Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2016, 23:19:07
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Relatie de prietenie

Vreau sa cunosc o fata din Bucuresti care are acelasi valori crestine ca si mine. Intentiile mele sunt cu adevarat serioase. Pentru inceput pot spune ca am 28 de ani. Mai multe putem discuta in privat.

O seara buna :)!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2016, 08:29:27
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Vreau sa cunosc o fata din Bucuresti care are acelasi valori crestine ca si mine. Intentiile mele sunt cu adevarat serioase. Pentru inceput pot spune ca am 28 de ani. Mai multe putem discuta in privat.

O seara buna :)!
Informatiile oferite public mi se par insuficiente pentru a defini cu adevarat seriozitatea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2016, 09:20:30
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Informatiile oferite public mi se par insuficiente pentru a defini cu adevarat seriozitatea.
Si ce conteaza cum ti se par tie? Aveai de gand sa-i scrii?
Nu te incadrezi, nu esti din Bucuresti.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2016, 01:34:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Vreau sa cunosc o fata din Bucuresti care are acelasi valori crestine ca si mine. Intentiile mele sunt cu adevarat serioase. Pentru inceput pot spune ca am 28 de ani. Mai multe putem discuta in privat.

O seara buna :)!
Mesajele de tipul asta arata o debusolare maxima si o necunoastere a sensului real al unei relatii.

O relatie se bazeaza pe cateva lucruri esentiale:
1. Compatibilitate pe termen lung intre parteneri
2. Posibilitatea ca pe un termen lung sa impartaseasca amandoi valorile ortodoxiei.

Faptul ca tu ai masurile tale (si am vazut multi cu masuri proprii) poate nu este cel mai bun lucru. Mai bine lasa-l pe Dumnezeu sa te ajute sa masori corect intr-o situatie din asta. Roaga-te lui Dumnezeu pentru un 'partner bun' si nu mai sta sa-l masori dupa toate virgulele nefolositoare si care se indreapta in timp. Sa stii ca si tu le ai pe ale tale si daca adaugi la ele si o doza mai mare de exagerare si neranduiala si dezechilibru in cele duhovnicesti pe care incerci sa le torni in spatele altuia (care este la inceput duhovniceste si neobisnuit) cu siguranta ca nu vei ajunge nicaieri.

Last edited by gpalama; 19.12.2016 at 01:36:25.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2016, 10:22:13
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

Mersi de sfat. Apropo, cum ti-a iesit pana acum Palama cu rugaciunea si cu asteptarea asta? Esti insurat, ai copii? Cati ani ai?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2016, 10:23:29
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

Daca poti dezvolta mai mult cu privire la sensul real al unei relatii ar fi grozav, dar numai daca tu ai una si este un real succes . Sunt sigur ca majoritatea dintre noi ne dorim sa auzim mai multe sfaturi din partea unei persoane care a reusit in dragoste, un capitol la care majoritatea dintre noi avem probleme

Last edited by ioan89; 19.12.2016 at 10:31:18.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2016, 10:35:49
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

"Mesajele de tipul asta arata o debusolare maxima si o necunoastere a sensului real al unei relatii."

1. Nu te folosi de Dumnezeu pentru a-ti promova propriile standarde si pareri! Nu este ok dpdv moral! Ar trebuie sa-ti fie rusine!

2. Mesajul meu trimis mai sus nu este de un anume "tip". Nu ar trebui sa incerci sa-l cataloghezi intr-un anume fel. Este un mesaj simplu, casual, trimis de un tanar care doreste sa cunoasca o tanara si nimic mai mult.

3. Si cine spune cine e sensul real al unei relatii? Tu? Da, dar in relatia ta!

Ar trebui sa-ti fie rusine! Esti un mitocan!

Last edited by ioan89; 19.12.2016 at 11:45:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2016, 13:24:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
"Mesajele de tipul asta arata o debusolare maxima si o necunoastere a sensului real al unei relatii."

1. Nu te folosi de Dumnezeu pentru a-ti promova propriile standarde si pareri! Nu este ok dpdv moral! Ar trebuie sa-ti fie rusine!

2. Mesajul meu trimis mai sus nu este de un anume "tip". Nu ar trebui sa incerci sa-l cataloghezi intr-un anume fel. Este un mesaj simplu, casual, trimis de un tanar care doreste sa cunoasca o tanara si nimic mai mult.

3. Si cine spune cine e sensul real al unei relatii? Tu? Da, dar in relatia ta!

Ar trebui sa-ti fie rusine! Esti un mitocan!
Omul ti-a dat niste sfaturi de bun simt.

Ca a facut poate si o catalogare mai putin inspirata, nu e motiv sa sari asa in sus decat daca ai niste probleme serioase.

Acum sunt sigur ca ti-ai facut deja cea mai buna reclama pentru potentialele candidate.

Sunt absolut convins ca dupa aceasta postare, casuta ta va fi plina de doritoare pentru relatia cu un barbat adevarat, temperamental :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2016, 14:01:02
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

Alin, mesajul meu nu este unul manat de un comportament temperamental. Nu ai de unde sa cunosti tonul, expreia fetei si starea mea de spirit in momentul in care am raspuns mai devreme. Deci avem de-a face cu o presupunere, una lipsita complet de argumente. Desi presupunerea ta nu este corecta, mesajul de mai sus este exact raspunsul pe care merita sa-l primeasca unul care pretinde ca e buricul pamantului, mai ales atunci cand nu realizeaza consecintele actiunilor sale. Daca cel din spatele tastaturii era o persoana timida sau mai slaba mental? Care era rezultatul? Ii adauga un plus de indoiala de sine la cea in care sa scalda deja? E o diferenta intre a fi adult si a te preface ca esti adult...hai sa fim serios!
Cand am ales sa-i raspund in acest mod, poate un pic cam acid, crezi ca nu am stiu ca nu exista posibilitatea ca eu sa fiu pus in postura de "baiatul cel rau"? Ba da si mi-am asumat 100% chestia asta.
Cu o singura chestie pot sa fiu de acord din tot ce ai scris mai sus...cu faptul ca am o "problema". Am o problema cu cei care se trezesc sa dea sfaturi fara sa le ceara nimeni, mai ales din spatele unei tastaturi .

Cred ca am spus tot ce era de spus domnilor! Daca mai vrea cineva sa sara in apararea domnului gpalama, este liber sa o faca, evident, doar ca nu voi mai da curs provocarilor si nu voi mai raspunde!

Ps: Alin, tu esti inca un tip care pretinde ca ar cunoaste ce vor femeile, doar ca intr-o varianta mai light! Haha Sub forma de gluma te intreb, de unde stii ca femeile nu ar gasi "temperamentul" meu chiar atractiv? Haha

O zi buna!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2016, 14:29:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Alin, mesajul meu nu este unul manat de un comportament temperamental. Nu ai de unde sa cunosti tonul, expreia fetei si starea mea de spirit in momentul in care am raspuns mai devreme. Deci avem de-a face cu o presupunere, una lipsita complet de argumente. Desi presupunerea ta nu este corecta, mesajul de mai sus este exact raspunsul pe care merita sa-l primeasca unul care pretinde ca e buricul pamantului, mai ales atunci cand nu realizeaza consecintele actiunilor sale. Daca cel din spatele tastaturii era o persoana timida sau mai slaba mental? Care era rezultatul? Ii adauga un plus de indoiala de sine la cea in care sa scalda deja? E o diferenta intre a fi adult si a te preface ca esti adult...hai sa fim serios!
Cand am ales sa-i raspund in acest mod, poate un pic cam acid, crezi ca nu am stiu ca nu exista posibilitatea ca eu sa fiu pus in postura de "baiatul cel rau"? Ba da si mi-am asumat 100% chestia asta.
Cu o singura chestie pot sa fiu de acord din tot ce ai scris mai sus...cu faptul ca am o "problema". Am o problema cu cei care se trezesc sa dea sfaturi fara sa le ceara nimeni, mai ales din spatele unei tastaturi .

Cred ca am spus tot ce era de spus domnilor! Daca mai vrea cineva sa sara in apararea domnului gpalama, este liber sa o faca, evident, doar ca nu voi mai da curs provocarilor si nu voi mai raspunde!

Ps: Alin, tu esti inca un tip care pretinde ca ar cunoaste ce vor femeile, doar ca intr-o varianta mai light! Haha Sub forma de gluma te intreb, de unde stii ca femeile nu ar gasi "temperamentul" meu chiar atractiv? Haha

O zi buna!
Categoric esti unul care a cazut victima cliseului convingerii ca femeile bune vor barbati rai :)

Sau poate nu, pur si simplu e felul tau de a fi care intamplator, si-a gasit o justificare .. :)

De altfel, mi se pare cam ciudat ca o persoana cu atata incredere de sine (s-ar putea numi si altfel) a ajuns sa-si caute relatiile pe un forum.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.12.2016 at 14:41:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare