Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 26.03.2010, 23:12:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Orcum problema judecarii celuilalt,e reala si foarte prezenta pe acest forum.Acolo unde te-ai astepta sa domneasca comuniunea armonia si impreuna slavirea lui Dumnezeu,e dureros sa asisti de fapt la sentinte,competitie si neintelegeri.Ma deranjeaza mai mult ce pierdem prin aceasta,adica posibilitatea de a ne iubi unu pe altu si a da impreuna slava lui Dumnezeu.
Caci pe cel ce judeca,ar fi bine sa il judec eu,dar este un Judecator mult mai indreptatit,care si-a dat viata,tocamai pentru ca noi sa ne iubim ca niste frati,si toate ocarile le-a luat El asupra Sa .
Ori daca suntem frati:la fel de destepti,la fel de pacatosi,la fel de frumosi,la fel de neputinciosi,ce rost are sa nu traim in comuniune frateasca,si sa dam intaietate in toate aproapelui?
b Auzi ,mai Iustine ,si Forumul asta e precum in viata , iar utilizarea lui nu e un act obligatoriu ! Ce nu inteleg eu , e lamentarea asta , falsa smerenie si sminteala asta in a cauta mai tot timpul nodul in papura . Nu-ti place ceva ? te departezi de acel ceva , fugi de el , nu stai in plangeri si cugetari desarte ! Nu ? Calitatea de membru nu este obligatorie , iar forumuri sunt pe alese . Mi se pare o lipsa de respect pentru cei ce trudesc aici , pentru cei ce gestioneaza acest site si acest forum . Simt o doza de sadism in afirmatile tale . Asta simt , asta spun , dar hai sa terminam cu ponegrirea asta venita mai degraba din ura si dispret , decat din dragoste adevarata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #242  
Vechi 26.03.2010, 23:38:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

La urma urmei ce ar mai conta o 'cearta' in plus?
Ce mai conteaza inca o contrazicere in opinii,la cate sunt pe aici?
Dar nu trebuie sa uitam ca nimeni nu vorbeste pt sine ci pentru zidirea celorlalti !
Eu consider drept ca pe acest thread privitor la judecata aproapelui ,sa analizam insusi judecata.
Caci aceasta e un cancer care mananca toate bunele intentii cu care intram pe acest forum.
Dar vezi,nu teoretic sa o analizam,si apoi sa intram pe alte threaduri si sa continuam acest sport,de a te inalta mereu peste celalalt,si care nu isi are originea decat in mandrie si slava desarta.
A nu judeca trebuie sa devina un mod de viata,sapat in inima ta,la fel cum este a iti iubi copilul,sau a te apara.
Si sa nu gandim ca ,da,e bun acest principiu,dar trebuie sa fac cate o exceptie pentru a corecta pe aproapele.NU! Chiar cu riscul de a nu ne indeplini rolul de a atrage atentia celor care gresesc,sa incepem prin a nu judeca pe nimeni,fara nici o exceptie,si pentru nici un motiv.
Tine-ti dar acest post al judecarii aproapelui ,si nu va ingrijorati ca astfel nu veti putea sa ii comunicati parerile voastre despre greselile lui.Dumnezeu va va da calea de sti cum sa il corectati,daca voi,din adancul sufletului veti vrea sa nu il judecati.
  #243  
Vechi 26.03.2010, 23:51:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Iustine, cam tardiva interventia ta, caci intre timp s-a ajuns la un numitor comun. Au fost mai mult tratative, nu judecati. S-au judecat faptele , vorbele, nu persoanele. Dar iti multumim ca ti-ai spus parerea.
  #244  
Vechi 26.03.2010, 23:58:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga Iustine, cam tardiva interventia ta, caci intre timp s-a ajuns la un numitor comun. Au fost mai mult tratative, nu judecati. S-au judecat faptele , vorbele, nu persoanele. Dar iti multumim ca ti-ai spus parerea.
Noi nu judecam!
Noi doar ne simtim judecati !
  #245  
Vechi 27.03.2010, 00:04:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Noi nu judecam!
Noi doar ne simtim judecati !
Sf. Apostol Pavel ne spune: "Pe cei din Biserica ii judecati voi.Pe cei din afara ii judeca Dumnezeu".(citat din memorie)
  #246  
Vechi 27.03.2010, 00:19:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Noi nu judecam!
Noi doar ne simtim judecati !
Hai ca ai dat-o la intors ! De ce Iustine , oameni ca Dorin , Costel, si altii asemenea lor nu fac atat caz ? Smerenia si rugciunea de se-m-putineaza , apar tulburari precm ale tale . Vorbesc extrem de serios ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #247  
Vechi 27.03.2010, 00:22:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sf. Apostol Pavel ne spune: "Pe cei din Biserica ii judecati voi.Pe cei din afara ii judeca Dumnezeu".(citat din memorie)
Nu imi e atat de mila de cei care mai ating pe interlocutor,cat imi e mila de cel care e atins de cate o judecata la adresa sa.Sunt nenumarate exemple pe acest forum,si ei reactioneaza imediat pentru a se apara si a isi argumenta pozitia.
Ooo de ar sti acesti micuti sa isi insusasca critica,si sa zica :<<are dreptate fratele ca zice de mine,ca sunt mult mai pacatos si mai nedrept decat zice el>>.Atunci nu ar mai exista nici aceste repetate contraziceri,si cel care a vrut sa atinga,se va retrage descumpanit.

Hbar n-am 'ce' sa vorbesc,dar ma intereseaza mult 'cum' vorbesc.Si tare as vrea sa nu nedreptatesc pe nimeni!
  #248  
Vechi 27.03.2010, 00:35:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hai ca ai dat-o la intors ! De ce Iustine , oameni ca Dorin , Costel, si altii asemenea lor nu fac atat caz ? Smerenia si rugciunea de se-m-putineaza , apar tulburari precm ale tale . Vorbesc extrem de serios ! ! !
Vine demonul si ma ademneste :<< spune-i,raspunde-i ,pune-l la punct : 'Dar tu de ce cristi ,nu esti la fel ca Dorin si Costel ?" >>
Dar vine gandul cel bun si imi spune :"Rusine nu ti-ar fi?chiar azi te-ai spovedit pacatosule ,si te pregatesti de Cina Domnului ,si stai aici si necajesti pe fratele tau care pe drept ti-a atras atentia? Recunoaste-ti gresala si du-te mai bine si da slava lui Dumnezeu."
Pe care din ei ii voi asculta?
Iertare frate!
Aceasta e si cu judecata ,Oricand O PUTEM BIRUI,ASTA VROIAM SA SPUN.
  #249  
Vechi 27.03.2010, 00:36:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu imi e atat de mila de cei care mai ating pe interlocutor,cat imi e mila de cel care e atins de cate o judecata la adresa sa.Sunt nenumarate exemple pe acest forum,si ei reactioneaza imediat pentru a se apara si a isi argumenta pozitia.
Ooo de ar sti acesti micuti sa isi insusasca critica,si sa zica :<<are dreptate fratele ca zice de mine,ca sunt mult mai pacatos si mai nedrept decat zice el>>.Atunci nu ar mai exista nici aceste repetate contraziceri,si cel care a vrut sa atinga,se va retrage descumpanit.

Hbar n-am 'ce' sa vorbesc,dar ma intereseaza mult 'cum' vorbesc.Si tare as vrea sa nu nedreptatesc pe nimeni!
Fa ca cei doi amintiti de mine ceva mai sus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #250  
Vechi 27.03.2010, 00:43:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu imi e atat de mila de cei care mai ating pe interlocutor,cat imi e mila de cel care e atins de cate o judecata la adresa sa.Sunt nenumarate exemple pe acest forum,si ei reactioneaza imediat pentru a se apara si a isi argumenta pozitia.
Ooo de ar sti acesti micuti sa isi insusasca critica,si sa zica :<<are dreptate fratele ca zice de mine,ca sunt mult mai pacatos si mai nedrept decat zice el>>.Atunci nu ar mai exista nici aceste repetate contraziceri,si cel care a vrut sa atinga,se va retrage descumpanit.

Hbar n-am 'ce' sa vorbesc,dar ma intereseaza mult 'cum' vorbesc.Si tare as vrea sa nu nedreptatesc pe nimeni!
...nu s-ar retrage descumpanit, ci bucuros! Daca spui "descumpanit", il banuiesti ca a avut un scop rau.
Dar spune-mi, te rog, Iustin, tie iti este frica sa fii criticat?!? Stii, dupa razboi multi eroi apar...

Daca vezi pe cineva adus de spate, si riscand sa se cocoseze de-a binelea, ce faci?
a. il lasi in pace, din mila?
b. ii spui: Indreapta-ti spatele frate! Altfel te vei cocosa de tot.

Cu tot riscul, de a fi interpretat gresit, as apela la a doua varianta; caci nu astept laude, ci vreau sa-l ajut sa se indrepte. Intr-un tarziu va intelege ca i-am vrut binele. In asemena caz tacerea ar fi egala cu indiferenta.

Dar tu ce ai face?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44