Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2010, 12:09:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este tocmai ce spuneam. :))

Dar sa revenim la topic, ca saracul om nu stie la ce categorie sa se inscrie...
Pai nu spuneai nimic de fapt...eu discutii de genul asta am mai avut, pentru ca am lucrat in invatamant inainte...si sincer mi se tot adresau intrebari de genul din partea unora mai cu motz " Dar ce iti imaginai dand la Facultatea de Litere, nu te-ai gandit ca nu vei avea salariu mare?" si de astea...si mi se par cam deplasate....pentru ca sincer nu m-m gandit niciodata sa dau la o Facultate pentru ca voi avea nu stiu ce salariu dupa aia...nu, am dat pentru ca acolo am simtit ca e locul in care vreau sa studiez, pur si simplu!

Unii merg si mai departe, si in loc sa recunoasca ca s-a nimerit sa faca si ceea ce le place si sa castige si bine...afirma ca de faptstiau chiar din cl a 6-7 a ca vor avea un viitor..., dar pe asta eu chiar nu o mai pot crede!!!

Lasa, ca o sa dea baiatul unde va fi mai bine pentru el, cu siguranta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2010, 12:13:39
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Este cineva la Teologie Ortodoxa din cadrul Uiversitatii din Bucuresti care sa imi dea cateva impresii si despre situatia caminelor?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2010, 12:16:40
catacodita catacodita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Intra pe forumul Facultatii de Teologie si vei gasi acolo chiar un topic despre camine.
Nu stiu daca vei afla si raspuns la ce te intereseaza, dar poate iei legatura cu ei si vei afla mai multe:

http://www.ftoub.ro/index.php?option...ist&Itemid=418
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2010, 12:19:41
catacodita catacodita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Este cineva la Teologie Ortodoxa din cadrul Uiversitatii din Bucuresti care sa imi dea cateva impresii si despre situatia caminelor?
Uite, mai exact aici:

http://www.ftoub.ro/index.php?option...m=3&Itemid=416
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 12:34:51
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Bravo! Ai ales binele si frumosul, dar...

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
M-am gandit sa dau la facultatea de teologie, dar nu stiu inca unde si ce specializare sa aleg.
Imi puteti da va rog cateva impresii si sugestii?
Doamne-ajuta!

In primul rand trebuie sa ai in vedere ca, fie ca dai la Pastorala, fie ca dai la Didactica iti duci pasii catre o ocupatie vocationala. Asta inseamna ca trebuie sa iti intorci privirea catre tine si sa te intrebi in ce masura esti dispus sa te dedici cu toate resursele tale celor pe care ar urma sa ii indrumi. Altfel spus, incearca sa constientizezi ca va fi nevoie de sacrificiu si tenacitate pentru implinire prin ei si intru Hristos. Preotul si pedagogul sunt responsabili in fata lui Dumnezeu, atat pentru propria persoana, cat si pentru pentru sufletele ce le indruma. Nu iti spun toate acestea pentru a te exalta sau pentru a te deznadajdui. As vrea sa iei aminte ca sa nu fii si tu unul dintre cei care se duc la serviciu ca un functionar. Sunt destui acestia care au dat la facultate pentru o diploma si un post.

Cand dai la Teologie nu are ce sa caute in mintea ta gandul la portofel. Inima si mintea ta trebuie sa se uneasca in acel ceva care te-a facut sa vrei sa apuci acest drum si cu toata nadejdea in Dumnezeu sa mergi inainte si sa incerci sa te pregatesti cat de bine poti pentru asa o mare si frumoasa responsabilitate.

Mergi la duhovnicul tau si spune-i ca te-ai hotarat sa iti inmultesti talantul (sau talantii - tu si Dumnezeu stiti cate sunt depuse in firea ta) si roaga-l sa iti spuna pentru ce esti plamadit. Spune-i si cum ti-a venit acest gand si de ce vrei sa te dedici altora.

Multe ar fi de spus, dar ti le va spune duhovnicul. Tu ascultati inima si uita celelalte socoteli ale lumii.

Maicuta Domnului sa iti ajute sa te implinesti intru Hristos si sa fii cat mai cu folos celorlalti.

Doamne-ajuta!

P.S. Citeste despre parintele Constantin Galeriu (de exemplu) ca sa intelegi mai multe.
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 14:10:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

P.S. Citeste despre parintele Constantin Galeriu (de exemplu) ca sa intelegi mai multe.
http://bastrix.wordpress.com/2009/08...eriu-sotul-ei/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2010, 14:45:18
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

[quote=laurschepsis;211325] Tu ascultati inima si uita celelalte socoteli ale lumii. [quote]

Erata: asculta-ti in loc de ascultati. Iertare

Multumesc Florin Ionut pentru link. Atentie, link-ul are in text si alte trimiteri utile.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2010, 15:29:13
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

ca tot vorbeati de specializarile de la teologie si de vocatii si talente/talanti.... va rog sa-mi raspundeti daca puteti, la cateva intrebari:

1. care sunt job-urile concrete pe care le poti avea dupa ce termini teologie sociala?
2. ai nevoie de aprobarea preasfintitului din locul unde ai crescut ca sa poti candida la specializarea asta? sau aprobarea e necesara doar la teologie pastorala?
3.de unde poti stii sigur care e vocatia ta? (sau mai bine zis, chiar exista asa ceva? exxista vocatie?)
4. Iar pilda talantilor... nu se referea la virtutile (chiar si in stare latenta) cu care Dumnezeu l-a inzestrat pe om astfel incat daca si le fructifica sa se poata mantui?
5. sau se refera si la anumite insusiri care il pot ajuta pe om sa-si implineasca menirea?

Mereu mi-am dorit sa-mi aflu vocatia... mereu mi-am dorit sa fiu foarte buna la ceva si sa muncesc in acel domeniu cu toata daruirea...

Nu s-a intamplat sa-mi gasesc acea vocatie , de asta incep sa ma indoiesc ca exista asa ceva. si ca de fapt putem fi foarte buni intr-un domeniu doar daca muncim foarte mult inca din copilarie.

Daca ma gandesc la talanti ca virtuti... nici de astea nu am... poate doar una: mi-e mila de oamenii care au probleme si iubesc sa ajut. dar intrucat asta ar fi o singura potentiala virtute a mea iar patimile, defectele si pacatele exista din abundenta, "virtutea " nu prea isi face simtita prezenta pentru ca e innecata in patimi.

Totusi, imi place foarte mult sa ajut.... si de asta m-am gandit ca poate ar fi o idee buna sa dau la teologie sociala.

Astept raspunsuri la intrebari si daca se poate si ceva sfaturi.

Multumesc anticipat si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2010, 16:30:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nu ezita sa mergi catre bine. Afla si fa.

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ca tot vorbeati de specializarile de la teologie si de vocatii si talente/talanti.... va rog sa-mi raspundeti daca puteti, la cateva intrebari:

1. care sunt job-urile concrete pe care le poti avea dupa ce termini teologie sociala?
2. ai nevoie de aprobarea preasfintitului din locul unde ai crescut ca sa poti candida la specializarea asta? sau aprobarea e necesara doar la teologie pastorala?
3.de unde poti stii sigur care e vocatia ta? (sau mai bine zis, chiar exista asa ceva? exxista vocatie?)
4. Iar pilda talantilor... nu se referea la virtutile (chiar si in stare latenta) cu care Dumnezeu l-a inzestrat pe om astfel incat daca si le fructifica sa se poata mantui?
5. sau se refera si la anumite insusiri care il pot ajuta pe om sa-si implineasca menirea?

Mereu mi-am dorit sa-mi aflu vocatia... mereu mi-am dorit sa fiu foarte buna la ceva si sa muncesc in acel domeniu cu toata daruirea...

Nu s-a intamplat sa-mi gasesc acea vocatie , de asta incep sa ma indoiesc ca exista asa ceva. si ca de fapt putem fi foarte buni intr-un domeniu doar daca muncim foarte mult inca din copilarie.

Daca ma gandesc la talanti ca virtuti... nici de astea nu am... poate doar una: mi-e mila de oamenii care au probleme si iubesc sa ajut. dar intrucat asta ar fi o singura potentiala virtute a mea iar patimile, defectele si pacatele exista din abundenta, "virtutea " nu prea isi face simtita prezenta pentru ca e innecata in patimi.

Totusi, imi place foarte mult sa ajut.... si de asta m-am gandit ca poate ar fi o idee buna sa dau la teologie sociala.

Astept raspunsuri la intrebari si daca se poate si ceva sfaturi.

Multumesc anticipat si Doamne ajuta!
Doamne-ajuta!

Primele doua raspunsuri le afli aici:
http://www.ftoub.ro/index.php?option...ist&Itemid=418

Ar fi foarte bine daca te-ai duce personal la Secretariatul Facultatii (Este in Piata Unirii langa Biserica Sf Ecaterina). Acolo vei afla toate amanuntele. Daca nu esti din Bucuresti, trimite-mi un mesaj si ma duc eu sa intreb tot ce te intereseaza.

La intrebarea 3 raspunsul il afli de la duhovnicul tau. El te cunoaste cu bune si cu rele si iti poate spune mai bine decat noi. Nu uita sa te rogi pentru lamurire, pentru ca nu e lucru putin daca afli din timp acest raspuns. As zice ca raspunsul e pe drumul catre Hristos. Mergi pe Cale sa te intalnesti cu EL si vei afla Adevarul despre Viata ta.

In rest, ce i-am scris lui Andu ti-as spune si tie. Urmeaza-ti inima si intreaba-ti mintea daca esti in masura sa renunti la tine pentru ceilalti. Cu nadejde, cu credinta si cu dragoste mergi intru Hristos. Maicuta Domnului sa iti ajute sa te implinesti intru El si sa fii cat mai cu folos celorlalti.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Teologie la ID Pelerinul Generalitati 9 25.06.2010 09:54:22
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
cum vad personal o facultate de teologie podolski_2 Generalitati 29 10.12.2008 01:57:17