Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2010, 09:02:00
auryca auryca is offline
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Mesaje: 4
Implicit Am nadajduit ca sotul meu va fi langa mine dar...

Recunosc astazi ca l-am neglijat pe D-zeu punandu-mi nadejdea, timpul,inteligenta si toata fiinta mea in slujba sotului meu.Acum am certitudinea ca s-a folosit de mine, am certitudinea ca m-a urat in permanenta pentru ca mereu a mai existat cineva...D-zeu stie cate..acum am dovezi si sufar cumplit! Merg dinnou la Biserica si ma rog lui D-zeu, e singurul care mi-a mai ramas in singuratatea mea.Defapt am fost mereu singura! Oare D-zeu ma va ierta! Am mare nevoie de ajutor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2010, 09:57:44
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Thumbs down aproape toti barbatii inseala

auryca, nu deznadajdui niciodata de mila si iertarea lui Dumnezeu. Pentru toate exista iertare, pe lumea asta, daca ne pare rau sincer pt. pacatele si greselile noastre si incercam sa luam unele masuri, sa facem ceva ca sa ne indreptam etc. Nimeni care crede si nadajduieste in Dumnezeu si Sfintii Sai, nu e singur.

In realitate, singuri suntem cu totii, pe lumea si in viata asta, desi ne dam sau nu seama. Singuri ne nastem, singuri de ducem. Dar chestia asta nu trebuie sa ne sperie, descurajeze ori dezamageasca etc, nu trebuie privita la modul negativ. Interactionam unii cu altii, pt. ca avem diferite interese, nevoi si trebuinte de rezolvat s.a.m.d. E o lume plina 'de mari singuratati' (ca sa folosesc o expresie mai poetica, mai plastica). Exista si singuratate in doi, care, dupa unii, ar fi cea mai grea de suportat, zice-se...

Aproape toti (sau majoritatea) barbatilor din lume (indiferent de nationalitate, etnie s.a.) inseala, este 'in natura lor' (ceea ce dovedeste cat de slabi si neputinciosi mai pot fi, nu pot rezista la cea mai mica ispita etc), asa ca nu esti singura, nu dispera!... nu stiu daca asta te consoleaza cu ceva, dar m-am gandit sa ti-o spun aici, totusi. Dragostea si fericirea sunt iluzorii si nu dureaza prea mult, cel mai adesea (dovada si nr. crescut al divorturilor, femeilor singure s.a. din lume, pana in prezent), depinde...

Poate ca nu te-a folosit, desi asa te-a facut sa te simti... poate ca el nu intelege si nu percepe la fel ca tine si nu intelege cum stau lucrurile in sufletul tau, prin ce treci si ca te doare s.a.m.d. (caci daca ar fi priceput, atunci poate ca nu te-ar fi inselat si nu ar mai fi dus viata dubla etc - sau poate ca are catusi de putin o mica idee, de aceea s-a ascuns si a tinut totul 'la secret' etc, cine-stie?...). Iar daca te-o fi folosit, apoi n-avea grija, in viata totul se plateste, mai devreme sau mai tarziu, vba ceea: 'ce dai, aia primesti' sau 'ce tie nu-ti place, altuia nu-i face'... la un moment dat, si el va fi cel folosit si inselat (pt. ca si femeile inseala, nu doar barbatii).

Roaga-te si crede, iar lucrurile se vor rezolva intr-un fel, intr-un final... ori va puteti reconcilia (vedeti voi cum si daca mai exista vreo 'licarire' acolo - poate ca-si va realiza greseala si se va intoarce la tine spasit, iar tu daca-l poti ierta si trece peste), ori poate ca iti vei gasi si tu pe altcineva mai bun, ori daca nu, atunci iti vei gasi macar altceva pe care sa-ti centrezi atentia si ocupi timpul, 'umpli' viata s.a.m.d...

... iar in final, ca incurajare, vba ceea: ‘Cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune'. Capul sus si nu inceta sa speri ca va rasari aoarele si pe stada ta.

Last edited by cherub; 15.02.2010 at 10:09:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2010, 11:03:11
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Iarta-l...................
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2010, 12:13:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit sa nu se culce pe urechea 'infidelitatilor iertate'

'Iarta-l', bodo 1222, dar daca si el regreta sincer si daca se straduieste sa nu mai repete... caci altfel, daca incepe sa abuzeze de bunatatea si iertarea ei (si continua sa insele, 'culcandu-se pe urechea', adica obisnuindu-se cu ideea ca oricum va fi iertat si infidelitatile - escapadele, aventurile s.a. - deja acceptate, trecute cu vederea etc), atunci nu este prea bine, iarasi, depinde... (in cazul de fatza, si de structura sufleteasca si a personalitatii fiecaruia etc). Totul are o limita, pana si rabdarea (mai ales rabdarea - 'rabzi si inghitzi', dar pana cand?! si 'tot ce-i prea mult, strica')!... Vba cantecului: 'Enough is enough!'. Mai trebuie si reciprocitate, si poate si niscaiva 'intelegere mutuala' etc, in unele situatii, dar daca aceasta nu exista... pai atunci, Dumnezeu sa ma/ne ierte, dar la ce bun sa tot continui sa te 'imbeti cu apa rece' sau 'ascunzi dupa deget' etc... Oricum, siuatia trebuie clarificata intre cei 2, implicati in situatia respectiva. Sa speram ca nu este decat ceva temporar, trecator, din care isi va reveni - poate ca tzine de 'criza varstei mijlocii' sau poate ca sotzul trece printr-o perioada de 'probleme de confidentza' etc (sau cum s-or mai numi, in 'termeni de specialitate), cine-stie... mare e gradina Domnului! incurcate si nebanuite sunt caile Lui!...

dar mai bine, incearca sa-l 'confrunti' daca e posibil,, sa discuti deschis cu el (daca poti si daca 'te tzine' si ai 'taria de caracter' necesara, fara sa-i faci vreo scena sau 'crize de nervi', apoplexie sau furie dezlantzuita si necontrolata etc - lol - gen 'aruncarea cu tigai, oale si cratitze - diverse obiecte dure - in cap, ori alte 'tentatzii', gen sa-l impingi peste balcon s.a.m.d.), auryca, de ce nu? poate ajungeti la un 'consens', in cele din urma... Vba lui Caragiale: "Fii barbata, Zoe!" (usor de zis, cam greu de facut, insa, de 'pus in practica')

Sau, si mai bine, citeste si fa rugaciuni catre Maica Domnului (ajuta F. mult, este grabnic-ajutatoare in multe situatii, incercari si imprejurari grele etc) - acatiste, psalmi, paraclisul etc. Postez aici si un mic fragment extras din 'Acatistul Maicii Domnului' (Condacul al 9-lea): 'Toata dulceata cea lumeasca in lumea aceasta este amestecata cu intristare. Marirea si bogatia trec. Frumusetea si sanatatea se vestejesc. Prietenii cei de aproape se rapesc de moarte, indulceste dar necazurile robilor tai, pricinuitoarea bunatatilor, si bucuria ta cea nestricata da-ne-o noua celor ce strigam lui Dumnezeu: Aliluia!'

Postez aici si 1 link 'la subiect' (articolul continut se invarte in jurul aceluiasi subiect, aceleiasi teme a infidelitatilor conjugale etc): http://www.moldovacrestina.net/socia...te-credincios/

PS: auryca, eu cred ca daca nu aflai, poate ca era mai bine pt. tine (vba ceea: 'hotzul neprins - negustor cinstit', acuma glumind putzin, si incercand sa mai si facem 'haz de necaz', un picutz - sper ca nitzel amuzament nu strica...)

Last edited by cherub; 15.02.2010 at 23:00:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tot din categoria meseriei de parinte - atasamentul exagerat fata de copii cred_cu_adevarat Generalitati 8 05.11.2012 07:42:41