Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2021, 22:19:41
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Impartasania

Vad ca preoții au concepții diferite asupra împărtășanie. Unii te lasă să te împărtășești pentru anumite păcate spovedit alți nu. Astfel credincioși ar putea face slalom ajungând la împărtășanie. Se recomanda sa ai un singur duhovnic dar poți găsi diverse scuze sa mergi la altu. Eu locuiesc într-un sat vin periodic la oraș și am duhovnic la o manastire. Așadar sunt împărțit în 3 părți. Nu pot ajunge la duhovnicul meu când vreau și am o problema fiind la 100km de casa fără legătură directa de transport. Locuiesc la sat unde vine rar iar pentru "țăran" e ciudat sa te spovedești mai des. Periodic vin la oraș dar aici unde merg la spovedit e cu programare. Fiecare din cele 3 cazuri ma lasa sa ma împărtășesc diferit. Eu vreau și țin sa ma și împărtășesc. Mi se pare sau nu? Ca e un haos dpdv al lansării la împărtășanie. Practic e lăsat la latitudinea preotului decizia. Ca și cum ar fi sa treci pe rosu și e la latitudinea polițistului dacă te amendează sau nu. Excluzând excepțiile. Nu ar trebui totuși sa existe cât de cât o regula? Nu fixa dar cu păcat ala te poți împărtășii dacă lai spovedit cu altu nu.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare