Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2007, 13:54:38
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

inainte de toate un salut cald pt toti utilizatorii acestui site.
mi-e dificil sa pun un titlu concret...sunt intr-o situatie complicata.....nu ii gasesc raspuns...poate reusiti voi sa ma ajutati...sa-mi dati raspunsuri....
locuiesc in spania...in august am fost in tara...am vizitat-o si pe mamaia care este calugarita la manastire....m-am spovedit acolo la calugarul manastirii....mi-a facut "spovedanie generala" mi-a spus el,"de la 7 ani"...a fost pt prima oara cand intr-adevar m-am simtit usurata de orice pacat....mi-a dat canon...si legare de impartasanie 3 ani!mi-a spus:"nimeni...nici un preot,nici un calugar nu te poate dezlega peste cuvantul meu.....nu iti poate da sfanta impartasanie 3 ani....doar inainte de nastere....sau inaintea unei operatii;daca ai sa iei sfanta impartasanie o sa o iei spre osanda!"
in noiembrie m-am casatorit....preotul de aici mi-a spus ca pentru savarsirea cununiei religioasa este neaparat necesar sa ma impartasesc!!i-am povestit despre calugarul din tara...m-a intrebat pentru ce pacate m-a legat de la sfanta impartasanie...i-am spus dar el tot a insistat sa ma impartasesc...ba mai mult mi-a spus ca dupa Sfanta Taina a Cununiei voi fi dezlegata de orice canon si ca nu va mai trebui sa continui canonul dat de calugar!!nu stiu ce sa mai cred...eu sunt un simplu mirean nu cunosc regulile bisericii atat de profund.....cui sa dau ascultare acum?preotul de aici acum vrea mereu sa ma impartaseasca....el considera ca nu trebuia sa fiu legata 3 ani....si ca am gresit ca m-am spovedit unui calugar pentru ca ei judeca mult mai aspru mirenii!eu de la cununie am continuat canonul pt ca nu stiu ce sa fac!nu am gasit nicaieri scris ca Sfanta Taina a Cununiei te dezleaga de ceva....dar nici nu pot sa ma cert cu parintele sa-l contrazic si sa refuz cu indarjire impartasania dc el insista sa mi-o dea.....ce sa fac?va rog din suflet dc puteti lamuriti-ma....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2007, 14:10:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

asha ceva mai rar...

dar sotzul din spania e roman? iar Biserica la care vretzi sa va casatoritzi nu e catolica? fiindca daca este cum banuiesc inseamna ca acel calugar avea darul proorociei ???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2007, 14:15:30
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

cununia am facut-o deja....in 10 nov...sotul este roman si el...iar preotul este ortodox roman...avem biserica ortodoxa aici...
si cum banuiesti?ce proorocie...?hai ca m-ai pus pe ganduri...interesant raspuns am primit....:dozingoff:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2007, 14:16:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Daca si-n Spania aveti Preot, atunci se cuvine sa asculti de cel care-ti este mai aproape. Nu degeaba i-a adus Dumnezeu acolo! Deci fa ascultare de cel care iti este mai aproape!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2007, 14:47:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deci ai facut cununia dar inca totushi nu te-ai cuminicat? poi inseamna ca trebuie sa vorbeshti cu calugarul, sau poate ca trebuie sa rabzi cei trei ani... altfel am impresia ca nu se poate... la manastiri asha se prevede... ani multzi shi grei pentru diferite pacate... dar la mireni se dau perioade mai scurte din milostivire shi pentru neputintze...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2007, 14:56:12
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

impartasania de la cununie deja am luat-o...spre osanda sau nu.....nu am avut de ales...daca preotul asa a insistat ca e musai sa iau sf.impartasanie inainte de cununie.....ce puteam sa fac sa aman cununia???era imposibil!!!!....pe mine ma intereseaza dc sa o mai iau de acum incolo asa cum doreste parintele de aici din spania sau sa stept 3 ani?si canonul dc el zice ca nu mai este necesar sa-l fac......il continui sau nu???legatura cu acel calugar imi este imposibil sa o iau!
doua pareri ale unor preasfintiti diferite...asculta pe cine poti!!!
cred ca c-tin are dreptate...si eu m-am gandit...preotul de aici imi ramane duhovnic...este cel mai aproape de mine....cel care ma sfatuie mereu...imi cunoaste viata...pacatele....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2007, 15:51:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi daca deja te-ai cuminicat, asta intzelegi prin impartasanie nu? s-ar putea sa te fi osandit preotul tau prin aceasta daca a insistat sa nu mai respectzi canonul fiindca a calcat ce a hotarat un alt preot ca itzi este de folos lasand ca posibilitate de impartasire doar boala sau insarcinarea, deci prevedea casatoria shi nu itzi permisese sa te impartasheshti, dar deoarece dumneata nu ai vrut sa calci acel canon ci la insistentzele shi sfaturile noului duhovnic ai primit aceasta, se poate sa nu te faci totushi vinovada de vre-o osanda shi deci ai facut bine ca ascultand pe Hristos, care prin preotul la care ai fost cununata, acesta tzi-a redus canonul de la 3ani la cateva luni cum se procedeaza in cazul mirenilor... deci imi pare intr-adevar shi mie ca nu trebuie sa mai tzii canonul parintelui calugar deoarece nu ai facut-o intentzionat pentru a-tzi reduce greutatea lui ci ai fost sfatuita de insushi Hristos prin parintele nou la care te-ai dat in ascultare... deci mi se pare shi mie ca ai facut bine deshi shi eu sunt un mirean banal deci nu potzi tzine cont de parerea mea decat asha ca unui mirean ca tine sau mai jos de tine... deci asta-i parerea mea dar este oarecum irelevanta... chiar nu se poate macar sa-i trimitzi o scrisoare la acel calugar pentru a te ruga sa te ierte, sau macar asha pentru a-l informa shi pe el de situatzia ta? chiar daca n-ai greshit totushi macar pentru ca sa nu aiba impresia ca ai fugit de greu la ceva mai ushor... oricum raman la parerea ca ai facut bine sa ascultzi pe parintele ortodocs la care te-ai spovedit ulterior cu conditzia sa-i fi spus dinnou toate pacatele tale care le-ai marturisit shi parintelui calugar...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2007, 16:03:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ramona-elena
impartasania de la cununie deja am luat-o...spre osanda sau nu.....nu am avut de ales...daca preotul asa a insistat ca e musai sa iau sf.impartasanie inainte de cununie.....ce puteam sa fac sa aman cununia???era imposibil!!!!....pe mine ma intereseaza dc sa o mai iau de acum incolo asa cum doreste parintele de aici din spania sau sa stept 3 ani?si canonul dc el zice ca nu mai este necesar sa-l fac......il continui sau nu???legatura cu acel calugar imi este imposibil sa o iau!
doua pareri ale unor preasfintiti diferite...asculta pe cine poti!!!
cred ca c-tin are dreptate...si eu m-am gandit...preotul de aici imi ramane duhovnic...este cel mai aproape de mine....cel care ma sfatuie mereu...imi cunoaste viata...pacatele....
Trebuie intrebat si calugarul ,trebuie vazut ce zice si el.
Eu nu m-as mai impartasi pana ce nu am o confirmare de la cel care mi-a dat canon.
Asta e riscul de a te spovedi la manastire ,dar si canonul eu il vad ca pe un medicament ,e spre vindecare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2007, 16:05:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Importanta e mantuirea ,in definitiv daca nu suntem vrednici sa ne impartasim trebuie sa facem ascultare ,daca facem canonul asta e tot pentru mantuire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2007, 16:15:34
ramona-elena ramona-elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Locație: spania
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

adevarat.....dar eu acum de unde mai stiu dc sunt vrednica sau nu de impartasanie?caci atat calugarul cat si preotul sunt preasfintii...pe cine sa contrazici?calugarul a considerat ca nu am voie sa ma impartasesc 3 ani...preotul a insistat sa ma impartasesc...amandoi imi stiu pacatele....si atunci?eu nu fug de greu...nu fug de canon.....dar daca esti dezlegat de un canon insa tu continui sa-l faci e ca si cum nu ai incredere in puterea lui de mantuire....trebuie facut atat cat iti este dat de preot si nu mai mult....daca preotul iti spune sa faci canon 1 an...1 an il faci si nu 2!nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic.....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Canon duhovnic darcoleu Pocainta 3 24.06.2011 13:43:39
canon mirela.b Rugaciuni 5 02.06.2011 15:33:19
Canon mirc Generalitati 2 29.08.2007 20:27:22