Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.06.2009, 17:59:07
mihaela68 mihaela68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: ROMANIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit post

Doresc sa va spun ca degeaba tinem post daca nu facem si fapte bune,daca nu ne ajutam la nevoie aproapele...oare e asa important ce mancam daca de suflet si trup nu ne ocupam..."nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti din gura"!zice o vorba...da,postul nu poate fii scos,nu e normal si cred ca asta nu se poate intampla niciodata ,ptr ca Iisus a postit 40 de zile... ,nu intamplator!-
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.06.2009, 18:06:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
De ce zici ca Pr. Arsenie Boca sa nu spuna? Am impresia ca nu prea stii despre cine e vorba...
Soare vorbeste de mai multe lucruri... si tine mai mult la parerea lui, decat a sotiei.
Daca sotia lui poate sa se abtina si poate purta copilul lor atatea luni pana la nastere, si poate sa suporte durerile nasterii, atunci si el poate sa se straduiasca si sa respecte dorinta ei.
Pr. Arsenie Boca spune, ca daca parintii nu au relatii in timul sarcinii, copiii care se nasc sunt foarte virtuosi. Oare nu se merita sacrificiul, mai ales in vremurile noastre pline de ispite de tot felul?
Chiar o felicit pe sotia lui Soare ca gandeste astfel! Dar poate ca nici nu se gandeste la aceste lucruri, ci pur si simplu nu ii trebuie... sau ii face rau, caci actul da contractii.
Stiu bine despre cine e vorba si am tot respectul pt el, dar in chestia asta cred ca se inseala (mai ales cand extinde perioada de abstinenta la aproape 3 ani - la fiecare copil...). Cred ca nu are competenta necesara ca sa isi dea cu parerea despre acest subiect - nici medicala, nici de viata. Competenta duhovniceasca are in multe, insa nu se aplica aici dupa parerea mea.

Deci, este o teorie a lui si numai a lui. A, da, si aunor ecologisti de care am o carte depsre sarcina... Nici macar nu exista canoane despre asta (aici, hai sa zic ca s-ar putea sa ma insel.. dar eu nu stiu sa existe, daca stie cineva sa ma corecteze)

In ceea ce priveste problema pe care o discutam, degeaba vorim noi aici fara sa stim cum stau lucrurile exact intre ei, eu pate am inteles gresit ca ea se ia dupa reguli si se ia dupa ce simte.. Nu e cazul sa ne dam deci cu parerea mai mult decat in principiu. Eu am zis niste lucruri de principiu, cel putin am incercat...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.06.2009, 18:06:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela68 Vezi mesajul
Doresc sa va spun ca degeaba tinem post daca nu facem si fapte bune,daca nu ne ajutam la nevoie aproapele...oare e asa important ce mancam daca de suflet si trup nu ne ocupam..."nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti din gura"!zice o vorba...da,postul nu poate fii scos,nu e normal si cred ca asta nu se poate intampla niciodata ,ptr ca Iisus a postit 40 de zile... ,nu intamplator!-
Sigur, cred ca ai dreptate...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.06.2009, 18:56:29
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Calugarii nu mananca carne niciodata, nici de Paste. Ei au reguli mai stricte. De asta...
Te inseli sint calugari care maninca carne lasind la o parte ca toti maninca peste pe care eu tot carne il consider desi in crestinism este vazut ca leguma superioara.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pe vremuri oamenii erau mai informati pentru ca stiau de lucrurile astea din pruncie, toata lumea mergea la biserica, nu era nevoie sa caute informatii in internet si sa-si bata capul
Daca ar fi asa nu se ajungea la generatii intregi care n-au auzit de "dezlegarile" astea niciodata pina acum. Eu nu contest ca s-ar putea sa existe un tipic al Sf. Sava, care sa spuna asa ceva, nu ma leg nici de faptul ca poate el se adresa calugarilor si ca este mult mai nou decit postul; problema mea este daca dupa atitia ani de "fara dezlegare" de ce a devenit brusc important ACUM sa nu mai fim in gresala????? Ma mai intreb daca chiar este de folos.... si imi vine greu sa cred ca da (dar poate sint eu mai pacatos decit voi)

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
(ce anume s-a uniformizat? Poate doar forma scrisa a calendarului, nu regula care se tinea si se tine, din ce zice eu asa inteleg)
Regula s-o fi tinut prin Moldova dar in Ardeal nu a existat aceasta regula! Iar de tinut cunosc persoane destule care nu o tin nici acum si nu o vor tine niciodata. Probabil astia din Ardeal care nu-s asa credinciosi ca in Moldova nu pot sa se impace cu jumatatile de masura. Ori tinem post ori nu-l tinem! Iar calendarul nu o sa se uniformizeze nicidata nici cel in limba romana si cu atit mai putin cel ortodox.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 14.06.2009, 19:36:15
florin_moisii's Avatar
florin_moisii florin_moisii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Locație: Tomesti, Iasi.
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florin_moisii
Implicit Postul...

Nu! Postul nu s-a desfiintat si nici nu se va desfiinta vreodata!
- Ca-l desfiintam noi, unii dintre noi … asta e cu totul altceva.
Cand eram mic *(inainte de ’90) in calendar nu erau atatia “pesti” in post, pentru unii, acestia constituie in cele ale postului: ajutor, scapare, usurare, mangaiere, iar pt unii, Nimic! Acestia isi au postul lor stiut de CEL de Sus si duhovnici. Si cati alesi are Cel de Sus pe care voi “ce soptiti aici” nu-i stiti….!!!
Si fiindca suntem in ajunul postului Sf Apostoli doresc la toti <POST USOR CU FOLOS!>
(Un lasat de sec mai apropiat de sensul initial al cuvantului - seculum, sec, lume...).
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.06.2009, 20:55:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin_moisii Vezi mesajul
Nu! Postul nu s-a desfiintat si nici nu se va desfiinta vreodata!
- Ca-l desfiintam noi, unii dintre noi … asta e cu totul altceva.
Cand eram mic *(inainte de ’90) in calendar nu erau atatia “pesti” in post, pentru unii, acestia constituie in cele ale postului: ajutor, scapare, usurare, mangaiere, iar pt unii, Nimic! Acestia isi au postul lor stiut de CEL de Sus si duhovnici. Si cati alesi are Cel de Sus pe care voi “ce soptiti aici” nu-i stiti….!!!
Si fiindca suntem in ajunul postului Sf Apostoli doresc la toti <POST USOR CU FOLOS!>
(Un lasat de sec mai apropiat de sensul initial al cuvantului - seculum, sec, lume...).
Mulțumim Florin pentru cuvintele și gândurile tale. Acum să-ți spun cinstit, că parcă Dumnezeu m-a "orbit"de multe ori, sărind peste acei peștisori din calendar, și astfel de multe ori, neglijam și țineam post normal. Mai este și un alt aspect, peștele în România a cam devenit un lux din cauza prețului și apoi postul tradițional e mult mai simplu și mai ieftin, și apoi când tot o dăm în pește , parcă nu mai are farmec și același gust. Fiecare până la urmă, nu ține post pentru X sau Y, ține pentru el, pentru credința lui și fiecare după puterea lui.
Un post binecuvântat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.06.2009, 22:18:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Stiu bine despre cine e vorba si am tot respectul pt el, dar in chestia asta cred ca se inseala (mai ales cand extinde perioada de abstinenta la aproape 3 ani - la fiecare copil...). Cred ca nu are competenta necesara ca sa isi dea cu parerea despre acest subiect - nici medicala, nici de viata. Competenta duhovniceasca are in multe, insa nu se aplica aici dupa parerea mea.

Deci, este o teorie a lui si numai a lui. A, da, si aunor ecologisti de care am o carte depsre sarcina... Nici macar nu exista canoane despre asta (aici, hai sa zic ca s-ar putea sa ma insel.. dar eu nu stiu sa existe, daca stie cineva sa ma corecteze)

In ceea ce priveste problema pe care o discutam, degeaba vorim noi aici fara sa stim cum stau lucrurile exact intre ei, eu pate am inteles gresit ca ea se ia dupa reguli si se ia dupa ce simte.. Nu e cazul sa ne dam deci cu parerea mai mult decat in principiu. Eu am zis niste lucruri de principiu, cel putin am incercat...
Te rog sa ne spui, unde ai citit de 3 ani de abstinenta conform Pr. Arsenie Boca. Si mie mie se pare cam mult; as vrea sa vad cum argumenteaza. Parintele Boca a studiat medicina, deci nu e chiar in afara de problema...
Cazul acesta de fata e cam subiectiv, caci avem doar parerea unuia dintre soti; iar noi ca femei si mame ar trebui sa-i dam sotiei dreptate, stiind cum e sa porti un copil 9 luni. Nu stim nici cat e de avansata sarcina. Am cautat, si medicii sugereaza in orice caz o abstinenta pe ultimele 3 luni de sarcina. Ei, nu e usor sa fii tata!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.06.2009, 22:27:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela68 Vezi mesajul
Doresc sa va spun ca degeaba tinem post daca nu facem si fapte bune,daca nu ne ajutam la nevoie aproapele...oare e asa important ce mancam daca de suflet si trup nu ne ocupam..."nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti din gura"!zice o vorba...da,postul nu poate fii scos,nu e normal si cred ca asta nu se poate intampla niciodata ,ptr ca Iisus a postit 40 de zile... ,nu intamplator!-
Chestia că "nu e păcat ce bagi în gură, ci ce scoți din gură", a fost scoasă de atei , penru a-și justifica o anumită atitudine. Este păcat până la urmă și ce bagi în gură și ce scoți din gură, atunci când credința, măsura, echilibrul și bunul simț sunt neglijate, ignorate, luate în batjocură.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.06.2009, 23:42:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Te inseli sint calugari care maninca carne lasind la o parte ca toti maninca peste pe care eu tot carne il consider desi in crestinism este vazut ca leguma superioara.
Ei, or fi calugari care mananca carne asa cum sunt si mireni care nu tin postul dupa toate regulile. In general, regula la calugari e fara carne, dar sunt unii care fac exceptii, din diverse motive.
Pui o problema interesanta, de ce are pestele un statut special, in anumite zile se dezleaga la peste si nu de exemplu la branze? (eu as prefera ;-)) De ce pestele nu se pune pe acelasi plan cu carnea? Poate din cauza prezentei lui in Evanghelie, sau din cauza initialelor cuvantului in greaca sau din cauza faptului ca este simbolul botezului?

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Daca ar fi asa nu se ajungea la generatii intregi care n-au auzit de "dezlegarile" astea niciodata pina acum. Eu nu contest ca s-ar putea sa existe un tipic al Sf. Sava, care sa spuna asa ceva, nu ma leg nici de faptul ca poate el se adresa calugarilor si ca este mult mai nou decit postul; problema mea este daca dupa atitia ani de "fara dezlegare" de ce a devenit brusc important ACUM sa nu mai fim in gresala????? Ma mai intreb daca chiar este de folos.... si imi vine greu sa cred ca da (dar poate sint eu mai pacatos decit voi)
Nu stiu daca ai citit articolul cu atentie. In el se spune ca in tipicul sfantului Sava, care este la baza celor mai multe tipicuri locale (deci si al celui romanesc; NB in cartea mea sunt numai regulile de slujba, nu si cele de post), este unul din cele mai clasice, se vorbeste despre aceasta dezlegare la peste. Deci ea exista. Nu era pomenita intotdeauna in calendare dar exista. Poate in unele zone nu s etinea, ca tot nu manca lumea peste pe acolo, sau era scump, cine stie.
De ce a devenit asa important acum? Pentru ca intotdeauna pe masura ce trece timpul se produce o mai mare uniformizare si precizare. Se poate vedea asta si in traduceri. Poate de asta.. Sa nu cautam cauze ascunse cand nu e neaparat nevoie..

Si eu mai am o idee: cred ca uneori s-a mers in sensul scoaterii unor dezlegari si inaspriri, pentru ca am pierdut sensul bucuriei Pastelui. Se vede asta si in felul in care nu se aplica unele reguli de tipic in perioada pascala, nu se mai canta Hristos a inviat si alte cantari de Paste peste tot unde tipicurile vechi o cer (am observat la un moment dat un pic chestia asta, comparand difverse practici liturgice la diversi ortodocsi).

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Regula s-o fi tinut prin Moldova dar in Ardeal nu a existat aceasta regula! Iar de tinut cunosc persoane destule care nu o tin nici acum si nu o vor tine niciodata. Probabil astia din Ardeal care nu-s asa credinciosi ca in Moldova nu pot sa se impace cu jumatatile de masura. Ori tinem post ori nu-l tinem! Iar calendarul nu o sa se uniformizeze nicidata nici cel in limba romana si cu atit mai putin cel ortodox.
Dar chiar daca scrie ca e dezlegare, asta nu inseamna ca suntem obligati sa mancam peste, Marius!
In plus, cum zicea Cristi, pestele este de lux in Romania (poate cu exceptia zonelor de pescarie).
Si nu in mancat sau nemancat peste se vede neaparat credinta unei populatii sau a unei persoane. Cei ce mananca peste sa nu-i judece pe cei ce nu mananca si invers, ca sa-l parafrazez pe sf. Pavel.

Asa ca, post binecuvantat, cu peste sau fara!!
(grecii mananca peste in acest post in afara de miercuri si vineri, romanii parca nu...)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.06.2009, 23:43:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Te rog sa ne spui, unde ai citit de 3 ani de abstinenta conform Pr. Arsenie Boca. Si mie mie se pare cam mult; as vrea sa vad cum argumenteaza. Parintele Boca a studiat medicina, deci nu e chiar in afara de problema...
A publicat cineva pe forum texte de ale lui. O sa le caut si o sa va zic.
Parintele Arsenie Boca nu a studiat medicina din cate stiu eu, ci a citit niste carti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18