Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.02.2011, 14:39:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Eu ma iau dupa ce scrie in biblie, tu te poti lua dupa mintea ta, daca vrei. Asa apar sectele, cu oameni care nu citesc biblia ci citesc ce vor ochii lor sa vada.
Care biblie? Aceea lui antonlavey?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.02.2011, 06:36:46
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ha!
Dar se pare ca doar ce ai vrut ai inteles... corect... si asa au aparut sectele.
Intelegi cuvantul... altii mai invatati au inteles mai mult...
La început a fost Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul, Sfantul Ioan Maximovici

“Cu cuvântul Domnului cerurile s-au întarit si cu duhul gurii Lui toata puterea lor” (Ps. 32, 6)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.02.2011, 15:17:22
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
La început a fost Cuvântul si Cuvântul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvântul, Sfantul Ioan Maximovici

“Cu cuvântul Domnului cerurile s-au întarit si cu duhul gurii Lui toata puterea lor” (Ps. 32, 6)
Tot ce vrei intelegi...
Uita-te de exemplu la pilde, pot fi luate mot-a-mot (cuvintele) sau trebuie luata invatatura din ele. Cel mai simplu si recent, cu fiul risipitor.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.05.2011, 10:23:55
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

saptamanile trecute am fost cu sotul meu intr-o parte a orasului pe care n-am mai vizitat-o pana acum si acolo am observat un mic cimitir neingrijit.mi s-a spus ca este cimitirul sinucigasilor deoarece preotii nu permit ingroparea lor alaturi de ceilalti.nu pot sa nu ma intreb:cine suntem noi sa-i judecam?judecata e a Domnului.nu tot oameni dragi noua sunt?eu stiu ca e pacat sinuciderea,dar si crima este si criminalii nu sunt ingropati in alte cimitire si au parte de slujbe la inmormantari.si avortul,si ispita,si cearta si orice pacat e pacat.dupa ce ca bietii oameni au cazut in acest pacat ajutati spun eu chiar de catre de noi semenii lor sa-si curme viata,noi ii judecam.pacatul mare il avem noi ceilalti care n-am facut nimic pt ei pana au fost in viata ,iar dupa moarte .... mai rau facem in loc sa ne rugam pt ei.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.05.2011, 15:36:02
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

la Dumnezeu toate sunt cu putinta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 10:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 03:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 15:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 02:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 23:59:03