Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 22.06.2009, 22:38:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră: să vă feriți de curvie;

Rom 12.2;Efes 5.17;Efes 5.27;1Cor 6.15-18;Efes 5.3;Col 3.5;

fiecare din voi să știe să-și stăpânească vasul în sfințenie și cinste,

Rom 6.19;1Cor 6.15-18;

nu în aprinderea poftei, ca Neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu.

Rom 1.24-26;Col 3.5;Efes 4.17-18;1Cor 15.34;Gal 4.8;Efes 2.12;Efes 18;2Tes 1.8;

Nimeni să nu fie cu vicleșug și cu nedreptate în treburi față de fratele său; pentru că Domnul pedepsește toate aceste lucruri, după cum v-am spus și v-am adeverit.

Lev 19.11-13;1Cor 6.8;2Tes 1.8;

Căci Dumnezeu nu ne-a chemat la necurăție, ci la sfințire.

Lev 11.44;Lev 19.2;1Cor 1.2;Evr 12.14;1Pet 1.14-15;

De aceea, cine nesocotește aceste învățături, nesocotește nu pe un om, ci pe Dumnezeu, care v-a dat și Duhul Său cel sfânt.

Luc 10.16;1Cor 2.10;1Cor 7.40;1Ioan 3.24;

Cât despre dragostea frățească, n-aveți nevoie să vă scriem; căci voi singuri ați fost învățați de Dumnezeu să vă iubiți unii pe alții,

1Tes 5.1;Ier 31.34;Ioan 6.45;Ioan 14.26;Evr 8.11;1Ioan 2.20-27;Mat 22.39;Ioan 13.34;Ioan 15.12;Efes 5.2;1Pet 4.8;1Ioan 3.11-23;1Ioan 4.21;

și iubiți în adevăr pe toți frații, care sunt în toată Macedonia. Dar vă îndemnăm, fraților, să sporiți tot mai mult în ea.

1Tes 1.7;1Tes 3.12;

Să căutați să trăiți liniștiți, să vă vedeți de treburi, și să lucrați cu mâinile voastre, cum v-am sfătuit.

2Tes 3.11;1Pet 4.15;Fapt 20.35;Efes 4.28;2Tes 3.7-12;
Și astfel să vă purtați cuviincios cu cei de afară, și să n-aveți trebuință de nimeni.

Rom 13.13;2Cor 8.21;Col 4.5;1Pet 2.12;

Nu voim, fraților, să fiți în necunoștință despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristați ca ceilalți, care n-au nădejde.

Lev 19.28;Deut 14.1-2;2Sam 12.20;Efes 2.12;

Căci dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.

1Cor 15.13;1Cor 15.18-23;1Tes 3.13;

Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiți.

1Împ 13.17-18;1Împ 20.35;1Cor 15.51;

Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.

Mat 24.30-31;Fapt 1.11;2Tes 1.7;1Cor 15.52;1Cor 15.23-52;

Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

1Cor 15.51;Fapt 1.9;Apoc 11.12;Ioan 12.26;Ioan 14.3;Ioan 17.24;

Mângâiați-vă dar unii pe alții cu aceste cuvinte


Tesaloniceni
Reply With Quote
  #692  
Vechi 06.07.2009, 18:18:17
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ioan 3:16
Ioan 3;36
Cine crede in Fiul , are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul, nu va avea viata
Citatul corect si complet este:
3:36. Cel ce crede in Fiul are viata vesnica, iar cel ce nu asculta de Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el.

Si satanistii stiu (deci cred ca exista Dumnezeu) dar asta nu inseamna ca vor avea viata vesnica!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #693  
Vechi 06.07.2009, 18:31:47
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Ioan 5:19-40, foarte frumos si revelator:

19. A raspuns Iisus si le-a zis: Adevarat, adevarat zic voua: Fiul nu poate sa faca nimic de la Sine, daca nu va vedea pe Tatal facand; caci cele ce face Acela, acestea le face si Fiul intocmai.
20. Ca Tatal iubeste pe Fiul si-I arata toate cate face El si lucruri mai mari decat acestea va arata Lui, ca voi sa va mirati.
21. Caci, dupa cum Tatal scoala pe cei morti si le da viata, tot asa si Fiul da viata celor ce voieste.
22. Tatal nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului.
23. Ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis.
24. Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce asculta cuvantul Meu si crede in Cel ce M-a trimis are viata vesnica si la judecata nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viata.
25. Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cand mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei ce vor auzi vor invia.
26. Caci precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine;
27. Si I-a dat putere sa faca judecata, pentru ca este Fiul Omului.
28. Nu va mirati de aceasta; caci vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29. Si vor iesi, cei ce au facut cele bune spre invierea vietii si cei ce au facut cele rele spre invierea osandirii.
30. Eu nu pot sa fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.
31. Daca marturisesc Eu despre mine insumi, marturia Mea nu este adevarata.
32. Altul marturiseste despre Mine; si stiu ca adevarata este marturia pe care o marturiseste despre Mine.
33. Voi ati trimis la Ioan, si el a marturisit adevarul.
34. Dar Eu nu de la om iau marturia, ci spun aceasta ca sa va mantuiti.
35. Acela (Ioan) era faclia care arde si lumineaza, si voi ati voit sa va veseliti o clipa in lumina lui.
36. Iar Eu am marturie mai mare decat a lui Ioan; caci lucrurile pe care Mi le-a dat Tatal ca sa le savarsesc, lucrurile acestea pe care le fac Eu, marturisesc despre Mine ca Tatal M-a trimis.
37. Si Tatal care M-a trimis, Acela a marturisit despre Mine. Nici glasul Lui nu l-ati vazut vreodata, nici fata Lui nu ati vazut-o;
38. Si cuvantul Lui nu salasluieste in voi, pentru ca voi nu credeti in Cel pe care l-a trimis Acela.
39. Cercetati Scripturile, ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica. Si acelea sunt care marturisesc despre Mine.
40. Si nu voiti sa veniti la Mine, ca sa aveti viata!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 12.07.2009, 16:44:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Si trecand El dincolo, in tinutul Gadarenilor, L-au intampinat doi demonizati, care ieseau din morminte, foarte cumpliti, incat nimeni nu putea sa treaca pe calea aceea.
Si iata, au inceput sa strige si sa zica: [COLOR=Red]Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu[/COLOR]? Ai venit aici mai inainte de vreme ca sa ne chinuiesti?"

Iata cum in Evanghelia de astazi demonii marturisesc dumnezeirea lui Hristos, iar iudeii dupa atatea minuni pe care Hristos le savarsise ii tagaduiau dumnezeirea, ba chiar -L-au condamnat la moarte acuzandu-L de blasfemie.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 14.07.2009, 03:28:36
simona31
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pace tie

prietene am ceva f f interesant pentru tine, si anume .....daca poti sa te uiti si tu un pic in biblie si sa imi dai si mie un raspuns la .......II Regi”(8:26) „Ahazia avea douazeci si doi de ani cand
a ajuns imparat..”
„II Cronici”(22:2)” Ahazia avea patruzeci si doi de ani
cand a ajuns imparat....”
Intrebare: Douazeci si doi sau patruzeci si doi?
.................................................. ......
.................................................. ......
„II Samuel”(24:1) „Domnul S-a aprins de manie din nou
impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor,
zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda.”
„I Cronicele”(21:1) „Satana s-a sculat impotriva lui
Israel, si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel.”
Intrebare: Asadar Stapanul lui David este Satana?
Doamne fereste!


Deci se vede clar ca nu mai putem avea incredere in biblie.
pentru ca au fost luate, si adaugate cuvinte.am si eu o intrebare",
........ daca un om e prins inselind, furind etc,
de nenumarate ori, mai putem avea incredere in el?

Bunul Dumnezeu n-a dat oportunitatea de a alege ce vrem noi.

eu sincer recunosc ca Nu Exista O Alta Divinitate In Afara De Dumnezeu Cel Unic!

Iar Moise, Isus, Muhamed, si Toti ceilalti Profeti Sunt Mesagerii Lui Dumnezeu Cel Unic.

Singura Carte la care nu s-au facut adaugiri, este Sfintul Coran.

Daca va spun ca Biblia este plina de contraziceri si neadevaruri cred nu ma credeti.
Dar totusi uita-te la ce ti/am scris si poti vedea in ce ai crezut ani de zile.
Reply With Quote
  #696  
Vechi 14.07.2009, 14:56:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona31 Vezi mesajul
prietene am ceva f f interesant pentru tine, si anume .....daca poti sa te uiti si tu un pic in biblie si sa imi dai si mie un raspuns la .......II Regi”(8:26) „Ahazia avea douazeci si doi de ani cand
a ajuns imparat..”
„II Cronici”(22:2)” Ahazia avea patruzeci si doi de ani
cand a ajuns imparat....”
Intrebare: Douazeci si doi sau patruzeci si doi?
.................................................. ......
.................................................. ......
„II Samuel”(24:1) „Domnul S-a aprins de manie din nou
impotriva lui Israel; si a starnit pe David impotriva lor,
zicand: “Du-te si fa numaratoarea lui Israel si lui Iuda.”
„I Cronicele”(21:1) „Satana s-a sculat impotriva lui
Israel, si a atatat pe David sa faca numaratoarea lui Israel.”
Intrebare: Asadar Stapanul lui David este Satana?
Doamne fereste!


Deci se vede clar ca nu mai putem avea incredere in biblie.
pentru ca au fost luate, si adaugate cuvinte.am si eu o intrebare",
........ daca un om e prins inselind, furind etc,
de nenumarate ori, mai putem avea incredere in el?

Bunul Dumnezeu n-a dat oportunitatea de a alege ce vrem noi.

eu sincer recunosc ca Nu Exista O Alta Divinitate In Afara De Dumnezeu Cel Unic!

Iar Moise, Isus, Muhamed, si Toti ceilalti Profeti Sunt Mesagerii Lui Dumnezeu Cel Unic.

Singura Carte la care nu s-au facut adaugiri, este Sfintul Coran.

Daca va spun ca Biblia este plina de contraziceri si neadevaruri cred nu ma credeti.
Dar totusi uita-te la ce ti/am scris si poti vedea in ce ai crezut ani de zile.
poi cum la evrei deveneai barbat la o varsta mai inaintata presupun ca la 42 de ani a devenit imparat Ahazia ca 22 e tot un fel de 42 ca 2+2=4 ori ca 4:2=2 deci imparat era shi altfel nu numai gLumeshte ci intzeleptzeste caci era rege dar shi imparat ca nu e vorba doar de stapanire gLumeasca shi de aia cele doua cifre sunt diferite, eu asha presupun, intrucat era o devenire ca rege imparat cu dublu sens... ca sa ne faca trimiterea, sa bata apropoul spre altceva.

in ce priveshte pe David, ambele sunt valabile, ca Domnul a trimis pe David sa numere pe Israel, dar Davind nerespectand Legea, shi randuiala asha cum sa faca numaratoarea a ascultat mai mult de satana shi asha a atras pedeapsa shi din cele trei pedepse a ales-o pe cea mai ushoara, ciuma trei zile. parca, dar ce shtiu eu ca abea de am citit cate ceva shi am atatea lacune...

e o parere ce am scris, o presupozitzie caci nu shtiu daca nu ma inshel... precis ma inshel asha ca mai bine recunosc... nu shtiu catzi ani avea Ahazia, 22 sau 42 cand a devenit imparat, shi nu shtiu peste cine, peste Iuda sau peste Israel...
Reply With Quote
  #697  
Vechi 02.08.2009, 17:59:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a VIII-a dupa Rusalii: Inmultirea painilor

Matei 14, 14-22

14. Și ieșind, a văzut mulțime mare și I S-a făcut milă de ei și a vindecat pe bolnavii lor.
15. Iar când s-a făcut seară, ucenicii au venit la El și I-au zis: locul este pustiu și vremea iată a trecut; deci, dă drumul mulțimilor ca să se ducă în sate, să-și cumpere mâncare.
16. Iisus însă le-a răspuns: N-au trebuință să se ducă; dați-le voi să mănânce.
17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini și doi pești.
18. Și El a zis: Aduceți-Mi-le aici.
19. Și poruncind să se așeze mulțimile pe iarbă și luând cele cinci pâini și cei doi pești și privind la cer, a binecuvântat și, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii mulțimilor.
20. Și au mâncat toți și s-au săturat și au strâns rămășițele de fărâmituri, douăsprezece coșuri pline.
21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.
22. Și îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie și să treacă înaintea Lui, pe țărmul celălalt, până ce El va da drumul mulțimilor.

Reply With Quote
  #698  
Vechi 03.08.2009, 00:32:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru mine, aceasta Evanghelie deja prefigureaza Liturghia. Aducerea darurilor de catre credinciosi prin preoti si binecuvantarea- sfintirea lor de catre Dumnezeu. Interesant, Hristos a dat Apostolilor sa imparta painile, nu le-a dat direct multimii- a vrut sa sublinieze rolul preotului- nu ca loctiitor al lui Dumnezeu, ci ca organ personal prin care lucreaza Hristos.
Reply With Quote
  #699  
Vechi 03.08.2009, 20:16:16
Marius85 Marius85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 2
Implicit Va salut cu respect

Va salut cu respect!

. Apoi a ieșit Lot din Țoar și sa așezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Țoar, și a locuit într-o peșteră, împreună cu cele două fete ale sale.
31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân și nu-i nimeni în ținutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin și să ne culcăm cu el și să ne ridicăm urmași dintr-însul!"
33. Și au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; și în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei și acesta n-a simțit când s-a culcat și când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin și în noaptea aceasta și să intri și tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmași din tatăl nostru!"
35. Și l-au îmbătat cu vin și în noaptea aceasta și a intrat și cea mai mică și a dormit cu el; și el n-a știut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Și au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Și a născut cea mai mare un fiu, și i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiților, care sunt și astăzi.
38. Și a născut și cea mai mică un fiu și i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniților, care sunt și astăzi.

Intrebarile mele sunt:care este interpretarea Sfintilor Parinti cu privire la acest episod? de ce a fost permis incestul in V.T? Cand a fost interzis? Multumiri anticipate!
Reply With Quote
  #700  
Vechi 04.08.2009, 05:58:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Interesant, Hristos a dat Apostolilor sa imparta painile, nu le-a dat direct multimii- a vrut sa sublinieze rolul preotului- nu ca loctiitor al lui Dumnezeu, ci ca organ personal prin care lucreaza Hristos.
si eu am remarcat asta. este un detaliu care ar trebui sa le dea serios de gandit acelor credinciosi care cred ca n-au nevoie de biserica si de preoti in relatia cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30