Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2009, 23:43:57
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit sclavia

ce parere aveti de sclavie? este normala? este de acord Dumnezeu cu ea?
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2009, 23:50:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Sclavia face parte din legile existentiale de pe acest pamint deci este lasata de Dumnezeu. Animalele o practica, insectele au sclavi, noi continuam sa o practicam desi a devenit ilegala. Noi o practicam din plin si cu animalele prin fenomenul numit - domesticire -
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2009, 23:57:22
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

cum comentati urmatorul pasaj din Biblie? cititi cu atentie si incercati sa comparati legile lui Dumnezeu cu moralitatea societatii moderne. hotarati dumneavoastra, daca niste evrei primitivi din epoca bronzului erau mai intelepti decat oamenii epocii moderne.

Iesirea 21:1. "Iată acum legiuirile pe care tu le vei pune în vedere lor:
2. De vei cumpăra rob evreu, el să-ti lucreze șase ani, iar în anul al șaptelea să iasă slobod, în dar.
3. Dacă acela a venit în casa ta singur, singur să iasă; iar de a venit cu femeie, să iasă cu el și femeia lui.
4. Dacă însă îi va fi dat stăpânul femeie și aceasta va fi născut fii sau fiice, atunci femeia și copiii ei vor fi ai stăpânului lui, iar el va ieși singur.
5. Iar dacă robul va zice: Îmi iubesc stăpânul, femeia și copiii și nu voi să mă liberez,
6. Atunci să-l aducă stăpânul lui la judecători și, după ce l-a apropiat de ușă sau la ușori, să-i găurească stăpânul urechea cu o sulă, și-l va robi în veci.
7. Dacă cineva își va vinde fiica roabă, ea nu va ieși cum ies roabele.
8. Dacă ea nu va plăcea stăpânului său, care și-a ales-o, să-i îngăduie a se răscumpăra, dar el nu va avea voie s-o vândă la familie străină, după ce i-a fost necredincios.
9. Dacă a logodit-o cu fiul său, atunci să se poarte cu ea după dreptul fiicelor.
10. Iar dacă va mai lua și pe alta, atunci ea să nu fie lipsită de hrană, de îmbrăcăminte și de traiul cu bărbatul său.
11. Iar dacă el nu-i va face aceste trei lucruri, să iasă de la dânsul în dar, fără răscumpărare.
12. De va lovi cineva pe un om și acela va muri, să fie dat morții.
13. Iar de nu-l va fi lovit cu voință și i-a căzut sub mână din îngăduirea lui Dumnezeu, îți voi hotărî un loc, unde să fugă ucigașul.
14. Dacă însă va ucide cineva pe aproapele său cu bună știință și cu vicleșug și va fugi la altarul Meu, și de la altarul Meu să-l iei și să-l omori.
15. Cel ce va bate pe tată sau pe mamă să fie omorât.
16. Cel ce va fura un om din fiii lui Israel și, făcându-l rob, îl va vinde, sau se va găsi în mâinile lui, acela să fie omorât.
17. Cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, acela să fie omorât.
18. De se vor sfădi doi oameni și unul va lovi pe celălalt cu o piatră, sau cu pumnul, și acela nu va muri, ci va cădea la pat,
19. De se va scula și va ieși din casă cu ajutorul cârjei, cel ce l-a lovit nu va fi vinovat de moarte, ci va plăti numai împiedicarea aceluia de la muncă și vindecarea lui.
20. Iar de va lovi cineva pe robul său sau pe slujnica sa cu toiagul, și ei vor muri sub mâna lui, aceia trebuie să fie răzbunați;
21. Iar de vor mai trăi o zi sau două, ei nu trebuie răzbunați, că sunt plătiți cu argintul stăpânului lor.
22. De se vor bate doi oameni și vor lovi o femeie însărcinată și aceasta va lepăda copilul său fără altă vătămare, să se supună cel vinovat la despăgubirea ce o va cere bărbatul acelei femei și el va trebui să plătească potrivit cu hotărârea judecătorilor.
23. Iar de va fi și altă vătămare, atunci să plătească suflet pentru suflet,
24. Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior,
25. Arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie.
26. Iar de va lovi cineva pe robul său în ochi iar pe slujnica sa o va lovi în ochi și ea îl va pierde, să-l lase liber ca despăgubire pentru ochi.
27. Și de va pricinui căderea unui dinte al robului său sau al roabei sale, să le dea drumul pentru acel dinte.

P.S - versetele 20-21 sunt fabuloase. Elohim debordeaza de iubire :)
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2009, 00:02:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga DEX, lucruri asemanatoare si grija pentru sclavie in VT l-au preocupat si pe amicul Topcat, cu care poti discuta pe indelete. Stii ce imi vine mie in minte cand aud cuvantul sclavie? Nu negri batuti si oprimati sau oameni exploatati de altii! Nu! Sclavia are mai multe fete, cea mai crunta este cea a pacatului, ai carui sclavi suntem cu totii! Ei bine, pe mine ma intereseaza ce sa fac eu sa scap de sub sclavia pacatului, nu cum erau tratati altii sau cum este, cum ar trebui sa fie considerata sau acceptata sclavia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2009, 00:22:16
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga DEX, lucruri asemanatoare si grija pentru sclavie in VT l-au preocupat si pe amicul Topcat, cu care poti discuta pe indelete. Stii ce imi vine mie in minte cand aud cuvantul sclavie? Nu negri batuti si oprimati sau oameni exploatati de altii! Nu! Sclavia are mai multe fete, cea mai crunta este cea a pacatului, ai carui sclavi suntem cu totii! Ei bine, pe mine ma intereseaza ce sa fac eu sa scap de sub sclavia pacatului, nu cum erau tratati altii sau cum este, cum ar trebui sa fie considerata sau acceptata sclavia!
:) te eschivezi...cumva ti-e rusine ca zeul inventat in epoca bronzului are caracteristicile unui dement insetat de sange ce nu are nici cel mai mic repect pentru drepturile omului?
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2009, 00:55:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
:) te eschivezi...cumva ti-e rusine ca zeul inventat in epoca bronzului are caracteristicile unui dement insetat de sange ce nu are nici cel mai mic repect pentru drepturile omului?
Ohooo... unde erau oare drepturile omului cand a facut Dumnezeu lumea? Ne-am facut noi mai drepti decat Dumnezeu? Il invatam noi ce e drept si ce nu? Atatia sfinti L-au marturisit si eu sa ma rusinez de El? Nu, nu! Uite ce e, Dexule, eu sunt destul de rabdatoare si mult prea toleranta in ceea ce priveste anumite aspecte, dar atunci cand cineva imi huleste Dumnezeul in asemenea hal, spun pas. Dumnezeu sa te ierte si sa ti se arate si tie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2009, 19:14:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ohooo... unde erau oare drepturile omului cand a facut Dumnezeu lumea?
Moralitatea si echitatea, iubirea si constiinta erau deja inscrise in codul genetic lasat de Dumnezeu.

DNA-ul insa ulterior s-a modificat in functie de legile LOCALE pamintene
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2009, 20:24:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
ce parere aveti de sclavie? este normala? este de acord Dumnezeu cu ea?

Problema sta in interpretare si in raportare la perioada istorica
mi se pare lipsit de inteligenta sa compari caracteristicile lumii moderne cu modul de viata de acum 2000-3000 de ani
chiar voi ateii sustineti ca omul a evoluat, uite asa au evoluat si comportamentele umane,
vezi, exista diferente de comportament de la o familie la alta dar de la o era la alta
deci cred ca nu este pusa bine problema
peste 100-200 de ani, generatia noastra va fi perceputa ca fiind complet lipsita de toleranta, deoarece atunci, o sa umble gay si drogatii in voie pe strada eschivandu-si patimile si totul va fi atat de normal in ceea ce va priveste mentalitatea de atunci
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 04.11.2009 at 20:27:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2009, 22:23:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Problema sta in interpretare si in raportare la perioada istorica
mi se pare lipsit de inteligenta sa compari caracteristicile lumii moderne cu modul de viata de acum 2000-3000 de ani
chiar voi ateii sustineti ca omul a evoluat, uite asa au evoluat si comportamentele umane,
vezi, exista diferente de comportament de la o familie la alta dar de la o era la alta
deci cred ca nu este pusa bine problema
peste 100-200 de ani, generatia noastra va fi perceputa ca fiind complet lipsita de toleranta, deoarece atunci, o sa umble gay si drogatii in voie pe strada eschivandu-si patimile si totul va fi atat de normal in ceea ce va priveste mentalitatea de atunci
Morala lui Dzeu e absoluta, deci se considera ca cea descrisa in VT era cea dumnezeiasca. Si deci rezulta ca sclavia era morala.
Desigur, intra in functie interpretarea pozitiva, care spune ca oamenii erau cam prosti si nu auzeau sau interpretau prea bine cuvintul lui Dzeu etc. Ma intreb numai ce ii face pe aceeasi interpretatori sa creada ca acum aud bine
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.11.2009, 12:50:42
celmaipacatos celmaipacatos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 6
Implicit

Domnule Dex.
cred ca ce-a mai mare incantare a mea nu e atunci cand imi satisfac placerile mele, ci mai degraba cand intalnesc un om care nu prea isi da seama cine e Dumnezeu, si vad asta ca pe o sansa de a mai spune cuiva ce inseamna de fapt iubirea, dragostea, bucuria si fericirea care multi pretind ca le stiu si de fapt prea putini le cunosc cu adevarat.
Cu ajutorul lui Dumnezeu am primit si eu acest har acum 3 luni aprox. , nu cunosc multe dar raspunsul intrebarii tale este in inima mea si am sa incerc sa il descoper asa cum ma descurc si eu.

Eu cred cu tarie ca toata populatia planetei traieste in anul 2009, iar acest an este calculat de la Domnul Isus incoace si nu de la Moise sau alti proroci.
Cand am inceput eu sa citesc Biblia am inceput cu inceputul asa cum se face, dar mai multi frati mi-au sugerat cu tarie sa incep intai cu Noul Testament si apoi cu vechiul, pentru ca sa privesc pe vechiul prin prisma Noului Testamen. Asa am facut si la inceputul Evangheliei dupa Matei am facut ceva descoperiri care le fac mereu cand citesc. Si anume niste informatii care mi-au stralucit in ochi dar nu imi foloseau atunci cu nimic, insa acum le gasesc ca raspuns la aceasta intrebare . . . dupa 3 luni.

Matei cap.5 vers. 38, 39

38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte."
39. Dar eu va spun: Sa nu va impotriviti celui ce face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalt.

Treaba e ca eu pana acum nu vazusem scris vreo undeva despre aceasta cruzime la care te referi tu, dar Domnul nostru Isus Hristos cand a locuit cu trup printre noi a zis aceste lucruri. Iar daca tu iti botezi copilul la 40 zile sau cum faci, daca cineva din familia ta in ziua de Inviere se duce la Biserica, daca copii tai se duc cu colidele sa vesteasca pe Domnul de Craciun si daca si tu traiesti in acest an 2009 care dovedeste ca in adevar acum 2009 ani Fiul lui Dumnezeu a coborat pe pamant tocmai ca sa iti zica ce inseamna iubirea ce inseamna dragostea si multe alte bucurii extraordinare, si nu numai! El a venit sa aduca Mantuire oamenilor astfel ca toti cei ce cred in El sa primeasca viata vesnica si sa nu moara, drag prieten eu iti sugerez sa cauti iubirea Domnului si nu cruzimea, caci ce cauti de aceea vei avea parte!

Va rog sa ma iertati daca am vorbit de la mine putere, dar ma simteam dator sa zic ceva si sa iau apararea Domnului .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 13:35:30