Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2007, 21:59:40
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Biserica din cate stiu eu nu face abstractie de elementul uman in care dimensiunea culturala este preponderenta ,dupa cum nu face abstractie de harul divin care sta la baza temeliei proprii.sUNT IERARHI care s-au ocupat preponderent de aceasta latura a Bisericii finantand BA CATE un post de radio, BA UNUL DE de televiziune..Cat de mare trebuie sa fie implicarea ierarhilor,a Bisericii in viata culturala a urbei....unde religia si culturA TREBUIE SA SE identifice si unde incepem sa le separam transant?Televizorul este o unealta de cele mai multe ori draceasca..dar prin el putem sa ne afirmam apartenenta,ideile,este deschis intalnirii culturale cu alte neamuri.Notiunea de cultura cred ca provine din cuvantul cult....iar ambele..realitati trebuie sa se impleteasca in viata Bisericii..are cineva alte paRERI?dELIMITAM STRICT bISERICA DE CULTURA SAU NU?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2007, 21:41:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Biserica din cate stiu eu nu face abstractie de elementul uman in care dimensiunea culturala este preponderenta ,dupa cum nu face abstractie de harul divin care sta la baza temeliei proprii.sUNT IERARHI care s-au ocupat preponderent de aceasta latura a Bisericii finantand BA CATE un post de radio, BA UNUL DE de televiziune..Cat de mare trebuie sa fie implicarea ierarhilor,a Bisericii in viata culturala a urbei....unde religia si culturA TREBUIE SA SE identifice si unde incepem sa le separam transant?Televizorul este o unealta de cele mai multe ori draceasca..dar prin el putem sa ne afirmam apartenenta,ideile,este deschis intalnirii culturale cu alte neamuri.Notiunea de cultura cred ca provine din cuvantul cult....iar ambele..realitati trebuie sa se impleteasca in viata Bisericii..are cineva alte paRERI?dELIMITAM STRICT bISERICA DE CULTURA SAU NU?
Biserica si cultura in sensul larg, nu pot fi separate, se interpatrund, fac un tot ca sa ma exprim asa. Adevaratii oameni de cultura, scriitori, pictori, sculptori, muzicieni, compozitori, actori nu s-au separat de actul credintei, de biserica, ci dimpotriva. Multi din slujbasii bisericii noastre sant autentici oameni de cultura. Televiziunea, acest invadator al caselor noastre, din pacate ,din cauza aspectului comercial al programelor, uita deliberat sa mai promoveze adevaratele valori. Biserica ortodoxa, invoca , lipsa fondurilor pentru infintarea de posturi tv. sau radio unde sa fie promovata credinta crestin ortodoxa. Sant cateva exceptii, dar raman simple exceptii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2007, 00:20:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..astept sa reinvie PAX-ul..sau trinitas-ul sau cum s-o mai numi acum..un pas mic pentru omul care s-a orientat spre aceasta investitie si un pas urias pentru omenirea ortodoxa.Cultura si religia se identifica......hmmm.......unii nu ar face astfel de afirmatii...Anca..mai esti lA CALC?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2007, 11:58:24
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)..astept sa reinvie PAX-ul..sau trinitas-ul sau cum s-o mai numi acum..un pas mic pentru omul care s-a orientat spre aceasta investitie si un pas urias pentru omenirea ortodoxa.Cultura si religia se identifica......hmmm.......unii nu ar face astfel de afirmatii...Anca..mai esti lA CALC?
din cele mai vechi timpuri, cultura s-a dezvoltat in biserica sau in preajma bisericii. sa nu uitam ca primii invatatori au fost preotii si primele scoli erau in biserica, primele tiparnite s-au aflat in biserici si nu in ultimul rand, cea mai cunoscuta si mai veche scriere e Sfanta Scriptura.
trebuie insa sa avem grija si cu aceste mijloace de comunicare ale vremurilor noastre. tot ce se face cu cumpatare si cu atentie, fara sa ne abatem de la drum e binevenit. sincer sa fiu m-as delimita de intalnirea si de cultura altor neamuri... daca ei sunt curiosi, sunt bineveniti. dar sincer, nu cunosc nici macar a mia parte din viata sfintilor nostri si as prefera-o altor invataturi si culturi ratacite. de ce sa-mi pierd timpul cu ei? as vrea sa aflu si sa parcurg treptat calea noastra a ortodoxiei si invataturile Bisericii Luptatoare. restul e balast de care trebuie sa ne debarasam incet-incet in drumul nostru catre Biserica Biruitoare. caci nu stim ceasul...
Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2007, 17:36:09
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..frumos spus,dar e ispititor sa vrei sa afli din cultura altor neamuri..de pilda mie imi place teatrul..si-mi place sa citesc Cehov,Tolstoi,Ibsen,Knut Hamsun(care a fost ateu),de Shakespeare nu mai pomenesc....nu gasesc ca e pagubitor pentru suflet..eu ca profesor trebuie sa am cunostinte destul de variate..nu predau religia..sunt in inv.primar...trebuie sa am o cultura generala solida,nu pot sa ma rezum la Sf.Parinti,desi toata invatatura cea adevarata aici este...la scoala ni se cer altele
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2007, 23:59:54
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)..frumos spus,dar e ispititor sa vrei sa afli din cultura altor neamuri..de pilda mie imi place teatrul..si-mi place sa citesc Cehov,Tolstoi,Ibsen,Knut Hamsun(care a fost ateu),de Shakespeare nu mai pomenesc....nu gasesc ca e pagubitor pentru suflet..eu ca profesor trebuie sa am cunostinte destul de variate..nu predau religia..sunt in inv.primar...trebuie sa am o cultura generala solida,nu pot sa ma rezum la Sf.Parinti,desi toata invatatura cea adevarata aici este...la scoala ni se cer altele
poate nu pagubitor dar nici agonisitor...
te inteleg atunci daca e vorba de serviciu. e clar ca trebuie sa-ti faci datoria. :)
spor la treaba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intre teologie si cultura populara ioanna Teologie si Stiinta 16 16.10.2012 10:40:32
A mai plecat un actor si om de cultura : Emil Hosu cristiboss56 Generalitati 14 28.01.2012 07:50:32
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
Despre cultura poporului Canadian patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 25 12.01.2009 05:02:11