Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2010, 20:44:29
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit Noaptea nuntii

Parintele Cleopa spunea ca dupa administrarea tainei casatoriei, mirii sa astepte 3 zile pana la unirea trupeasca, din respect pentru Sf Impartasanie.
Mai stiti si alte pareri, mai sunt parinti care fac referire la acest lucru?
Eu nu sunt foarte de acord cu acest lucru, pentru ca dragostea din noaptea nuntii e binecuvantata si curata. Sau nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2010, 21:00:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Eu nu sunt foarte de acord cu acest lucru, pentru ca dragostea din noaptea nuntii e binecuvantata si curata. Sau nu?
Desigur că unirea conjugală este binecuvântată și sfântă (curată), acesta fiind principalul sens al Tainei Căsătoriei.
La cele câteva zeci de căsătorii ortodoxe la care am asistat, nu prea am văzut ca mirii să se împărtășească. Ceea ce am văzut de obicei era un fel de pișcot din care mușcau pe rând. Eu însumi m-am căsătorit în BOR. Miresei mele și mie ne-au dat cozonac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2010, 21:15:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La cele câteva zeci de căsătorii ortodoxe la care am asistat, nu prea am văzut ca mirii să se împărtășească. Ceea ce am văzut de obicei era un fel de pișcot din care mușcau pe rând. Eu însumi m-am căsătorit în BOR. Miresei mele și mie ne-au dat cozonac.
Mirii nu se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului in cadrul oficierii Tainei Casatoriei, ci in cadrul Sfintei Liturghii din ziua respectiva - dimineata ei participa la Liturghie, iar dupa amiaza la Cununie (acest lucru este valabil pentru cei ce se casatoresc Duminica)

E bine de stiut ca in vechime Cununia se oficia in cadrul Sfintei Liturghii. De exemplu, rugaciunile dintre Antifoane erau rugaciunile de la Taina Cununiei. Pacat ca ea nu se mai savarseste ca in trecut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2010, 21:16:37
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur că unirea conjugală este binecuvântată și sfântă (curată), acesta fiind principalul sens al Tainei Căsătoriei.
La cele câteva zeci de căsătorii ortodoxe la care am asistat, nu prea am văzut ca mirii să se împărtășească. Ceea ce am văzut de obicei era un fel de pișcot din care mușcau pe rând. Eu însumi m-am căsătorit în BOR. Miresei mele și mie ne-au dat cozonac.
Pai in BOR mirii,inainte se participe la Taina Cununiei,nu trebuie sa se spovedeasca si sa se imparaseasca?Impartasania nu se face odata cu Cununia ,ci inainte.Contraziceti-ma daca gresesc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2010, 21:32:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai in BOR mirii,inainte se participe la Taina Cununiei,nu trebuie sa se spovedeasca si sa se imparaseasca?Impartasania nu se face odata cu Cununia ,ci inainte.Contraziceti-ma daca gresesc.
Se poate să se facă înainte. Nouă nu ne-a spus nimeni să ne spovedim și să ne împărtășim înainte și nu am sesizat nici în alte cazuri când are loc aceasta. Ceea ce am văzut eu erau cupluri care merg întâi la primărie, pe urmă la biserică și pe urmă la chef. Între biserică și chef mai mergeu, pe vremuri, la fotograf.

În Biserica Catolică, mirii se împărtășesc din Sf Potir chiar în timpul administrării Tainei Căsătoriei. Este unul din cazurile în care se face împărtășire cu ambele specii. Și în nici un caz nu există vreun canon să îi oprească de la actul matrimonial din noaptea nunții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.12.2010 at 21:35:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2010, 21:35:32
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mirii nu se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului in cadrul oficierii Tainei Casatoriei, ci in cadrul Sfintei Liturghii din ziua respectiva - dimineata ei participa la Liturghie, iar dupa amiaza la Cununie (acest lucru este valabil pentru cei ce se casatoresc Duminica)

E bine de stiut ca in vechime Cununia se oficia in cadrul Sfintei Liturghii. De exemplu, rugaciunile dintre Antifoane erau rugaciunile de la Taina Cununiei. Pacat ca ea nu se mai savarseste ca in trecut.
Da, despre situatia asta vorbeam- cununia se va face dupa Sf Liturghie la care ne vom impartasi.
Da,mare pacat ca nu se mai face asa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2010, 21:37:34
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se poate să se facă înainte. Nouă nu ne-a spus nimeni să ne spovedim și să ne împărtășim înainte și nu am sesizat nici în alte cazuri când are loc aceasta. Ceea ce am văzut eu erau cupluri care merg întâi la primărie, pe urmă la biserică și pe urmă la chef. Între biserică și chef mai mergeu, pe vremuri, la fotograf.

În Biserica Catolică, mirii se împărtășesc din Sf Potir chiar în timpul administrării Tainei Căsătoriei. Este unul din cazurile în care se face împărtășire cu ambele specii. Și în nici un caz nu există vreun canon să îi oprească de la actul matrimonial din noaptea nunții.
Sunteti greco-catolic sau romano-catolic?Chiar daca nu e topicul potrivit as vrea sa stiu de ce in BC ,,laicii'' nu se impartasesc si cu singele lui Hristos?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2010, 21:42:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sunteti greco-catolic sau romano-catolic?Chiar daca nu e topicul potrivit as vrea sa stiu de ce in BC ,,laicii'' nu se impartasesc si cu singele lui Hristos?
Sunt greco-catolic, dar căsătoria am făcut-o în cadrul BOR, în urma unui acord comun cu soția mea. A oficiat pr Galeriu, cu drepții să-l pomenească Dumnezeu !

Despre modul în care se împărtășesc romano-catolicii, există un thread cu acest subiect, la subforumul "Biserica Romano-Catolică".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2010, 22:30:54
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea ca dupa administrarea tainei casatoriei, mirii sa astepte 3 zile pana la unirea trupeasca, din respect pentru Sf Impartasanie.
Mai stiti si alte pareri, mai sunt parinti care fac referire la acest lucru?
Eu nu sunt foarte de acord cu acest lucru, pentru ca dragostea din noaptea nuntii e binecuvantata si curata. Sau nu?
Intrebati-va duhovnicul.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2010, 00:38:57
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea ca dupa administrarea tainei casatoriei, mirii sa astepte 3 zile pana la unirea trupeasca, din respect pentru Sf Impartasanie.
Mai stiti si alte pareri, mai sunt parinti care fac referire la acest lucru?
Eu nu sunt foarte de acord cu acest lucru, pentru ca dragostea din noaptea nuntii e binecuvantata si curata. Sau nu?
Daca mirii se impartasesc in ziua casatoriei, bine ar fi sa astepte trei zile pana la unirea trupeasca, asa cum recomanda Parintele Cleopa. Dar ambii soti trebuie sa fie de acord cu asta, in caz contrar isi baga coada ispititorul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28