Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.07.2013, 12:38:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Problema site-urilor ultraortodoxe

INtradevar, este aberant a interzice cuiva sa intre intr-o pestera sa o viziteze!
Insa, mai intervine o problema: daca intri in pestera neechipat corespunzator, fara experienta si apoi te accidentezi sau mai rau, iarasi nu e bine! Adica trebuie facut ceva si pentru prevenirea unor accidente- puse macar niste placute de avertizare, iar cine nu respecta recomandarile si masurile minime de siguranta sa o faca pe riscul lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.07.2013, 13:26:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Du-te măi d'aci! Câtă grije din partea onor statului român! Văleu, mă apucă cu plâns dă emoție, nu alta!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.07.2013, 23:15:06
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pentru toti satanistii imputiti si criminali care scot sufletul din oameni si ramane doar corpul lor cu memoria si ii controleaza satanistii imputiti - pt toti acesti criminali satanisti nu se da o lege ca sa-i execute pe toti,sa-i impuste in cap sa curete tara de satanisti criminali ?
Sa ne pastram bunul simt si sa nu vorbim astfel pe un site crestin!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.07.2013, 23:23:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, stii ca deputatii nostri au facut pustnicii sau pe viitorii cautatori de supravietuire prin munti, pasibili de amenzi substantiale?

"Deputatii si senatorii au stabilit ca persoanele care viziteaza pesterile fara sa beneficieze de ghizi calificati in speologie sa fie sanctionate cu amenda. Deputatii au stabilit ieri ca persoanele fizice si juridice care organizeaza actiuni turistice sau vizite in pesteri fara sa aiba ghizi calificati in specialitatea speologie sa fie sanctionate cu amenda cuprinsa intre 2.000 si 5.000 de lei. Camera Deputatilor a adoptat astfel un proiect de lege initiat de cinci parlamentari PNL, PSD, PC, UDMR, privind prevenirea accidentelor si organizarea activitatii de salvare din mediul subteran speologic. Initiatorii proiectului de lege au precizat ca, in ultimii 10 ani, in Romania au avut loc 32 de accidente in mediul speologic, in care au fost implicate 65 de persoane. In ciuda faptului ca Romania este printre putinele tari europene cu peste 10.000 de pesteri cunoscute, in prezent nu exista legislatia necesara privind normele de protectie in mediul subteran speologic. Proiectul de lege, votat si de Senat, prevede infiintarea de echipe de interventie pentru mediul subteran speologic, formate din speologi voluntari, la fel ca in celelalte tari europene."

Asta pe langa cea in care n-ai voie sa aduni fructe de padure, ciuperci, etc. fiind proprietatea Romsilva (parca).
Aia cu peșterile nu am știut-o. Atunci să ocolească legea și să folosească grotele sau să sape în stîncă adăposturi artificiale cum au făcut asceții în vechime... Aștept oricum prima știre cu pustnicul care ia amendă.

Așa e, nu ai voie să bei nici apă de izvor, că e proprietatea statului. Să vedem ce urmează.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.07.2013, 23:50:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
De-a lungul timpului am intanlit cateva site-uri dubioase printre care si saccsiv sau oastea domnului. La inceput am zis ca sunt ok, insa auzeam de la unii altii ca saccsiv ar fi ultra ortodox, si de atunci am renuntat sa mai citesc articole de acolo. Ce inseamna ultra ortodox? Acum am dat peste un blog zic eu, insa incepe sa devina dubios uitati-l aici
http://deveghepatriei.wordpress.com/
Trebuie sa luam ce este valoros de pe siteuri, unele contin si exagerari, dar si lucruri bune. Daca nu ma insel acel site e posibil sa fie al celor ce sustineau geocentrismul pe forum, dar e posibil sa ma insel.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.07.2013, 23:52:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, stii ca deputatii nostri au facut pustnicii sau pe viitorii cautatori de supravietuire prin munti, pasibili de amenzi substantiale?
"Deputatii si senatorii au stabilit ca persoanele care viziteaza pesterile fara sa beneficieze de ghizi calificati in speologie sa fie sanctionate cu amenda.
Dupa parerea mea nu s-au gandit al pustnici, problema e ca unii amatori se cred speologi si se ratacesc prin pesteri, unii nu mai ies deloc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.07.2013, 01:06:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Oricum, ortodoxia se traieste, nu se citeste pe site-uri, asta e clar.
Foarte multi dau acest raspuns: "ortodoxia se traieste, nu se citeste pe site-uri".
Ma intreb, daca nu citesti despre ortodoxie, de unde sa stii cum s-o traiesti?!?
Dau iar versetele din II Epistola a lui Petru, in care ni se spune ca avem nevoie si de cunoastere:
"Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
Pentru aceasta, puneți și din partea voastră toată sârguința și adăugați la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunoștința," (II Petru 1, 4-5)

Nu toata lumea are mijloacele necesare pentru a-si cumpara cartile, din care sa acumuleze cunostinta; de aceea site-urile, care aduc gratuit in casele noastre cunostinta de care avem nevoie, sunt chiar binevenite.
Pe de alta parte, degeaba citim mii de pagini de internet, daca nu aplicam zilnic cele invatate despre ortodoxie. Invatatura aceasta trebie sa ne fie indreptar si carte de capatai, noua, celor, care vrem mantuirea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.07.2013, 01:15:28
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pentru toti satanistii imputiti si criminali care scot sufletul din oameni si ramane doar corpul lor cu memoria si ii controleaza satanistii imputiti - pt toti acesti criminali satanisti nu se da o lege ca sa-i execute pe toti,sa-i impuste in cap sa curete tara de satanisti criminali ?
cand ai facut ultima radiografie craniana? In orice caz iti recomand Diazepam
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2013, 04:17:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cum adica nu ai voie sa culegi fructe de padure si ciuperci? Pai, daca eu ma duc maine pe Bucegi sa culeg afine as face o chestie ilegala? De cand muntii nostri sunt proprietatea cuiva? Eu stiam ca s-au vandut marea majoritate a padurilor sub-carpatice, nu ca si varful muntelui este proprietatea cuiva! Da' nu iti cer sa platesti bilet de mers pe munte?

Nici apa de la izvoarele montane nu mai e legala? Adica daca e un izvor nu am voie sa iau apa de acolo?

Unde scrie asta in lege ?
***
Cei care nu au acces la carti, desi multe nu sunt f.scumpe, pot citi carti in format pdf. Adica citesc direct de la sursa si nu interpretarile altora. Nu zic ca site-urile ortodoxe sunt rele, dar nu ele sunt baza. Apoi, poate deveni obositor sa tot citesti pe calculator.

Sfarsitul lumi o sa vina cand o sa vrea Domnul. Prezentul ar trebui sa ne preocupe cel mai mult si nu viitorul care inca nu exista, il scriem in timp. Daca murim la noapte ce facem? Ar trebui sa ne preocupe cel mai tare apocalipsa personala, apoi cea a neamului, apoi cea a intregii lumi. Oricum, sfarsitul lumii inseamna momentul intalnirii cu Domnul Iisus Hristos, nu neaparat taierea capului. Sa incepi de pe acum sa iti faci planuri ptr. razboiul mondial e putin exagerat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.07.2013, 05:10:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte bine punctat, Parascheva16.

PS: Dar care e numele tău adevărat, dacă nu e cu bănat. Și ce înseamnă locația ta: GTA?
Apropo, multă vreme am crezut că ești Laura19 în revenire :) Și de fapt, încă mai cred.

Last edited by mirela.t; 19.07.2013 at 06:35:17. Motiv: GTA
Reply With Quote
Răspunde