Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2008, 07:14:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca am inteles ceva gresit...sau voi ati inteles ceva gresit. Dumnezeu preface piinea si vinul, apa de botez [COLOR=red]o sfinteste samd pina in momentul in care acestea sint folosite.[/COLOR] Dupa aceea ne umplem ca fiinta cu sfintenie, nu ne umplem stomacul cu Dumnezeu sau ne udam pielea!
(Dumnezeu sa ma ierte de vorba proasta)
Ca din evlavie apa de la botez se obisnuieste sa o pui la flori sau nu saruti dupa Impartasanie, e frumos, laudabil, ca evlavie, dar sint doar traditii fara suport.
Sfintenia asta cu care ne contopim, impartasim incercam sa o tinem cit mai mult in noi, indiferent de viteza tractusului digestiv, sau de zilele trecute si cred ca mai multe ginduri de felul cum ne comportam (aducindu-ne aminte ca ne-am impartasit de Dumnezeu) sint mai de folos decit sa tinem un numar de zile fara sa ne spalam pe dinti, fara sa sarutam una sau alta samd.
Dar cum spuneam, poate gresesc eu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2008, 09:02:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Eu cred ca am inteles ceva gresit...sau voi ati inteles ceva gresit. Dumnezeu preface piinea si vinul, apa de botez [COLOR=red]o sfinteste samd pina in momentul in care acestea sint folosite.[/COLOR] Dupa aceea ne umplem ca fiinta cu sfintenie, nu ne umplem stomacul cu Dumnezeu sau ne udam pielea!
(Dumnezeu sa ma ierte de vorba proasta)
Ca din evlavie apa de la botez se obisnuieste sa o pui la flori sau nu saruti dupa Impartasanie, e frumos, laudabil, ca evlavie, dar sint doar traditii fara suport.
Sfintenia asta cu care ne contopim, impartasim incercam sa o tinem cit mai mult in noi, indiferent de viteza tractusului digestiv, sau de zilele trecute si cred ca mai multe ginduri de felul cum ne comportam (aducindu-ne aminte ca ne-am impartasit de Dumnezeu) sint mai de folos decit sa tinem un numar de zile fara sa ne spalam pe dinti, fara sa sarutam una sau alta samd.
Dar cum spuneam, poate gresesc eu.
Asa este, risipindu-ne in prea multe amanunte, unele cu folos, altele nu, riscam sa uitam esentialul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2008, 22:30:32
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina94 Vezi mesajul
:dontgetit:Am si eu o intrebare,mi-am împărtășit copilul ,are un anișor,poate cineva să-mi spună cum fac cu hăinuța,pt că a căzut cîteva picaturi de împărtăsanie pe ea și încă nu am spălat-o.
Mai am întrebări ,cui le pot pune ,sunt nou venită pe forum!!!
Eu am auzit de la fostul profesorul meu de religie (care este preot) ca daca se intampla sa cada Sf.Impartasanie pe haine atunci acele haine se ard.



PS:totusi,mai bine intrebati si un parinte
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2008, 22:56:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape Vezi mesajul
Pune haina in masina de spalat...
fereasca Dzeu! acolo unde-ti speli chilotii sa speli si bluza cu Sf.Impartasanie??? Stii ce spui Frate? Kirie eleison...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.10.2008, 22:59:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Duceti Bluzita copilasului la parintele!!! si ce va sti aceea va face!!! nu e o "pierdere" o bluzita! dar [COLOR=darkred]nu e de joaca cu Sf.Impartasanie[/COLOR]!!!
Va spun sincer!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.11.2008, 13:48:47
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Smile

Nu cred ca este cv de care sa iti faci griji ca a cazut o picatura de împărtăsanie pe hainuta e totusi micut, conteaza ca a loat Sf impartasanie:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.08.2009, 13:09:04
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui Vezi mesajul
Nu cred ca este cv de care sa iti faci griji ca a cazut o picatura de împărtăsanie pe hainuta e totusi micut, conteaza ca a loat Sf impartasanie:)


Ba este, si inca o grija foarte mare! nu ne jucam cu Sfanta Impartasanie!
HAINA RESPECTIVA SE ARDE! Mi s-a intamplat si mie cu copilasul de 2 ani iar parintele mi-a cerut in mod insistent camasuta sa o arda;
Altadata,(la un alt preot) la o femeie care i-a cazut din Sfanta Impartasanie pe batic, parintele i-a cerut baticul; asa ca nu va mai dati cu presupusul, daca nu stiti ceva, intrebati dar nu mai dati sfaturi personale si gresite;intrebati-va duhovnicii ce se intampla daca scapa din greseala pe jos o picatura din Sf. Impartasanie si veti afla!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.08.2009, 17:16:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Ba este, si inca o grija foarte mare! nu ne jucam cu Sfanta Impartasanie!
HAINA RESPECTIVA SE ARDE! Mi s-a intamplat si mie cu copilasul de 2 ani iar parintele mi-a cerut in mod insistent camasuta sa o arda;
Altadata,(la un alt preot) la o femeie care i-a cazut din Sfanta Impartasanie pe batic, parintele i-a cerut baticul; asa ca nu va mai dati cu presupusul, daca nu stiti ceva, intrebati dar nu mai dati sfaturi personale si gresite;intrebati-va duhovnicii ce se intampla daca scapa din greseala pe jos o picatura din Sf. Impartasanie si veti afla!

grija ca grija, dar negrija ta nu se indreapta prin arderea hainelor altora... ci se linge, se stoarce din hainutza, se suge afara toate picaturile, ca altfel am impresia ca arderea asta e un fel de ardere de tot deci ne aminteshte de vechile jertfe din VT cum Domnul a zis sa nu facem intru pomenirea Sa... ci sa facem Noua Randuiala intru pomenirea Sa... unde nu este vorba de nici o incinerare... deci cine a inventat aceasta practica...

nu shtiu poate e valabila dar atunci care sunt temeiurile scripturistice sau canoanele sau ce prooroci o sustin dupa ce au marturisit-o shi au scris de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.08.2009, 21:44:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfânta Scriptură :

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
grija ca grija, dar negrija ta nu se indreapta prin arderea hainelor altora... ci se linge, se stoarce din hainutza, se suge afara toate picaturile, ca altfel am impresia ca arderea asta e un fel de ardere de tot deci ne aminteshte de vechile jertfe din VT cum Domnul a zis sa nu facem intru pomenirea Sa... ci sa facem Noua Randuiala intru pomenirea Sa... unde nu este vorba de nici o incinerare... deci cine a inventat aceasta practica...

nu shtiu poate e valabila dar atunci care sunt temeiurile scripturistice sau canoanele sau ce prooroci o sustin dupa ce au marturisit-o shi au scris de la Dumnezeu?
"Cel care își înmulțește cunoștințele, își înmulțește și mâhnirile ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2009, 13:35:54
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vsovi;159616]grija ca grija, dar negrija ta nu se indreapta prin arderea hainelor altora... ci se linge, se stoarce din hainutza, se suge afara toate picaturile, ca altfel am impresia ca arderea asta e un fel de ardere de tot deci ne aminteshte de vechile jertfe din VT cum Domnul a zis sa nu facem intru pomenirea Sa... ci sa facem Noua Randuiala intru pomenirea Sa... unde nu este vorba de nici o incinerare... deci cine a inventat aceasta practica...
nu shtiu poate e valabila dar atunci care sunt temeiurile scripturistice sau canoanele sau ce prooroci o sustin dupa ce au marturisit-o shi au scris de la Dumnezeu?[/quote]




Ceea ce am scris, am scris din propria mea experienta si nu este doar o parere a mea; probabil ca preotul respectiv stia f. bine ce are de facut in situatia respectiva;daca stii tu mai bine cum "se suge afara toate picaturile" din hainuta......scrie tu o circulara si trimite-o in toate parohiile din tara ca sa ia aminte si preotii care recurg la alte metode
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45