Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2012, 11:22:53
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

in ceea ce priveste rugaciunea ai dreptate.nu ma mai rog la fel.nu inteleg cum repetarea la nesfarsit a acelorasi cuvinte ma poate face sa pricep.prefer un fel de dialog direct cu Dumnezeu.ca am nevoie de "doctor' asta am banuit si eu,iar parerile voastre mi-au confirmat acest lucru.doar ca "doctorii"pe care-i mai gasesc nu-mi raspund la intrebari.cei care m-au "tratat" inainte din pacate i-a luat Dumnezeu.stiti cum e degeaba tratezi efectele,cauza ramane.asta stiti cum e,ca atunci cand iti repeti la nesfarsit"nu te enerva".la inceput are efectul scontat,dar dupa o vreme obtii efectul opus.cel putin in cazul meu asa s-a intamplat.tocmai repetarea la nesfarsit a acatistelor m-a facut sa ma gandesc la faptul ca "pana la Dumnezeu te mananca Sfintii".viata mea e pe un fagas ... nici nu stiu cum sa-l numesc.conform normelor bisericesti lumesti nu sunt pe o cale gresita,dar spiritual e mai mult decat evident ca nu e bine.si asta simt ca incepe sa se reflecte si in ceea ce voi face.sunt sigur ca voi gresi indiferent de hotararea pe care o voi lua.din pacate zac in aceeasi situatie de ani de zile asteptand la nesfarsit un mic semn,o usa deschisa.e evident ca voi fi nevoit sa sparg zidurile ce ma inconjoara si n-am cum sa evit greselile.deja se pune pb supravietuirii in "civilizatia" ce ne inconjoara.nu astept nimic.daca ofer ajutor,o fac pt ca vreau si pot nu pt ca astept raspuns,daca fac rau o fac pt ca sunt nevoit si nu inteleg de ce ar tb sa fiu pedepsit atata timp cat nu am alta cale de supravietuire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2012, 11:29:23
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

nu il resping pe Dumnezeu,resping ceea ce mi se pare ca pretind doar oamenii a fi cuvantul lui Dumnezeu.cuvintele sunt o unealta foarte puternica.folosite in numele Domnului devin arme supreme.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2012, 12:17:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
nu il resping pe Dumnezeu
Aceasta marturie inseamna credinta. Necredinta Il respinge pe Dumnezeu. Sa ne aducem aminte de minunile savarsite de Hristos in fata fariseilor - acestia ajung sa spun ca Mantuitorul face minuni cu ajutorul demonilor, resping adevarul ca El este si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2012, 12:30:02
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Evrei 11:1 credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2012, 12:57:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
in ceea ce priveste rugaciunea ai dreptate.nu ma mai rog la fel.nu inteleg cum repetarea la nesfarsit a acelorasi cuvinte ma poate face sa pricep.prefer un fel de dialog direct cu Dumnezeu.
Acest dialog cu Dumnezeu are două părți, ca orice dialog. Când noi vorbim lui Dumnezeu, numim acest lucru "rugăciune". Când Dumnezeu ne răspunde, numim acest lucru "credință".
În niciun caz nu trebuie să vă rugați repetând la nesfârșit aceleași cuvinte. Rugăciunile în formă fixă, la care cred că vă referiți (de exemplu: "Tatăl nostru", pe care ne-a recomandat-o Isus Cristos) conțin, în spatele cuvintelor, idei: cereri, laudă, mulțumiri, etc (sunt 5 tipuri de rugăciuni). Rugăciunile cele mai cunoscute și folosite sunt rugăciuni de cerere, de exemplu "Tatăl nostru" conține 7 cereri, "Împărate Ceresc" conține 4 cereri etc. Eu mă rog așa: întâi mă așez în poziție adecvată (în genunchi, în picioare, nu intrăm în detalii). Apoi fac devoțiunea Crucii ("în numele Tatălui...") care este un fel de epicleză a rugăciunii. Apoi nu fac nimic, ci pur și simplu îmi adun gândurile câteva secunde sau chiar minute. Pe urmă, spun o rugăciune în formă fixă, care știu că îi place lui Dumnezeu sau Sfintei Fecioare. Apoi spun rugăciune în formulare liberă, în funcție de intenția pe care o am.

Citat:
ca am nevoie de "doctor' asta am banuit si eu,iar parerile voastre mi-au confirmat acest lucru.doar ca "doctorii"pe care-i mai gasesc nu-mi raspund la intrebari.cei care m-au "tratat" inainte din pacate i-a luat Dumnezeu.
Două lucruri vreau să vă spun, aici.
Mai întâi, doctorii cu adevărat excelenți sunt extrem de puțini. Maximum 5 % din populația medicală (un doctor vă spune asta). Pe urmă, vine un procent considerabil mai mare (poate cam 70-80 %) de medici care nu sunt ei formidabili, dar sunt medici utili: adică, pentru bolnav este bine că sunt acești medici (mai bine decât dacă nu ar fi). În sfârșit, mai sunt destui medici care sunt un dezastru: fie nulități în meserie (ceea ce nu înseamnă că nu au galoane, morgă și multe diplome afișate, care sunt engolpioanele medicilor), fie sunt atât de josnici încât dau în mod intenționat tratamente care să creeze pacienților o situație de dependență de ei. Pentru pacienți, ar fi mai bine să nu se ducă la asemenea medici decât să se ducă. Ei bine, tot așa este și cu doctorii sufletelor, care sunt preoții. Și, așa cum trebuie să ne rugăm pentru ca să dăm peste un doctor bun, tot așa trebuie să ne rugăm ca să dăm peste cineva capabil cu adevărat de direcțiune spirituală. Pe de altă parte, cred că sunteți de acord că ar fi un lucru neînțelept să căutăm să ajungem la unul dintre cei 1-5 % care formează gloria medicinii pentru ceva atât de banal ca o rinită. Nici nu vom căuta un as al bisturiului pentru apendicita noastră. Riscăm să pierdem timp prețios, iar boala să se agraveze. Ori de câte ori e vorba de suferințe spirituale obișnuite, așa cum avem cei mai mulți, vom fi surprinși mereu să constatăm că, poate chiar la colțul străzii noastre, există unul dintre doctorii aceia utili, la care e mai bine să ne ducem decât să nu ne ducem.

Al doilea lucru este acela că există o deosebire între medici și preoți. La medici, valoarea lor depinde de cunoștințele lor, de abnegația lor, de alte trăsături care sunt personale, adică nu e suficient statutul de medic ca să ai capabilitatea de a practica. La preoți, hirotonia conferă ceva ce nu putem vedea, nici măsura: o grație specifică. Este harul preoțesc. Toți preoții îl au, iar întrebarea dacă o Sfântă Taină săvârșită de un preot virtuos operează la fel cu o Sfântă Taină săvârșită de un preot păcătos, sau dus cu pluta, sau o nulitate teologică a fost una dintre primele întrebări la care Biserica a fost chemată să răspundă, încă din vremea când era în catacombe. Prin urmare, când este vorba de spovadă, sau de maslu (dar nu de direcțiune spirituală) puteți să vă duceți foarte bine la primul preot care vă iese în cale. Chiar și dacă face parte din cei 10 % mai de jos, încă e mai bine să vă duceți la el decât să nu vă duceți.


Citat:
sunt sigur ca voi gresi indiferent de hotararea pe care o voi lua.din pacate zac in aceeasi situatie de ani de zile asteptand la nesfarsit un mic semn,o usa deschisa.e evident ca voi fi nevoit sa sparg zidurile ce ma inconjoara si n-am cum sa evit greselile.deja se pune pb supravietuirii in "civilizatia" ce ne inconjoara.nu astept nimic.daca ofer ajutor,o fac pt ca vreau si pot nu pt ca astept raspuns,daca fac rau o fac pt ca sunt nevoit si nu inteleg de ce ar tb sa fiu pedepsit atata timp cat nu am alta cale de supravietuire.
Nu e un pic de deznădeje aici ? Cum vă lasați pradă deznădejdii ? Încă nu ați aflat ? Cristos a înviat !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.04.2012, 18:19:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este o gluma , dar oricum sa nu spui nici in gluma asa ceva !
pai daca rugaciunile de dimineata si seara sunt prea putin ...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.04.2012, 18:21:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Evrei 11:1 credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd.
e clar ... sunt ateu ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna georgeval Generalitati 21 10.10.2012 18:12:15
perioade de necredinta Dia20_diana Generalitati 27 10.03.2008 18:51:25