Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.05.2008, 23:37:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca pe acest subiect putem scrie la nesfarsit ca cei rupti de biserica nu vor crede. Insa, pentru a nu ajunge altii in indoiala voi spune ca daca umbra lui Petru avea putere sa vindece pe bolnavii peste care trecea (Fapte 5,15), si daca alti bolnavi se vindecau prin atingerea de stergarele care fusesera folosite de Sfantul Pavel (Fapte 19,11), cum sa nu se infaptuiasca vindecari prin moaste de vreme ce in ele se mentine o putere dumnezeiasca.
Sa nu uitam si de cazul invierii unui mort aruncat peste osemintele prorocului Elisei (4Regi 13,21).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.05.2008, 23:48:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Cred ca pe acest subiect putem scrie la nesfarsit ca cei rupti de biserica nu vor crede. Insa, pentru a nu ajunge altii in indoiala voi spune ca daca umbra lui Petru avea putere sa vindece pe bolnavii peste care trecea (Fapte 5,15), si daca alti bolnavi se vindecau prin atingerea de stergarele care fusesera folosite de Sfantul Pavel (Fapte 19,11), cum sa nu se infaptuiasca vindecari prin moaste de vreme ce in ele se mentine o putere dumnezeiasca.
Sa nu uitam si de cazul invierii unui mort aruncat peste osemintele prorocului Elisei (4Regi 13,21).
Stiu Costele, ai perfecta dreptate ce scri. Dar nu minunile ne tin intru crediinta. Ar fi nedrept sa le demonstram altora ca datorita acestor minuni trebuie sa vina la crediinta. Nu, ele, minunile sunt rasplata si dragostea Lui Dumnezeu, dar minunea in sine nu trebuie sa conditioneze sau sa justifice crediinta. Crediinta nu se bazeaza pe troc, ci pe multa dragoste, sensibilitate, recunostiinta si evlavie. Crediinta este un dat al sufletului prin insasi natura ei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.05.2008, 09:07:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristi, eu doream sa scot in evidenta ca sfintele moaste nu sunt piese de muzeu, ci ca prin ele lucreaza Dumnezeu. E firesc ca e nevoie de iubire pentru a te impartasi de aceasta putere a lui Dumnezeu. Caci Dumnezeu nu da buzna in om nici prin sfintele moaste.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.05.2008, 00:27:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Omul care se increde in ratiunea sa autonoma nu poate sa inteleaga misterul materiei induhovnicite/sfintele moaste.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.05.2008, 07:53:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Omul care se increde in ratiunea sa autonoma nu poate sa inteleaga misterul materiei induhovnicite/sfintele moaste.
Tot mandria bat-o vina ! Asa e George, ai punctat foarte bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.05.2008, 21:50:27
Lee
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johny
Citat:
În prealabil postat de cozia
La mine, dupa cum ti-am mai spus dar se pare ca nu ai inteles, sunt si cei care ma iubesc si se roaga pentru mine, adica sfintii, si ramasitele lor, si care pun o vorba buna si pentru mine pacatosul de la care El deseori, din pacatele mele, isi intoarce privirea.

Din pacate, impresia asta buna despre noi, ca suntem cineva, importanti, ne duce intr-o mare ratacire, este felul cel mai grandios de a ne minti pe noi insusi, faptul ca putem discuta cu Christos ca de la egal la egal in situatia jalnica de fiinte cazute, pacatoase, in care ne aflam.
"Isus le-a zis: „Vă rătăciți! Pentru că nu cunoașteți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

stiu, din scripturi ca cei nascuti de sus vor da socoteala inainte lui Dumnezeu la scaunul de judecata a lui Cristos... cand?, cine?, unde?... 2 Cor5/10

unul care a fost nascut de sus(adica acel sfant,(mort sau viu/rapit) va sta inaintea lui Cristos pt. faptele (bune sau rele) din timpul vietii lui pamantesti, si nu din timpul de dupa moartea fizica (cel rapit nu va gusta moartea).

sunt multe de discutat, imi pare rau timpul ma preseaza, trebuie sa ma intorc la servici.
eu nu inteleg ce vrea sa zica aici:dontgetit:
Adica numai sfintii sau unii alesi de Dumnezeu vor da socoteala...sau ce vrea sa zica ???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.07.2008, 10:41:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johny
Biblia zice, ca ajutorul vine de la Domnul!:D
Nu fara o profunda semnificatie, in Biserica primara, Sfanta Liturghie era oficiata pe mormintele martirilor, iar in zilele noastre, aceasta slujba nu se poate oficia fara antimisul in care se gasesc parti din sfintele moaste. Astfel, osemintele sfintilor sunt considerate un altar de jertfa. Cunoscutul liturgist Nicolae Cabasila invata: "Daca Hristos intr-adevar se poate vedea si pipai undeva in lumea aceasta in carne si oase, apoi aceasta se poate in sfintele moaste. La urma urmei, aceste moaste sunt biserica adevarata si altarul cel adevarat, zidirea nu-i decat o imitare" ("Despre viata in Hristos").
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2008, 18:20:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de johny
cine crede in moaste?

... si de ce?
eu cred ,caci ele au miroa frumos si daca te rogi sfintului sau sfintei la carei moaste te inchini ele te ajuta in greutatile vietii ,iti vindeca bolile si incurabile ,caci DUMNEZEU a dat si prietenilr sai ,care sint sfintii ,puterea de a face ceea ce face si EL .Scrie in N.T. Psamlistul DAVID spune:minunat este Dumnezeu intru sfintii sai"
Iti recomand sa citesti pt lamuriri suplimentare si cartea scrisa de IOANICHIE BALAN -SFINTII ROMANI CU MOASTE ,si vei avea multe lamutriri care te vor convinge de ce credem crestinii ortodocsi in MOASTELE SFINTILOR.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2008, 21:47:04
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cred ca moastele vorbesc singure despre ele,felul in care sfideaza ele legile naturale arata exact sfintenia lor.si nu vorbesc de exceptii,ca s-au mai gasit oamnei neputreziti pentru ca stateau in locuri fara aer sau ff sarate.de ce nu se intampla aceasta taina si cu oamneii obisnuiti?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2008, 18:18:57
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
in primul rand moastele sunt singura dovada a invingerii mortii
care moarte au invins-o?cine i-a inviat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34