Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2013, 21:10:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Eutanasia - un drept, sau o crima + sinucidere?

Așa cum se știe, eutanasia este sinucidere asistată medical.
Există eutanasie pasivă (deconectarea pacientului de la aparatele care-l mențin în viață în mod artificial) și eutanasie activă (introducerea unei substanțe letale în organismul celui care a solicitat eutanasierea).
Această practică legalizată deja în câteva state europene constituie, alături de avort, clonarea umană etc, una dintre cele mai controversate probleme ale eticii aplicate/ bioeticii.
Potrivit credinței noastre, eutanasia este, ca orice altă formă de sinucidere, o faptă încadrată în categoria celor mai grave păcate. În plus, spre deosebire de alte modalități de sinucidere, eutanasia presupune participarea mai multor persoane la actul sinucigaș (pacient, medic, eventual și rudele pacientului...). Altfel spus, cel care alege să-și încheie astfel socotelile cu viața nu doar că se sinucide, dar îi mai face și pe alții coparticipanți la păcatul său, solicitându-le să... să-l ajute să se omoare.
Nu aduc în discuție aici cazurile bine cunoscute din Olanda, în care oameni incapabili de a se apăra au fost eutanasiați împotriva voinței lor. Aceste crime cumplite, revoltătoare, cutremurătoare sunt posibile în orice stat în care eutanasia este legală. În acest caz, imoralitatea este evidentă și nici nu se mai poate vorbi de sinucidere, ci de crimă josnică și lașă împotriva unor nevinovați.
În acest topic, m-am gândit să discutăm, însă, doar despre eutanasia efectuată cu acordul persoanei în cauză.
Avem dreptul de a ne sinucide?...
Sinuciderea, în opinia mea, este actul suprem de renunțare și negare a propriei libertăți pentru că este un gest ireversibil. Odată sinuciderea dusă la capăt, victima propriei decizii nu mai poate reveni asupra hotărârii sale, nu mai poate alege viața a doua oară.
Chiar și cei care nu acceptă ideea existenței unei vieți dincolo de mormânt pot înțelege că, dacă stă în puterea noastră să ne luăm viața (aparentă libertate, dar în fapt distrugerea libertății), nu mai putem alege să ne întoarcem la viața pe care am respins-o. Da, Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a spune "nu" vieții și libertății, de a ne întoarce la neființa din care am fost creați, căci sinucigașii nu merg la viață veșnică, ci la moarte eternă, la moartea despărțirii de Dumnezeul iubirii.
Sinuciderea nu este un drept, nu ține de libertate, ci este exact contrariul acesteia, este actul prin care libertatea este anulată în mod ireversibil.
O altă problemă este aceasta: în ce măsură o persoană care alege să fie eutanasiată ar lua această decizie în cunoștință de cauză, de vreme ce suferințele fizice și/ sau psihice insuportabile au împins-o la acest gest disperat? Se poate considera că o astfel de persoană chiar are discernământ, chiar își dorește să moară?...
Misiunea medicilor este aceea de a vindeca, de a readuce nădejdea și bucuria în locul suferinței.
În schimb, "medicii" care ar accepta să le ia viața pacienților (chiar și cu acordul acestora), oare ar mai putea fi considerați drept medici?...
Care este opinia dvs. despre această problemă? Aderați la viziunea bioeticii creștine, sau priviți situația dintr-o altă perspectivă?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote