Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.06.2010, 15:52:07
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Silogism:

Postul este randuit sa mancam produse sanatoase, adica vegetale. Uneori se dezleaga la peste si la vin - care in cantitati cumpatate sunt recomandate.

Chimicalele, conservantii, colorantii sintetici, Eurile in general sunt nesanatoase, stim bine.

Deci in post nu ar trebui sa consumam produsele nesanatoase, care ne afecteaza curatenia interioara trupeasca. Ar trebui sa se interzica in post si acestea, caci oamenii nu sunt suficient de constienti de pericolul pe care il reprezinta.
Ce logica de fier.
Eu zic sa le interzicem si sa manance.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2010, 23:12:43
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
La prima intrebare au raspun multi useri inaintea mea, asa ca nu are rost sa mai scriu si eu, pentru ca as scrie acelasi lucru.

La a doua intrebare, as vrea sa va spun ceva: o colega de-a mea mi-a spus ca preotul ei duhovnic ia povestit ca s-a dus odata, o cunostinta de-a lui, la o fabrica unde se fabrica pate "de post" si, cunoscand pe cineva acolo, l-a intrebat: dar chiar sunt de post ingredientele astea? si i s-a raspuns ca nu, pentru ca trebuie neaparat sa puna un fel de gelatina, din oase de porc sau de vada, pentru a se putea "lega" continutul, si a fi usor de intins pe paine. Si preotul i-a spus colegei mele sa nu mai manance pate "de post" in posturi, deoarece contine astfel de ingredient.
Insa, el i-a spus sa nu mamance, pentru ca a aflat asta, dar cei care nu stiu continutul, si ei sunt incredintati ca nu contine nimic de dulce, nu savarsesc pacat, pentru ca nu au avut de unde sa stie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2010, 16:51:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana.gabriela Vezi mesajul
La prima intrebare au raspun multi useri inaintea mea, asa ca nu are rost sa mai scriu si eu, pentru ca as scrie acelasi lucru.

La a doua intrebare, as vrea sa va spun ceva: o colega de-a mea mi-a spus ca preotul ei duhovnic ia povestit ca s-a dus odata, o cunostinta de-a lui, la o fabrica unde se fabrica pate "de post" si, cunoscand pe cineva acolo, l-a intrebat: dar chiar sunt de post ingredientele astea? si i s-a raspuns ca nu, pentru ca trebuie neaparat sa puna un fel de gelatina, din oase de porc sau de vada, pentru a se putea "lega" continutul, si a fi usor de intins pe paine. Si preotul i-a spus colegei mele sa nu mai manance pate "de post" in posturi, deoarece contine astfel de ingredient.
Insa, el i-a spus sa nu mamance, pentru ca a aflat asta, dar cei care nu stiu continutul, si ei sunt incredintati ca nu contine nimic de dulce, nu savarsesc pacat, pentru ca nu au avut de unde sa stie.

Exact acelasi lucru stiu eu despre soia, snitele de soia... Ma refer la cele cumparate din comert. Nu sunt de post pentru ca se pune grasime animala ca sa fie inchegate. Mi-a spus cineva care lucreaza in domeniu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2010, 00:27:26
florin_moisii's Avatar
florin_moisii florin_moisii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Locație: Tomesti, Iasi.
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florin_moisii
Question Numai că...

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Exact acelasi lucru stiu eu despre soia, snitele de soia... Ma refer la cele cumparate din comert. Nu sunt de post pentru ca se pune grasime animala ca sa fie inchegate. Mi-a spus cineva care lucreaza in domeniu
În zilele de astăzi nici alimentele nu mai sunt alimente, gospodinele nu-și mai gătesc hrana cea de toate zilele în casă, ci merg direct prin piață sau alte magazine amintite aici... Ce vă mai miră atunci? Și uneori neștiind scripturile, neavând un duhovnic povățuitor ne rătăcim și se ajunge pe aici cu fel de fel de întrebări care mai de care... Căutați mai întâi ce au scris Sfinții Părinți și cercetați duhovniciii pe care îi aveți, eventual cereți sfat de la cei mai îmbunătățiți pe care îi cunoașteți. Doamne ajută!
__________________
florin m
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2010, 07:44:35
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
frate colaps eu pentru asemenea gresala ma refer la intrebarea nr1marturisindu-ma la duhovnic mi-a dat canon 33 de metanii care mai apoi cind savirseam asemenea gresala le executam singur fara alta comanda.intrebarea nr.2 nu mincati nimic din magazine[preparate]nu prezinta nici o garantie,cautati pietele cu legume.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.07.2010, 22:44:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
frate colaps eu pentru asemenea gresala ma refer la intrebarea nr1marturisindu-ma la duhovnic mi-a dat canon 33 de metanii care mai apoi cind savirseam asemenea gresala le executam singur fara alta comanda.intrebarea nr.2 nu mincati nimic din magazine[preparate]nu prezinta nici o garantie,cautati pietele cu legume.
E bine de tinut minte, legat de metanii...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.07.2010, 02:19:51
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Pentru Sofia si nu numai:

" 2. Gabriella8 vezi ca faci pacate: lunea nu este zi de post decat la manastiri din cate stiu eu. Marti si joi este interzis a se posti, daca nu este perioada de post!!! Cum sa-ti spuna duhovnicul asa cvea. Uite un exemplu despre reguli ne-scrise, la latitudinea duhovnicului. "

Corect: lunea este zi de post tinuta de calugari si maicute. Insa cunosc preoti calugari din manastiri, care recomanda si mirenilor sa tina post in ziua de luni, pentru binele familiei.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.07.2010, 06:24:02
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lunea este postul sfintilor apostoli,dupa putere posteste cine vrea calugar ori mirean, nu e special pt calugari.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.07.2010, 16:09:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
lunea este postul sfintilor apostoli,dupa putere posteste cine vrea calugar ori mirean, nu e special pt calugari.
Subscriu.
Postul de luni este si pentru Ingerul pazitor, pentru familie si reusita la examene.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2010, 18:40:40
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

In urma cu vreo doi ani, am fost mai multi cu parintele duhovnic prin Moldova pe la manastiri, am mancat si pate de post, si dupa acea am citit despre soia modificata genetic si ca in Romania unii italieni producatori de soia cultivau bine mersi sute de hectare soia modificata si alte sute nemodificata.

Se prea poate ca, desi in uniune nu se permit omguri, in Romania, unde spaga si mai putin legea se aplica, sa fie si acum pe piata nenumarate produse nesanatoase si ilegale. Parintele Arsenie spunea sa facem semnul crucii peste ceea ce alegem sa mancam, ceea ce eu nu am stiut in primul post pe care l am tinut, cand am mancat prea mult pate de post si am facut si o hepatita in scurt timp, plus alte complicatii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
doua intrebari ramase... victortiti89 Din Vechiul Testament 17 17.05.2011 08:54:31
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Doua nebunii Marius22 Generalitati 12 29.10.2010 15:27:16
Casatoria a -doua- floaredecolt Nunta 3 12.03.2009 17:15:24