Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.06.2014, 15:36:49
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Adica pe intelesul tuturor, toti sunt prosti numai el este destept, e patologic.
Si ce ne invata Sfanta Traditie sa facem cand intalnim un caz patologic? sa radem de neputinta celui bolnav? Se chicotim si sa facem cu ochiul? Sa vorbim cu viclesug si cu subanteles?

Tu cum reactionezi in viata de zi cu zi cand intalnesti un caz patologic? Tot ca in postarea de mai sus? Dumnezeu sa te povatuiasca dupa metodele sale, cu leacuri dulci sau amare, dupa cum va socoti Sfintia SA.
  #122  
Vechi 26.06.2014, 15:37:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Albert, tragi niste conluzii de vai-de-ele. Zău că am impresia uneori că scri doar ca sa iți faci prezența simțită pe forum uneori.

Și prin răspunul taău se pare că tot asta zici, dar cu alte cuvinte, și anume că suprema înțelepciune e de a distinge binele de rău. În plus spui doar că, cu asta se ocupă Sfinții Părinți și Sfânta Tradiție.


citat: "Adica pe intelesul tuturor, toti sunt prosti numai el este destept, e patologic. " închei citatul.
Asta toti o simțim la un moment dat, dar important e să ne dăm seama că nu e așa și să acționăm în consecință.
Până și tu faci lucrul ăsta câteodata (citește postările e pe forum și ai să vezi=, si eu fac asta uneori, și cam mai toți avem și aici pe forum postări care arată că ne simțim mai deștepți ca restul.


AlinB, nu înțeleg de ce te retragi; sincer nu mi se pare că ai făcut nimic rău. Că mai sunt polemici și discuții în contradictoriu...păi e un forum, e normal să fie așa, ca poate unii s-au simțit jigniți sau poate și tu te-ai simțit jignit de ceva ce a scris aici...iarăși, poate nu am vrut-ai vrut sa jignim-jignești; cum vedem lucrurile diferit, e posibil să și nterpretăm lucrurile diferit.
Sincer, sper să revii cât de curând, căci, chiar cred ca ai contribuit la ajutorarea unora de pe forum (me included).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #123  
Vechi 26.06.2014, 16:22:06
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Si ce ne invata Sfanta Traditie sa facem cand intalnim un caz patologic?
Daca esti interesat de acest subiect, poate citesti Hieroteos Vlachos - Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa

Cartea o poti lua de aici: http://www.resurse-ortodoxe.ro/hiero...xa_l68_p0.html
  #124  
Vechi 26.06.2014, 16:30:35
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
citat: "Adica pe intelesul tuturor, toti sunt prosti numai el este destept, e patologic. " închei citatul.
Asta toti o simțim la un moment dat, dar important e să ne dăm seama că nu e așa și să acționăm în consecință.
Corinusha, ar fi bine sa vorbesti doar in numele tau ... si sa nu mai generalizezi. Faptul ca tu personal crezi sau nu ca stai de vorba cu Dumnezeu sau cine stie ce alte lucruri ... nu insemna ca toata lumea face sau crede ca tine, intelegi ?

Spune ce crezi tu, daca ai ceva de spus. Spune ce cred altii si nu uita sa dai sursa, atunci cand prezinti ce spun altii.

Faptul ca nu esti de acord sau nu intelegi prea bine anumite lucruri, nu insemna ca trebuie sa si incepi sa "judeci" acele lucruri.

Apropo, ce parere ai tu despre sectanti ?
Sunt pe acest forum ca sa ce ? Cauta ortodocsi naivi carora sa le schimbe credinta in care au fost botezati sau nu, tu ce crezi ?

Dar despre atei ce parere ai tu, Corinusha ? Ei ce cauta pe acest forum ? Vor sa ne alfabetizeze stiintific cumva ?
Fac doar conversatie ... am inteles ... isi pierd si ei timpul pe aici pe forum ... interesant.

Corinusha, tu ai renuntat sa te mai definesti ca o "ortodoxa" invocand niste motive puerile ... ca se ia de tine nu stiu cine, ca te superi, ca nu mai vrei sa dai explicatii pe acesta tema ... ca oricum crezi cum vrei tu ... tu esti un bun exemplu de "tinta" pentru diversi sectari ... si din pacate ai cam picat in plasa lor.

Ai observat ca AlinB, exact acum cand s-a hotarat sa nu mai posteze (6 zile) s-a definit ca "ortodox" la status ? De ce oare ?

Last edited by AlbertX; 26.06.2014 at 22:05:30.
  #125  
Vechi 27.06.2014, 09:13:56
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Daca esti interesat de acest subiect, poate citesti Hieroteos Vlachos - Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa

Cartea o poti lua de aici: http://www.resurse-ortodoxe.ro/hiero...xa_l68_p0.html
Nu sunt interesat. Eu te-am intrebat cum reactionezi cand intalnesti un caz patarologic. Cred ca intrebarea e clara si astept un raspuns... iar daca esti incapabil sa iti continui prestatia, atunci fa-ti macar binele de a nu te mai indreptati in abaterile de la adevar.

Tu chiar nu vezi ca nimeni nu te ia in serios cand persecuti in numele lui Hristos? Printr-un asa hal de comportament mai adaugi cate o bulina neagra in dreptul bisericii pe care sustii ca o reprezinti. Si din pacate sunt foarte multi ca si tine. Lumea vine la biserica pentru ca are nevoie de ajutor, dar acolo gaseste paraziti si calai in locul doctorilor din "Traditie". In ziua de azi, folclorul este cam tot ceea ce a mai ramas din BOR; folclorul si incostienta celor care cauta un vrajitor, sa le faca minuni contra cost.

Dragul meu, nu asa au marturisit sfintii parinti. Nu asta au lasat mostenire sfintii parinti. Cei care s-au jertfit prin pesteri prin munti, prin crapaturile pamantului, altii au rabdat lanturi si biciuire, temnita si torturi, dar toti acestia s-au jertfit pentru un ideal, nu pentru o afacere sub blazonul unui evreu rastignit.

Last edited by leonte; 27.06.2014 at 09:20:52.
  #126  
Vechi 27.06.2014, 11:05:25
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Nu sunt interesat. Eu te-am intrebat cum reactionezi cand intalnesti un caz patarologic. Cred ca intrebarea e clara si astept un raspuns...
leonte, cand intalnesc un caz "patarologic" reactionez foarte bine, ma rog lui Dumnezeu sa-i dea sanatate si sa-l ierte ca nu stie ce face ...

leonte, ce te opreste sa te faci ortodox, te-ai intrebat vreodata ?

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Lumea vine la biserica pentru ca are nevoie de ajutor, dar acolo gaseste paraziti si calai in locul doctorilor din "Traditie". In ziua de azi, folclorul este cam tot ceea ce a mai ramas din BOR; folclorul si incostienta celor care cauta un vrajitor, sa le faca minuni contra cost.
Asa va invata pastorul vostru despre ortodocsi, si tu esti atat de naiv si-l crezi ? Nu e mai usor sa verifici ? Din Biserica Ortodoxa a ramas doar foloclorul leonte, folclorul si incontienta celor care cauta un vrajitor sa le faca minuni contra cost ?

leonte, te porti ca un sectar, reactionezi ca un sectar, gandesti ca un sectar ... si mai ai pretentii sa te iau si in serios,... ti-e rusine cumva sa spui carui cult apartii ?

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 11:13:18.
  #127  
Vechi 27.06.2014, 11:14:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

AlbertX, la câți sectari ți-a fost dat să întâlnești pe forumul ăsta, nu peste multă vreme vei fi singurul ortodox în viață.
  #128  
Vechi 27.06.2014, 11:21:28
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
AlbertX, la câți sectari ți-a fost dat să întâlnești pe forumul ăsta, nu peste multă vreme vei fi singurul ortodox în viață.
CristianR, tu de ce crezi ca sunt atat de atrasi sectarii si ateii de acest forum crestin-ortodox ?

Ca sectarii si ateii sunt numeric in mod nefiresc mai multi decat ortodocsii pe acest forum, este evident pentru oricine ... doar ca ei nu vin aici ca sa invete ceva ci vor sa ne invete ceva, te-ai prins ? Ateii vor sa ne alfabetizeze stiintific si sectarii vor sa ne demonstreze ca suntem pe o cale gresita ...

leonte este un bun exemplu ...

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 11:36:01.
  #129  
Vechi 27.06.2014, 12:02:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Știam că mă numeri și pe mine la sectari, de aceea am scris mesajul anterior.
  #130  
Vechi 27.06.2014, 12:17:36
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Știam că mă numeri și pe mine la sectari, de aceea am scris mesajul anterior.
Multi sectari sau atei se dau "ortodocsi" pe acest forum ... nu cred ca m-am referit la tine ca la un sectar pana acum ...
In mesajul anterior nu ma refeream la tine, dar daca asa ai inteles ... si daca te simti cu musca pe caciula .. ce sa zic ?

Eu nu folosesc peiorativ cuvantul "sectar" si "ateu" si nu consider ca pentru un sectar sau un ateu este o rusine sa-si declare credinta, cu atat mai mult cat pe forum nu se stie identitatea nimanui. Viclenia este bine de scos in evidenta la acesti indivizi.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
AlbertX, la câți sectari ți-a fost dat să întâlnești pe forumul ăsta, nu peste multă vreme vei fi singurul ortodox în viață.
Sunt multi ortodocsi pe acest forum de foarte buna calitate, nu-ti face griji ...

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 12:46:25.
Subiect închis