Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 28.09.2018, 02:13:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Episcopul Sofronie al Oradiei și-a exprimat susținerea față de inițiativa cetățenească din 6-7 octombrie și punctul de vedere referitor la ocrotirea familiei ca instituție sacră, instituție sub care Biserica nu poate binecuvânta păcatul.
„Păcatul sub orice formă nu poate fi binecuvântat de Biserică, în schimb, pe fiecare păcătos în parte Biserica îl așteaptă, îl binecuvintează și dorește să-l ajute să scape de robia păcatului și a patimilor”.
Fiind întrebat dacă Referendumul nu contrazice principiul suprem al creștinismului, dragostea, Episcopul Sofronie a făcut distincția clară între înțelesurile cuvântului dragoste: 1. Dragostea adevărată, iubire fără conotație pătimașă (gr. agapis) și 2. Dragostea pătimașă, carnală (gr. eros).
Preasfinția Sa a spus că „în creștinism există căsătoria pentru ca aceste pofte carnale să fie călăuzite spre ceea ce Dumnezeu a lăsat, adică nașterea de copii”.
„Din punct de vedere eclesial, orice relație carnală care este în afara căsătoriei și care nu privește procrearea, chiar și în cadrul familiei, este socotită o alunecare de la împlinirea poruncii lui Dumnezeu”.
Referitor la dragostea față de o minoritate, chiriarhul Oradiei a subliniat că „Biserica nu lucrează cu comunități (…) Biserica se adresează omului, persoanei umane”:
„Mântuitorul nu s-a răstignit pentru o categorie socială, nu s-a răstignit doar pentru bărbați sau doar pentru femei, pentru bogați sau pentru săraci, ci pentru întreaga umanitate. Jertfa lui Hristos privește pe fiecare om în parte. El s-a răstignit pentru fiecare om”.
La fel și dragostea Bisericii este arătată pentru fiecare om în parte.
Toți ne socotim păcătoși
„În ce privește cuvântul păcătos, nu suntem ipocriți. Nu vrem să se înțeleagă că îi socotim pe cei din afara noastră ca păcătoși”, a explicat PS Sofronie.
„Noi înșine, fiecare, ne socotim păcătoși”, a subliniat ierarhul făcând referire la cuvintele pe care ortodocșii le rostesc la primirea Împărtășaniei: „Cred, Doamne și mărturisesc, că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu, Care ai venit în lume sa mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu”.
„Toți ne socotim păcătoși și luptăm cu păcatul, însă nu putem fi de acord cu el. Biserica a fost și este întotdeauna pentru reabilitarea celor păcătoși, care înseamnă, în primul rând, părăsirea păcatului”, a încheiat Episcopul Oradiei.
Preasfinția Sa a vorbit despre raportarea Bisericii la păcat la Radio Vocea Evangheliei din Oradea. Ierarhul a oferit o serie de interviuri punctuale referitoare la inițiativa prin care se dorește definirea familiei în Constituție.
De asemenea, Episcopul Sofronie a transmis credincioșilor prin intermediul site-ului oficial al Eparhiei îndemnul de a-și exprima dreptul la vot prin participarea la Referendumul din 6-7 octombrie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.09.2018, 07:13:20
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
„Din punct de vedere eclesial, orice relație carnală care este în afara căsătoriei și care nu privește procrearea, chiar și în cadrul familiei, este socotită o alunecare de la împlinirea poruncii lui Dumnezeu”..
neata!
frumoase, corecte si lipsite de patima cuvinte. printre putinele citate care chiar indruma credinciosii fara patima. episcopul asta e altfel.

am subliniat paragraful de mai sus pentru ca in urma cu mai mult timp am spus acelasi lucru despre relatiile trupesti ale preotilor casatoriti ale caror sotii sunt la menopauza. fireste, habar n-aveam ce spune biserica, socoteam ca este ceva ce tine de moralitate, de bun simt. am fost atacat instantaneu la modul suburban de catre doi sau trei colegi, nu-i mai amintesc. sunt bucuros ca am avut dreptate. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.09.2018, 11:50:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sondaj Avangarde: 66% dintre români se vor prezenta la Referendumul pentru Căsătorie și majoritatea va vota DA

https://www.activenews.ro/stiri-soci...vota-DA-152844

p.s. cam lipsesc sursele în susținerea știrei
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.09.2018, 12:00:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Referendum familie. Mircea Badea, reacție explozivă: Cât de prost să fii să înțelegi așa ceva?

https://www.youtube.com/watch?v=-z2bwSextLY&t=6m10s

Mircea Badea a reacționat după ce mai multe vedete au lansat campania ”Iubirea nu se votează”, ce are ca scop boicotarea referendumului care se va desfășura pe 6 și 7 octombrie.

Mai mulți artiști au transmis mesaje video în care explică de ce nu se vor prezenta la vot și îndeamnă românii să nu se prezinte nici ei la urne.

Printre vedetele care susțint boicotarea referendumului se numără Andreea Bălan, coregraful și dansatorul Emil Rengle, fashion editor-ul revistei Elle, Maurice Munteanu și actorul Vladimir Drăghia.

Mircea Badea a zis că referendumul pentru redefinirea familiei nu are nicio legătură cu iubirea pentru că dragostea nu are cum să se voteze, logic vorbind.

"Ies tot felul de actorași și cântăcioși, oameni minunați și extraordinar de deștepți, cu mesaje, fără să generalizez, complet cretine. Nu am văzut mesaje mai cretine în viața mea. Vă citesc câteva. Nici nu îi mai numesc pentru că unii dintre ei sunt chiar băieți buni, dar săracii de ei, ferească Dumnezeu! Deci nu le mai zic numele, sunt diverși actorași și cântăcioși, dar vă spun ce mesaje au despre referendum.

Mai multe vedete sunt într-o campanie de boicot a referendumului: "O clasă politică coruptă nu are dreptul să decidă pe cine iubesc". Eu acum vă întreb: ce are Sulla cu prefectura? Când spun Sulla mă refer la reputatul general roman. Este un cretinism absolut. Este o frază perfect cretină. Dacă clasa politică nu era coruptă avea voie să decidă pe cine iubim? Mă refer strict la logica frazei.

În mintea acestor vedete, referendum este atunci când clasa politică decide pe cine au ei dreptul să iubească? Referendum este atunci când populația României se duce la vot. Votul populației se numără. Ei au înțeles că o clasă politică se duce la vot? Țara asta este un sat. Deci ei au înțeles că se votează iubirea. Să zicem că un om iubește o capră. Zic așa, ca idee. Ce legătura are iubirea? Ei au înțeles că la referendum se votează iubirea? Cât de prost să fii să înțelegi așa ceva? Este vorba despre niște instituții și convenții sociale. Săracele vedete dacă au înțeles altceva... Fiecare vedetă care vine cu o astfel de idee ar trebui să arate și un test de inteligență. Iubirea este o categorie abstractă. Iubire nu poate face obiectul unei legi pentru că este o chestie perfect subiectivă. Iubirea nu se poate vota, dar ce înseamnă familia... da. Eu vorbesc din punctul de vedere al unuia care nu a dorit să bage statul în relația lui”, a pus Mircea Badea la emisiunea ”În gura presei”.

Realizatorul TV a mai spus că va merge la referendum, dar nu a precizat cum va vota.

https://www.dcnews.ro/referendum-fam...va_615373.html

Last edited by simpllu; 28.09.2018 at 12:05:57.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 28.09.2018, 16:28:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mitropolitul Laurențiu al Ardealului recomandă post, Sfânta Liturghie și Paraclisul Maicii Domnului zilnic în toate bisericile din Eparhie în săptămâna 1-7 octombrie 2018 „pentru ocrotirea familiei creștine și a viitorului copiilor noștri”.
Înaltpreasfinția Sa spune în îndemnul pastoral transmis că Referendumul nu aparține vreunui partid politic ci este al poporului. „Prin acest referendum pe care îl susținem NU discriminăm pe nimeni, NU condamnăm și NU judecăm opțiunile sau faptele altora”:
Ne apărăm pozitiv, prin vot, doar valorile morale ale vieții și sufletul poporului român, pentru care moșii și strămoșii noștri au plătit jertfe spirituale și materiale uriașe.
Ierarhul vorbește și despre textul întrebării de pe buletinul de vot și-i asigură pe credincioși că „nu se votează decât exclusiv definirea familiei, nimic altceva ascuns”.
Am ajuns, iată, vremea în care trebuie să reconfirmăm normalitatea și firescul familiei, scrie Părintele Mitropolit.
Mitropolitul Laurențiu constată că „trecem acum printr-o perioadă de luptă duhovnicească” și că „potrivnicii familiei creștine caută să ne înșele semănând multă suspiciune și neîncredere”, dar a evidențiat și susținătorii Referendumului din 6-7 octombrie:
„Ne bucurăm că sunt alături de noi toate celelalte confesiuni creștine, oameni de cultură și știință și, mai ales, Academia Română”, a spus IPS Laurențiu.
El a amintit că cel mai înalt for de știință, cultură și educație al României „în urmă cu aproximativ 2 luni a respins cu maximă fermitate «ipotezele educaționale așa-zis moderniste» din cercetările ONG-urilor străine, solicitând Ministerului Învățământului să păstreze principiile educației centrate pe specificul național românesc, care să dezvolte copilul în spiritul familiei tradiționale – ca nucleu al vieții sociale, culturale, morale a românilor și cu implicații creștine milenare”.
Nădejdea rămâne la Dumnezeu și Maica Domnului concluzionează Mitropolitul Ardealului:
„Dincolo de toate aceste strădanii omenești ale noastre, de trezire și responsabilizare a conștiințelor credincioșilor, nădejdea cea mare o punem, în primul rând, în milostivirea cea nemărginită a Preabunului Dumnezeu și în ocrotirea cea plină de iubire a Maicii Domnului pentru poporul nostru”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 28.09.2018, 19:05:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pe internet circula o lista cu sectiile de votare din strainatate. Cel putin sectia din Nuernberg este falsa. E bine sa va informati din alte surse daca doriti sa votati in strainatate. Eu am sunat la mitropolie si mi-au dat adresa corecta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #187  
Vechi 28.09.2018, 19:30:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
uite, scrisesem o polologhie istorica, de la rev franceza pana la miscarile de la sfarsitul anilor 60, bateam campii asa ca am sters.

toata discutia asta, de cand cu referendumul asta idiot, ma face sa am reactii de impotrivire. uite, sa fiu sincer, daca as merge la referendum as fi nevoit sa stampilez da, cine poate vota nu? cum sa votezi nu? asa am fost crescuti, educati, casatoria inseamna cand un barbat si o femeie spun da la starea civila sau in biserica, punct.

pe de alta parte daca doua fete se iubesc si vor sa se marite, care-i problema? este ca nu ne-ar deranja? dar daca-s doi baieti? :)) parca e altceva.

asa ca, din cauza bisericii si a activistilor referendumari, am ajuns proceilalti, nu stiu exact care-s aia, dar sunt sigur de partea lor.

si ca sa-ti raspund la intrebare, sa ceara tot ce vor, cat mai mult cred ei ca le-ar conveni ca sa le fie bine. guvernele respectivelor tari trebuie, insa, sa se asigure ca dandu-le acelora ceea ce doresc nu fac rau altora, mai ales copiilor.
amice, ai inteles gresit. In tarile unde aceste parteneriate civile exista, in mai putin de 2 ani, statele respective au trebuit sa adaugae un "upgrade" la aceste parteneriate civile, si anume adoptia de copii de catre cuplurile LGBT. Aceste "familii" constituite legal au drepturi in fata legii la fel ca celelalte familii heterosexuale, deci pot si ei sa adopte copii (desigur, DOAR baietei cuplurile de homosexuali si bineinteles DOAR fetite cuplurile de lesbiene)
ps: oare ce va invata un baietel de la mamica Ion si tati Vasile?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 28.09.2018 at 19:33:24.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 28.09.2018, 19:51:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe internet circula o lista cu sectiile de votare din strainatate. Cel putin sectia din Nuernberg este falsa. E bine sa va informati din alte surse daca doriti sa votati in strainatate. Eu am sunat la mitropolie si mi-au dat adresa corecta.
Esti invitata si obligata(de bunavointa ta) s-o publici aici pe forum.
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 28.09.2018, 20:14:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Esti invitata si obligata(de bunavointa ta) s-o publici aici pe forum.
Doamne ajuta!
Adresa sectiei de votare din Nuernberg este

Centrul Cultural Roman
Petersauracherstrasse 47-49
90449 Nuernberg
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.09.2018 at 20:25:32.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 28.09.2018, 20:27:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, ai inteles gresit. In tarile unde aceste parteneriate civile exista, in mai putin de 2 ani, statele respective au trebuit sa adaugae un "upgrade" la aceste parteneriate civile, si anume adoptia de copii de catre cuplurile LGBT. Aceste "familii" constituite legal au drepturi in fata legii la fel ca celelalte familii heterosexuale, deci pot si ei sa adopte copii (desigur, DOAR baietei cuplurile de homosexuali si bineinteles DOAR fetite cuplurile de lesbiene)
ps: oare ce va invata un baietel de la mamica Ion si tati Vasile?
in america se fac studii peste studii, ce stiu este ca, copiii crescuti de cupluri homosexuale ajung mai rar homosexuali decat cei crescuti de cupluri heterosexuale. ma intreb ce ar prefera un copilas abuzat in orfelinat de ingrijitori si de baietii mai mari decat el, plin de paduchi si malnutrit, o familie hetero alcoolica sau un cuplu homosexual decent?

dar asta e, nu vom ajunge niciodata sa ne intelegem, numai realitatea conteaza, o vedem diferit.

vreau, insa, sa spun ceva, ceea ce spune simplu aici, vehement, chiar se intampla, am vazut astazi intr-un supermarket o grupa de copilasi de gradinita, adunati in semicerc pe scaune, cu parintii in spate, carora o cucoana le explica ce inseamna sa fii altfel...
m-am enervat, pentru ca sunt la fel de conservator si de batut in cap ca si voi...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare