Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.03.2020, 09:25:22
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tezele fricii.



În țările care nu au luat măsuri de carantinare absolută mirenii nu vor avea parte de slujbă ?
Dacă în Spania, Italia, n-ai ce face, în alte țări care scapă de virus sau nu au contagiune de masă ?

Această precizare nu face decât să întărească un exces de prudență, de ce să riște chiar și 1% , mai ales că slujitorii catolici sunt din ce în ce mai bătrâni?



Cum ziceam le e frică să-și spele picioarele chiar și între ei.


O altă măsură de frică, dacă iau prin cruce unul de la altul, de ce să riște ?

Nu mă înțelegeți greșit, frica e ceva natural, lumesc, doar că preotul care se teme va trebui să lase reverenda și să treacă în rândul mirenilor.

Măsurile acestea poate ar fi explicabile în țările grav afectate.
Oricum preoția e o stare care trebuie să depășească lumescul și fricile obișnuite pt că un lider trebuie să îmbărbăteze obștea.

Pe de altă parte frica excesivă aduce dubii de credință și îndoieli față de puterea sacramentelor, a slujbelor și a obiectelor sfințite, s-a mai strecurat în sânul credincioșilor o altă îndoială prin liderii spirituali.
Care-i propunerea Ta?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2020, 21:47:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Care-i propunerea Ta?
O derogare de la starea de urgență de câteva ore pt slujba de Înviere, cu anumite interdicții pt categoriile de risc.
Dar dacă insistența, sau propunerea nu vine din partea reprezentanților Patriarhiei sau a altor oficiali de culte nu cred că se va pune în discuție, adică de cetățeni nu cred că va asculta nimeni pt că nu sunt oficialități.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.03.2020 at 14:20:38.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.03.2020, 17:15:20
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Constat cu tristete atitudinea Ministrului Apararii din Israel, care sustine imunizarea colectiva si declara urmatoarele

https://www.youtube.com/watch?v=uGl1YydafxY

Adica este preferabil sa moara sute de mii si milioane de batrani la nivel global decat sa strangem cureaua si sa ii salvam?
Asta ai priceput tu din cea mai inteligenta luare de pozitie a unui demnitar in aceasta vreme de criza?

Esti literalmente jalnic!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.03.2020, 20:37:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Părintele Visarion Alexa ne vorbește pe doxologia despre Curajul Duhovnicesc în vreme de criză https://www.youtube.com/watch?v=3us3fzhkik4
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.03.2020 at 14:19:55.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.03.2020, 00:51:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Recomandări de lectură pe perioada de încordare socială

Editura Doxologia vine în întâmpinarea credincioșilor cu o rubrică de cărți gratis pe situl editurii care pot fi descărcate prin descarcă PDF la adresa:

https://edituradoxologia.ro/carti-gratuite

Prima carte de folos e cartea de rugăciuni https://edituradoxologia.ro/sites/de...mare_color.pdf

La pagina 102 e o rugăciune la vreme de ispită, la paginile 82 Rugăciune la timp de boală și la pag.84 rugăciune la necazuri și supărări care calmează psihicul în fața avalanșei de senzații nocive propagate de mass media și de tot felul de informații alarmiste.

Și rugăciunile de pocăință din carte sunt întăritoare.

Chiar și cărțile pt copii de pe site fiind ilustrate în culori vii, aduc un plus de liniște.

Alte recomandări o carte dialog a părintelui Ioanichie despre ortodoxia azi:
https://edituradoxologia.ro/sites/de...psanis-min.pdf

O carte a arhimandritului Emilianos despre monahism
https://edituradoxologia.ro/sites/de...lianos-min.pdf

Orice carte despre Cuvioasa Parascheva și Maica Domnului de pe site, este o încântare care înalță sufletește.

Mulțumesc editurii doxologia pt inițiativă și calitatea grafică în care sunt făcute.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.03.2020, 10:58:51
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Esti literalmente jalnic!
Iar tu nu ma suporti, de mult timp ai ceva de obiectat la aproape tot ce scriu eu. Pentru mine nu e esential sa postez aici.

Medic rezident din Bucuresti: Am simptome de coronavirus, dar nu mă pot testa. Situatia este scăpată de sub control!

Citat:
Sa fim corecti in Romania....

Dupa 2 garzi efectuate in spital recent, cu echipament de protectie , azi dimineata m-am trezit cu rinoree, cefalee, disfagie, disfonie ( adica imi curge nasul ,ma doare in gat,sunt ragusita...mi-e raut). Ma gandesc ca luni ma voi duce la spital si voi lua contact cu colegii mei si cu bolnavii internati.... Daca sunt un caz usor simptomatic (90%) de covid....? Sun la privat si incerc sa imi fac o programare pentru a ma testa. Raspuns: Nu se poate face la cerere, luati legatura cu dsp-ul. Ok.... imi iau inima in dinti, ma echipez ,ma urc in masina si ma duc la Sp de boli infectioase. Ajung la triaj si vorbesc cu doctorita care imi da solutia salvatoare: NU SE POATE! ( ii explic ca sunt cadru medical, ca am simptome, ca am venit in contact cu zeci de persoane etc...). De Ce? Pentru ca simptomele mele sunt minime si ei testeaza doar pacienti cu chestii mai serioase. Pai si daca sunt bolnava si ii imbolnavesc si pe altii....? Nu se poate! M-am intors acasa si am sunat la DSP. Am luat toate numerele la rand si in final mi-a raspuns cineva. Fix acelasi raspuns ca la Spital - nu se poate testa si nu e cazul sa fiu izolata - am simptome minime si nu am un contact confirmat cu o persoana pozitiva.... concluzia: Sunt sanatoasa!

Coronavirusul are in acest moment transmitere comunitara ( nu stii de unde il iei). Cadru medical +simptome -nu testam.... ca nu avem cu ce! Imaginati-va cam cate persoane purtatoare sunt si nimeni nu stie si nu va sti. Iesim cu hartiuta pe strada si ne uitam la niste jeguri la tv care ne baga iar si iar aceeasi placa de acum 5 ani de la Colectiv : avem de toate. Nu avem, baieti!!!!! Ne avem echipamente, medicamente, personal, teste.... nimic. Ne-ati inchis in case sa ne protejati si sa nu vedem mizeria in adevarata ei splendoare. Situatia este de mult scapata de sub control. Acum doar blocati economia! Cand lumea nu va mai avea de mancare o sa vedeti si rezultatul masurilor voastre!, scrie Diana Anastase.
https://www.stiripesurse.ro/medic-re...l_1446584.html

Angajatii de la Ambulantă protestează în stradă: acuză sefii de raportări FALSE la Bucuresti
https://www.stiripesurse.ro/angajati...i_1446571.html
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.03.2020, 15:37:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Cel mai bine e să nu mai preluăm prin citare niciun fel de informații de șoc, pe forum, mai ales dacă vor începe să curgă cu decese, am văzut din clipul părintelui Visarion Alexa pe doxologia că era foarte supărat pe niște oameni care răspândeau numai alarme și provocau panică.
Părintele Ciprian Staicu zicea că-i va bloca pe toți care redistribuie pe wattsapp profeții de panică.

Spunea părintele Visarion Alexa că rolul oamenilor duhovnicești ar fi să aducă nădejde în situație grea, unii fii duhovnicești ai săi s-au retras și de la vizionare tv că nu mai suportau, deștepți oameni, au făcut economie de curent în vreme de criză.

Dacă omul stă numai în fluxuri de informații negative poate pica în depresie, i se pot agrava alte boli, de ex omul suferind de cancer, poate nu va contacta corona, dar frica de a se îmbolnăvi zilnică îi poate deprecia starea de sănătate.

Aceeași situație e și a oamenilor care au diferite comorbidități, faptul că li se amintește zilnic că alții ca ei au decedat, nu face decât să-i necăjească și să-i afecteze psihic.

Sunt doar informații care răpesc timp din lucrări duhovnicești, chiar și de ar fi să se întâmple ceva, cel mai bine ar fi să te găsească cercetarea lui Dumnezeu în lectura textelor sfinte, în rugăciune, în pace.

Frica are prin sine ceva demonic în ea spuneau majoritatea părinților care au făcut live-uri.

Îmi cer și eu scuze pt tonul polemic de judecată din unele postări pe care le-am editat, nu cred că mai e cazul să sporesc și eu starea generală negativă cu nemulțumirile mele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.03.2020 at 16:04:04.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2020, 01:25:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Presedintele Poloniei Andrei Duda s-a dus la Iasna Gora sa o roage pe Sfanta Fecioara sa ocroteasca Polonia si pe compatriotii sai dispersati in lume.
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=s9kf...ature=youtu.be
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.04.2020, 19:47:28
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Domnul Iisus Hristos a vindecat orice boală din popor și a biruit orice durere și apăsare. Cu rugăciune și cu post și asceză de mortificare trupească iese orice demon și se învinge orice viciu, orice dependență, orice boală. Remediul a fost dat dar trebuie și aplicat. Post negru și la lichide și la păcate și virusul cedează. Trebuie să credem dacă ne numim creștini și să ne rugăm postind căci e vreme de post. Paza este lucrarea cu care câinele credincios alungă toți dușmanii care încearcă să intre în curtea stăpânului său. Păzindu-ne de păcate și supunându-ne formal stăpânirii ca să nu ne contaminăm s-ar putea să scăpăm dar asta ține de Dumnezeu așa că nu ne este nouă de folos să ne facem griji încercând să cunoaștem.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 01.04.2020 at 19:59:01.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.04.2020, 19:59:18
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Domnul Iisus Hristos a vindecat orice boală din popor și a biruit orice durere și apăsare. Cu rugăciune și cu post și asceză de mortificare trupească iese orice demon și se învinge orice viciu, orice dependență, orice boală. Remediul a fost dat dar trebuie și aplicat. Post negru și la lichide și la păcate și virusul cedează. Trebuie să credem dacă ne numim creștini și să ne rugăm postind căci e vreme de post.

Bine că iar am greșit și mi s-au dublat postările. Iertare. Scuze. Nu vă îndoiți de iertarea părintelui nostru ceresc.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare