Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2009, 03:26:08
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina24 Vezi mesajul
Pe perioada liceului ma rugam foarte mult si mergeam in fiecare seara la biserica. (Am tinut sa spun asta mai intai pt ca mi-e dor de acea perioada de liniste nespusa si pace sufleteasca - in ziua de azi am ajuns sa imi fie lene sa-mi spun si rugaciunile de seara).
Da...si am avut si eu un necaz de scoala in clasa a IX a. Am copiat la teza de limba ro. si profesoara m-a banuit dar nu avea dovezi caci nu ma prinsese in fapt. M-a pus sa mai scriu o data teza. Am acceptat caci si invatasem. Asa ca m-a oprit si atat a insistat si m-a sucit si m-a invartit pana am recunoscut. Si din acel moment nu am mai avut liniste. Nu stiam ce hotarare va lua si mi-era rusine si teama sa merg acasa si sa spun parintilor ce s-a intamplat si mai ales ma temeam sa nu raman corigenta. Asa ca am mers trei zile la rand la biserica (atatea mai erau si pana la urmatoarea ora de ro.)si am plans si m-am rugat Maicutei Sfinte sa ii imblanzeasca inima(era o prof.tare severa) si sa imi puna macar un 3 ca sa imi iasa media 5. Nici noaptea nu puteam dormi de stres si ingrijorare. Si vine in sfarsit si ora mult temuta. Nici nu va puteti imagina ce zambitoare si binevoitoare a intrat in clasa. Facea glume cu mine (ironice)si apoi mi-a zis: "Iti pun un 3 ca sa iti iasa media daca promiti ca nu mai faci". Am promis ...dar gandul meu era inca in biserica si nu-mi venea nici mie sa cred ca s-a intamplat exact cum am cerut. Si mai ales ca la acea teza mai copiase o fata pe care o prinsese atunci dar care nu voia sa recunoasca si dadea vina pe colega de banca si ei i-a pus 1. Poate e ceva ...nu prea important o sa spuneti, dar pt mine a fost...o minune minunata. Si ma rog la D-zeu sa imi redea puterea de a ma ruga sincer si nu numai la nevoi caci am crescut si ...am cazut in uitare.
de ce oare numai "minuni" de genul asta vad in jur? :))))))))))))))))))))))))))))

De ce nu vad p-aici un sahist sa zica ce minune i-a facut maica Domnului cand s-a rugat sa nu mute adversarul tura sa-l faca mat si, minune, n-a mutat-o... :))))

oh God...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2009, 03:36:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
de ce oare numai "minuni" de genul asta vad in jur? :))))))))))))))))))))))))))))

De ce nu vad p-aici un sahist sa zica ce minune i-a facut maica Domnului cand s-a rugat sa nu mute adversarul tura sa-l faca mat si, minune, n-a mutat-o... :))))

oh God...

Tu vei vedea pe aici numai minuni, deoarece sint pentru cei care cred.
Tu nu crezi, minini nu vei vedea, din pacate pentru tine.

Oh, boy...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2009, 16:47:03
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Draga Oana, cel mai bine si corect e nu numai sa nu copiezi sau sa te inspiri de la nimeni, dar nici sa nu dai altcuiva sa copieze de la tine. asa ai mereu constiinta impacata; si la lucrari si teze asa te verifici cat stii, asta e lucrul cel mai important. eu sunt studenta in anul 6 , si nu am copiat niciodata; cel mai greu e cand ceilalti imi cer sa le spun cate ceva, pentru ca unii sunt prietenii mei, dar nici nu vad bine, si ma si rosesc; asa ca le am spus sa nu imi mai ceara asa ceva ca eu nu pot s-o fac, si m-au inteles.
eu am constiinta impacata cand dau si la ceilalti,dar nu tot,ci doar daca eu stiu ceva ce domnii profesori nu ne-ai explicat indeajuns iar bunul Dumnezeu m-a ajutat pe mine sa inteleg acele lucruri complicate....si daca nu le dau cateodata daca ai stii prin cate trec....zic ca eu nu vreau ca clasa noastra sa fie unita,ca nu sunt o colega buna,ma jignesc,spun ca sunt zgarcita..etc...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2009, 21:35:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
eu am constiinta impacata cand dau si la ceilalti,dar nu tot,ci doar daca eu stiu ceva ce domnii profesori nu ne-ai explicat indeajuns iar bunul Dumnezeu m-a ajutat pe mine sa inteleg acele lucruri complicate....si daca nu le dau cateodata daca ai stii prin cate trec....zic ca eu nu vreau ca clasa noastra sa fie unita,ca nu sunt o colega buna,ma jignesc,spun ca sunt zgarcita..etc...
Mda, după cele declarate de tine în alt topic, precum că țipi la colegii tăi, de nici nu mai poți vorbi, este deci pe undeva și vina ta .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.04.2009, 16:38:29
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mda, după cele declarate de tine în alt topic, precum că țipi la colegii tăi, de nici nu mai poți vorbi, este deci pe undeva și vina ta .
cateodata mai tip ca sa ii linistesc pe unii pentru ca nu ii respecta pe domnii profesori.dar nu am un singur profesor,ci mai multi.unii profesori sunt mai severi si alti mai indulgenti.dar cand vad copii ca acel domn profesor e mai indulgent,profita de acest lucru. ii mai ajut sa se inspire si pe unii,depinde de situatie.nu vreau sa credeti ca sunt o mincinoasa,insa eu sunt o fire simpla si ma conduc dupa niste reguli simple ca eu sa ma simt implinita.
este vorba de doua situatii diferite:acolo era vorba de comportamentul tinerilor din ziua de azi,daca nu ma insel,si spuneam ca in unele situatii daca nu tip un pic la ei sa fac liniste sunt eu vinovata pt ca sunt sefa clasei si asta arata lipsa de respect iar aici spuneam ca in unele situatii le dau unora,nu tuturor si in functie de unele criterii,pentru ca nu vreau sa abuzeze de mine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.04.2009, 18:18:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
cateodata mai tip ca sa ii linistesc pe unii pentru ca nu ii respecta pe domnii profesori.dar nu am un singur profesor,ci mai multi.unii profesori sunt mai severi si alti mai indulgenti.dar cand vad copii ca acel domn profesor e mai indulgent,profita de acest lucru. ii mai ajut sa se inspire si pe unii,depinde de situatie.nu vreau sa credeti ca sunt o mincinoasa,insa eu sunt o fire simpla si ma conduc dupa niste reguli simple ca eu sa ma simt implinita.
este vorba de doua situatii diferite:acolo era vorba de comportamentul tinerilor din ziua de azi,daca nu ma insel,si spuneam ca in unele situatii daca nu tip un pic la ei sa fac liniste sunt eu vinovata pt ca sunt sefa clasei si asta arata lipsa de respect iar aici spuneam ca in unele situatii le dau unora,nu tuturor si in functie de unele criterii,pentru ca nu vreau sa abuzeze de mine.
Cu toate că suntem în afara topicului , îți spun : ok, Oana ! ! ! Păi de unde să știu eu că tu ești Șefă de clasă ? Iți dau dreptate , așa ca de la boss la șefă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.08.2009, 20:04:58
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit o istorioara pioasa

"Ploua necontenit intr-o zi de toamna in vremuri de razboi.In suflete ploua cu lacrimile copiilor orfani, ale oamenilor aflati in suferinta.Un om in varsta, dintr-un sat de la noi, indurerat de lacrimile copiilor infometati, ai caror parinti murisera in razboi, ii aduna in casuta lui.Aici, pruncii intristati aflau alinare si mangaiere in indurerarea lor.Batranul si buna lui sotie se straduiau sa le zvante din priviri si suflete lacrimile si sa le domoleasca foamea incropindu-le din ce da Bunul Dumnezeu, cate o masa pe zi, ajutandu-i sa supravietuiasca de la o zi la alta.
In zorii zilei de 15 august, clopotele bisericii satului vesteau praznuirea Adormirii Maicii Domnului.
Sotia bunului satean, in a carui casa se adaposteau pruncii orfani, plangea de mila copiilor ce asteptau sa le aduca de mancare si nu avea de unde.Putinele bucate se terminasera si copiii plangeau de foame.Batrana inlacrimata se framanta in sufletul ei, mergand de la pragul casei la poarta, de la poarta la prag, rugandu-se:Maica Domnului, ajuta-ma!Fie-ti mila de copii, nu am ce sa le dau sa manance.Maica Domnului , iti cerem mila si indurarea ta, nu ne lasa!.Cateva ore de framantari si de lacrimi si rugaciuni indurerate...Pruncii, in nevinovatia si puritatea lor sufleteasca, plangeau si se rugau si ei in casa , inaltau privirile catre icoana Maicii Domnului, in preajma careia se afla o candela aprinsa.Clopotele au inceput sa bata din nou, ducand in tanguirile lor rugaciunile si lacrimile copiilor si ale gazdei lor, Maicii Domnului, la praznicul ei.Oamenii, cativa sateni care mai ramasesera in sat , se intorceau de la liturghie, unde,sub boltile bisericii strabune aflau de fiecare data alinare, mangaiere si intarire in suferintele lor.In casa si curtea sateanului ce adunase in preajma lui copiii orfani, era mahnire multa .Copiii flamanzi continuau sa planga.Deodata, un copil iesi din casa si se indrepta in fuga spre gazda ce isi frangea mainile in continua ei ruga inaltata Maicii Domnului.In inaltimi se auzise un freamat de aripi in zbor.Un stol de gaste salbatice trecuse pe deasupra casei, insa batrana, ingrijorata pentru copiii flamanzi , nu l-a luat in seama.
- Bunica, bunica, vino repede in casa!S-a auzit o bufnitura in horn si nu stim ce a cazut in el.Copilul era speriat .Batrana a intrat in casa , a deschis usita de la horn si, uimita, a vazut cum inca se zbatea neputincioasa o gasca salbatica.
Pasarile presimteau apropierea iernii si se retrageau din timp din calea ei.Din stolul ce zburase pe deasupra casei, o pasare s-a abatut din drumul ei si a cazut in hornul odaii, unde se aflau copiii infometati.Gazda scoase cu greu pasarea din horn si plangand de bucurie, le pragati copiilor o mancare calda.Candela casei inca lumina aurind icoana Maicii Domnului si lacrimile de recunostinta ale pruncilor si ale bunei crestine ce ii ingrijea si ii ocrotea.Gazda se inchina si ii indemna pe copii sa multumeasca Maicii Domnului pentru milostivirea ei.Maica Domnului a randuit ca pruncii orfani, nevinovati, flamanzi, sa aiba o masa calda in ziua praznuirii Adormirii ei si, milostivindu-se de lacrimile lor, a trimis o pasare in casa familiei crestine.Gazda si-a amintit cuvintele troparului marelui praznic al Adormirii Maicii Domnului:"Intru nastere fecioria ai pazit, intru adormire lumea nu ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare..."
Intradevar, Maica Domnului nu a parasit lumea si intotdeauna intampina cu milostivire pe cei ce, in rugaciuni, ii cer ajutorul."(Preot Costica Moroianu, INVIEREA)
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanguirea Maicii Domnului mihailt Generalitati 10 25.07.2012 14:00:37
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
Minune la Castranova: chipul Domnului nostru Iisus Hristos pe un nuc larisa maria Generalitati 1 16.12.2010 17:53:52
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 18:45:41