Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.11.2008, 10:31:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate Cristian, insa...de ce oare alergam cu atata iubire si nadejde la Maicuta Domnului? Iata ce frumos spune la acatistul Sfantului Acoperamant:'
[SIZE=2] ...cere, o, Maica mea, ca nu ma voi intoarce despre tine, ci voi indeplini cererile tale si voi milui pe toti care canta tie :[/SIZE]...
http://www.crestinortodox.ro/Acatist...-130-4027.html
Oare ce dovada mai mare putem aduce? Sa citim cuvintele parintelui cu inima nu cu mintea. Apoi, asa cum frumos spunea parintele Porfirie..cei ce nu pot avea copii (din randuiala Domnului) sunt alesi sa aline suferintele celor orfani. Monahii nu au copii trupesti ...insa au multime de copii duhovnicesti..pentru ca iubirea de mama este aratata NU numai prin nastere de prunci ci si prin daruirea/jertfirea proprie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.11.2008, 22:08:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit femeia mama - ideea de baza

cele care au copii sa nu se mandreasca, nu sunt cu nimic superioare altora.

iar cele care nu au, sa nu deznadajduiasca, nu sunt cu nimic inferioare altora.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.11.2008, 23:11:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tind sa-ti dau dreptate Mirela in sensul expus de tine. Ce sa mai spunem de calugarite ! Si pana la urma urmei sunt femei ce din N motive nu pot da nastere la prunci. Nu ?
Cristian, nimeni nu doreste sa raneasca o femeie care nu poate avea copii. Sau pe o calugarita ca si-a dedicat viata lui Iisus.
Totusi in biblie scrie: "Femeia prin nastere de fii se va mantui".
Si acest lucru nu il putem contesta.
Asta nu inseamna ca celelalte nu se vor mantui; doar nu prin nastere de fii.
Si apoi nasterea de fii se aseamana in gest al dragostei cu Dumnezeu , Care a creeat omul. Si mama face un fiu sau fii si poate intelege prin dragostea ei materna, prin propria experienta, dragostea lui Dumnezeu pentru oameni: o dragoste neconditionata si vesnica.
Este un merit sa fii mama si nimeni nu poate tagadui acest lucru.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.11.2008, 23:20:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
cele care au copii sa nu se mandreasca, nu sunt cu nimic superioare altora.

iar cele care nu au, sa nu deznadajduiasca, nu sunt cu nimic inferioare altora.
Cine se ridica, pe sine se coboara; si cine se coboara pe sine se ridica.

Ma intreb totusi, carui pacat i se datoreaza lipsa copiilor? Poate ne raspunde un preot, caci sunt multe femei, care isi doresc copii si nu pot face. Si e pacat de ele, caci isi reproseaza multe, fara sa se poata ajuta. Care este raspunsul din punct de vedere duhovnicesc, va rog?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.11.2008, 23:24:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Este un merit sa fi mama, nu pun la indoiala asa ceva, nici pe departe, dar si a fi om adevarat nu numai cu numele este un lucru mare in aste vremuri tulburi si pline de rataciri si rataciti.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.11.2008, 00:19:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calitatea de om o pastrezi respectand Adevarul; caci vremurile sunt tulburi tocmai pentru ca nu se respecta Adevarul, ci adevarurile.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.11.2008, 00:50:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Apoi, asa cum frumos spunea parintele Porfirie..cei ce nu pot avea copii (din randuiala Domnului) sunt alesi sa aline suferintele celor orfani. Monahii nu au copii trupesti ...insa au multime de copii duhovnicesti..pentru ca iubirea de mama este aratata NU numai prin nastere de prunci ci si prin daruirea/jertfirea proprie.
Adevarat graiesti. Oare nu ati intalnit femei, rude sau chiar straine de familie, care v-au inconjurat cu dragoste angelica? Pe parcursul vietii am intalnit mai multe femei, care mi-au fost ca niste mame, umpland golul lasat de plecarea timpurie a mamei mele la Domnul.
Si acum am asa o mama, care ma poarta in rugaciunile ei. Il rog pe Dumnezeu sa-i dea o batranete linistita, caci are 80 ani.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.11.2008, 00:52:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Calitatea de om o pastrezi respectand Adevarul; caci vremurile sunt tulburi tocmai pentru ca nu se respecta Adevarul, ci adevarurile.
Un singur Dumnezeu, un singur adevar, dragostea intru Hristos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.11.2008, 02:03:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Precizare

Precizare: cand am intrebat despre pacat, am facut-o ca urmare a citrii cartii lui Larchet:
" Terapia bolilor spirituale", si NU ca sa ranesc pe cineva.
Asa ca daca se simte cineva ranit de intrebarea mea, imi cer iertare. Totusi altul era motivul intrebarii.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.11.2008, 02:43:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin pilda vietii sale, Sf. Mare Mucenic Mina ne arata, in primul rand, ca pentru a ne putea inchina Domnului in duh si adevar trebuie sa fim dispusi sa renuntam la toate cele care ne tin impatimiti de duhul ucigas al lumii:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 23:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 20:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 21:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 18:22:03