Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2017, 12:16:50
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De unde stii? Din filmele artistice?
Filmele artistice fac parte din categoria fictiune.
Eu așa am înțeles de la cineva că unele peroanele cu dizabilități sunt ajutate să aibă un job part-Time și că și aici depinde de patron. Acum eu nu știu cat de adevărat sau fals e.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2017, 21:45:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Eu așa am înțeles de la cineva că unele peroanele cu dizabilități
sunt ajutate să aibă un job part-Time
Acel "cineva" o fi ego-ul tau, adica ai vrut sa crezi ca altundeva(in statele din afara) cainii umbla cu covrigi in coada.

Peste tot in lume fortele de munca cu asta se ocupa.

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
și că și aici depinde de patron. Acum eu nu știu cat de adevărat sau fals e.
Numai de patron depinde oriunde, iar patronul vrea profit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2017, 23:38:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:59:44.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2017, 10:12:20
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Am postat aici povestea mea mai mult pentru a face cunoscuta si aceasta lege, care e deja din 2013 insa eu nu am vazut nicaieri sa spuna la tv, radio, net detalii despre aceasta lege. Multe persoane cu dizabilitari care traisc cu indemnizatia de handicap, indiferent de gradul de handicap banii sunt mult prea putini.
Scopul acestei postari a fost in mare parte sa va arat nepasarea functionarilor. Eu am luptat pentru acest drept si mi-a luat o luna.

Daca cunosteti persoane care depind doar de indemnizatia de handicap invatii sa-si ceara drepturile.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2017, 01:37:19
ionn2017 ionn2017 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.04.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Indemnizațiile pentru persoanele cu handicap au fost mărite prin ordonanță de urgență :

http://adevarul.ro/news/societate/in...f7b/index.html

"Guvernul Mihai Tudose a adoptat, vineri, în cadrul primei ședințe a acestui Cabinet, OUG de modificare a Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, care prevede creșterea indemnizației la 640 pentru cei care suferă de un handicap grav și la 480 pentru cei cu handicap accentuat, măsura urmând a intra în vigoare de la 1 ianuarie 2018. "

tot e bine
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2017, 21:35:27
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionn2017 Vezi mesajul
Indemnizațiile pentru persoanele cu handicap au fost mărite prin ordonanță de urgență :

http://adevarul.ro/news/societate/in...f7b/index.html

"Guvernul Mihai Tudose a adoptat, vineri, în cadrul primei ședințe a acestui Cabinet, OUG de modificare a Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, care prevede creșterea indemnizației la 640 pentru cei care suferă de un handicap grav și la 480 pentru cei cu handicap accentuat, măsura urmând a intra în vigoare de la 1 ianuarie 2018. "

tot e bine
Da, important e sa nu se mai schime guvernul pana in 2018, la cum functioneaza politica in Romania....Kinder cu surprize.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.08.2017, 23:40:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Draga Lumi, iti dau o veste buna si una rea.
Cu care vrei sa incep?

Vestea buna este urmatoarea: daca nu te doare efectiv nimic spune multumesc, pentru ca problema reala pe pamantul asta este chinul si suferinta si nu infirmitatea. Cancerul si multe multe altele sunt infinit mai rele. Durerea atroce, crunta, indelungata este cu adevarat MAREA PROBLEMA a vietii... daca nu ai inteles asta iti spun eu acum lucrul asta.

Vestea rea este urmatoarea: e mai dificil in conditia ta, dar asta e viata, cu totii ducem o cruce mai grea sau mai usoara.

Infirmitatile pe pamantul asta nu sunt fericite deloc, insa eu zic ca esti si poti fi exact ceea ce gandesti despre tine.

Nu infirmitatea te defineste ca om ci atitudinea de viata.
Ai o problema, si ce daca? Mergi mai departe senina, ca si cum nu ar fi.

Trebuie sa fie ceva de lucru si pentru tine, ceva ceva trebuie sa poti sa faci, nu te descuraja total, pentru Dumnezeu, daca ai o mana si un picior, daca te poti deplasa putin si te poti ajuta de o mana tot este ceva.
Nu iti inteleg conditia complet, insa nu te descuraja singura.


Acum o dau si in pronie divina. Tu ai inteles care este sensul vietii tale? Sensul suferintei tale?
Pentru ca ce duci tu este mult, este greu, nu stiu cat doare fizic insa cu siguranta mental te ingenuncheaza.
Eu te sfatuiesc asa, cum o fac de obicei: omul daca are o nelamurire in viata sa se roage MAI SUS, sa ceara o explicatie: de ce Doamne mi se intampla mie lucrul asta? Sa ceara de mai multe ori pana primeste o explicatie.

Ne traim vietile exact ca oile. Bolnave, murdare, chinuite, suferinte. Si nu intelegem ce este cu noi, nu intelegem ca daca am merge la pastor ne-ar curata si ne-ar obloji ranile, care s-ar vindeca sau ar durea mai putin, sau le-am duce mai usor.
Stam departe de Dumnezeu, de rugaciune, de Biserica si asta ne aduce mari neajunsuri.
Stam in "viata", chinuti, dar excitati la maxim de bucuria si grijile ei...

E grea viata de azi poate mai mult decat oricand pentru ca ni s-a luat cel mai de pret bun: timpul de meditatie la Dumnezeu, timpul in care mintea putea sa se linisteasca si sa asculte lumina.

Last edited by gpalama; 21.08.2017 at 23:47:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare