Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2007, 10:31:53
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Ma tot intreb la ce foloseste sa furi moastele sfintilor. Au fost furate moastele Sfantului Mucenic Haralambie din Biserica Sfintii Constantin si Elena din Braila, moastele Sfantului Gheorghe din Catedrala Episcopala din Giurgiu, moastele Sfantului Dimitrie Basarabov din Catedrala Patriarhala in 1918, si poate si altele necunoscute de mine.
Pierdem din vedere ca nu simpla posesiune a lor aduce desavarsirea. In ortodoxie totul este personal. Nu le cinstesti in mod magic, ci personal - le adresezi o rugaciune, le ceri sa mijloceasca pentru o neputina de a ta, ... vezi in ele persoana.
Pe de alta parte, ma intreb cum ingaduie Dumnezeu astfel de acte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2007, 02:19:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Dan, pot sa-ti spun din ce am citit ca furtul si comercializarea moastelor de sfinti celebrii a fost si ramine o practica antica. Cei mai valorosi insa au fost si ramin mumiile/moastele sfintilor celebri, cunoscuti de toata lumea crestina. Turcii,in trecut, cind s-au prins ce afacere banoasa este asta aveau magazii cu sfinti agatati in cirlig si vindeau parti celor interesati, mai ales catolicilor. Asa au aparut sfintii cu doua capete, trei miini si patru picioare, fiecare la cite o catedrala sau minastire celebra. Sfintul Evanghelist Marcu de ex, a fost furat de venetieni de la Constantinopulul turcesc parca si adus la Venetia, ... Multi pelerini, calugari, comercianti umblau cu ei, cu sfintii, la purtator ca sa nu dispara, si asa circulau prin toata Europa si prin Balcani.

Eu cred ca moastele fac minuni si daca sunt folosite in afara Bisericii, iar faptul ca cineva le detine la nu stiu a cita mina si le pretuieste denota SI faptul ca este evlavios, foarte credincios, de ce nu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2007, 02:28:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia: iar faptul ca cineva le detine la nu stiu a cita mina si le pretuieste denota SI faptul ca este evlavios, foarte credincios, de ce nu.

Ca om evlavios ar trebui sa stie unde e locul moastelor, ca ele sunt pentru toata lumea, care are nevoie de ajutor ceresc. Inteleg ca ai cautat sa dai o expicatie, dar fapta in sine nu prea are acoperire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2007, 04:17:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Anca, daca ai sti tu citi crestini evlaviosi au moaste acasa ti-ai schimba putin parerea, bine evident nu furate, ca nu de furtul lor vorbeam care este mare pacat. Nu ai vazut ca iconitele acum au o particica din vesmintul sfintului(eu am una cu vesmintul Sf. Calinic, altii briul Maicii Domnului,particica din Sf. Cruce, samd). Eu de ex, mergind pe strada am gasit un portofel...gol:(:D dar.... avea in el o iconita a Sf.Gheorghe cu razuituri/praf-pilitura din mostele lui...din Egipt. .. banuiesc ca ce este pentru unii gunoi pentru mine este aur.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2007, 13:22:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia, mi-ai prezentat lucrurile dintr-o perspectiva noua. Pentru mine moaste inseamna un deget, o mana , un picior, adica parte din trupul Sfantului, nicidecum parte din imbracamintea Sfantului. Ce-i drept si punand sortul Sf. Pavel peste bolnavi, acestia se vindecau. Dar oare putem numi moaste si imbracamintea acestora?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2007, 15:42:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MOASTE s.f. pl. (În religia crestină) Rămăsitele mumificate din corpul unei persoane considerată sfântă; p. ext. vesmânt, parte de vesmânt sau orice alt obiect care a apartinut unei astfel de persoane (si căreia i se atribuie puteri supranaturale). ♦ P. gener. Corp mumificat; mumie. ♦ (Fig.) Rămăsitele scumpe ale trecutului. – Din sl. mosti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2009, 18:28:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am citit ca pana prin anul 1960, credinciosii puteau saruta mana stanga a sfantului Dimitrie cel Nou, neacoperita. Ea a ajuns sa fie acoperita din cauza furtului unui deget. Se crede ca autorii furtului au fost niste maicute de la Manastirea Vladimiresti, din judetul Galati. (o declaratie a parintelui Antim de la Catedrala Patriarhala din Bucuresti)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2010, 00:23:10
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Vai da cum sa furi asa ceva? eu daca le vad ,tremur de frica ,dapoi sa le fur? sunt fel si fel de oameni , in loc sa se bucure ca au la ei in localitate asemenea moaste ,ei le fura , alti strabat kiliometri sa ajunga sa se inchine moastelor ,si sa se roage lor ,si alti le fura , nu stiu cum de acele persoane nu au frica de Dumnezeu
Asa mi-ar place si la mine in oradea sa avem moaste ,dar nu am auzit niciodata sa aduce ceva moaste si la noi in oradea ,poate ma insel eu si nu am auzit ,dar tare mult mi-ar place .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2010, 01:37:52
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit moastele Sf. Nectarie, icoana Sf. Andrei & inelul Sf. Ecaterina - furate & recuperate

Si moastele Sf. Nectarie, de la bis. man. Radu-Voda din Bucuresti, au fost furate relativ recent, dar hotzii respectivi au fost prinsi (cu exceptzia unuia care a reusit sa scape), iar moastele returnate bisericii, slava Domnului!... postez aici dedesubt si cateva link-uri cu mai multe detalii & info etc:
http://www.crestinortodox.ro/stiri/c...da-118943.html
http://saccsiv.wordpress.com/2010/05...rea-radu-voda/
http://www.evz.ro/detalii/stiri/moas...entariile.html
http://www.alsosprachzamolxis.com/20...furate-si.html
Altcineva, un diacon, mi-a relatat personal, tot recent, despre un alt individ, nu roman si nu ortodox, care a furat o icoana a Sf. Andrei, acum aprox. 8 ani, dintr-o bis. ortodoxa greaca, din Londra, Anglia, cu scopul de a o vinde. Apoi respectivului hotz a si returnat icoana, dupa un timp, marturisind cu mare jena si greutate (il trecusera toate transpiratziile si a cerut mai intai 1 pahar cu apa etc, dupa relatarile preotului), unuia dintre preotii aflati atunci acolo, de serviciu la biroul parohial al bis., ca numai rau i-a mers de cand furase icoana Sf. Andrei: prob. la locul de munca, ii aparusera niste bube oribile si pline de puroi pe tot corpul s.a.m.d.... iar cand gasise si un potentzial cumparator/client pt. icoana, hotzul a avut parte de inca o alta 'surpriza': icoana s-a lasat atat de grea, incat nu a putut fi miscata din loc, sub nici o forma!... si atunci a-nceput omul sa se infricoseze si alarmeze etc, ceea ce s-ar parea ca l-a determinat ca in sfarsit sa-si 'ia inima in dintzi' si sa se prezinte la acea bis. sa o returneze...

O alta poveste despre o intamplare similara am mai auzit de la cineva care spunea ca a citit pe undeva despre un individ care nu a putut rezista ispitei de a sustrage inelul Sf. Ecaterina, si apoi aproape instantaneu parca a orbit, nemaifiind in stare sa gaseasca iesirea, iar cand l-a intrebat un preot care se afla atunci acolo in bis, ce avea, individului respectiv i-a fost, probabil, greu/rusine etc sa-si marturiseasca pacatul si sa-si ceara iertare, apoi a si murit, acolo, pe loc!...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintelor Pasti assiris Intrebari utilizatori 14 24.02.2010 16:55:49
furtul de programe, aplicatii Florin-Ionut Generalitati 113 04.02.2010 10:39:38
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 12:13:14
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 21:27:14
Canoane despre moaste marcos Moaste 1 22.01.2007 17:46:57