Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 28.07.2008, 09:23:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

Si Iisus, vazand credinta lor, a zis slabanogului: Indrazneste, fiule! Iertate sunt pacatele tale!
Cat de frumos! Hristos vazand credinta celor patru prieteni a tamaduit pe slabanog, iertandu-i pacatele. Iata ca Dumnezeu nu ne priveste izolati sau intr-un mod individual, ci in comuniune cu semenii, astfel incat mantuirea are un aspect comunitar.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 28.07.2008, 09:59:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si un mic supliment ptr azi, spre zidirea celor ce citesc acest topic...

Legea si credinta

"Noi suntem din fire iudei, iar nu pacatosi dintre neamuri. Stiind insa ca omul nu se indreapta din faptele Legii, ci prin credinta in Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii nimeni nu se va indrepta.
Daca insa, cautand sa ne indreptam in Hristos, ne-am aflat si noi insine pacatosi, este, oare, Hristos slujitor al pacatului? Nicidecum! Caci daca zidesc iarasi ceea ce am daramat, ma arat pe mine insumi calcator (de porunca). Caci, eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc lui Dumnezeu. M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine. Si viata mea de acum, in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. Nu lepad harul lui Dumnezeu; caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar." (Galateni 2, 15-21)
"Caci, eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc lui Dumnezeu." ... aici imi amintesc de chivotul Legii care inseamna sicriu...

"Nu lepad harul lui Dumnezeu; caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar."

Hristos era shi este insushi Legea!

iar noi suntem prin parintzii noshtrii shi botez sub legamant... nu al legii ci al Harului... :) ... eu asha ceva pricep...:dozingoff:
Reply With Quote
  #193  
Vechi 28.07.2008, 18:08:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Iisus Hristos Profetul Profetilor.

"Si venind in patria Sa, Iisus ii invata pe ei in sinagoga lor, incat ei erau uimiti si ziceau: «De unde are El intelepciunea aceasta si puterile? Au nu este Acesta fiul teslarului? Au nu se numeste mama Lui Maria si fratii (verii) Lui: Iacov si Iosif si Simon si Iuda? si surorile (verisoarele) Lui au nu sunt toate la noi? Deci, de unde are El toate acestea?». si se sminteau intru El. Iar Iisus le-a zis: «Nu este prooroc dispretuit decat in patria lui si in casa lui». si n-a facut acolo multe minuni, din pricina necredintei lor." (Matei 13, 54-58)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 29.07.2008, 06:52:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
"Nu lepad harul lui Dumnezeu; caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar."

Hristos era shi este insushi Legea!

iar noi suntem prin parintzii noshtrii shi botez sub legamant... nu al legii ci al Harului... :) ... eu asha ceva pricep...:dozingoff:
nu sunt eu experta in talcuirea evangheliilor, dar Legea de aici inseamna cred Legea Veche Mozaica, de aceea se spune ca dreptatea nu vine prin ea, ca atunci Hristos ar fi murit in zadar.

Prin analogie insa vizavi de fapte, putem spune ca nici in Legea Noua, cea intemeiata de Iisus Hristos, faptele nu sunt de ajuns, ci harul este cel care desavarseste.

Iar cu ultima ta fraza sunt 100% de acord! :)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 29.07.2008, 06:59:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Iar Iisus le-a zis: «Nu este prooroc dispretuit decat in patria lui si in casa lui».
printr-o oarecare analogie, observam ca si in ziua de azi sunt valori in diverse domenii care nu sunt apreciate la justa valoare in tara de bastina, ci ajung mari peste hotare.

si chiar in familie, celula de baza a societatii cum se spune, exista cazuri cand calitatile sunt observate si apreciate mai mult de cei din afara, decat de cei din interiorul familiei. blazarea sa fie oare de vina?
Reply With Quote
  #196  
Vechi 29.07.2008, 10:22:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Parca si ortodoxia este pusa mai bine in lumina, in afara tarilor majoritar ortodoxe.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 30.07.2008, 23:09:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: „Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta“


"Si, cunoscandu-L pe Iisus, oamenii locului aceluia au trimis in tot acel tinut si au adus la El pe toti bolnavii. si-L rugau ca numai sa se atinga de poala hainei Lui; si cati se atingeau se vindecau. Atunci au venit din Ierusalim, la Iisus, fariseii si carturarii, zicand: «Pentru ce ucenicii Tai calca datina batranilor? Caci nu-si spala mainile cand mananca paine». Iar El, raspunzand, le-a zis: «De ce si voi calcati porunca lui Dumnezeu pentru datina voastra? Caci Dumnezeu a zis: «Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, iar cine va blestema pe tata sau pe mama, cu moarte sa se sfarseasca». Voi insa spuneti: «Cel care va zice tatalui sau sau mamei sale: Cu ce te-as fi putut ajuta este daruit lui Dumnezeu, acela nu va cinsti pe tatal sau sau pe mama sa»; si ati desfiintat cuvantul lui Dumnezeu pentru datina voastra. Fatarnicilor, bine a proorocit despre voi Isaia, cand a zis: «Poporul acesta Ma cinsteste cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. si zadarnic Ma cinstesc ei, invatand invataturi ce sunt porunci ale oamenilor». si chemand la Sine multimile, le-a zis: «Ascultati si intelegeti: Nu ceea ce intra pe gura spurca pe om, ci ceea ce iese din gura, aceea spurca pe om»." (Matei 14, 35-36; 15, 1-11)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 31.07.2008, 20:59:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: "Sa va iubiti unul pe altul"

Iisus a spus: "Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu. Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ceea ce va poruncesc. De acum nu va mai zic slugi, ca sluga nu stie ce face stapanul sau, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru ca toate cate am auzit de la Tatal Meu vi le-am facut cunoscute. Nu voi M-ati ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi si v-am randuit sa mergeti si roada sa aduceti, si roada voastra sa ramana, ca Tatal sa va dea orice-I veti cere in numele Meu. Aceasta va poruncesc: sa va iubiti unul pe altul. Daca va uraste pe voi lumea, sa stiti ca pe Mine mai inainte decat pe voi M-a urat. Daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al sau; dar pentru ca nu sunteti din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea va uraste. Aduceti-va aminte de cuvantul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decat stapanul sau. Daca M-au prigonit pe Mine, si pe voi va vor prigoni; daca au pazit cuvantul Meu, si pe al vostru il vor pazi. Iar toate acestea le vor face voua din cauza numelui Meu, fiindca ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis." (Ioan 15, 12-21)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 01.08.2008, 16:41:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Evanghelia zilei: „Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta“


"Si, cunoscandu-L pe Iisus, oamenii locului aceluia au trimis in tot acel tinut si au adus la El pe toti bolnavii. si-L rugau ca numai sa se atinga de poala hainei Lui; si cati se atingeau se vindecau. Atunci au venit din Ierusalim, la Iisus, fariseii si carturarii, zicand: «Pentru ce ucenicii Tai calca datina batranilor? Caci nu-si spala mainile cand mananca paine». Iar El, raspunzand, le-a zis: «De ce si voi calcati porunca lui Dumnezeu pentru datina voastra? Caci Dumnezeu a zis: «Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, iar cine va blestema pe tata sau pe mama, cu moarte sa se sfarseasca». Voi insa spuneti: «Cel care va zice tatalui sau sau mamei sale: Cu ce te-as fi putut ajuta este daruit lui Dumnezeu, acela nu va cinsti pe tatal sau sau pe mama sa»; si ati desfiintat cuvantul lui Dumnezeu pentru datina voastra. Fatarnicilor, bine a proorocit despre voi Isaia, cand a zis: «Poporul acesta Ma cinsteste cu buzele, dar inima lor este departe de Mine. si zadarnic Ma cinstesc ei, invatand invataturi ce sunt porunci ale oamenilor». si chemand la Sine multimile, le-a zis: «Ascultati si intelegeti: Nu ceea ce intra pe gura spurca pe om, ci ceea ce iese din gura, aceea spurca pe om»." (Matei 14, 35-36; 15, 1-11)
de aici trag concluzia ca noi, fariseii spunem:

"-stii mama draga, sau tata, nu pot sa te ajut ca m-am spalat pe maini" (gandind shi vre-un blestem de ex: "mai du-te naibii, cu problemele vostre batraneshti shi imputzite"

poi un astfel de gand ce respecta o datina omeneasca nu are cum sa nu fie mult mai spurcat decat ceea ce bagi pe guritza, bineintzeles daca nu e vorba de cafea ori betzie... ca tutuanrii ei zic ca ei nu baga nimic in guritza ca de curvari nu mai amintesc.... probabil shi ei sustzin ca nu se spurca cu ce intra ci cu ce iese...

vai de noi ca nu pricepem ce a zis Hristos...

poi nu invatzatura de la Dumnezeu spurca pe om ci datina aia omeneasca ce iese din om shi e contrara lui Dumnezeu... poate la aia se referea Hristos... :dozingoff:
Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.08.2008, 16:47:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ca deshi ii vindeca pe totzi cei ce se atingeau de El, fariseii insinuau ca e spurcat shi defapt un impostor... :(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30