Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 19.11.2013, 17:50:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"pe timpul Sfântului Ioan Cassian, românul…păcatele capitale erau 8: lăcomia, desfrânarea, iubirea de arginți, mânia, tristețea, neliniștea, slava deșartă și trufia. Și așa au rămas…până de curând
Pentru că, de curând, a apărut un al 9-lea „păcat capital” și anume: ai primit cipul
Dacă ai primit cipul în buletin, pe mână, pe sub piele, în telefon, în computer, în salata de boeuf…înseamnă că ai primit pe 666 la tine acasă…și „pregătești” venirea Antihristului."

http://www.teologiepentruazi.ro/2012...oiembrie-2012/
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #292  
Vechi 19.11.2013, 18:13:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se cheama "agiornamento" :)
Nu e ortodoxie, dar putem pretinde ca este, cei mai slabi de inger s-ar putea sa creada.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #293  
Vechi 19.11.2013, 20:31:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Citeste ce spune parintele Paisie Aghioritul, de exemplu. Implantul in corpul uman da posibilitatea Sistemului de a ne controla gandirea. Citeste si vezi ca mintea umana poate fi controlata cu astfel de dispozitive.

In legatura cu documentele cu cip, acestea pot sa ne creeze dependenta de Sistem si sa ne faca incapabili de a reactiona in fata cipului implantabil. De aceea, sfintii ne indeamna sa nu le luam. Numeste acest tip de dependenta cum vrei.
Ti-a mai zis Alin, dar nu asculti asa ceva: noi nu avem papi. Ori ce om, oricat de sfant este are si greseli.
Nu stiu daca parintele a spus asa, dar daca ar fi spus, pe ce se baza? Are studii de specialitate? Psihologie? Calculatoare? Fizica cuantica? Ce? Daca este o parere personala a cuiva care nu se bazeaza pe Sf Scriptura, Sf Traditie, peun studiu.... valoarea afirmatiei, este nula.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #294  
Vechi 19.11.2013, 20:32:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Si totusi daca...

Ok, daca cipul este semnul 666 nu cred ca e de discutat. Sf Scriptura este suficient de explicita cu ce presupune asta pentru cei care il accepta. Dar, in acelasi timp unul dintre cei de care se folosesc "martorii anti-cip", parintele Iustin Parvu, pe patul de moarte a spus ca el nu isi asuma sa spuna ca in cazuri extreme, daca de exemplu e un copil e bolnav, sa nu foloseasca actul de identitate cu cip pentru salvarea lui. Daca cipul ar fi semnul fiarei nu s-ar pune problema ca cineva sa faca astfel de compromisuri. Deci nu e atat de sigur ca cipul e atat de "negru".
Pe ce ma bazez cand spun ca cipul nu e semnul? Poate e precursorul lui. Nu stiu. Asta nu pot sa garantez. Dar precursorul cipului este actul de identitate standard. Cu CNP. Si nu am vazut inca "martori anti-cip" care sa fi "renuntat" la CNP. Si precursorul acestuia este reprezentat de orice forma de inregistrare intr-un sistem centralizat. De exemplu recensamantul. Dar inclusiv nasterea Mantuitorului in Bethleem se datoreaza unui recensamant. Parintii Sai nu au respins recensamantul ca fiind ceva demonic. Revenind totusi la motivul pentru care nu cred ca cipul e semnul. Pentru ca asta se intelege din duhul Scripturii si al Traditiei. Pentru ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ceea ce iese. Pentru ca nu un element de centralizare date este problema, ci faptele si credinta. Pentru ca Dumnezeu se uita la inima omului (deci la fapte), nu la fata (deci la elementele exterioare cum ar fi un cip).
Oricum, daca totusi cipul e semnul cei care nu cred asta si il accepta sunt supusi pieirii.
Si totusi daca... Si totusi daca cipul nu este problema? V-ati pus problema daca cipul nu este cel impotriva caruia ar trebui sa va luptati? Sau masoneria? Sau atacurile psiho-nu-mai-stiu-cum? Sau conspiratiile? Ca poate diavolul e extrem de inteligent si tot ce trebuie sa faca e sa creeze alt dusman ireal si sa va indeparteze de la dusmanul real?
Si am si un exemplu concret. Sectantii. Din punct de vedere moral multi dintre ei sunt multi mai conformi decat ortodocsi. De ce? Pentru ca erezia lor e suficienta sa ii duca la pieire. Si ii e usor diavolului sa ii lase in ratacirea lor, sa se comporte moral pentru ca oricum calea lor nu duce la desavarsire.
V-ati gandit la asta? V-ati gandit ca problema sunt pacatele noastre si nu un dipozitiv de stocare a unor informatii? V-ati gandit care sunt criteriile de judecata ale lui Dumnezeu?
Nu. Nu v-ati gandit. Si oricate argumente vi se vor aduce nu va veti gandi pentru ca diavolul este eficient.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #295  
Vechi 19.11.2013, 23:20:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar precursorul cipului este actul de identitate standard. Cu CNP. Si nu am vazut inca "martori anti-cip" care sa fi "renuntat" la CNP. Si precursorul acestuia este reprezentat de orice forma de inregistrare intr-un sistem centralizat.
Desi nu ma intereseaza foarte mult, cred ca e vorba si de cip, nu doar de inregistrare. ca sa dau cu presupusul, probabil pot exista dispozitive electronice care pot crea diverse impulsuri, de exemplu sa tina omul ametit, sau deprimat, sau agresiv, etc. Deja stim ca dispozitivele electronice exterioare ne influenteaza negativ, inclusiv celularele. Cu atat mai mult ceva implantat in corp. E o ipoteza.
  #296  
Vechi 20.11.2013, 00:32:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Care se bazeaza exclusiv pe presupuneri.

Nu exista asa ceva. Decat poate un soc electric de inalta tensiune, ala garantat iti schimba dispozitia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #297  
Vechi 20.11.2013, 08:42:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ok, daca cipul este semnul 666 nu cred ca e de discutat. Sf Scriptura este suficient de explicita cu ce presupune asta pentru cei care il accepta. Dar, in acelasi timp unul dintre cei de care se folosesc "martorii anti-cip", parintele Iustin Parvu, pe patul de moarte a spus ca el nu isi asuma sa spuna ca in cazuri extreme, daca de exemplu e un copil e bolnav, sa nu foloseasca actul de identitate cu cip pentru salvarea lui. Daca cipul ar fi semnul fiarei nu s-ar pune problema ca cineva sa faca astfel de compromisuri. Deci nu e atat de sigur ca cipul e atat de "negru".
Pe ce ma bazez cand spun ca cipul nu e semnul? Poate e precursorul lui. Nu stiu. Asta nu pot sa garantez. Dar precursorul cipului este actul de identitate standard. Cu CNP. Si nu am vazut inca "martori anti-cip" care sa fi "renuntat" la CNP. Si precursorul acestuia este reprezentat de orice forma de inregistrare intr-un sistem centralizat. De exemplu recensamantul. Dar inclusiv nasterea Mantuitorului in Bethleem se datoreaza unui recensamant. Parintii Sai nu au respins recensamantul ca fiind ceva demonic. Revenind totusi la motivul pentru care nu cred ca cipul e semnul. Pentru ca asta se intelege din duhul Scripturii si al Traditiei. Pentru ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ceea ce iese. Pentru ca nu un element de centralizare date este problema, ci faptele si credinta. Pentru ca Dumnezeu se uita la inima omului (deci la fapte), nu la fata (deci la elementele exterioare cum ar fi un cip).
Oricum, daca totusi cipul e semnul cei care nu cred asta si il accepta sunt supusi pieirii.
Si totusi daca... Si totusi daca cipul nu este problema? V-ati pus problema daca cipul nu este cel impotriva caruia ar trebui sa va luptati? Sau masoneria? Sau atacurile psiho-nu-mai-stiu-cum? Sau conspiratiile? Ca poate diavolul e extrem de inteligent si tot ce trebuie sa faca e sa creeze alt dusman ireal si sa va indeparteze de la dusmanul real?
Si am si un exemplu concret. Sectantii. Din punct de vedere moral multi dintre ei sunt multi mai conformi decat ortodocsi. De ce? Pentru ca erezia lor e suficienta sa ii duca la pieire. Si ii e usor diavolului sa ii lase in ratacirea lor, sa se comporte moral pentru ca oricum calea lor nu duce la desavarsire.
V-ati gandit la asta? V-ati gandit ca problema sunt pacatele noastre si nu un dipozitiv de stocare a unor informatii? V-ati gandit care sunt criteriile de judecata ale lui Dumnezeu?
Nu. Nu v-ati gandit. Si oricate argumente vi se vor aduce nu va veti gandi pentru ca diavolul este eficient.
un mesaj FOARTE LOGIC!
  #298  
Vechi 20.11.2013, 08:57:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Pai da, mai ales ca ei merg pe ideea ca un pacat mic, care nu e chiar pacat in sine ci chipurile creaza premize pentru unul mare si grav, trebuie taiat din radacina.

Cand vad ca argumentele stupide si supestittioase cu "666" ascuns in cipusoare nu mai tine, ei invoca acest argument.

Dar ca de obicei, nu sunt consecventi in ceea ce afirma, se pare ca au primit dezlegare, asemenea rusului smintit antipasaport care umbla cu pasaportul la el, sa nu se lepede inca de CNP, insa numai local, pentru ca fratiorii sectari de peste Prut au facut deja si pasul asta.

Dar aici ar pierde si bruma de audienta care o au daca ar cere asta, oamenii de pe aici sunt nitel mai dezghetati la minte, gen sec XX macar, nu XVII-XVII.
mai este si codul de bare care se gaseste pe fiecare produs pe care il cumparam, inclusiv pe telefonul mobil si pe calculatorul pe care doamna Antonia si cei ca ea il folosesc (la un scaner cu laser se poate vedea ca acest cod de bare chiar contine 666). Oare de ce nu renunta la telefon si la calculator daca aceste produse au fost "pecetluite" cu numarul fiarei si care ce contin...ai ghicit: CIPURI SATANISTE? Sunt precum ecologistii care fac mare tam tam cu poluarea, dar care folosesc automobile care ce fac...polueaza. Asa sunt si ei

Last edited by stefan florin; 20.11.2013 at 09:03:18.
  #299  
Vechi 20.11.2013, 11:34:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"pe timpul Sfântului Ioan Cassian, românul…păcatele capitale erau 8: lăcomia, desfrânarea, iubirea de arginți, mânia, tristețea, neliniștea, slava deșartă și trufia. Și așa au rămas…până de curând
Pentru că, de curând, a apărut un al 9-lea „păcat capital” și anume: ai primit cipul
Dacă ai primit cipul în buletin, pe mână, pe sub piele, în telefon, în computer, în salata de boeuf…înseamnă că ai primit pe 666 la tine acasă…și „pregătești” venirea Antihristului."

http://www.teologiepentruazi.ro/2012...oiembrie-2012/
Inselatoriile satanei ii afecteaza si pe cei alesi sa ne indrume. Iata un exemplu.
  #300  
Vechi 20.11.2013, 11:42:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ti-a mai zis Alin, dar nu asculti asa ceva: noi nu avem papi. Ori ce om, oricat de sfant este are si greseli.
Nu stiu daca parintele a spus asa, dar daca ar fi spus, pe ce se baza? Are studii de specialitate? Psihologie? Calculatoare? Fizica cuantica? Ce? Daca este o parere personala a cuiva care nu se bazeaza pe Sf Scriptura, Sf Traditie, peun studiu.... valoarea afirmatiei, este nula.
Asa, maica, declara-l infailibil pe AlinB! Ce Duh Sfant? Ce respect pentru o viata de post si rugaciune?

AlinB este etalonul tau, nu si al meu! Eu ascult de parintele Paisie Aghioritul care a inteles semnele timpului prin insuflare de Duh Sfant, nu cu mintea lumeasca, prin mijloace stiintifice.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30