Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 22:11:31
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit suferinta=mantuire?

Mi s-a spus de multe ori ca pentru a castiga mantuirea trebuie sa suferi, ca omul care nu are suferinte pe pamant nu poate sa ajunga la bucuria vesnica din ceruri , pentru ca nu e vrednic de ea. Si totusi, nu pot sa nu ma intreb... regula asta e batuta in cuie? De exemplu, daca este un om credincios si bun dar are o viata fericita, el nu se va mantui pentru ca a fost fericit? lipsa suferintei in timpul vietii pe pamant il vor arunca in iad? Nu prea imbratisez ideea asta si nu inteleg de ce e asa de populara printre credinciosi, suna ca si cum... Dumnezeu ar vrea ca omul sa sufere. Si sunt convinsa ca nu e asa, intrucat am vazut de atatea ori manifestari ale dragostei si grijei Lui Dumnezeu fata de fapturile Sale. Deci , pana la urma afirmatia asta e adevarata sau e doar o nascocire a celor care au o viata trista si nu au puterea sa o schimbe?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2009, 22:14:19
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

... ca sa duc un pic la extrem ideea expusa de tine, sora Laura, eu am auzit pe un credincios spunand ca ar trebui sa ne dorim suferinta cu orice pret, sa cautam boala si durerea. Mi se pare trist si total impotriva spiritului de conservare cu care bunul Dumnezeu ne-a inzestrat.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2009, 22:25:09
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit ...

da, am auzit oameni spunand si astfel de lucruri... ma ingrozeste. una e sa se intample sa ai o suferinta si sa incerci sa treci mai usor peste ea gandindu-te ca astfel iti mai sterge Dumnezeu vreoun pacat daca rabzi fara sa cartesti si cu totul alta e spui fara suferinta nu exista mantuire. sau sa ai capacitatea sa iesi dintr-o suferinta, sau dintr-o situatie dificila si sa nu o faci de teama ca nu te mai mantuiesti... nu stiu ce sa zic, mi se pare trist sa ai o astfel de mentalitate. dar cine stie, poate sunt eu prea egoista, poate sunt eu mult prea departe de o viata induhovnicita ca sa inteleg o astfel de gandire. inca incer sa pricep...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 22:35:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am pus uneori această întrebare.A suferi este nefiresc pentru omul lumesc și este anevoie să mulțumești lui Dumnezeu când suferi și ai numai necazuri iar alții sunt prosperi,sănătoși le merge bine și nu au nici o treabă cu credința.
Dumnezeu are un plan cu noi oamenii prin jertfa pe cruce a Mântuitoruilui și ne dă fiecăruia ce ne este necesar pentru realizarea acestuia.Le putem primi cu bucurie făcând voia Lui sau, putem face doar voia noastră.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2009, 23:55:21
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit “Crestinismul nu face din suferinta tel al vietii duhovnicesti.”

Din cate stiu, in Apus s-a accentuat cultul suferintelor Mantuitorului, suferinta devenind calea centrala prin care se dobandeste mantuirea.

Hristos a luat de bunavoie asupra Sa suferinta tocmai pentru a elibera de ea firea omeneasca pervertita si a o readuce la sanatate. Spre deosebire de noi, care suntem nascuti in urma impreunarii trupesti, act prin care se ni transmit urmarile pacatului stramosesc, deci si suferinta [care face parte din cele contrare firii], Mantuitorul a fost zamislit in chip feciorelnic. Insa, dupa cum spune Sf Maxim Marturisitorul, “ceea ce nu e asumat, nu poate fi vindecat”. Hristos a rabdat patimirea si moartea tocmai pentru a ne ridica pe noi din suferinta si din moarte.
Astfel, firea omeneasca isi redobandeste sanatatea deplina, fiind restaurata in Persoana lui Hristos Cel Inviat, Care a daruit omului forta necesara pt infruntarea duhovniceasca a suferintei.. in felul acesta, dp cum spune Sf Ioan Gura de Aur, suferinta neputandu-i poate face nici un rau celui care o indura crestineste.
Ba mai mult, talcuind spusele Sf Ap Pavel, Sf Ioan Gura de Aur afirma ca suferintele “le sunt de folos celor care le indura cu barbatie” si “aduc multe bunatati celor care le rabda” . Amintesc si cuvantul Sf Ap Petru: “cine a suferit cu trupul a ispravit cu pacatul”.

Cred ca nu trebuie sa cautam suferinta, dar nici sa fugim de ea tocmai pt ca, fugind de durere, nu facem decat sa cautam placerea, si in felul asta suferinta devine izvor al pacatului.

Un pasaj din cartea “Dumnezeu nu vrea suferinta omului”,de Jean-Claude Larchet:

“Crestinismul nu face din suferinta tel al vietii duhovnicesti. Suferinta nu pricinuieste, ci doar prilejuieste bunurile duhovnicesti, care nu sunt roadele ei, ci ale barbatiei sufletului. Si ca orice lucru bun, ele sunt intotdeauna darul lui Dumnezeu.
Suferinta este cu adevarat incercare, si, prin asezarea sufletului sau fata de Dumnezeu omul o face ori cursa perzatoare, ori cale de mantuire si sfintenie. Iar ca sa apuce pe aceasta cale si s-o strabata cu spor, sa-L ia pe Hristos Domnul nostru drept calauza atotstiutoare si mult milostiva. “

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2009, 00:04:09
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

am inteles ca din suferinta se pot obtine multe foloase duhovnicesti. si totusi, revenind la intrebarea mea initiala, se poate mantui omul fara suferinta sau nu? ca inca nu mi-e foarte clar....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2009, 00:14:11
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

dar care este rostul intrebarii tale?
exista viata fara suferinta ?!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2009, 00:15:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
Mi s-a spus de multe ori ca pentru a castiga mantuirea trebuie sa suferi, ca omul care nu are suferinte pe pamant nu poate sa ajunga la bucuria vesnica din ceruri , pentru ca nu e vrednic de ea. Si totusi, nu pot sa nu ma intreb... regula asta e batuta in cuie? De exemplu, daca este un om credincios si bun dar are o viata fericita, el nu se va mantui pentru ca a fost fericit? lipsa suferintei in timpul vietii pe pamant il vor arunca in iad? Nu prea imbratisez ideea asta si nu inteleg de ce e asa de populara printre credinciosi, suna ca si cum... Dumnezeu ar vrea ca omul sa sufere. Si sunt convinsa ca nu e asa, intrucat am vazut de atatea ori manifestari ale dragostei si grijei Lui Dumnezeu fata de fapturile Sale. Deci , pana la urma afirmatia asta e adevarata sau e doar o nascocire a celor care au o viata trista si nu au puterea sa o schimbe?
O idee:
Suferinta poate fi un mijloc de a scoate ce este mai bun dintr-un om, de a-l cali in foc, cum se spune.
Unii poate nu au nevoie de ea; poate se descurca bine si cu fericirea si implinirea. Stiu sa ii multumeasca lui Dumnezeu in toate, sa traiasca euharistic, si atunci suferinta nu mai este necesara pentru mantuire.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2009, 00:16:25
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

pai, eu am vazut ca exista... desi nu pot garanta ca nu e decat o aparenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2009, 00:18:56
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

fani71 raspunsul tau m-a multumit. multumesc:) mi se pare drept ce spui tu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
incurajare in suferinta o_copila Generalitati 3 27.07.2008 10:13:12