Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2010, 19:30:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate intr-o zi stiinta va avansa atat de mult incat va ajunge sa sintetizeze friptura identica 100% gust/miros/textura din produse care nu sunt de origine animala.

Daca vom manca exclusiv astfel de friptura vegetala se mai cheama ca tinem post?

Deja putem sa ne punem intrebarea asta si in prezent cand exista atatea produse "de post" care pretind a le inlocui pe cele de origine animala inclusiv prin gust/miros/consistenta..
Produs de post nu inseamna doar ceva care nu este "de dulce", ci inseamna alimentul natural si "firesc" as putea spune.

Anume ca in perioada postului nu se consuma chimicale, produse sintetizate sau alte prostii facute de om. Fara sucuri, fara chipsuri, fara ciocolata, fara unt de arahide etc.
Teoretic n-avem voie sa mancam nici merele facute in Turcia sau ouale produse in China caci sunt "crescute in eprubeta", n-au nici o iota celula naturala in ele.

De aici si o metoda foarte "ingenioasa" de a testa daca un aliment este natural sau nu. Ia un vierme si pune-l pe aliment si vezi daca incepe sa manance. Daca marul e cules din gospodaria taranului romanesc, viermele va manca cu pofta.
Daca marul e "construit" in Turcia nici nu se uita la el, fuge de el...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2010, 19:32:47
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut. Am si eu doua intrebari referitoare la post.

1. Daca cineva ne da mancare normala si spune ca este de post chiar daca nu este si noi mancam pana ne dam seama ca ceva nu este in regula si ne oprim, a cui este pacatul? A persoanei care ne-a dat mancarea, a noastra sau a amandurora? E bine daca ne dam seama ca am mancat fara sa stim mancare normala sa prelungim cu o zi postul pentru a "recupera" ?

2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Frumos juramintul ROMANILOR ,cit despre intrebari nu pot sa dau un verdict as fi nedreapta si automat mi-am mai acumulat un pacat. Multa sanatate
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2010, 19:57:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Frumos juramintul ROMANILOR ,cit despre intrebari nu pot sa dau un verdict as fi nedreapta si automat mi-am mai acumulat un pacat. Multa sanatate
Exista si o filmare cu juramantul: http://www.youtube.com/watch?v=3c0Eg...eature=related
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.06.2010, 13:44:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. In general atat gazda cat si oaspetele cam trebuie sa stie ce este de post si ce nu. Doar daca se serveste un produs cumparat despre care nu se poate afla ce este inauntru. Si mai bine il eviti.
Deci pacatul ar fi al amandorura, dar se poate spovedi.
Exista insa preoti care nici nu-i intereseaza asa ceva. Nu le trec la pacate, sunt altele mai importante. Si asa este.
Atentie nu la ceea ce mancam, ci la ceea ce facem si spunem.

2. Gabriella8 vezi ca faci pacate: lunea nu este zi de post decat la manastiri din cate stiu eu. Marti si joi este interzis a se posti, daca nu este perioada de post!!! Cum sa-ti spuna duhovnicul asa cvea. Uite un exemplu despre reguli ne-scrise, la latitudinea duhovnicului.

3. Produsele din post din comert.
Eu nu cred ca sunt gustoase si ca ai placere mancandu-le. Afara de cartofii prajiti.
Ceva placere trebuie sa ai cand mananci, ca altfel vomiti. Si fiecare aliment place in felul sau, are un gust bun. Si painea...Sunt oameni care o mananca cu multa placere. Si atunci?
Trebuie sa mancam ceva de post, sa putem trai si activa.
Produsele de post asta fac: ne umplu burta si ne dau forta sa rezistam. Altfel stam in pat si tinem post negru.

Eu cred ca inca nu este clar ce inseamna de fapt postul si ce anume avem voie sa manancam si ce nu. Fiecare intelege altceva.
Pentru unii conteaza continutul/originea, pentru altii cantitatea, pentru altii gustul (sa nu fie ceva gustos, in rest...).
Un singur consens exista: sa nu fie ceva de origine animala. Acum si ce este animal si ce nu, este discutabil (miere, lapte etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2010, 14:03:58
CatalinaA CatalinaA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

1. O gazda care face asa ceva nu e tocmai o gazda buna. Ar fi de preferat sa zica de la bun inceput ca din diverse motive nu a pregatit o masa de post. Parintele meu duhovnic spune ca nu aevm dreptul sa refuzam sa mancam ce ni se ofera cand suntem invitati la cineva, chiar daca nu este de post, dar ca putem evita situatii de genul acesta acceptand invitatii doar din partea unor persoane despre care stim sigur ca tin post.
2. In loc sa ne batem capul cu substantele chimice continute de produsele de post din magazine (pateu vegetal, lapte de soia, etc) mai bine nu le-am cumpara si am manca legume si salate. Eu cinsider ca astfel de produse sunt impotriva postului pentru ca atunci cand renuntam la produsele de origine animala de fapt renuntam la placerea obtinuta prin consumarea acestor produse. Daca inlocuim ingredientele, dar incercam sa pastram acelasi gust ca sa nu ne privam de aceasta placere, mi se pare ca pierdem esenta postului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.06.2010, 14:26:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
2. Ce credeti despre toate produsele astea din comert cu eticheta mare rosie pe ea "Produs de Post" si cand te uiti la ingrediente vezi ciudatenii. Spre exemplu asta am gasit la laptele de soia: arome, agenti de ingrosare, guma, regulator de aciditate.
Silogism:

Postul este randuit sa mancam produse sanatoase, adica vegetale. Uneori se dezleaga la peste si la vin - care in cantitati cumpatate sunt recomandate.

Chimicalele, conservantii, colorantii sintetici, Eurile in general sunt nesanatoase, stim bine.

Deci in post nu ar trebui sa consumam produsele nesanatoase, care ne afecteaza curatenia interioara trupeasca. Ar trebui sa se interzica in post si acestea, caci oamenii nu sunt suficient de constienti de pericolul pe care il reprezinta.

Gh. Mencinicopschi a scos o carte care se numeste Biblia alimentara. Costa numai 10 lei. Este de fapt un dictionar al tuturor Eurilor care sunt in alimente, pe categorii: cele cancerigene si interzise; cele nesanatoase dar acceptabile; cele sanatoase (da, unele provin din surse bune). Nu aveti ce face altceva mai bun cu 10 lei, credeti-ma!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.06.2010, 17:27:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

2. Gabriella8 vezi ca faci pacate: lunea nu este zi de post decat la manastiri din cate stiu eu. Marti si joi este interzis a se posti, daca nu este perioada de post!!! Cum sa-ti spuna duhovnicul asa cvea. Uite un exemplu despre reguli ne-scrise, la latitudinea duhovnicului.
Nu judeca, ca sa nu fii judecat!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.06.2010, 17:49:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Produs de post nu inseamna doar ceva care nu este "de dulce", ci inseamna alimentul natural si "firesc" as putea spune.

Anume ca in perioada postului nu se consuma chimicale, produse sintetizate sau alte prostii facute de om. Fara sucuri, fara chipsuri, fara ciocolata, fara unt de arahide etc.
Teoretic n-avem voie sa mancam nici merele facute in Turcia sau ouale produse in China caci sunt "crescute in eprubeta", n-au nici o iota celula naturala in ele.

De aici si o metoda foarte "ingenioasa" de a testa daca un aliment este natural sau nu. Ia un vierme si pune-l pe aliment si vezi daca incepe sa manance. Daca marul e cules din gospodaria taranului romanesc, viermele va manca cu pofta.
Daca marul e "construit" in Turcia nici nu se uita la el, fuge de el...
Nu exista nici un canon care sa ceara ceea ce scrii tu acolo.

Iar faza cu viermele ce sa zic..amuzanta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.06.2010, 15:35:21
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista nici un canon care sa ceara ceea ce scrii tu acolo.

Iar faza cu viermele ce sa zic..amuzanta.
Faza cu viermele e cat se poate de adevarata, din pacate. In 5 ani de cand sunt aici nu am gasit nici macar un fruct (mar, cireasa, para, ce vrei tu) care sa fie viermanos. Se strica ciresele, putrezesc dar viermi nu fac niciodata. De ce oare??
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.06.2010, 15:43:40
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Un singur consens exista: sa nu fie ceva de origine animala. Acum si ce este animal si ce nu, este discutabil (miere, lapte etc.).
Metamorfoza. Si uite cum albina devine animal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
doua intrebari ramase... victortiti89 Din Vechiul Testament 17 17.05.2011 08:54:31
un cap si doua aripi Silencer Generalitati 1 04.05.2011 00:31:41
Doua nebunii Marius22 Generalitati 12 29.10.2010 15:27:16
Casatoria a -doua- floaredecolt Nunta 3 12.03.2009 17:15:24