Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 17:50:56
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit As avea o intrebare..

De ce in majoritatea cazurilor icoanele facatoare de minuni sunt ale Maicii Domnului cu Pruncul?din cate stiu eu nu am vazut niciodata o icoana facatoare de minuni numai cu Iisus,singur, Pantocrator?? imi pute ti raspunde ?
multumesc.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 18:02:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce in majoritatea cazurilor icoanele facatoare de minuni sunt ale Maicii Domnului cu Pruncul?din cate stiu eu nu am vazut niciodata o icoana facatoare de minuni numai cu Iisus,singur, Pantocrator?? imi pute ti raspunde ?
multumesc.
Mai sunt si exceptii !
Attached Images
File Type: jpg icoana-care-se-curata-singura.jpg (35,8 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 18:14:55
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce in majoritatea cazurilor icoanele facatoare de minuni sunt ale Maicii Domnului cu Pruncul?din cate stiu eu nu am vazut niciodata o icoana facatoare de minuni numai cu Iisus,singur, Pantocrator?? imi pute ti raspunde ?
multumesc.
Eu as indrazni sa amintesc ceea ce spun Sfintii Parinti ca Maica Domnului este "grabnic ajutatoare"...Ea mijloceste pentru noi, in Fata lui D-zeu;adica minunile care se fac sant,de obicei,o noua sansa de-a ne mantui,de-a ne apropia de D-zeu.Se stie bine ca,viata aceasta e doar o pregatire pentru viata de Apoi...,cu cat ne gaseste mai pregatiti cu atat mai bine !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 19:45:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Am vizitat și eu o mânăstire, la noi în țară, lângă Siliștea Gumești,unde multe icoane au plâns. Am luat și acasă într-o sticluță, lacrimi strânse de la acele icoane. Miroseau mai frumos decât mirul de nard. Acolo au fost și icoane care au plâns cu lacrimi de sânge.
http://www.crestinortodox.ro/reporta...mon-72265.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 19:59:59
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

E o icoana cu Mantuitorul singur a pr Visarion Iugulescu care a plans si mai e una tot a parintelui cu Maica Domnului si Pruncul.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2010, 09:41:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Toate icoanele sunt "facatoare de minuni", caci credinta si rugaciunea fac minuni.
In filmul "Ostrov", parintele Anatolie l'a vindecat pe copil (la picior) rugandu'se la o icoana "amarata".
Inaintea oricarei icoane, puterea harului izvoraste pe masura credintei rugatorului.

Maica Domnului este "mijlocitoare" catre Fiul.
Cu mult mai mult alerg la un mijlocitor, decat direct la Stapan, spre a dobandi iertare.
Si inca ceva... Maica Domnului nu este si nu poate fi niciodata despartita de Fiul ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2010, 16:50:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce in majoritatea cazurilor icoanele facatoare de minuni sunt ale Maicii Domnului cu Pruncul?din cate stiu eu nu am vazut niciodata o icoana facatoare de minuni numai cu Iisus,singur, Pantocrator?? imi pute ti raspunde ?
multumesc.
Poate datorita faptului ca Maica Domnului mijloceste pentru noi inaintea Tronului lui Dumnezeu insa au fost si sunt icoane si ale Mantuitorului din care a curs sange. Nu este o regula! Cand Dumnezeu vrea, se intampla!
Sunt de acord cu ce a scris Windorin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog as avea nevoie de un ajutor . biancaalexa Pelerinaje la locuri Sfinte 11 10.03.2011 18:35:06
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 11:08:49
Ce nu avea Iasul asta...? ben_gal Intrebari utilizatori 3 13.03.2010 15:47:00
as avea nevoie de un sfat cosmopolitan Intamplari adevarate 35 26.06.2008 01:46:05