Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.08.2012, 09:32:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

***Si totusi,uneori cand visez cu ochii deschisi,ma visez la o casa de la tara,cu livada si o gradina imensa!!!
o gradina imensa presupune multa munca fizica.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.08.2012, 19:41:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Yasmina;

***Si totusi,uneori cand visez cu ochii deschisi,ma visez la o casa de la tara,cu livada si o gradina imensa!!!
o gradina imensa presupune multa munca fizica.
Viața nu poate fi mințită; are nevoie de multă muncă pentru că sunt în relație direct proporțională și ca durată și ca bogăție(deplinătate).
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.08.2012, 20:15:18
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... si inteligenta pe langa munca spun eu.

Degeaba sa spunem ai fi dispus sa muncesti pentru indeplinirea unui vis daca habar n-ai de unde sa incepi.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.11.2012, 02:09:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

- Parinte, intotdeauna este rau sa doresti ceva ?

- Nu, dorinta inimii nu este rea in sine. Ci atunci cand lucrurile, fie si nepacatoase, imi iau o bucata din inima, imi slabesc dragostea mea fata de Hristos. Aceasta dorinta este rea, pentru ca vrajmasul imi taie dragostea mea de la Hristos. Cand doresc un lucru pretios, o carte de pilda, si imi ia o parte din inima, atunci asta e un rau. De ce o carte sa-mi ia o parte din inima? Cartea sa o doresc, sau pe Hristos sa-L ravnesc?


Orice dorinta, oricat de buna ar parea, nu este mai buna ca a dori cineva pe Hristos sau pe Maica Domnului. Cand imi dau inima lui Dumnezeu, este cu putinta ca Dumnezeu sa nu mi se dea in intregime mie? Dumnezeu cere inima omului. “Da-mi, fiule, inima ta“ (Pilde 25,26).


Daca omul ii da inima sa, dupa aceea, Dumnezeu ii va da orice va iubi inima sa, numai sa nu-l vatame. Numai cand se daruieste lui Hristos inima nu se iroseste si numai in Hristos afli legatura cea bogata a dragostei dumnezeiesti in aceasta viata, iar in cealalta, cea vesnica, veselia dumnezeiasca.


Citind aceste cuvinte ale Parintelui Paisie Aghioritul, am inteles cum pot avea casa mea :)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.11.2012, 21:53:19
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
- Parinte, intotdeauna este rau sa doresti ceva ?

- Nu, dorinta inimii nu este rea in sine. Ci atunci cand lucrurile, fie si nepacatoase, imi iau o bucata din inima, imi slabesc dragostea mea fata de Hristos. Aceasta dorinta este rea, pentru ca vrajmasul imi taie dragostea mea de la Hristos. Cand doresc un lucru pretios, o carte de pilda, si imi ia o parte din inima, atunci asta e un rau. De ce o carte sa-mi ia o parte din inima? Cartea sa o doresc, sau pe Hristos sa-L ravnesc?


Orice dorinta, oricat de buna ar parea, nu este mai buna ca a dori cineva pe Hristos sau pe Maica Domnului. Cand imi dau inima lui Dumnezeu, este cu putinta ca Dumnezeu sa nu mi se dea in intregime mie? Dumnezeu cere inima omului. “Da-mi, fiule, inima ta“ (Pilde 25,26).


Daca omul ii da inima sa, dupa aceea, Dumnezeu ii va da orice va iubi inima sa, numai sa nu-l vatame. Numai cand se daruieste lui Hristos inima nu se iroseste si numai in Hristos afli legatura cea bogata a dragostei dumnezeiesti in aceasta viata, iar in cealalta, cea vesnica, veselia dumnezeiasca.


Citind aceste cuvinte ale Parintelui Paisie Aghioritul, am inteles cum pot avea casa mea :)
Foarte folositor si foarte frumos!:)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.11.2012, 01:06:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va doriti casa. V-ati gandit sa cumparati o casa, sau sa construiti o casa?
E mult mai ieftin sa construiesti, decat sa cumperi gata facuta, sau chiar la rosu.
Exista multe site-uri si forumuri unde puteti primi sfaturi bune in ceea ce priveste construirea unei case.
Daca doriti o casa, nu lasati visul sa se naruie, ci pregatiti cu grija totul din timp, fie ca e vorba de amplasare, de materialele de constructie, de aprobari, design, etc. Exista case ecologice, ale caror costuri sunt reduse.

In privinta gradinii: si mie imi plac gradinile mari, indiferent cata munca necesita. Gradina poate fi amenajata in asa fel, incat sa nu necesite prea multa munca si totusi sa fie frumoasa.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.01.2013, 22:52:45
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu spuneam pana mai ieri ca imi doresc casa mea, acum si de cele mai multe ori imi doresc o persoana si apoi sa avem casa noastra. Pentru totdeauna.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.09.2013, 20:42:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa cumperi un teren si sa-ti construiesti tu casa. Este mai ieftin si casa mai trainica. Avem prieteni care si-au cumparat teren undeva in afara Bucurestiului, acolo este mai accesibil, si dupa cativa ani au inceput sa construiasca casa.

Pe de alta parte avem si prieteni care au cumparat casa la cheie si cu timpul au descoperit cat de mult s-au pacalit si cum au fost mintiti in privinta calitatii. Au fost nevoiti sa investeasca apoi multi bani pentru a repara anumite neajunsuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31