Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.03.2016, 15:56:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Intrebarea e: de ce le-a publicat tocmai acum? Pentru ca mai devreme nu aveau mijloace tehnice sa le falsifice atat de frumos??
Pentru ca numai recent s-au gasit mai multi sa spuna ca nu s-a ajuns pe luna, si nici in spatiu.

In plus, acum e foarte usor sa publici fotografii pe internet. Inainte nu exista internet.

Nu inteleg ce motiv ai putea sa ai sa crezi ca totul este o conspiratie. Pai cat de greu este sa traiesti cand crezi ca totul in jurul tau e o conspiratie? Nu te mai bucura nimic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2016, 16:39:52
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pentru ca numai recent s-au gasit mai multi sa spuna ca nu s-a ajuns pe luna, si nici in spatiu.

In plus, acum e foarte usor sa publici fotografii pe internet. Inainte nu exista internet.

Nu inteleg ce motiv ai putea sa ai sa crezi ca totul este o conspiratie. Pai cat de greu este sa traiesti cand crezi ca totul in jurul tau e o conspiratie? Nu te mai bucura nimic.
Eu nu cred in conspiratii. Pur si simplu stiu ca exista intunecatul si ca are (din ce in ce mai multe) slugi care-i fac lucrarea pe Pamant. A sti acest lucru intradevar la inceput aduce multa tristete si din ce am vazut majoritatea oamenilor evita adevarul din acest motiv. Dar dupa o perioada incepi sa vezi lucrurile pozitive si minunile. Si te bucuri cand vezi ca se tin slujbe in biserici, ca sunt oameni care se inchina la o cruce/icoana. Si te bucuri cu adevarat. Cand incepi sa intelegi cum merg lucrurile in aceasta lume incepi sa te bucuri de ghioceii pe care-i vezi ici-colo rasariti in lume.
si incepi sa apreciezi anumite lucruri: pt mine a fost o uimire cand mi-am dat seama cat de mult efort si lupta se duce pt ca noi sa putem astazi sa mergem la bisericia, pt ca ea sa existe.. lupta de mii de ani, nu de azi.. Fiecare secunda din Liturghia pe care ai ascultat-o astazi s-a platit cu tone de sange de-a lungul istoriei..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.03.2016, 17:12:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Eu nu cred in conspiratii. Pur si simplu stiu ca exista intunecatul si ca are (din ce in ce mai multe) slugi care-i fac lucrarea pe Pamant. A sti acest lucru intradevar la inceput aduce multa tristete si din ce am vazut majoritatea oamenilor evita adevarul din acest motiv. Dar dupa o perioada incepi sa vezi lucrurile pozitive si minunile. Si te bucuri cand vezi ca se tin slujbe in biserici, ca sunt oameni care se inchina la o cruce/icoana. Si te bucuri cu adevarat. Cand incepi sa intelegi cum merg lucrurile in aceasta lume incepi sa te bucuri de ghioceii pe care-i vezi ici-colo rasariti in lume.
si incepi sa apreciezi anumite lucruri: pt mine a fost o uimire cand mi-am dat seama cat de mult efort si lupta se duce pt ca noi sa putem astazi sa mergem la bisericia, pt ca ea sa existe.. lupta de mii de ani, nu de azi.. Fiecare secunda din Liturghia pe care ai ascultat-o astazi s-a platit cu tone de sange de-a lungul istoriei..
Frumos mesaj. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.03.2016, 17:13:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Eu nu cred in conspiratii. Pur si simplu stiu ca exista intunecatul si ca are (din ce in ce mai multe) slugi care-i fac lucrarea pe Pamant. A sti acest lucru intradevar la inceput aduce multa tristete si din ce am vazut majoritatea oamenilor evita adevarul din acest motiv. Dar dupa o perioada incepi sa vezi lucrurile pozitive si minunile. Si te bucuri cand vezi ca se tin slujbe in biserici, ca sunt oameni care se inchina la o cruce/icoana. Si te bucuri cu adevarat. Cand incepi sa intelegi cum merg lucrurile in aceasta lume incepi sa te bucuri de ghioceii pe care-i vezi ici-colo rasariti in lume.
si incepi sa apreciezi anumite lucruri: pt mine a fost o uimire cand mi-am dat seama cat de mult efort si lupta se duce pt ca noi sa putem astazi sa mergem la bisericia, pt ca ea sa existe.. lupta de mii de ani, nu de azi.. Fiecare secunda din Liturghia pe care ai ascultat-o astazi s-a platit cu tone de sange de-a lungul istoriei..
Pai si cum te-a facut asta sa crezi ca n-am ajuns pe luna?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.03.2016, 13:51:20
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai si cum te-a facut asta sa crezi ca n-am ajuns pe luna?
Aaaaa, eu raspunsesem la alt mesaj
Asta cu Luna e simpla, nu am ajuns pentru ca nu aveam cum. Tehnic vorbind nici in ziua de azi nu exista tehnologia pt aselenizare si decolare. Aselenizarea e usoara, decolarea este aproape imposibila. Unul din savantii de la agentia spatiala ruseasca spunea ca *poate* prin 2040 vom putea aseleniza si decola sa ne intoarcem inapoi. A crede cineva ca cu acea tehnologie primitiva din anii 60 se putea face acest lucru mi se pare noaptea mintii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.03.2016, 14:15:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cu toate teoriile conspiratiei, totusi cred ca in 1969 americanii au ajuns intradevar pe Luna. Nivelul tehnicii de atunci permitea atingerea acestui obiectiv.

Iar daca atunci americanii ar fi incercat o farsa in aceasta privinta, sovieticii ar fi avut mijloacele sa afle acest lucru si cu siguranta ar fi dezvaluit public atunci (aveau tot interesul sa o faca) o eventuala inscenare a americanilor in aceasta privinta.

Iar motivul pentru care, dupa terminarea misiunilor Apollo , nu s-au mai organizat misiuni spatiale cu echipaj uman pe Luna, este ca se stie ce este pe Luna, aceste misiuni ar costa destul de mult, si stiindu-se ce este pe Luna, ar fi si inutile.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.03.2016, 14:19:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Aaaaa, eu raspunsesem la alt mesaj
Asta cu Luna e simpla, nu am ajuns pentru ca nu aveam cum. Tehnic vorbind nici in ziua de azi nu exista tehnologia pt aselenizare si decolare. Aselenizarea e usoara, decolarea este aproape imposibila. Unul din savantii de la agentia spatiala ruseasca spunea ca *poate* prin 2040 vom putea aseleniza si decola sa ne intoarcem inapoi. A crede cineva ca cu acea tehnologie primitiva din anii 60 se putea face acest lucru mi se pare noaptea mintii.
Iar te "informezi" de pe youtube? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.03.2016, 17:13:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Credeti ca omul a ajuns pe luna?
Nu. Cel putin nu atunci, in vazul intregii lumi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.03.2016, 17:37:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar te "informezi" de pe youtube? :)
De ce esti rau ? Poate omul are o diploma de inginer si noi nu stim.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.04.2016, 14:44:23
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
se stie ce este pe Luna, aceste misiuni ar costa destul de mult, si stiindu-se ce este pe Luna, ar fi si inutile.
Nope. Uite ca abia acum se pune problema ca poate, am zis poate, americanii vor putea zbura pe luna prin 2025. Daca au fost si au vazut ce este pe Luna si ca este inutil de ce viseaza cu ochii deschisi la Luna?
Reply With Quote
Răspunde