Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 12.05.2014, 17:38:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Referitor la povestea de ieri, mi-a venit o intrebare nastrusnica : daca nu se mai nastea tata, nu ne nasteam nici noi, sau aveam alt tata ??? Desigur, eram diferiti dpdv genetic, dar oare Dumnezeu nu punea sufletele noastre in alte trupuri?
Adica sufletul nostru exista inainte de casatoria parintilor nostrii?Un fel de incarnare?
De fapt,invatatura Bisericii ne invata ca sufletul este plamadit chiar la momentul conceptiei si in urma acestei invataturi,a avorta niste aparente mase de celule devine o crima evidenta.

Fiecare dintre noi,este o intamplare unica,irepetabila.Daca nu exista tatal tau,nu existai nici tu,punct :)
Sufletul il datorezi lui Dumnezeu iar calatoria asta in lume,pe pamant le-o datorezi parintilor tai,fara unuinea lor nu ar fi fost posibil.

Vezi cata pretuire trebuie sa aducem tuturor stramosilor nostri din neam?Apoi asta ne obliga(si pe noi)sa intelegem ca suntem si noi insine o veriga din acest neam iar actiunile noastre modeleaza viitorul unor alte suflete din generatiile care vor sa vina.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 13.05.2014, 06:24:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Era o gluma, o ironie (dar nu rautacioasa, ca intre prieteni). Ii raspundeam Yasminei ca si eu i-as putea oferi de lucru ei si celeilalte prietene, dar ar trebui sa impartim onorariul meu (pe zi) pe din 3 :). Si spaga de asemeni. Dar probabil s-ar simti obligati sa ne lase 3 legaturi de patrunjel :) (masa de seara, pt unele dintre noi :)). PS: unde se plateste in Romania 80 de lei/ ora??? Poate in America!
Sa stii ca e gresit sa calculezi in lei sistemul din SUA,Canada etc. Peste tot este greu cand ai minimul pe economie. Unde stau eu, e 10 dolari pe ora, dar si chiria e 1000+ de dolari. Nu se poat compara sistemele. Daca transformi salariul din SUA/Canada in lei, atunci da, e mult ptr. Romania. Dar daca ptr. SUA/Canada nu e mult deloc. Apoi, daca e sa comparam asa, in Etiopia salariul unui profesor este de 8 euro pe luna, iar o masa calumea e 4 euro.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 13.05.2014, 09:52:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Clar, acolo trebuie sa mergem (in Etiopia), daca vrem mucenicie :). Noi aici nu avem chiar minimul (decat in acte), acela e de vreo 7-800 lei/luna (250 usd, < 200 eu), si noi (adica eu), acum, fac dublu. Chiriile insa sunt mari peste tot, 150-200 euro ceva decent, sub 500 lei stai la comun, eventual (adica o camera intr-un apartament/casa cu dependintele la comun cu proprietarii sau alti chiriasi), uneori cu cheltuielile incluse (curent, apa, caldura, etc), alteori nu. Si la dvs pare sa fie mai rau, ca daca reusiti sa faceti in medie 1500-2000 dolari, trebuie sa dati mai mult de 1000 la chirie, e mai mult de jumatate, abia va mai raman cateva sute sa supravietuiti. La noi daca ai sal minim si n-ai casa unde sa stai, e clar, tb sa imparti locuinta cu altcineva, daca ai ca mine, dublu, te descurci, iti mai si raman cateva sute de lei, care pt o singura persoana, modesta, ar ajunge, dar nu stiu daca si cu un copil... E adevarat ca mai primesti 200 lei alocatie, dar te costa si gradinita (teoretic sub 100 lei, practic, se mai adauga...), si nici nu mai poti lucra atat de multe ore, decat daca il dai la particular, si acolo costa si mai mult (poate chiar 900-1000 lei am auzit), deci tb sa ai serviciu ceva mai bun (banca, multinationala, afacere proprie, etc). Cu salariu minim, singura si cu copil, cam trebuie sa te ajute cineva (parintii tai, sau tatal copilului) sau sa gasesti o chirie superieftina, sub 500 lei, eventual cu alte obligatii (sa ai grija de un batran, etc).

Last edited by fallen; 13.05.2014 at 12:03:27.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 13.05.2014, 11:44:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate mai bine la "comun" unde ai cat de cat pace decat in razboi permanent cu cel de langa tine, si timp irosit la modul pacatos, tensiune vecina cu nebunia, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 13.05.2014, 12:29:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar sa stai la comun cu ai tai, sa aduci in casa toti banii, fie ca e salariul minim sau putin mai mult, parinti cu salarii/pensii minime, fratii someri, cheltuieli cu intretinerea si datorii maxime, sa nu poti sa pui un ban deoparte, sa ai insatisfactia ca imbatranesti si nu poti sa ai familia si copiii tai, si toata lumea sa-ti zica vai, dar stai cu parintii, te intretin ei, nu platesti chirie, de ce nu poti sa strangi bani sa-ti iei masina, sa pleci in vacanta, sa te imbraci mai bine, sau chiar sa-ti iei casa ta? De ce ma intereseaza ce zice lumea? Pentru ca si eu mi-as dori lucrurile astea si mai mult, consider ca le-as fi si meritat, pt ca am muncit mult si inca muncesc, chiar daca jobul meu nu e chiar unul atat de important (pt cei care au nevoie de el, este).

Last edited by fallen; 13.05.2014 at 12:55:13.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 13.05.2014, 14:04:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cred ca alin se eferea la "comun" in sensul in care sa imparti un apartament cu cineva, sa-ti ie colega de apartament, nu cu parintii.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 13.05.2014, 17:36:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Se poate spune ca si acum stau "la comun" :). Si la serviciu sunt la comun, impart spatiul cu cineva, si nu e tocmai ok, ba chiar mi-a provocat cateva crize, pt ca uneori are impresia ca ea e stapana acelui loc, cand defapt nu are nici un sfert. De ex o deranjeaza pe ea si pe clientii ei, cand imi aduc mie furnizorii mai multa marfa si se poarta nepoliticos. Au avut cateva schimburi de replici, mi-a zis mie sa bag seama sa nu mai treaca pragurile cu liza, si mi-e frica sa nu le interzica sa mai intre in magazin, sa lase marfa la usa. Si iarasi revin : unii poate sunt mai indreptatiti sa ne maltrateze, pe considerentul ca ori ne sunt sefi, ori proprietari ai spatiilor unde locuim/ lucram, ori au functii mai importante, ori aduc bani mai multi in firma sau in casa, pecand altii o fac pt ca au mai mult tupeu si vor sa se impuna, sa nu fie luati ei de prosti, sa faca impresie la sefi sau la clienti, chiar daca nu sunt indreptatiti sa faca asta, nefiind cu nimic mai presus ca noi ceilalti :).
Reply With Quote
  #268  
Vechi 14.05.2014, 14:14:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar pana la urma nu e asa rau. Era greu pt ei sa treaca peste praguri cu liza incarcata, si apoi sunt maxim 30 saci x 10 kg, nu-s nici 10 m pana-n spate, pot sa duc cate 2-3 cu mana, abia ma antrenez :). Altii dau bani la sala pt asta :). Pana la urma nu ar tb sa fim nemultumiti de ce avem, serviciu, locuinta si mai ales familie, doar toate ne sunt date de la Dumnezeu, nu, si bune si rele! Noi amandoi ne-am rugat sa avem familie, atata doar ca am inceput cu stangul, si poate a fost mai mult vina mea, pt ca acum 7 ani cand ne-am cunoscut trebuia sa avem copil si el nu a vrut, dar pana la urma la mine era painea si cutitul, a fost vina mea ca l-am ascultat, nestiind ca e spre raul nostru ca potentiala familie. Sa stiti ca contrar celor afirmate de voi, multa lume are parerea, gresita se pare, ca ar fi putut avea alt tata, al lor sau al copiilor lor, sau ar fi putut avea aceiasi copii dar la alt moment :)

Last edited by fallen; 14.05.2014 at 15:04:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare