printe ultimii care sa reproseze cuiva modul in care poarta un schimb de idei. Ai aratat ca notiuni simple sunt prea complicate pentru tine si continui cu atacuri la persoana si alte erori de rationament.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.10.2010, 23:06:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ok, exista un conflict de idei. Si nu ma refer la noi doi, ci la cei care contesta minunile de pe sait si cei care le folosesc. Sunt curios ce metoda va gasi Sfanta sa decida cine are dreptate.

Ironia faptului ca afirmatia din al doilea paragraf ti se potriveste tie mult mai bine ma motiveaza intr-un mare fel.

Cred ca esti printe ultimii care sa reproseze cuiva modul in care poarta un schimb de idei. Ai aratat ca notiuni simple sunt prea complicate pentru tine si continui cu atacuri la persoana si alte erori de rationament.
-Sfânta știe care e realitatea, deci nu trebuie să decidă. Iar treaba ta e să nu mai faci interpelări de tip trolling cum e aceea cu Adica tu contesti ce are Sf Paraschiva pe sait?

-Când ți-am spus că ai prejudecăți mă referam la afirmațiile superficiale despre credincioși pe care le făceai, ba că nu sunt selectivi, ba că nu știu ce. Credința e ceva mai complex decât îți imaginezi și tu te grăbești să faci remarci fără a fi studiat în profunzime psihologia credincioșilor, bazându-te pe niște impresii false ale tale.

-Decât să te transformi din acuzat în acuzator mai bine ia aminte la sfat și vezi cum ai putea avea o contribuție reală, nu o hlizeală * a la forumul ateilor (* mă feresc să adaug epitete să nu se zică că insult).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.10.2010, 17:19:43
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si de unde stii unde se opreste imaginatia?


Cele doua situatii nu sunt deloc veridice. Problema e ca un crestin incearca sa foloseasca astfel de povesti de groaza sa impresioneze boboru' care cotizeaza fara numar fara numar...


Nu faptul ca Iasul este cocotat pe 7 coline ar avea vreo importanta, bine ca e Parascheva e acolo sa-l apere. Cred ca Parascheva a aparatu Iasiul si de razboiul din Irak!

Oamenii care inventeaza povesti cu sapun si nu stiu pe ce lume traiesc (sau poate cred ca Pamantul e plat) dau farmec unei religii primitive. Fara voi n-am rade atat de mult si viata noastra ar fi mult mai trista.
Sa aduci o bucurie in tristetea vietii cuiva e ceva rar,deci un sentiment de recunostinta trebuie sa aveti!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.06.2012, 12:14:48
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit ajutor de la Sf. Parascheva

As vrea sa marturisesc despre ajutorul primit de la Sf. Parascheva chiar de 14 octombrie. Aveam un perus care s-a imbolnavit.Odata ce se imbolnavesc, perusii nu prea mai au sanse de vindecare, sunt f sensibili, nu mai mananca si mor. Asa am patit cu vreo 4 perusi: s-au imbolnavit si oricat am incercat sa-i tratez, nu am reusit.Deja ma gandeam ca si acesta va muri. Dar am citit acatistul Sf. Parascheva si spre bucuria mea, a doua zi era perfect sanatos, iar de atunci, de vreo 2 ani, nu s-a mai imbolnavit deloc. Sunt sigura ca Sf. Parascheva a fost cea care l-a ajutat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamurire in privinta unei icoane a Sfintei Parascheva Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 03.06.2011 21:00:07
Sarbatorea Sfintei Parascheva-2010 la Catedrala Mitropolitana din Iasi cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.10.2010 12:22:38
Moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de boli, vor fi aduse la Iasi teostancu Intrebari utilizatori 1 12.03.2010 15:21:11
Cazare Iasi-Sf Parascheva oanamiki26 Generalitati 5 11.03.2010 20:38:48
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32