Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.06.2011, 12:44:54
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
"Cuvintele noastre ortodoxe sunt ca armele care îi apără pe ai noștri și îi lovesc pe eretici. Aceste cuvinte nu îi lovesc pentru a-i doborî, ci pentru a-i ridica după ce au căzut. Acesta este scopul luptei noastre: să îi ajutăm și pe vrășmașii noștri să se mântuiască."(Sf. Ioan Gură de Aur)
Pe vreme aia nu exista decit o singura biserica crestina (inainte de schisma) iar ereticii cazuti erau ..nu stiu cine erau dar erau, insa noi acum fiind la rindu-ne eretici (fara sa stim) ne fabricam eretici cu ajutorul prejudecatilor inoculate si dospite si nu ii lovim ca sa se ridice -eu nu am vazut unu inca ridicat- ci ca sa ramina acolo cazut sau daca nu-i cazut sa cada -altfel nu am mai fi eretici si nu am mai scorni minciuni ca sa aparam crednta, biserica su pe Iisus care nu au nevoie de o astfel de aparare cu marturii mincinoase si prezentari tendentioase.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 21.06.2011, 12:50:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Bineinteles persoanele de fata se exclud fiindca ma refer la alte campanii de aparare a credntei (in spectul ei partinitor)-peronal am vb pe net cu un baiat care e autorul unei astfel de carti tendentioase si a recunoscut apoi ca a crezut ca orice ar zice rau sau presupus este inspre binele ortodoxiei.
Cartea o cumparasem de la taraba cu icoane si carti din curtea bisericii.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 18.09.2011, 00:05:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dialoguri cu Parintele Arsenie Papacioc: Ortodoxie si secte
,,- Ce sansă dati ecumenismului?
- E ideea cuiva, dar ce, crezi că se discută mare lucru!
Să stiti că sunt discutii istorice. Nu cred, sunt discutii gratuite. De complezentă este bine să se discute, ca să te lasi prostit, să creadă că el va birui. Dar este o mare greseală! Nu se face nimic! Pentru că de la Dumnezeu va veni si căderea catolicismului! Practic, eu nici nu mai zic că-i o biserică. E un guvern cu nume clericalist."
Reply With Quote
  #254  
Vechi 10.01.2013, 23:51:18
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa fim cu luare aiminte.Ecumenismul e arma diavolului si trebuie demascat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 13:54:27
Nevoia de ajutor archanghel Stiri, actualitati, anunturi 34 12.08.2009 09:59:09
Ecumenismul-dialog sau unificarea confesiunilor? georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 31 15.07.2008 19:20:50
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59