Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2007, 10:18:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Eu imi iau luminarea acasa asa cum am facut-o intotdeauna si o ard in clipele grele sau in clipele cind sintem toata familia adunata. Stiu e o copilarie dar il simt pe Dumnezeu si mai aproape.
De fapt fiecare are luminarea lui si o pune in stativ dupaimpartasanie.(o lasa sa arda acolo)
Imi pare rau pentru tine dar va venii si ziua cind o sa primesti Sfinta Impartasanie. Ai incredere!
Eu cand ma spovedesc iau lumanarea acasa si o aprind cand ma rog ,dar de multe ori am uitat-o in geanta si am luat-o mai tarziu rupta.
Ultima data cand m-am impartasit am vazut un stativ unde lasau si alte persoane si am lasat-o si eu.
Nu e bine sa te impartasesti cu altfel de resentimente ca rostul impartasaniei ,iertare de pacate, sanatate si viata vesnica pentru care ne impartasim nu se implineste.
Noi trebuie sa plecam de la impartasanie impacati cu noi si cu lumea ,sa ne bucuram ca am mai facut un pas sre mantuire cat de mic ar fi el.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.09.2007, 10:19:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am vrut sa spun ca iau luminarea acasa cand ma impartasesc .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2007, 15:18:37
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca romaneasca s-a schimbat in cei 17 ani de cind am plecat de acasa asa de tare incit nu mai sint inteles. Nu-i vorba de luminare aici si nici daca ea e necesara. Eu ma pot impartasii si fara ea daca nu am una. Cita credinta oi avea in suflet e luminare destula. Asa ca mai repet intrebarea mea cu speranta ca cei care vor raspunde vor spune ori "da si la noi la fel" ori "nu, n-am vazut niciodata":angry:
La noi luminarile de la impartasanie se aduna arzinde intr-un suport care este ridicat in fata preotului cind acesta arata ultima data Sfintele Daruri. Se suprapune daca doriti cu momentul in care se cinta "am vazut lumina cea adevarata".
Acum pe mine ma deranjaza f. mult lucrul acesta si nu l-am vazut inca la nici o alta biserica romaneasca sau greceasca sau siriana in care am intrat.
In primul rind "lumina cea cereasca" cine a vazut-o sau daca a vazut-o stie ca nu-i cea de luminare.
Iar in al doilea rind nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2007, 22:34:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
In diaspora biserica este formata din oameni veniti din toate colturile tarii. Preotul la rindul lui slujeste cum o facea in tara in parohia lui.
Ca atare apar lucruri care sint "straine" pentru o parte de crediniciosi sau doar necunoscute?
Fiind un forum mare pe care se gasesc si teologi si preoti asi dorii sa intreb (poate si altii) ce tine de obicei local si ce tine cu adevarat de biserica.
La noi luminarile de la impartasanie se aduna arzinde intr-un suport care este ridicat in fata preotului cind acesta arata ultima data Sfintele Daruri. Se suprapune daca doriti cu momentul in care se cinta "am vazut lumina cea adevarata".
Acum pe mine ma deranjaza f. mult lucrul acesta si nu l-am vazut inca la nici o alta biserica romaneasca sau greceasca sau siriana in care am intrat.
In primul rind "lumina cea cereasca" cine a vazut-o sau daca a vazut-o stie ca nu-i cea de luminare.
Iar in al doilea rind nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!
M-am plins preotului fara folos (respectivul cu stativul fiind "un apropiat":))
Am vazut ca in cazul slujirii cu un episcop , diaconul inca tine o luminare DAR se trage intr-o parte cind apar Sfintele Daruri.
Va intreb pe voi daca-i normal asa si nu am stiut-o eu si pe unde se mai intimpla asa ceva?
Personal nici eu nu am mai auzit de acest obicei, personal consider ca este o inovatie in cult, fara temei. Ai spus bine ca momentul simbolizeaza altceva. Daca tinem seama de simbolismul Sfintei Liturghii momentul corespunde cu Invierea si aratarile lui Hristos dupa Inviere, iar ultima aratare a Sfintelor Daruri coincide cu Inaltarea lui Hristos la ceruri, preotul duce Sfintele Daruri la Proscomidie (de la Duminica Tomii pala la Inaltare se canta Hristos a inviat, iar de la Inaltare pana la Rusalii se canta "Inaltatute-ai intru slava" ). Acesta este simmbolismul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2007, 14:21:30
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Nu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2007, 20:17:50
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
...
Acum pe mine ma deranjaza f. mult lucrul acesta si nu l-am vazut inca la nici o alta biserica romaneasca sau greceasca sau siriana in care am intrat.
In primul rind "lumina cea cereasca" cine a vazut-o sau daca a vazut-o stie ca nu-i cea de luminare.
Iar in al doilea rind nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat! [/b]
Fratele meu, poti sa-mi spui de ce anume te deranjeaza ? Daca poti sa si specifici de ce atat de mult, ca sa te inteleg mai bine. Multumesc.
Apoi in al doilea rand nu te inchini la spatele respectivului decat cu prezenta trupeasca, caci prezenta duhovniceasca trebuie sa fie in alta parte, ceea ce ne face sa nu bagam in seama spatele fratelui nostru.
Doamne ajuta !
PS: la noi la Biserica nu se aduna lumanarile....dar nici nu m-ar deranja de s-ar aduna, cat despre partea a doua, totdeauna e spatele vreunui frate in fata mea. Nimic rau in asta, dar nici nu m-am gandit vreodata la asta, dreptu-i.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2007, 22:02:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bmd: nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!

Bmd preotul este doar "instrumentul", dar noi de fapt ne inchinam lui Hristos Insusi, Care este prezent in biserica la liturghie.
Iarta-ma, bmd, dar am impresia ca focusezi prea mult pe preot. Gesturile pe care le face preotul au insemnatatea lor; exista o ratiune pentru care le face astfel si nu au in nici un caz rolul de a ne face pe noi sa ne inchinam preotului. La topicul despre Liturghie vei gasi o postare cu gesturile pe care le face preotul in timpul liturghiei si insemnatatea lor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2007, 01:51:08
liclic27 liclic27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

pt ilma
optina este una din cele mai frumoase si infloritoare manastiri din Rusia.
iti recomand sa citesti "patericul de la optina",vei fi cucerita de viata staretilor de acolo:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.10.2007, 06:38:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
... nu-mi convine deloc ca in loc sa ma inchin la Sfintele daruri sa o fac la spatele respectivului care tine tansos stativul ridicat!
:) Mi se pare corect si mai mult decat rezonabil ceea ce spui, Marius. Nici mie nu mi-ar place sa apara astfel de "interpusi" atunci cand preotul iese cu Sfintele Daruri, carora ne inchinam. Una este sa ai pe cineva chiar in randul din fata ta, de exemplu, si alta este sa-ti "ia fata" stativul cu lumanari, nu conteaza pana la urma ce lumanari sunt acelea. La noi la biserica atunci cand preotul iese cu Sfintele Daruri baiatul care ajuta la altar - sau un domn mai in varsta care mai ajuta pe-acolo, daca baiatul lipseste - aduce o din altar o lumanare mare alba, ca acelea de botez, pe care o tine aprinsa, in lateral fata de preot.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 6 18.12.2015 15:48:36
obiceiuri pagane la romani lore86 Generalitati 42 02.11.2014 17:16:41
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 19:10:32
obiceiuri de anul nou ra1u90 Generalitati 4 01.01.2007 22:45:21