Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2009, 22:27:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bătrânii

Asistăm neputincioși la îmbătrânirea populației.Vârsta omului nu mai este 70 de ani așa cum spune psalmistul David ci 85,9o și chiar mai mult.
Aș dori să fim foarte sinceri așa cum trebuie să fie un om care are credință; iubim oare acești bătrâni (ai noștri sau ai altora) sau credem că prin dispariția lor ar fi mai mult spațiu în jurul nostru,că ne-ar rămâne de la ei o casă,un teren.niște bani ...

Am deschis acest topic deoarece cu tristețe văd în fiecare zi bătrâni împovărați de ani agresați verbal de către proprietarii mijloacelor de transport,de către comercianți,de către funcționari publici și chiar de către proprii lor copii sau nepoți.
Bătrânii noștri sunt triști singuri.trăind în timpul lor,bolnavi,lipsiți de frumusete,cu haine cenușii care de cele mai multe ori nu-și doresc decât puțină atenție și un strop de iubire.
Ce face bătrâna ta mamă? Dar bunica ta? De când nu ai mai văzut-o? Bunicul mai trăiește oare?

Last edited by dorinastoica14; 24.08.2009 at 22:39:38.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2009, 23:34:55
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde cum privim lucrurile. Sunt multi batrani de la care avem ce invata,insa sunt si multi care sunt foarte nesuferiti,rai,plini de ura,invidie,cu mentalitate de comunisti etc. Acum depinde de noi care parte a paharului vrem sa o privim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2009, 23:55:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Mie dintotdeauna, sa ma ierte Dumnezeu, mi-a fost mai mila de batranii abandonati decat de copiii abandonati... Poate e stupid sa fac o asemenea comparatie - o fiinta la inceput de drum (copilul) si una la sfarsit de drum (batranul). Insa m-am gandit ca de cei mici intotdeauna se va indura cineva, ca sunt dragalasi, vizibil neajutorati, nu stiu nici de unele, etc. Insa de batranii nostri nu-i mai pasa nimanui si mi se rupe sufletul cand ma gandesc la truda mainilor lor. Lor le datoram faptul ca am crescut, ca stim de Dumnezeu si ca n-am dus grija de nimic. Adevarat este ca natia care nu-si respecta batranii nu se respecta pe sine insasi!
Te uiti la oamenii din jur - batranici garbovite infofolite in haine vechi de cand lumea, batranei care lucreaza ca paznici ca sa castige bani de dat pe medicamente, pensionari care se tocmesc la piata si pentru ultimul banut, altminteri nu le-ar ajunge pensia de-ale gurii...
Si lumea ce face? Lumea merge inainte; si-asa vine o noua zi, trece o noua noapte. E trist ce se intampla cu batranii nostri, asa ca haideti sa ne gandim macar o clipa sau, eventual, sa le trecem pragul celor care ne-au facut oameni.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 00:01:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am intalnit batrani mai tineri decat mine si tineri mai batrani decat multi alti batrani.

Are dreptate si "Nevrednicul" - sunt trist cand vad un batran care nici nu a urcat bine in masina ca isi arunca mana in mine ca sa ma traga de pe scaun. Si stand e deranjat de totul si de toti. Cred ca si daca ar calatori singur, tot nemultumit ar fi.

Admir batranul care mai are putere sa zambeasca si sa se plimbe cu batrana lui de mana.

Cat despre imbatranire - eu cred ca sunt din ce in ce mai putine cazurile cand se ajunge la varsta de 80 de ani.

Din nefericire eu fac parte din categoria celor care nu mai au bunici. S-au mutat tainic in mine. Le mai vorbesc din cand in cand, dar simt nevoia sa-i mai ating, sa mai fiu luat de mana de ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2009, 00:07:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu cred ca tocmai,din contra, atitudinea noastra ar trebui sa nu fie dependenta de nimic : batrinii sunt batrini. Este adevarat ca nu-i plingem pe cei integrati in familiile lor ,cu pensii mari si f. mari ci pe cei aflati in nevoi,de orice fel.Sunt multe tragedii care se intimpla cu ei fara ca noi cei multi sa cunoastem sau si mai mult sa traim drama lor ,ca parinti ai nostrii.
Iata un exemplu magistral care arata diferenta dintre ortodoxie si restul lumii. Dintre dorinta si interesul bisericii catolice si a celor f. multe protestante si neopr.de a fi umanitare si utilitare in continutul lor incercind astfel sa inlocuiasca dragostea crestina pe care au porunca sa o invete dar pe care au pierdut-o,o data cu duhul sfint ,abia amintindusi-o in substanta ei. Rostul unei biserici nu este sa preia sarcinile publice ale societatii ca sa para cumsecade si ca chipurile se preocupa de enoriasii ei ci sa invete(printre multe altele)dragostea in Hristos Dumnezeu si iubirea aproapelui.Este posibil insa ca prin secularizarea accentuata a BOR si aceasta sa caute sa-si devieze interesul(slujirea)spre lucruri care nu-i sunt proprii.
Dupa cum a evoluat societatea si biserica in ultimii 20 de ani nu este de mirare ca respectul,devotamentul si grija pt. batrini arata asa cum arata astazi.
Citi dintre noi pot spune sincer ca periodic(lunar,trimestrial,semestrial,anual)au facut ceva pt. batrini sau pt. copii strazii,orice : sa doneze bani, sa faca munca voluntara in azile, sa doneze imbracaminte,hrana,medicamente, sa presteze ingrijiri medico-sociale paleative sau orice cu caracterul de ,,ajutor". Desi nu sunt profet ,sa stiu apriori,am totusi o doza mare de scepticism. Iar tineretul prezent pe care noi ,adultii topicisti de astazi,il crestem nu pare(cel putin la prima vedere)sa fie mai iubitor de aproapele. Dumnezeu stie ce vremuri vom ajunge !

Last edited by zaharia_2009; 25.08.2009 at 00:11:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2009, 00:18:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am intalnit batrani mai tineri decat mine si tineri mai batrani decat multi alti batrani.

Are dreptate si "Nevrednicul" - sunt trist cand vad un batran care nici nu a urcat bine in masina ca isi arunca mana in mine ca sa ma traga de pe scaun. Si stand e deranjat de totul si de toti. Cred ca si daca ar calatori singur, tot nemultumit ar fi.

Admir batranul care mai are putere sa zambeasca si sa se plimbe cu batrana lui de mana.

Cat despre imbatranire - eu cred ca sunt din ce in ce mai putine cazurile cand se ajunge la varsta de 80 de ani.

Din nefericire eu fac parte din categoria celor care nu mai au bunici. S-au mutat tainic in mine. Le mai vorbesc din cand in cand, dar simt nevoia sa-i mai ating, sa mai fiu luat de mana de ei.
Nu știu unde locuiești Costel dar,pe strada unde locuiesc eu la fiecare casă este câte o bătrânică care a trecut bine de 80 de ani.Fiecare este o poveste vii.În drum spre casă la porți îi vezi stând încremeniți într-o continuă așteptare,fericiți când te oprești și îi întrebi de sănătate.
Pe mine mă înduioșează nu nevoile materiale în care mulți se zbat ci lipsa de comunicare între generații.
Este adevărat și ce spune Nevrednicul că unii au rămas blocați în timpul lor și chiar încearcă să te ducă cu forța în acel timp.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2009, 03:24:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Foarte bun subiect.
Felicitari.
Depinde cum imbatranim fiecare: am vazut oameni in varsta foarte frumosi, tineri la inima, piele placuta la privit, purtandu-si anii cu multa demnitate, sufletul tinut curat si in legea Domnului...
Am vazut si altii...urati, ma iertati, dar asa pareau.

Oricum, au nevoie de ajutor, de a fii sprijiniti, de ingrijiri medicale, de o vorba buna, de o mangaiere...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2009, 15:14:15
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Sufletul isi pune amprenta pe chip , pe felul de a fi ..
De aceea , sunt batrani frumosi si buni de sa-i pui la rana si altii mai putin ..Indiferent cum sunt , ma gandesc ca au fost si ei candva ..copii , asa cum am fost si eu , si mama si bunica..Adevarata binecuvantare sa imbatranesti frumos .. Doamne ajuta-ne !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2009, 15:30:29
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Batranii frumosi... au o expresivitate exceptionala pe care niciodata tineretea nu o va avea. Chiar daca sunt oameni simpli, fara carte ai intotdeauna ce invata de la ei. Nu am vazut niciodata batrani frumosi si sa fie rai... nu stiu de ce, dar nu am vazut. Poate pentru ca la acea varsta porti chipul propriului suflet. Sufletul si chipul au convietuit atata timp impreuna incat nu se mai poate sa nu semene unul cu altul.

Am avut o prietena o fata foarte buna si foarte desteapta. Era studenta la medicina. Prietenul ei cu care s-a casatorit locuia impreuna cu un unchi al sau batran si foarte bolnav. Amandoi il ingrijeau cu devotament. Fata aceasta mi-a spus ca pe unchiul acesta il "ingrijea iubindu-l". De cand a intrat ea in casa lui nu i-a spus niciodata altfel decat "domnita"...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2009, 18:53:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Batranii:
Avem nevoie de ei, avem de invatat de la ei. Ii iubim, dar ne si incurca...
Parintii nostri ajung si ei batrani.
Noi ajungem si noi batrani si acolo este o problema.
Din pacate la noi in tara batranii se duc devreme, in marea majoritate, sau devin neputinciosi de prea timpuriu.
Nu duc o viata vesela nici la tara si nici la oras, la pensie incepe boala si gata: greu cu nepotii, sau cu viata dupa pensie.
Acum se doreste pensionarea cat mai tarziu.
Si ma intreb: copiii nu mai au bunici (ca lucreaza...pana mor)?
Iar bunicii nu au cine sa-i ajute la batranete si boala, ca...lucram.
Noi cam de la 40 ani deja suntem prea batrani ca sa mai facem copii, ca sa mai capatam un job, pentru orice.
O societate denaturata.
Este greu sa vezi cum se duc toti pe rand: bunici, parinti, unchi, matusi.
De pe al 40 ani incepi sa ramai singur si este greu.
Batranetea este grea, caci viata este grea si nu intru in detalii.
Generatiile comunica tot mei greu.
Uite de ex. de pe la 40 ani, batrani ori n-ai, ori trebuie sa te ocupi sa-i ajuti ca incep sa nu mai poata.
Copiii si tinerii sunt f...altfel decat cum eram noi inainte.
Si ma uit la batrani din alte tari care ajung si...strabunici, care traiesc bine pana la 100 ani si mai mult, care isi fac o pensie frumoasa cu nepoti si excursii si alte hobbiuri, si sunt frumosi si ingrijiti.
Ma mai uit si ca lumea devine din ce in ce mai devreme ...parinti, bunici, strabunici. Si in mod paradoxal exista si tot mai multi parinti mai varstnici (peste 40, 50 ...si 60 ani).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce sufera batranii ? Mirela0110 Generalitati 12 11.02.2011 12:28:08
In miez de iarna, BOR da afara batranii cocacoc Generalitati 96 26.12.2010 21:50:34
Hai sa facem copiii si batranii sa zambeasca iar mara2008 Generalitati 3 23.11.2008 08:43:16