Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2013, 12:02:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit L-am fotografiat pe Hristos

Salut.

Am pus titlul asta nu pentru ca am facut asa ceva dar pentru a scoate in evidenta un alt lucru, nu pentru ca l-am fotografiat cu adevarat pe Hristos. Sper sa nu va suparati prea tare pe mine.

Daca Hristos ar fi intre noi pentru o ora si cineva l-ar fotografia, oare fotografia asta nu ar duce la o adevarata isterie?

Mie personal mi-ar place sa am o fotografie cu Hristos. Voua nu?
Iar daca ati avea o fotografie cu Hristos nu ati purta-o cu voi?
Nu ati pune fotografia in format 3/4 in rama in casa? Eu stiu ca am prin casa poze de ale familiei, dar ale lui Hristos.


Oare este o fotografie atat de diferita de o icoana?
Putem noi sa ne iubim parintii din fotografiile facute cu telefoanele mobile sau cu diverse aparate, iar cand cineva face o pictura cu ei, asa cum se obisnuia odata, sa-i scuipam?
Sa ne lepadam de ei, ca si cum ar fi diavolul in persoana?
Nu sunt tot parintii nostri, care ne-au crescut?


Mi-ar place enorm de mult sa am o fotografie a lui Hristos. Voua nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2013, 12:08:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hristos nu Se doreste fotografiat, ci trait. El nu vrea sa fie prezent intr-un album, ci in inima noastra. Nu o sa reusim niciodata sa ne iubim vrajmasii daca avem o fotografie cu Hristos la noi, dar sunt sigur ca vom reusi sa-i iubim daca Il avem pe Mantuitorul in noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2013, 12:24:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Abia spre final am inteles ideea mesajului.
Adevarat... E un mare semn de intrebare. Cum pot unii sa lupte impotriva icoanelor in timp ce, undeva au un album drag de familie in care privesc cu multa dragoste?
Exista "icoane" in sufletul nostru care reprezinta parintii nostri, poate un profesor, poate un duhovnic care ne-a aratat "cararea"... Si exista celelalte "icoane" care de fapt se materializeaza, fiindca ne raportam in permanenta la vesnicia celor din ele, nu la cineva care a facut candva parte din viata noastra.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2013, 13:57:22
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

despre aceasta icoana se zice in SFANTUL MUNTE ATHOS ca e cea mai apropiata de HRISTOS!
Attached Images
File Type: jpg DSCN0341.jpg (53,3 KB, 65 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2013, 15:24:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut.
Oare este o fotografie atat de diferita de o icoana?
Fotografia reflecta realitatea vazuta, icoana pe cea nevazuta.
Nu orice imagine cu tematica religioasa este icoana, doar pentru ca e pictata.
Pot fi tablouri religioase reusite dpdv artistic, insa nu icoane.

Last edited by ioanna; 15.01.2013 at 15:40:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2013, 16:33:06
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut.

Am pus titlul asta nu pentru ca am facut asa ceva dar pentru a scoate in evidenta un alt lucru, nu pentru ca l-am fotografiat cu adevarat pe Hristos. Sper sa nu va suparati prea tare pe mine.

Daca Hristos ar fi intre noi pentru o ora si cineva l-ar fotografia, oare fotografia asta nu ar duce la o adevarata isterie?

Mie personal mi-ar place sa am o fotografie cu Hristos. Voua nu?
Iar daca ati avea o fotografie cu Hristos nu ati purta-o cu voi?
Nu ati pune fotografia in format 3/4 in rama in casa? Eu stiu ca am prin casa poze de ale familiei, dar ale lui Hristos.


Oare este o fotografie atat de diferita de o icoana?
Putem noi sa ne iubim parintii din fotografiile facute cu telefoanele mobile sau cu diverse aparate, iar cand cineva face o pictura cu ei, asa cum se obisnuia odata, sa-i scuipam?
Sa ne lepadam de ei, ca si cum ar fi diavolul in persoana?
Nu sunt tot parintii nostri, care ne-au crescut?


Mi-ar place enorm de mult sa am o fotografie a lui Hristos. Voua nu?
oare nu exista sfinte icoane cu DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS? la ce nevoie de fotografie?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2013, 16:55:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Desi exista fotografii ale multor sfinti ai zilelor noastre, in biserici nu le intalnim pe acestea, ci icoanele lor. Se intampla astfel nu pentru ca Biserica Ortodoxa nu ar pretui imaginile ramase cu cei care au vietuit in sfintenie, ci pentru ca fotografia si icoana surprind aspecte complementare ale lumii.

Fotografia este un instantaneu asupra existentei noastre vremelnice. Toti avem acasa fotografii din tinerete ale bunicilor sau strabunicilor nostri. Cu timpul, observam ca ele "imbatranesc" odata cu noi. Sunt sub timp. Ele ne deschid intotdeauna catre trecut, ne deschid orizontului amintirilor.

In schimb, continutul icoanei este unul eshatologic. Aceasta ne vorbeste mai mult despre viata de veci, cea care va sa vina, decat despre cea de aici. De aceea, icoanele pot fi vechi, dar niciodata invechite. Mai mult, in icoana nu privim niciodata inspre trecut. Ea ne cheama la un dialog pururea viu cu Dumnezeu, "Cel ce Este".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2013, 17:22:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos nu Se doreste fotografiat, ci trait. El nu vrea sa fie prezent intr-un album, ci in inima noastra. Nu o sa reusim niciodata sa ne iubim vrajmasii daca avem o fotografie cu Hristos la noi, dar sunt sigur ca vom reusi sa-i iubim daca Il avem pe Mantuitorul in noi.
Minunat raspuns! Poate spiritul vremurilor in care traim si care ne invata cum sa avem, cum sa dobandim lucruri, bunuri, nu ne mai lasa sa privim miezul unui fapt. Ce folos pentru om sa posede o fotografie cu Iisus, dar in inima lui sa fie altcineva, sa traiasca aceasta viata pentru altceva si nu pentru Hristos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2013, 19:07:17
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos nu Se doreste fotografiat, ci trait. El nu vrea sa fie prezent intr-un album, ci in inima noastra.
Domnule Costel sa stiti ca m-a intrigat ce ati spus. Si as avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra. De unde stiti ce vrea Hristos? Ati stat de vorba cu El si va spus planurile, ideile si dorintele sale sau doar presupuneti. Nu de alta dar am observat in ultimul timp ca sunt foarte multi experti in "ce vrea Dumnezeu' , pentru ei secretele lui Dumnezeu, ale universului sunt clare, nu au pic de indoiala in ceea ce cred ei. Interesant dar totusi arogant.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2013, 19:47:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Domnule Costel sa stiti ca m-a intrigat ce ati spus. Si as avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra. De unde stiti ce vrea Hristos? Ati stat de vorba cu El si va spus planurile, ideile si dorintele sale sau doar presupuneti. Nu de alta dar am observat in ultimul timp ca sunt foarte multi experti in "ce vrea Dumnezeu' , pentru ei secretele lui Dumnezeu, ale universului sunt clare, nu au pic de indoiala in ceea ce cred ei. Interesant dar totusi arogant.
Costel s-a adresat unui anumit segment dintre toti userii acestui forum: celor care se presupune ca au macar un mic habar din Sf. Scriptura si care inteleg fara prea mare bataie de cap, cam ce vrea Mantuitorul Hristos de la noi.
Pana ca multi dintre noi sa ajunga la trairea colegului nostru, mai e cale foarte lunga. Daca tu te consideri intrigat de o asemenea parere, inseamna ca nu te numeri printre cei care macar incearca sa ia startul in cursa mantuirii!
Intr-un fel sau altul, toti ne credem importanti, dar nu cu orice pret!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 21:57:29
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 16:16:30
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 23:51:43
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 17:33:53