Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2015, 08:35:41
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da măi, la propriu!
Bleah. Atunci trebe pocnita la koor, ca sa i se urce mintea iara la capul ei colectiv.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2015, 02:31:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Children who say homosexuality is ‘wrong’ could be viewed as extremist threat – Education Secretary

Anti-gay comments could ‘trigger a thought’ in teachers’ minds about possible radicalisation says Nicky Morgan as she outlines anti-terror plans

http://www.telegraph.co.uk/news/reli...Secretary.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.07.2015, 02:35:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Pai nu trebuie sa fie cineva in Deptul de Stat, ca sa stie ca acele biserici, original catolice, trebuie date inapoi catolicilor. Pe de alta parte, la randul sau ticalosul de stat modern roman datoreaza Bisericilor, si ortodoxa, si catolica, si proestantilor, o graoza de averi si caldiri si resurse.
On topic, in ciuda declaratiilor mele violente la adresa imperialistilor, sunt totusi realist si normal duhovniceste, zic io: la o adica, nu as pocni macar un singur/o singura/ce-o fi legebeteu, dar folosirea lor ca levier de catre baietii Partii Intunecate, adica suboamenii din establishmentul ocult euroamerican, trebuie sa inceteze.
E vorba despre Bisericile ortodoxe in Ardeal, care au fost luate cu forta de greco-catolici, in timpul prigoanelor sub Austro-Ungaria. Acele Biserici nu sunt catolice, ci ortodoxe. De exemplu, Manastirea Prislop este ortodoxa, a fost luata de greco-catolici ptr. o perioada, apoi a revenit Bisericii Ortodoxe.
Sigur, sa ia inapoi Bisericile pe care le-au construit ei, nu pe care le-au luat cu forta o perioada de timp.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.07.2015, 03:32:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si despre falsa unire si cum au fost romanii stransi cu usa sa o semneze, cred ca deja sunt vreo 2 subiecte.

Romano-catolicismul nu e decat un soi de imperialism in forma religioasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2015, 09:58:48
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Children who say homosexuality is ‘wrong’ could be viewed as extremist threat – Education Secretary

Anti-gay comments could ‘trigger a thought’ in teachers’ minds about possible radicalisation says Nicky Morgan as she outlines anti-terror plans

http://www.telegraph.co.uk/news/reli...Secretary.html
Oamenii astia sunt dementi cu totul. La propriu. Si când ma gandesc ca inclusiv pe forumul asta sunt naivi, sa nu zic idioti, care sunt prooccidentali, dar isi zic crestini... Foarte curând acest gen de fiinte cu ceva in doua luntre vor trebui să facă o alegere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2015, 11:42:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Mi se pare o mare prostie sa legalizezi asa-zisele casatorii intre persoane de accelasi sex! Statul ar trebui sa apere valorile morale si bunele moravuri si familia traditionala (intemeiata de un barbat si o femeie) si nu sa promoveze aceste anomalii (homosexualitatea) ca pe ceva asa-zis normal!

In privinta celor spuse in raportul departamentului de stat al SUA, cateva precizari

-In primul rand, este un amestec in treburile interne ale Romaniei, si ca atare ar trebui facut un protest diplomatic din partea autoritatilor romane si eventual chemat ambasadorul SUA la Bucuresti si cerute explicatii
-apoi cele spuse in acel raport sunt in cea mai mare parte nereale, si asta ar trebui spus clar si ferm partii americane.
Pentru situatia tiganilor din Romania, cei mai vinovati sunt tiganii, deoarece mare parte din ei refuza sa munceasca, nu isi trimit copii la scoala, iar multi din ei comit infractiuni si fapte antisociale, refuzând sa respecte normele de convietuire sociala. Daca s-ar duce tiganii din Romania sa comita aceste infractiuni in SUA, nu cred ca politia sau autoritatile americane le-ar mai plange de mila! Daca tot se lauda americanii ca au cea mai avansata democratie, atunci politia romana sa actioneze ca si politia americana.
Apoi statul roman nu a discriminat nicioadata minoritatile nationale, iar in privinta atitudinii fata de homosexuali, atata timp cat acestia nu se manifesta in spatiul public si nu cauta a incerca sa impuna anormalitatea lor ca pe ceva asa-zis normal, nici o autoritatea de stat nu i-a deranjat.

In privinta bisericilor greco-catolice, trebuie spus cateva lucruri. Asa-zisa biserica greco-catolica a aparut numai ca urmare a presiunilor din timpul Austro-Ungariei, când autoritatile austro-ungare au cautat prin aceasta sa-i deznationalizeze pe romani .
Asa-zisa biserica greco-catolica este si o aberatie dogmatica, deoarece ca si religii crestine sunt ortodoxia, catolicismul, protestantismul, biserica armeana si biserica copta.
In plus majoritatea bisericilor au fost ortodoxe inainte de a fi date cu forta si arbitrar la greco-catolici (de catre autoritatile austro-ungare), iar revenirea lor la Biserica Ortodoxa a fost un act legitim, normal si infaptuit ca urmare a dorintei marii majoritati a populatiei din localitatile respective.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2015, 12:02:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
-In primul rand, este un amestec in treburile interne ale Romaniei,
Îți dau o veste proastă: în momentul adoptării Constituției actuale, aia votată-n 2003, care a demonstrat (chipurie) dorința vie, arzătoare și de neoprit a poporului de a accesa valorile UE&OTAN, s-au cam dus dracului (mă scuzați) autonomia și treburile interne ale României.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2015, 12:21:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Si Polonia a aderat la UE si NATO, dar, spre deosebire de conducatorii nostri, cei de la Varsovia si-au pastrat demnitatea si au o pozitie mult mai ferma si demna in relatiile cu SUA si UE.
Daca SUA ar fi emis un asemenea raport despre Polonia, atunci cu siguranta ar fi urmat proteste diplomatice din partea Poloniei!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2015, 13:00:29
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit O intrebare legitima, directa, care cere un raspuns scurt si cinstit:

Daca in urma persecutiilor si presiunilor de tot felul, BC si/sau BO vor "recunoaste" grozavia,adica"mariajele" homalailor, pedofililor, si altor...fiinte, sa zicem sentiente, voi, colegii mei crestini de toate confesiunile, dar indeosebi ortodocsi, ce veti face? Va veti supune?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2015, 13:08:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Va veti supune?
Adică să-ncep și eu să fac așa, sau ce înțelegi prin "supunere"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare