Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2009, 12:43:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dintr-un anumit punct de vedere omul are posibilitatea de a fi mai prejos de diavol. Cum anume? Prin necredinta, deoarece cunoastem din Scriptura ca si "diavolii cred si se cutremura".

Dar ce presupune credinta diavolilor si cea a oamenilor? Cea a diavolilor este o incredintare directa, ca cea a ingerilor, deoarece acestia au fost initial in proximitatea lui Dumnezeu. Credinta oamenilor este "din auzire", adica increderea in adevarul marturisit de Biserica, si, totodata, o viata conforma cu el.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2009, 12:51:46
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
stiu ca sintagma este "CRED!DOAMNE AJUTA NECREDINTEI MELE!"dar eu numai in ultima parte ma regasesc.am vazut postarile voastre.multumesc si vreau sa ma pun pe treaba.vreau sa-mi lamuresc unele chestii legate de vointa,credinta si alte lucruri.sunt intrebari pe care le am in minte de cand ma stiu.ca sa pot trai in armonie cu lumea tb sa ma lamuresc.asa vad eu lucrurile.mi-am incurcat viata tocmai pt ca multe au fost nelamurite.cu anii situtia pe oricare din planurile vietii mele s-a ingreunat.asa ca mi-am propus sa-mi fac ordine in toate.tb sa-mi fac ordine si in aceste ganduri.daca nu stiu de unde sa incep m-am gandit sa intreb.asta a fost una din primele intrebari ce mi-au venit in minte.nu mai intentionez sa judec pe nimeni. din tot ce-am patit pana acum am invatat ca daca nu cantarim bine lucrurile riscul de a pacatui din nestiinta, dar avand convingerea ca ceea ce facem e bine, este foarte mare.de foarte multe ori parerea de rau nu mai ajuta la nimic.sunt foarte multe pacate pe care le-am savarsit si nu mai pot schimba nimic.potdoar sa cer iertare Divinitatii.intai tb sa gasesc modul prin care sa cer iertare.da,ar tb sa consult un duhovnic.dar ca sa am curaj tb sa fiu eu convinsa ca sunt capabila sa cer iertare.daca adun si sfaturile voastre tb sa invat eu sa iert in primul rand pt ca mai apoi sa ma pot ruga.sa ma corectati daca gresesc.
Fa rost de un indreptar de spovedanie ,de ex.al par.Cleopa sau par.Nicodim Mandita ,poti sa il cumperi si iti extragi de acolo pacatele unde te regasesti.
Le scrii pe o foaie si mergi la par.duhovnic dupa ce ai tinut post cateva zile ,minim 3.
Apoi cand iesi de la preot rupi foaia si arunci la gunoi.
Ce poate fi mai simplu ?
Hristos a spus "Indrazniti"
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2012, 12:44:42
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit ce este Biblia?

v-ati intrebat vreodata daca "Biblia" asta in formula pe care o citim/studiem astazi nu cumva a fost formulata in asa fel incat sa serveasca unor scopuri deloc crestine?de ceva timp incoace corelez cu realitatea ceea ce scrie acolo si nu-mi prea bate a mesaj care ajuta oamenii.Noul Testament ii invata sa fie supusi:"iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti",dar intreb eu"pe mine cine ma iubeste?-Dumnezeu,imi veti raspunde.ce inseamna iubirea Lui Dumnezeu?"ca pe unii vad ca ii iubeste Dumnezeu.nu sunt invidioasa pe alte persoane,dar nu mai inteleg ce astept.nu inteleg pt ce traim,daca nu asteptam nimic.ce sens are sa traim o viata plina de pacate doar pt a ne impovara sufletele.Dumnezeu vrea sa ne mantuim:de ce anume sa ne mantuim?(asta nu se precizeaza exact)pacatul stramosesc?pai de ce li s-a dat posibilitatea sa pacatuiasca?eu nu inteleg.daca nu vreau sa murdaresc o haina nu o port,daca o port nu pot astepta sa ramana curata.asa si cu trupul.convingerea mea este ca in Biblie este scris doar ceea ce convine conducatorilor acestei lumi pamantene.Cred ca Dumnezeu exista,dar stiti cum se spune ca"pana la El te mananca Sfintii".fara suparare.nu exista 2 oameni identici.atunci ce rost are sa ai pretentia de la semenul tau sa traiasca dupa principiile tale,refuzand a-i da posibilitatea formarii propriilor principii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.04.2012, 12:56:44
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

ceea ce voiam sa spun era ca eu nu cred ca Biblia pe care noi o citim este intocmai "cuvantul lui Dumnezeu",ba mai mult ,in fara de regula amintita mai sus cu "iubeste-ti apoapele.....",nimic nu vine din cuvantul lui Dumnezeu.va astept parerile si argumentele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.04.2012, 13:42:10
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă uit la mesajul tău din 2009 și la cel de acum...probabil că din nefericire între timp ai început să te rogi și mai puțin...învățătura părinților e pe linia „roagă-te cum poți și vei ajunge să te rogi cum trebuie”.....ce bine ar fi fost să fi continuat să te rogi mult chiar dacă vedeai că nu te rogi deloc cum trebuie...întoarce-te cu toată ființa spre rugăciune și vei primi toate răspunsurile de care ai nevoie....nu există decât două drumuri....drumul rugăciunii(cea mai importantă rugăciune fiind Sfânta Liturghie) și drumul lipsei de rugăciune....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2012, 16:18:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ceea ce voiam sa spun era ca eu nu cred ca Biblia pe care noi o citim este intocmai "cuvantul lui Dumnezeu",ba mai mult ,in fara de regula amintita mai sus cu "iubeste-ti apoapele.....",nimic nu vine din cuvantul lui Dumnezeu.va astept parerile si argumentele.
Nu te juca cu vorbele... Dumnezeu te iubeste, dar daca tu Il respingi, s-ar putea sa ramai orfana de El, si-abia atunci sa te tii pe plans. Ai mila de tine si de cei dragi tie, carora, prin atitudinea ta, le-ai putea pricinui mult rau...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.04.2012, 16:58:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
A spune numai rugaciuni de seara si de dimineata si un acatist pe care il ai canon e putin.
e clar ... sunt ateu 100% ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.04.2012, 20:25:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
ceea ce voiam sa spun era ca eu nu cred ca Biblia pe care noi o citim este intocmai "cuvantul lui Dumnezeu",
Îmi pare că, în raport cu problema ridicată acum trei ani, aceasta arată o avansare (deși "adâncire" ar fi termenul mai potrivit) în necredință. Este vorba, ca să zic așa, de un "coborâș spiritual". E ca o boală care se agravează, aveți nevoie de tratament: apelați la doctorii sufletelor și la medicamentele Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.04.2012, 23:05:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Îmi pare că, în raport cu problema ridicată acum trei ani, aceasta arată o avansare (deși "adâncire" ar fi termenul mai potrivit) în necredință. Este vorba, ca să zic așa, de un "coborâș spiritual". E ca o boală care se agravează, aveți nevoie de tratament: apelați la doctorii sufletelor și la medicamentele Bisericii.
Toti avem nevoie de tratament , domnule doctor , fie el si preventiv ! De exemplu si dvs. prin parasirea ORTODOXIEI in urma cu niste ani , indica un"coboras spiritual " , ca sa folosesc cuvintele dvs . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.04.2012, 23:08:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
e clar ... sunt ateu 100% ...
Este o gluma , dar oricum sa nu spui nici in gluma asa ceva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
perioade de necredinta Dia20_diana Generalitati 27 10.03.2008 18:51:25