Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.10.2009, 16:14:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Antonia, ai putea posta aici Acatistul nefacutului chip al Mantuitorului nostru Iisus Hristos? L-am cautat cu Google insa n-am gasit nimic.
Doamne ajuta!
Acatistul nefacutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

Condacul1:

Preacuratului Tau chip ne inchinam, Bunule, cerand ieertare greselilor noastre, Hristoase Dumnezeule, ca de voie ai binevoit a Te sui cu trupul pe Cruce, ca sa-i izbavesti din robia vrajmasului pe cei pe care i-ai zidit, de aceea cu nadejde strig Tie: Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Icosul 1:
,,Iisuse, Bunule Mantuitor, - se ruga Avgar guvernatorul Edesei - vino si la mine si vindeca-mi boala cea fara de leac, de care sufar de multi ani...''. Asemenea si eu, plin de lepra pacatului fiind, strig catre Domnul astfel:

Doamne al meu, miluieste-ma dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, faradelegea imi sterge.
Doamne Mantuitorul meu, cu roua milostivirii Tale, spala-mi pacatul si faradelegea.
Doamne, intoarce-Ti Fata Ta de la pacatul meu si de faradelegile mele curateste-ma.
Doamne, inima curata in mine zideste si cu duh drept ma innoieste.
Doamne, nu ma lepada de la Fata Ta si Duhul Tau cel Sfant sa nu-l iei de la mine.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 2-lea:
Vazand dragostea si credinta lui Avgar, Doamne, i-ai scris lui: ,,Esti fericit, Avgar, ca nu M-ai vazut si ai crezut. Eu iti trimit pe ucenicul Meu care te va vindeca si-ti va harazi viata vesnica , tie si celor impreuna cu tine." Trimite-mi si mie, Doamne, mila Ta, celui ce-ti cant: Aliluia.

Icosul al 2-lea:
Mintea nu pricepe , cum Domnul, stergandu-Si Preacurata Sa Fata, a lasat intiparit pe mahrama Chipul Sau cel Sfant si l-a trimis lui Avgar, implinindu-i dorinta. Acesta a avut omare bucurie, privind si sarutand chipul lui Hristos, iar eu, inchinandu-ma cu evlavie si credinta ma rog:

Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta.
Doamne, reda-mi bucuria mantuirii si Duh stapanitor a avea.
Doamne, Tie Unuia am gresit si rau am facut, dar iarta-ma ca un Indurator.
Doamne, Mantuitorul meu, vezi scarba sufletului meu si vino-mi in ajutor.
Doamne, auzi-ma, ca dinnecazuri doar tu ma izbavesti
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 3-lea:
Plin de puterea dragostei si bucuriei, Avgar s-a inchinat Chipului nefacut de mana al Mantuitorului lumii si, capatand vindecare, cu credinta a strigat:,,Hristoase Dumnezeule, cel ce se increde in Tine nu se va rusina in veac" ; invatandu-ne si pe noi sa nadajduim in mila Domnului si sa-I cantam: Aliluia.

Icosul al 3-lea:
Avand dragoste catre neamul omenesc, prin ucenicul Tau ai chemat pe Avgar din bezna pacatului, luminandu-i sufletul cu lumina adevarului Tau; cheama-ma si pe mine din adancul pacatelor, ca si eu, plangand sa-Ti strig asa:

Doamne, da-mi lacrimi de umilinta ca, rugandu-ma sa-mi cureti faradelegea mea.
Doamne, patrunde-ma cu lumina dumnezeiestii cunostinte si condu-ma spre Imparatia Ta.
Doamne, Luminarea si Mantuitorul meu, la Tine vin, invata-ma sa fac voia Ta.
Doamne, da-mi pricepere si goneste de la mine toate ispitele si pe calea mantuirii voi umbla.
Doamne, nu-mi intoarce rugaciunea, auzi-ma si cu frica Ta sa ma intaresti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 4-lea:
Viforul patimilor si grijile vietii ma tulbura, iar inima mi-e cuprinsa de frica mortii, de aceea strig: Doamne, n-am pe nimenea aici sa ma ajute, scapa-ma, ca odinioara pe Avgar, si fa ca impreuna cu dansul sa-ti cant Tie: Aliluia.

Icosul al 4-lea:
,,Auzind ca iudeii Te urasc si vor sa-ti faca rau, -scria Avgar-, Doamne, vino aici si vei locui cu mine". Si eu, urmand dragostea lui, din adancul caderii mele, cu indrazneala te rog, Hristoase, asa:

Doamne Dumnezeul meu,intra in inima mea si ramai pentru totdeauna cu mine, pacatosul.
Doamne Dumnezeul sufletului meu, uneste-ma cu Tine pe vecie, pe mine, ticalosul.
Doamne, Doamne, de Tine se lipeste sufletul meu, umple-mi inima de bucurie.
Doamne, auzi-mi rugaciunea si nu ma parasi in a credintei mele saracie.
Doamne, cauta spre mine si cu mila Ta, inima sa-mi veselesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 5-lea:
,,Binecuvantat este Cel ce vine intru numele Domnului! - au cantat copiii evreilor, intampinand pe Domnul in Ierusalim; si noi, acum, deschizand usile inimilor noastre, Celui ce vine la noi, cu umilinta ii cantam: Aliluia!

Icosul al 5-lea
Ce minunate cuvinte ai spus, Doamne, celor in necazuri: ,,Sa nu se tulbure inima voastra, credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine, si veti mosteni imparatia gatita voua de la intemeierea lumii". Eu, insa, gandind la faradelegile mele, te rog, Bunule, lumineza ochii mintii mele, ca sa nu adorm in somnul mortii, ci treaz sa-Ti strig:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, cred in Tine, ajuta necredintei mele.
Doamne Imparate Preaputernic, trimite-mi tarie credintei si deplina incredere.
Doamene, cel ce ai scos pe Israel din robia lui Faraon, arata-mi si mie calea si adevarul Tau.
Doamene, nu cu mania Ta sa ma certi si nu ma parasi pentru pacatul meu.
Doamne, te rog din suflet, rugaciunea bonavilor sa o primesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 6-lea:
Nu indraznesc Doamne sa ma uit la Chipul Tau, sunt ticalos si nevrednic; ci ca vamesul, suspinand ma rog: curateste-ma pe mine, pacatosul, izbaveste-ma de fatarnicia fariseica si invata-ma cu inima curata sa cant milostivirii tale: Aliluia.

Icosul al 6-lea
In scarba mea, Mantuitorule, mi-au stralucit mangaietoarele Tale cuvinte pe care le-ai spus: ,,Nu va voi lasa pe voi singuri, voi veni la voi.'' De aceea si eu, iesind din bezna deznadejdii, nadajduiesc in iubirea Ta de oameni si ma rog asa:

Doamne, Daoamne, mi se topeste sufletul de durere, intelepteste-ma si poruncile Tale voi pazi.
Doamne, Doamne, Adapostul meu, in necazuri si scarbe nu ma parasi.
Doamne, al meu, Doamne, nevinovat fiind, ai fost socotit cu cei rai, izbaveste-ma de cei ce ma prigonesc.
Doamne al meu, iarta-ma si primeste-ma ca pe fiul ratacit , in bratele Tale cand ma pocaiesc.
Doamne, al meu, Doamne, din necazul de acum te rog sa ma mantuiesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Va urma.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.10.2009, 18:50:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Continuare

Condacul al 7-lea
Minunile Tale ai aratat, Doamne, in Icoana Preacuratului Tau Chip, caci prin el ai daruit mangaiere tuturor pamantenilor, invatandu-i ca in toate scarbele si imprejurarile vietii sa alerge la milostivirea Ta si cu dragoste sa-Ti cante: Aliluia.

Condacul al 7-lea
Purtand trup, sunt intinat de multimea faptelor mele cele rele, ma infioara infricosata zi a Judecatii si Te rog: Usile pocaintei deschide-le mie, Datatorule de viata, ca sa-Ti strig cu David:

Doamne, auzi rugaciunea mea si indura-Te de mine.
Doamne, al tau sunt, intelepteste-ma , ca viu fiind sa Te cinstesc pe Tine.
Doamne, Dumnezeule, Pastorul meu, ratacesc ca oaia pierduta, cauta-ma si ma mantuieste.
Doamne, nu-Ti intoarce Fata ta de la mine, pleaca-Ti urechea, auzi-ma si ma miluieste.
Doamne, indura-Te si vindeca sufletul meu ca am gresit tie, caci iubitor de oameni esti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 8-lea:
De ziua infricosata a venirii Talema tem, ma cutremur si ma infior, eu cel plin de pacate, dar Tu, mai inainte de sfarsit intoarce-ma, Mantuitorule, si ma mantuieste pe mine cel ce Iti cant: Aliluia.

Icosul al 8-lea:
Intreg ai fost iubire, o , Iisuse, spre lumea cazuta si ai daruit Chipul Tau cel sfant, zicand duios tuturor celor in necazuri si suparari: ,,Veniti la mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi odihni pe voi''. De aceea si eu cel cazut, cu indrazneala Te rog, Hristoase, zicand acestea:

Doamne, Pazitorul meu, fereste-ma de vrajmasii care imi fac suparare.
Doamne, Mantuitorul meu, scapa-ma, caci ma afund in ispite ca si in mare.
Doamne, Cel cel locuiesti intru cele inalte si spre cei smeriti privesti, cauta spre mine si ma mantuieste.
Doamne, sa nu se tulbure inima mea , ci sa marturisesc ca in Numele Tau nadajduieste.
Doamne, Doctorul cel Mare, cred ca orice boala poti sa lecuiesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 9-lea
Veniti cu dragoste si frica, toate neamurile sa ne inchinam Preacuratului Chip al Mantuitorului lumii, Cel ce ne-a izbavit din robia vrajmasului, Biruitorul mortii si al iadului si cu multumita sa-I cantam cantare ingereasca: Aliluia.

Icosul al 9-lea
Fiind atins de lepra pacatului, nu ma pricep cum sa Te slavesc mai bine, o, Milostive Stapane, Te marturisesc cu toata inima ca esti cu adevarat Fiul lui Dumnezeu celui viu, cu umilinta privesc Chipul Tau cel Sfant, zicand acestea:

Doamne, bucuria mea, da-mi sa ma bucur de milostivirea Ta.
Doamne, Mantuitorul meu cel bun, mantuieste pe robul Tau de toata necredinta si faradelegea.
Doamne, Mantuitorule, Tu esti scaparea mea , la cine voi alerga?
Doamne indurate, nimiceste cu harul Tau mania inimii mele.
Daomne al meu, Curatie sfanta, curateste-mi inima si mintea de rele.
Doamne, Cel ce Te imbraci cu lumina ca si cu o haina, lumineaza-ma pe mine cel impresurat de grijile pamantesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 10-lea:
Doamne, Mantuitorul meu Cel milostiv, ridica-mi sufletul cel cazut in fapte de rusine si trupul meu slabanogit de boala, ca oarecand pe slabanogul de la scaldatoarea oilor si indrepteaza-ma pe calea mantuirii, ca sa-Ti cant Tie: Aliluia.

Icosul al 10-lea
Imparate, Vesnice Mantuitor, Hristoase adevarate, curata-ma de toata intinaciunea, prevum ai curatit pe cei zece leprosi si vindeca-ma precum ai vindecat sufletul iubitor de arginti al lui Zaheu vamesul, ca sa-Ti cant Tie asa:

Doamne al meu, Doctorul sufletelor si al trupurilor, tamaduieste-mi ranile sufletului meu.
Doamne, cel ce ai purtat neputintele si suferintele noastre, vindeca-mi bolile trupului meu.
Doamne, Iisuse, Ajutorul meu, ajuta-mi ca mi se stinge sufletul de atata tristete.
Doamne, Cel ce ai deschis ochii orbului, da-mi sa vad a Ta rabdare si blandete.
Doamne, indelung-rabdatorule, te rog sa-mi matuiesti ssufletul de toata intristarea
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 11-lea
Cantare de umilinta aducandu-Ti, cu inima zdrobita Te rugam: Nu ne trece cu vederea, Preabunule Doamne, intoarce-Ti Fata Ta de la pacatele noastre, dar de la mine robul Tau nu Ti-o intoarce, auzi-ma caci si in necazul meu iti cant: Aliluia!

Icosul al 11-lea
Hristoase Lumina cea adevarata Care luminezi pe tot omul ce vine in lume, ia aminte la rugaciunea nevrednicului Tau rob si indrepteaza viata mea dupa poruncile Tale, sfinteste-mi sufletul ca sa-ti aduc rugaciunea aceasta:

Doamne Iisuse Hristoase - Lumina lumii, lumineaza-ma cu lumina Ta.
Doamne, Izvorul vietii, da-mi viata vesnica si ma intareste in legea Ta.
Doamene Iisuse Hristoase - Soarele dreptatii, cu dreptatea Ta straluceste mintea mea.
Doamne, Povatuitorul lumii , invata-ma sa Te iubesc din suflet si sa fac voia Ta.
Doamne, Cel ce ai dat vedere orbilor, deschide-mi usile pocaintei si de pacatul meu ma curateste.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 12-lea
Atotputernice Doamne, cu Harul Tau, intareste-mi inima in credinta, nadejde si dragoste, ca intru adanca pocainta si implinirea poruncilor Tale sa ma invrednicesc de imparatia Ta, unde cu cetele sfintilor ingeri sa-Ti cant: Aliluia.

Icosul al 12-lea:
Doamne, Pastorul cel Bun, Tu ai zis: ,,Ma duc sa va gatesc loc...si iarasi voi veni si va voi lua la Mine, ca sa fiti si voi unde sunt Eu...''. Auzind aceasta minunata fagaduinta, indraznesc si eu cel cufundat in intristari, sa ma apropii si sa ma rog asa:

Doamne al meu, Mantuitorule, mantuieste-ma pe mine cel ce pier.
Doamne, departeaza norii necredintei, zavistiei si dusmaniei, caci Duhul Tau cel bun il cer.
Doamne, mangaierea sufletului meu, scapa-ma din aceasta suparare.
Doamne, scapa-ma din necaz si boala si da-mi tamaduire.
Doamne, Imparate Praputernic, intru imparatia Ta sa ma pomenesti.
Doamne, Mantuitorul meu, vino si vindeca-mi durerile, cele sufletesti si trupesti.

Condacul al 13-lea:
Mantuitorul meu Cel milostiv, cauta spre mine, robul Tau, cel ce ma afund in marea incercarilorsi a necazurilor, si precum oarcand pe Petru cel ce se afunda l-ai izbavit, scapa-ma si pe mine cu Harul Tau cel sfant, sfinteste-mi sufletul si ma intareste pe calea mantuirii, ca sa-ti cu inima si cu buze curate si cu dragoste: Aliluia

Apoi se zice: Icosul 1:,,Iisuse, Bunule Mantuitor..." si Condacul 1:,,Preacuratului Tau Chip ne inchinam...'' si

Rugaciunea

O, Preabunule, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, odinioara sfanta Fata a chipului tau omenesc ai spalat-o cu apa si ai sters-o cu mahrama, pe care minunat s-a inchipuit Chipul Tau si l-ai trimis lui Avgar, guvernatorul Edesei, spre vindecarea bolii lui, ca asa ai binevoit Tu.

Iata si noi, pacatosii robii Tai, cuprinsi de neputinte trupestisi sufletesti; cautam Fata Ta, Doamne, si cu David intru umilinta strigam: ,,Nu-ti intoarce Fata Ta de la noi'', ci abate-ti mania Ta de la robii Tai si fiindu-ne ajutator, nu ne respinge si nu ne parasi. Atotmilostive Doamne, Mantuitorul nostru, inchipuieste-te in sufletele noastre, ca, traind in sfintenie si dreptate, sa-Ti fim fii si mostenitoriai Imparatiei Tale. Si astfel, pe Tine, Preamilostive Doamne, impreuna cu Tatal Tau Cel fara de inceput si cu Preasfantul Duh, neincetat sa Te slavim in nesfarsitii veci. Amin

Sursa: Buchet de acatiste ale Domnului nostru Iisus Hristos
Editura Biserica Ortodoxa
Alexandria - 2002, p. 412 - 431

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.10.2009, 23:21:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
necazuri sunt multe, si multe din ele sunt provocate de lume si de cei din jurul meu....
Oare cat contribui tu la aceasta situie , cu felul tau de a fi , de a vorbi , de a te comporta . . .?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.10.2009, 23:40:10
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?.....
Slaba credinta. Slabiciunea in fata patimilor. Falsa modestie, care ascunde, de fapt, ingamfarea si multe, multe altele.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2009, 23:24:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Multumim Antonia, Dumnezeu sa-ti rasplateasca!
Doamne ajuta si ne iarta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.10.2009, 00:40:23
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit dureri sufletesti... mai mici sau mai mari...

nu m-a mai intrebat nimeni de mult cum ma simt... n-a mai avut nimeni de mult acces direct la sufletul meu, si desi chiar nu conteaza deloc daca postez si eu sau nu pe ste topicul asta, tot vreau s-o fac pentru ca sa ma mai descarc... in primul rand ma deprima ca nu stiu care e rostul meu( probabil acum multi vor rade de ce am spus, stiu... chestia asta aproape a devenit cliseu, dar chiar nu-mi dau seama ce planuri are Dumnezeu cu mine). apoi, ma simt vinovata pentru faptul ca mereu gresesc , dar mereu.... toate incercarile mele de a face ceva bun se fac scrum din pricina mandriei mele. cred ca am o forma de mandrie perversa... care imi nimiceste orice incercare de a face ceva bun si de a ma apropia de Dumnezeu.Dumnezeu a fost si este foarte bun cu mine, si nu zic asta pentru ca suna frumos, chiar asa este, si eu tot n-am suficienta vointa sa ma rup de ceea ce ma tine departe de El iar asta ma face foarte nefericita de fiecare data cand imi dau seama de ce fel sunt. simt ca am o datorie foarte mare fata de Dumnezeu, pe care parca n-o sa o pot achita orice as face... El imi tot da , si eu nu numai ca nu dau nimic inapoi, dar fac si impotriva. urasc atitudinea asta a mea. chiar acum, in loc sa scriu mesajul asta , poate as putea sa fac ceva pentru remedierea situatiei, dar eu stau aici si ma lamentez... simt ca mi s-a tot dat si eu am tot luat, fara sa dau nimic inapoi. apoi parintii mei... desi si ei au greselile lor sunt niste parinti devotati, care au facut TOT ce au putut ce mai bine ca sa-mi fie mie bine, din toate punctele de vedere... ii iubesc foarte mult, dar niciodata n-am stiu sa le arat asta. vreau sa-i fac fericiti. si-au sacrificat fericirea pentru fericirea mea, si as vrea sa pot face si eu ceva care sa le aduca liniste, si macar multumire, bucurie, daca fericire e prea mult spus... si n-am nici o idee cum sa fac asta, si nici nu stiu daca voi avea cum. si-ar mai fi faptul ca toate minciunile pe care le-am zis pana acum(atat mie cat si celorlalti) acum acum consecinte grave asupra mea : nu mai stiu ce simt si pentru cine, nu stiu clar sa fac diferenta intre adevarat si fals...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.10.2009, 11:14:25
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru eulaura

În sufletul tău vine primăvara.Bucură-te!
Dar primăvara este mult de muncă.Pune început de pocăință și vei culege roade bogate.
Eu aș începe prin a scrie o scrisoare părinților în care să le mulțumesc pentru tot ce fac ca mie să-mi fie bine și mai ales să le spun cât de mult îi iubesc. Mă gândesc ce mult m-aș bucura dacă fiul meu ar face aceasta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.10.2009, 11:30:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Laura, te asemeni foarte mult cu fiul din "Pilda fiului risipitor". Acela ajunge in una din zile sa-si dea seama cat de mult a pierdut prin faptul ca a parasit casa parinteasca, ca s-a despartit de Dumnezeu. Isi vine in fire. Ce inseamna asta? Ca mersul sau dupa venirea in fire, nu mai este ratacitor. Duce catre Dumnezeu. Asa trebuie sa faci si tu. Nu e de ajuns sa constientizezi starea in care te afli, trebuie sa ajungi la fapte.

Zilnic sa te rogi pentru parinti, zilnic sa le zambesti, sa-i imbratisezi, sa le spui ceva drag. De la o varsta nu mai este importanta painea si celelalte bucate. Adevarata hrana vine din cele mentionate de mine mai sus. Ofera-le acele daruri si niciodata nu se vor simti infometati si in lipsa de ceva.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.10.2009, 14:31:07
marta_lena's Avatar
marta_lena marta_lena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Mesaje: 16
Implicit O parere umila

Buna ziua,


Uite ma gandeam sa-ti impartasesc un pic din trairile mele si sa-ti zic ca...oricat de greu ar fi, atata timp cat ai incredere in Dumnezeu si ai un duhovnic la care sa impartasesti atat bucuriile cat si tristetile, poti trece peste orice.
Trebuie sa te bucuri in fiecare dimineata ca vezi lumina soarelui si ca ai trecut cu bine peste ziua de ieri. Nu stii ce te asteapta in urmatoarele ore insa trebuie sa fii pregatita pentru orice.

Zambeste, si ai incredere in Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.10.2009, 14:59:14
doruzak doruzak is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 9
Implicit Nedreptate

In clipa de fata, trecand peste multele necazuri pe care le avem fiecare, am o problema pe care nu mai stiu cum sa o rezolv. Sotia mea a ajuns in pragul disperarii si al rabdarii din cauza sefei ei, o directoare paranoica de spital care se crede si mare medic, ce s-a inconjurat numai de femei directorese, tate proaste, parvenite si nerusinate, unde vin la servici numai sa semnezeze statele de plata(si ce state) si sa tipe la toti ca sa se auda ca sunt prezente. Faptul ca sotia stie cam tot ce se misca prin spital, avand si o functie de raspundere vitala(nu politica asa cum se cere), nu are parte de niciun sprijin, niciun cuvant bun, niciun drept salarial pe masura pregatirii si activitatii ei. Are parte numai de cuvinte de ocara si de barfa, dusmanie pe fata, invidie. Asta pentru ca timp de peste 20 de ani i-a placut sa faca totul ca la carte si sa puna suflet in toate. Eu o inteleg foarte bine si stiu ce se intampla unde lucreaza. Ma tem insa sa nu o ia razna si sa-i cedeze nervii sau altceva mai rau. I-am spus de atatea ori sa nu puna la suflet toate ocarile si sa fie nepasatoare pentru ca, toate au un final si pentru orice facem, platim de nu putem duce. Suntem oameni cu frica de Dumnezeu, rabdam si iertam, dar parca am am ajuns la capatul puterilor.
Veti spune probabil ca singura solutie este sa se mute. De acord, dar dupa atatia ani de munca, nu stiu daca am putea sa o luam de la inceput, pentru ca, acum se merge pe alte criterii cand te angajezi undeva. Daca te mai angajeaza cineva de la o varsta incolo...
Asa ca, trebuie sa suportam prostia, mandria, dusmania, mitocania si incultura.
Ce credeti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20