Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2009, 15:00:53
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Question Daca poate sa ma ajute cineva?

Am ghinionul ca multe din rudele mele sa fie pocaite si imi pun intrebari la care eu nu le pot raspunde.Mai au si tupeul sa-mi spuna ca si eu trebuie sa ma pocaesc ca sa fiu mintuita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2009, 15:13:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu știu dacă te pot ajuta dar dacă ești botezat creștin ortodox păstrează-ți credința ta chiar dacă ești înconjurat de ei.Prin părăsirea credinței în care ai fost botezat întinezi sfântul botez și îți pierzi mântuirea.Dacă vei fi un creștin adevărat și nu unul formal îți vor respecta în cele din urmă și ei credința ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2009, 15:18:49
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Draga mea ca sa te mantuiesti nu trebuie sa devi o pocaita tu fi tare indura toate cuvintele lor roagate mult mergi la biserica spovedestete asa o sa te mantuiesti daca esti crestina pana la capat nu da ascultare la cuvintele lor viclene care te ademenesc in cursa lor!Domnul Dumnezeu si Fecioara Maria sa te apere ,ocroteasca de tot ce e rau!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2009, 15:22:23
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu știu dacă te pot ajuta dar dacă ești botezat creștin ortodox păstrează-ți credința ta chiar dacă ești înconjurat de ei.Prin părăsirea credinței în care ai fost botezat întinezi sfântul botez și îți pierzi mântuirea.Dacă vei fi un creștin adevărat și nu unul formal îți vor respecta în cele din urmă și ei credința ta.
Multumesc mult pt sfaturi.Ei nu recunosc botezul nostru,si nu se inchina la sfintii ortodoxiei macar ca le-am adus dovezi de icoane facatoare de minuni si de moastele sfintilor cu puteri miraculoase.Ei vorbesc de parca ar fi obsedati de Biblie si nu recunosc datinile si traditiile bisericesti.De ce?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2009, 15:29:08
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Draga mea ca sa te mantuiesti nu trebuie sa devi o pocaita tu fi tare indura toate cuvintele lor roagate mult mergi la biserica spovedestete asa o sa te mantuiesti daca esti crestina pana la capat nu da ascultare la cuvintele lor viclene care te ademenesc in cursa lor!Domnul Dumnezeu si Fecioara Maria sa te apere ,ocroteasca de tot ce e rau!
Ei spun ca in Biblie scrie sa te pocaesti si eu leam zis ca nu este adevarat.
Mai zic ca trebuie sa-L primesc pe Isus in inima si sa-mi schimb viata.
E adevarat ca pocaitii isi inchid viata?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2009, 15:58:45
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Gandirea lor e gresita ei nu cred nu au credinta se bazeaza doar pe Biblie pe care o talmacesc gresit dupa mintea lor tu nu ii asculta chiar daca o sa faca in asa fel sa te atraga de partea lor!Mergi te rog la un duhovnic bun si cere un sfat e cea mai buna solutie pt linistea si credinta ta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2009, 16:01:33
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Pocaitii spun ca ei stiu adevarul, catolicii la fel, ortodoxii la fel si tot asa. Cine are dreptate si poate dovedi?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2009, 16:33:41
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Pocaitii spun ca ei stiu adevarul, catolicii la fel, ortodoxii la fel si tot asa. Cine are dreptate si poate dovedi?
Nu poti sa ii bagi draga pe toti intr-o oala!Toti sunt diferiti iar noi ortodoxii suntem adevarata religie crestina se vede k esti de alta credinta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2009, 16:34:02
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Gandirea lor e gresita ei nu cred nu au credinta se bazeaza doar pe Biblie pe care o talmacesc gresit dupa mintea lor tu nu ii asculta chiar daca o sa faca in asa fel sa te atraga de partea lor!Mergi te rog la un duhovnic bun si cere un sfat e cea mai buna solutie pt linistea si credinta ta.
Apreciez ca sunteti sincera.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2009, 16:38:13
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Nu poti sa ii bagi draga pe toti intr-o oala!Toti sunt diferiti iar noi ortodoxii suntem adevarata religie crestina se vede k esti de alta credinta
Poti demonstra ca ortodoxia e cea mai potrivita alegere? Ai confundat credinta cu religia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca stie cineva... florin_7vl Generalitati 3 21.09.2010 16:12:35
poate cineva sa ma ajute... Nevrednicul Generalitati 10 16.11.2009 11:57:03
Daca stie cineva sunsray Generalitati 3 14.08.2009 00:24:45
daca poate cineva sa ma ajute virgil1 Generalitati 14 30.05.2009 21:51:10
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27