Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2008, 16:52:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu, dragule, bine ai facut ca m-ai luat in serios si m-ai lamurit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2008, 17:00:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In general un barbat nu are ochi pentru sotie, cand ochii lui sunt pentru alta. Si atunci ce e de facut? Te aranjezi, te uiti mai des in oglinda, ca si cand ai avea si tu pe altul. Si chiar ai pe altul: pe sotul tau cel tandru, cu care te-ai casatorit. De obicei acest lucru le da de gandit, nu le convine si in final revin acasa cu totul, redescoperindu-si propria sotie. De ce sa ne certam, cand putem folosi alte mijloace mai placute si cu efect garantat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2008, 17:06:26
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Eu cred ca puterea dragostei consta mai mult in gesturi ,fapte,decat in cuvinte,dar si ele sunt foarte importante,dar decat insiruiri ,demagogie,si nimic concret prefer faptele.Pentru mine un simplu ,,TE IUBESC,, are o valoare inestimabila, dar nu spus oricand, ci spus din inima la momentul potrivit, e prea pretios pentru mine.desigur ca ambii trebuie sa faca pasii necesari pentru reconciliere,ca daca numai unul ii face ,oboseste...dar oricum dupa ceva timp de casnicie cred ca iti dai seama cand esti iubit ,apreciat, respectat...si cred eu ca trebuie rabdare multa.dar egoismul e ucigator, si orgoliul nu ne lasa sa topim raceala dintre noi. e o adevarata arta sa stii sa iubesti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2008, 20:12:01
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
desigur ca ambii trebuie sa faca pasii necesari pentru reconciliere,ca daca numai unul ii face ,oboseste...
si mai exista riscul in acest caz ca persoana celalata sa se obisnuiasca ca partenerul sau sa faca primul pasi spre reconciliere, iar el sa nu mai faca deloc pentru ca va sti ca partenerul sau o va face intotdeauna
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.02.2008, 21:19:22
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???
:dozingoff: cum vine asta?!
mirela, nu te supara, tu te faci ca nu intelegi ce a spus parascheva? Uite eu am inteles: adica ea vorbeste de o sotie care manifesta tandrete fata de sotul ei, dar sotul ei nu isi da seama de asta pentru ca e orbit de convingerile sale, ba mai mult, ca o si face prefacuta, contrazicand-o ca ea nu este tandra. Ce nu ai inteles din toata treaba asta? Ca eu fiind baiat, si tot am inteles. ;)
Da, la asta m-am referit. Ca un barbat e atat de orbit ca nu mai vede ca sotia lui e tandra si asta din cauza criticilor ce i se adusese mai inainte si nu o mai poate vedea cu alti ochi si o vede doar defectele ei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.02.2008, 21:23:54
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de viviana
desigur ca ambii trebuie sa faca pasii necesari pentru reconciliere,ca daca numai unul ii face ,oboseste...
si mai exista riscul in acest caz ca persoana celalata sa se obisnuiasca ca partenerul sau sa faca primul pasi spre reconciliere, iar el sa nu mai faca deloc pentru ca va sti ca partenerul sau o va face intotdeauna
cam asa e...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2008, 02:27:39
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de viviana
desigur ca ambii trebuie sa faca pasii necesari pentru reconciliere,ca daca numai unul ii face ,oboseste...
si mai exista riscul in acest caz ca persoana celalata sa se obisnuiasca ca partenerul sau sa faca primul pasi spre reconciliere, iar el sa nu mai faca deloc pentru ca va sti ca partenerul sau o va face intotdeauna
cam asa e...
Asta se intampla numai din mandrie
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2008, 16:31:07
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Stau si ma intreb, cum este posibil ca un sot, sa-si iubeasca sotia noaptea de mama focului, iar ziua sa o bata, sa o jigneasca? Nu este aceeasi pers si ziua si noaptea?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2008, 16:37:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Da, la asta m-am referit. Ca un barbat e atat de orbit ca nu mai vede ca sotia lui e tandra si asta din cauza criticilor ce i se adusese mai inainte si nu o mai poate vedea cu alti ochi si o vede doar defectele ei.
dar de ce a ajuns la orbirea asta, parascheva? intreb si eu ca poate invat ceva.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2008, 16:50:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ati auzit de expresia "posedat de anima"?
Conform psihanalistului Jung, Anima la barbat, si Animus la femeie, reprezinta "persoana de legatura" dintre constient si subconstient. Intre constient si subconstient e un perete, care apara constientul de a fi invadat de subconstient, ceea ce ar fi egal cu declansarea unei boli psihice.
Ei bine, aceasta Anima se manifesta de obicei negativ si tot ea ii sufla barbatului in ureche: "Esti cel mai destept, esti cel mai cel..." Daca un barbat asculta de acest glas interior devine posedat de anima. Probabil ca biserica numeste aceste ganduri altfel, dar in felul acesta am inteles de la Jung, ca oricat ai realiza in viata, oricate succese ai avea, nu trebuie sa dai ascultare de glasul care te inalta, adica sa nu te iei prea in serios. Este de fapt un indem la smerenie, spus cu alte cuvinte.
Am intlnit asemenea persoane, care, crezandu-se atat de destepti, si-au calcat pur si simplu sotiile in picioare. Daca sotia nu are un echilibru foarte stabil si nu este bine ancorata in realitate si cu credinta in Dumnezeu, relatia e condamnata la divort. Asa s-a intamplat cu niste cunosctuti de-ai mei, ceea ce a fost o mare lovitura pentru toti cunscutii si prietenii lor, care credeau ca sunt perechea ideala, si asata doar pentru ca sotia obisnuia sa taca si sa-l lase pe el sa "straluceasca". Dupa o scurta perioada de despartire, au revenit, s-au impacat si am constatat atat o bucurie la ea, pentru ca s-a intregit perechea, dar si la el, caci de fapt ea, cea "neinsemnata", ii dadea stabilitate.
Prin asta nu indemn la despratirea cuplului, ci la descoperirea cauzelor care duc la stricarea raporturilor din cadrul familiei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PATRU ZILE DESPRE DRAGOSTE: Drăgănescu - Oașa - Ponor - Prislop - Făgăraș laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 04.09.2011 00:56:10
Despre dragoste si alti demoni ... mihai anton Pocainta 5 16.04.2010 16:51:06
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 03:03:48
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 01:22:45
despre dragoste si alti demoni andreeea Generalitati 18 04.06.2008 13:14:25