Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 02.03.2016, 16:59:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am mai intrebat o data; nu ti se pare suspecta lipsa de informatie de la sursa?
Ba da, mi se pare suspect că soții Nan, care se pare că sunt în posesia deciziei, nu fac public conținutul acesteia, ci numai acele părți care îi avantajează.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #502  
Vechi 02.03.2016, 17:00:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu toate se topesc. Bănuiesc că dumneavoastră, în activitatea profesională, ați avut ocazia să vedeți persoane pe care abuzurile parentale le-au lăsat marcate pe viață. Sau mă înșel ?
Pai hotaraste-te o data.

Daca nu sunt dovezi, de ce vorbesti despre "abuzuri parentale" si "marcaje pe viata"?

Sau "flexibilitatea" in idei este punctul tare a unui avocat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 02.03.2016, 17:02:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ba da, mi se pare suspect că soții Nan, care se pare că sunt în posesia deciziei, nu fac public conținutul acesteia, ci numai acele părți care îi avantajează.
Crezi ca sunt singurii in posesia deciziei?
Suspect nu ti se pare faptul ca nu fac altii publica pentru a inchide gura celor care protesteaza si apeleaza cvasi-exclusiv la manipulare ieftina?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 02.03.2016, 17:02:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mai citește o dată. Mă adresasem domnului Ioan, care a susținut că toate violențele și abuzurile părinților se topesc în iubire.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #505  
Vechi 02.03.2016, 17:03:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar vroiam ieri sa ridic un semn de intrebare...

Adica am auzit de Norvegia, Germania, ma intrebam cum de e atat de liniste dinspre UK mai ales avand in vedere politica agresiva "prodiversitate" pe care o au..
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
conspirație
...Nee, nici vorba! cum asa? da' se poate?! Ideologiile occidentale sunt pure ca lacrima... Here's another sample of Huxley's dystopia, the brave new world! Vedeti mai jos. Intamplare intamplatoare, teoria conspiratiei si asta sau vreo agenda cu target?


Despre "barnevernetul" britanic:

" Un articol privind o practică identică ca in Norvegia și la fel de inumană în Marea Britanie: autoritățile iau copiii de la mamele care suferă de depresie post-natală – post-partum depression!

Articolul a fost găzduit pe 6 februarie de publicație britanică The Spectator. El redă mărturia tristă a unei familii țintită de către autorități pentru a i se lua copilul din pricină că mama suferea de depresie post-natală.

Articolul – intitulat în engleză Beware the Baby Snatcher (Feriti-va de rapitorii de bebelusi) – poate fi citit aici http://www.spectator.co.uk/2016/02/w...cial-services/
Reply With Quote
  #506  
Vechi 02.03.2016, 17:03:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbarie care incearca sa ascunda o incompetenta flagranta.

Ca ambasador al Romaniei, individul ar fi trebuit sa ajute cetatenii romani cu ceea ce ar fi avut nevoie pentru a castiga procesoul impotriva Barnevernet.

Ori, probabil ca sa nu-si piarda scaunelul cald, cu ceva spalare pe maini de la Pont din Bucuresti, au zis sa nu conteste competenta autoritatilor norvegiene.

Ci sa ceara "repatrierea" sau macar plasarea tot in familii de romani.

Daca e vorba de rude, cat de cat exista sanse sa redevina o familie functiionala.

In cazul "revenirii" in familia "unor cetateni" (de ce, au fost acolo vreodata?) faptul ca sunt romani putin probabil sa ajute..

Foarte tare mai cipofob mic. Pe acelasi sistem logic pe care l-ai incriminat permanent, facandu-i ca pe albia de porci, pe adeptii cipului. Deci o declaratie a unui oficial roman, care nu confirma ce zic eu, este vorbarie, ala e incompetent, plus tot tacamul de mizerie pe care deja il deserti, fara nici o jena, in capul unui reprezentant al statului roman, fara sa ai nici o proba ca acel om nu si-ar fi facut datoria. Singura lui vina este ca nu confirma ce spui tu. Incredibil cat de ipocrit poti fi. Acel om ocupa o functie oficiala. Nici macar familia Bodnariu nu i-a reprosat ceva. De fapt nimeni nu i-a reprosat ceva in afara de tine. Tu fiind cine? Nu am inteles exact. Aaa, un anonim de pe net care poate acuza cum vrea? Bravo viteazule.

O singura intrebare: cum te suporti? Esti bine?
Reply With Quote
  #507  
Vechi 02.03.2016, 17:04:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Crezi ca sunt singurii in posesia deciziei?
Suspect nu ti se pare faptul ca nu fac altii publica pentru a inchide gura celor care protesteaza si apeleaza cvasi-exclusiv la manipulare ieftina?
Aline, cel care se consideră neîndreptățit de o hotărâre este cel care are interes să o facă publică.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #508  
Vechi 02.03.2016, 17:07:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
...Nee,
Haideți să vă mai întreb odată: cunoașteți motivul pentru care familia de români din UK a fost decăzută din drepturile părintești ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #509  
Vechi 02.03.2016, 17:08:28
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu toate se topesc. Bănuiesc că dumneavoastră, în activitatea profesională, ați avut ocazia să vedeți persoane pe care abuzurile parentale le-au lăsat marcate pe viață. Sau mă înșel ?
Sunt de acord cu tine. Foarte.
Cred ca intelegi totusi ce vreau sa spun: trebuie sa mizam pe iubire si sa o ajutam sa isi faca loc in viata noastra. Nu sa aplicam pedeapsa crezind ca prin asta am facut dreptate.

Pentru ucenicia iubirii avem atatea resurse. Nu degeaba sunt formati consilieri, pedagogi, preoti si alti oameni care pot ajuta pe cei aflati in impas, criza etc.
dar poate ca unii mai credem despre iubire ca e o duda care pica din pom. In acest caz, da, mai bine dam copiii oricui, ca pe acolo unde ii ducem dragostea pica dintre frunze.
Oare?
Reply With Quote
  #510  
Vechi 02.03.2016, 17:10:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mai citește o dată. Mă adresasem domnului Ioan, care a susținut că toate violențele și abuzurile părinților se topesc în iubire.
Citat:
Ca si in Taina Cununiei, intre copii si parinti sunt si neintelegeri, violenta, abuzuri. Dar toate se topesc prin iubirea care isi trage seva din Dumnezeire, prin recunoasterea greselii si prin disponibilitatea sustinuta de invatare.
Eu zic sa citesti mai cu atentie.
Nu evorba de "toate violentele si abuzurile" ci toate cele 3 "neintelegeri, violenta, abuzuri".

Si se topesc in iubire..acolo unde exista. Acolo nu exista, ele raman.

Ca sa pricepi, poti incerca sa-ti raspunzi la intrebarea:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da exact link si sa vedem si noi ce spuneau exact.

Acum, sa zicem ca mergem pe mana ta, si te intreb, daca tu ai fi fost batut o data, de doua ,sau de 10 ori de catre parinti, In 10 ani sa zicem.
Cu cureaua.

Consideri ca ar fi fost normal sa fii dat in grija unei altfe familii?
Un raspuns curajos?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.03.2016 at 17:19:21.
Reply With Quote
Răspunde