Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2010, 23:22:34
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, sigur , de ce sa te schimbi cand poti sa iti pierzi mantuirea? Ce mai conteaza?
Voi ganditi numai trupeste? Observ o generalizare in raspunsurile celor care se regasec in aceasta stare...
Si ce rost mai are mantuirea cand eu deja am pacatuit? Deci chiar daca sunt crestina sau nu, eu tot in iad merg....
  #12  
Vechi 08.07.2010, 23:25:37
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Si ce rost mai are mantuirea cand eu deja am pacatuit? Deci chiar daca sunt crestina sau nu, eu tot in iad merg....
Nu e adevarat.
Daca incetezi sa faci pacatul si Ii ceri iertare lui Dumnezeu..

stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati,
spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi
.

Eu sunt crestina si am pacatuit groaznic dar nu deznadajduiesc de iertarea lui Dumnezeu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #13  
Vechi 08.07.2010, 23:37:22
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Angry

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
TROLL


Nu vede nimeni ca toate mesajele acestui user sunt asa? Se arunca mingea si se asteapta sa intram in joc?
Nimeni nu te obliga sa raspunzi la intrebarea mea (care e destul de serioasa), daca te deranjeaza este o problema ta.
  #14  
Vechi 08.07.2010, 23:52:53
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu-mi pot schimba firea.
Nu este o chestiune de fire, ci de gândire greșită la care ai ajuns prin îndoctrinare.
Citat:
Homosexualitatea/bisexualitatea nu este o boala si nu o pot nega, ...
Acestea sunt deviații la care s-a ajuns, printre altele, din cauza unei gândiri defectuoase, gândire alimentată în foarte mare masură de propaganda - din ce în ce mai agresivă - care se face de câteva decenii comportamentului deviant, nesănătos. Toată această apologie s-a făcut și se face cu cele mai rele intenții, fiind un atentat la integritatea ființei umane, celei mai de seamă dintre creaturile pămîntești.
Citat:
..., daca voi sta numai cu barbati voi fi nefericita toata viata. Deci de ce sa ma schimb, cand pot alege o alta religie?
De unde știi tu cu atâta certitudine că vei fi nefericită dacă vei sta alături de omul (bărbatul) tău (și nu de "bărbați" la plural!)? Cine ți-a vîrît în cap astfel de idei?
Te-ai întrebat vreodată dacă toate aceste gânduri sunt cu adevărat ale tale sau le-ai preluat fără a le trece prin filtrul propriei conștiințe?

Referitor la "religii", mitologii etc., văd că ai o slăbiciune pentru mitologia egipteană și că acele "divinități", (idoli = demoni), în care credeau egiptenii antici și din cauza cărora aceștia au pierit ca civilizație), par să te fascineze. Îmi voi permite să-ți dau un sfat sincer: lasă-i baltă pe toți acești demoni! Nu-ți irosi timpul prețios și nu-ți risipi comorile sufletești (cu care Dumnezeu te-a inzestrat) în credințe rătăcitoare, de suflet vătămătoare și în iad trimițătoare !
Dacă ți-a fost dat de Dumnezeu să te naști într-o țară atât de bogată, mai ales din punct de vedere spiritual, de ce să îți bati joc de acest frumos dar? Desigur, este dreptul fiecăruia de a-și căuta calea și rostul, de a se căuta pe sine, precum și rostul acestei vieți, dar de ce să cauți în gunoaie când ai posibilitatea de a căuta direct în comoara Creștinismului Ortodox ? Ți se pare prea sever ?
Citat:
omul este un animal, nu stiai? Tu esti un animal, homosexualul este un animal, suntem toti foarte bine clasificati.
Cine te-a mințit?
Dacă, prin absurd, acest lucru ar fi adevărat, la ce ți-ar (mai) fi necesară "o religie" ? Animalele nu au nevoie de religie și nici nu-și fac griji în legătură cu vreo fericire / nefericire viitoare. Doar OMUL, coroana creației, este capabil să-și puna astfel de întrebări. Dacă nu ai aflat încă, iată, afli acum că, deși toate făpturile își au originea la Dumnezeu, singur omul este creat după sfat dumnezeiesc și prin lucrare directă a lui Dumnezeu Însuși, celelalte făpturi apărînd prin simpla exprimare a voinței divine: Să fie !
Și a zis Dumnezeu: Să facem pe om după chipul și după asemănarea noastră. (Facerea)

Prin alcătuirea ființei sale, prin dubla sa natură, materială (trup) și spirituală (suflet), cât și prin demnitatea și rostul lui în lume, omul este deasupra tuturor celorlalte făpturi pămîntești.
  #15  
Vechi 09.07.2010, 01:19:52
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu este o chestiune de fire, ci de gândire greșită la care ai ajuns prin îndoctrinare.

Acestea sunt deviații la care s-a ajuns, printre altele, din cauza unei gândiri defectuoase, gândire alimentată în foarte mare masură de propaganda - din ce în ce mai agresivă - care se face de câteva decenii comportamentului deviant, nesănătos. Toată această apologie s-a făcut și se face cu cele mai rele intenții, fiind un atentat la integritatea ființei umane, celei mai de seamă dintre creaturile pămîntești.

De unde știi tu cu atâta certitudine că vei fi nefericită dacă vei sta alături de omul (bărbatul) tău (și nu de "bărbați" la plural!)? Cine ți-a vîrît în cap astfel de idei?
Te-ai întrebat vreodată dacă toate aceste gânduri sunt cu adevărat ale tale sau le-ai preluat fără a le trece prin filtrul propriei conștiințe?

Referitor la "religii", mitologii etc., văd că ai o slăbiciune pentru mitologia egipteană și că acele "divinități", (idoli = demoni), în care credeau egiptenii antici și din cauza cărora aceștia au pierit ca civilizație), par să te fascineze. Îmi voi permite să-ți dau un sfat sincer: lasă-i baltă pe toți acești demoni! Nu-ți irosi timpul prețios și nu-ți risipi comorile sufletești (cu care Dumnezeu te-a inzestrat) în credințe rătăcitoare, de suflet vătămătoare și în iad trimițătoare !
Dacă ți-a fost dat de Dumnezeu să te naști într-o țară atât de bogată, mai ales din punct de vedere spiritual, de ce să îți bati joc de acest frumos dar? Desigur, este dreptul fiecăruia de a-și căuta calea și rostul, de a se căuta pe sine, precum și rostul acestei vieți, dar de ce să cauți în gunoaie când ai posibilitatea de a căuta direct în comoara Creștinismului Ortodox ? Ți se pare prea sever ?

Cine te-a mințit?
Dacă, prin absurd, acest lucru ar fi adevărat, la ce ți-ar (mai) fi necesară "o religie" ? Animalele nu au nevoie de religie și nici nu-și fac griji în legătură cu vreo fericire / nefericire viitoare. Doar OMUL, coroana creației, este capabil să-și puna astfel de întrebări. Dacă nu ai aflat încă, iată, afli acum că, deși toate făpturile își au originea la Dumnezeu, singur omul este creat după sfat dumnezeiesc și prin lucrare directă a lui Dumnezeu Însuși, celelalte făpturi apărînd prin simpla exprimare a voinței divine: Să fie !
Și a zis Dumnezeu: Să facem pe om după chipul și după asemănarea noastră. (Facerea)

Prin alcătuirea ființei sale, prin dubla sa natură, materială (trup) și spirituală (suflet), cât și prin demnitatea și rostul lui în lume, omul este deasupra tuturor celorlalte făpturi pămîntești.
Iti sfatuiesc cu drag sa cunosti un omosexual si vei descoperi ca este o persoana normala ca toate celelalte, unica diferenta este ca prefera sa iubeasca in mod diferit. Nu sunt asa de spurcati cum zici tu si nici nesanatosi, dar ce se poate face, Romania nu este pregatita sa accepte accest fel de iubire.
Eu am stat impreuna si cu baieti si cu fete, dar niciodata nu am simtit feeling cu cel de sexul masculin. Poate ca nu am gasit barbatul ideal, cine stie...

Despre tema cu zei egipti, sunt doar apasionata de mitologia romana, greaca, egiptiana, nordica, azteca... tot ce este antic si preistoric. Si nu au nici o legatura cu demonul incat nu ma intereseaza accest ultim.

Este dovedit ca omul este el insusi un animal, dar mai dezvoltat. Religia este necesara pentru a explica inexplicabilul: adica eu nu stiu ce inseamna fulgerul si cum naste, deci este cineva care controleaza toate accestea, imi este frica de creatura asta si ma supun. Cam asa gandesc toate religiile.

Oricum cred ca mergem un pic offtopic.
  #16  
Vechi 09.07.2010, 01:22:42
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Iti sfatuiesc cu drag sa cunosti un omosexual si vei descoperi ca este o persoana normala ca toate celelalte, unica diferenta este ca prefera sa iubeasca in mod diferit. Nu sunt asa de spurcati cum zici tu si nici nesanatosi, dar ce se poate face, Romania nu este pregatita sa accepte accest fel de iubire.
Eu am stat impreuna si cu baieti si cu fete, dar niciodata nu am simtit feeling cu cel de sexul masculin. Poate ca nu am gasit barbatul ideal, cine stie...

Despre tema cu zei egipti, sunt doar apasionata de mitologia romana, greaca, egiptiana, nordica, azteca... tot ce este antic si preistoric. Si nu au nici o legatura cu demonul incat nu ma intereseaza accest ultim.

Este dovedit ca omul este el insusi un animal, dar mai dezvoltat. Religia este necesara pentru a explica inexplicabilul: adica eu nu stiu ce inseamna fulgerul si cum naste, deci este cineva care controleaza toate accestea, imi este frica de creatura asta si ma supun. Cam asa gandesc toate religiile.

Oricum cred ca mergem un pic offtopic.
Care-i faza cu aceasta manie a persecutiei si cu aceste proiectii?
Adriana nu a folosit cuvantul "spurcat", insa tu l-ai folosit. Inseamna ca tu insati crezi ca ar fi ceva spurcat in legatura cu chestiunile acestea.

Eu am impresia ca nici macar nu cititi cu atentie ce vi se scrie ci sunteti manati in lupta si orbiti de propriile voastre prejudecati.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #17  
Vechi 09.07.2010, 01:56:42
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Care-i faza cu aceasta manie a persecutiei si cu aceste proiectii?
Adriana nu a folosit cuvantul "spurcat", insa tu l-ai folosit. Inseamna ca tu insati crezi ca ar fi ceva spurcat in legatura cu chestiunile acestea.

Eu am impresia ca nici macar nu cititi cu atentie ce vi se scrie ci sunteti manati in lupta si orbiti de propriile voastre prejudecati.
Citeste tu mai bine cea ce a scris:

Homosexualitatea/bisexualitatea nu este o boala si nu o pot nega, ...
Acestea sunt deviații la care s-a ajuns, printre altele, din cauza unei gândiri defectuoase, gândire alimentată în foarte mare masură de propaganda - din ce în ce mai agresivă - care se face de câteva decenii comportamentului deviant, nesănătos.

Deci, eu gandind prost, zic ca homosexualitatea nu este o boala si nu poate fi controlata, deci fiind intelept zic ca homosex. este o boala si poate fi modificata. Tu, dupa o asemenea afirmatie, ce ai gandi? Oricum nu a zis cuvantul ala, dar un pic cam toti credeti ca gay si lesbicele au probleme mentale si de sanatate (cand in achimb este numai o alegere personala, un mod de a fi).
  #18  
Vechi 09.07.2010, 17:43:34
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai hotaraste-te: te-ai nascut asa, este o boala deci nu o poti nega nici schimba.

Sau este, cum ai spus la sfarsit, o alegere personala, iar daca e asa atunci ai discernamant si e ceva ce poate fi schimbat.

Pentru ca, daca tu recunosti ca este o alegere personala.... deja aici poate incepe alta viata,
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #19  
Vechi 09.07.2010, 17:53:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se tot incearca sa se dovedeasca faptul ca homosexualitatea tine de firea umana. De ce acest efort? Se vrea urmatorul raspuns: insusi Dumnezeu a creat-o asa, iar a lupta impotriva ei, ar fi ca si cum te-ai revolta impotriva Creatorului.

Stim cu totii ca este o devire de la firesc. E bine ca omul sa-si revina cat mai repede, caci cel ce se afla intr-o astfel de stare, e precum planta pe vreme de seceta - nu mai poate rodi si apoi moare.
  #20  
Vechi 09.07.2010, 23:36:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am incercat si eu sa conving persoane ca noi heterosexualii nu pricepem homo (sau bisexualitatea), si n-o acceptam.
Mi s-a spus asa: Tu estii hetero, iubesti barbati, prin nastere si fire. O.K Incearca sa-ti imaginezi ca trebuie brusc sa devii homosexual, sa iubesti o femeie, ca te forteaza cineva. Cum este? Poti?
Sau sa spuna cuiva ca ii va creste la loc piciorul amputat daca se straduie.
Sau asa cum ni se spune noua in problema infertilitatii, ba ca e vina noastra, ba ca putem rezolva si avea copii (dar fara medic) si etc. Este oribil si extrem de dureros...
Asa este si pentru noi (adica pentru homosexuali).
Recunosc...eu nu pot pentru nimic in lume sa-mi las sotul si sa ma duc cu o femeie.
Poate ca intr-adevar este asa si pentru ei.
Mai ganditi-va. Pentru mine este f.complicat. Nu pot pricepe, dar nici judeca oamenii, atata vreme cat nu am nimic la mana.
De ce a lasat Dumnezeu pe unii asa, este o intrebare.
Revin la ideea ca medicii nu au explicat inca daca este ceva genetic, sau dobandit, sau ambele.
Si as vrea sa pot afla cum s-ar putea trata medical aceasta problema, daca se poate intr-adevar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 10:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 17.12.2011 00:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 22:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 09:57:00