Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 07.08.2013, 03:30:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Logica feminina:
Merg cu autobuzul catre casa. Autobuzul este plin.
Nu vreau sa ma inghesui pana la aparatul de compostat, mai bine rog o doamna sa imi composteze biletul.
Dar cum sa ma adresez oare ?
Sa o tutuiesc sau sa ma adresez cu Dvs ?
... La penultima statie nu a coborat, deci merge pana la capatul de linie. ...
Ma uit mai atent la ea, are o sticla de vin, adica sigur merge la un barbat.
Vinul nu este cel mai ieftin, deci barbatul arata bine.
In satul meu sunt doi barbati care arata bine: sotul meu si amantul meu.
La amantul meu sigur nu poate merge deoarece eu acolo ma duc acum. Inseamna ca merge la sotul meu.
Sotul meu are doua amante: Claudia si Andreea.
Claudia e in delegatie... "Andreea, poti sa-mi compostezi si mie acest bilet, te rog ?"
Andreea: "De unde ne cunoastem?"
Initial acest banc vechi dar dragut era cu Itzik, care il intalneste pe seful sotiei sale, Rashela, dimineata la ora 5 in statia de autobuz; iar replica finala era: Prin deductie logica!
Reply With Quote
  #412  
Vechi 09.08.2013, 20:41:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Logica învinge

Intr-o manastire traiau doua maicute. Una era cunoscuta drept sora Matematica (SM) iar cealalta era cunoscuta drept sora Logica (SL).

Odata le-a prins intunericul impreuna, pe un drum de tara, laturalnic. Erau inca departe de manastire.
SM: L-ai observat pe individul care ne urmareste in ultimele 38 de minute si jumatate? Ma intreb ce ganduri are.
SL: E logic. Vrea sa ne violeze.
SM: O, nu se poate! La viteza cu care mergem noi o sa ne ajunga cam in 15 minute.Ce-o sa facem?
SL: Singurul lucru logic pe care putem sa-l facem este sa mergem mai repede.Au grabit pasul.
SM: Nu tine figura!
SL: Normal ca nu tine! Barbatul a facut un lucru logic: a inceput sa mearga si el mai repede.
SM: In concluzie, ce ne facem? La viteza asta o sa ne ajunga intr-un minut.
SL: Singurul lucru logic pe care putem sa-l facem este sa ne despartim. Tu ia-o indirectia aia si eu in cealalta. Nu ne va putea urmari pe amandoua deodata.
Barbatul s-a hotarat sa o urmareasca pe sora Logica. Sora Matematica a ajuns la manastire si a asteptat-o ingrijorata pe sora Logica. In cele din urma sora Logica a sosit ravasita si imbujorata.
SM: Sora Logica, multumesc lui Dumnezeu ca ai ajuns teafara ! Spune, te rog, ce s-a intamplat!
SL: S-a intamplat ceea ce era logic sa se-ntample: barbatul n-a putut sa ne urmareasca pe amandoua, asa ca m-a urmarit numai pe mine.
SM: Da, ma rog! Si ce s-a intamplat dupa aia?
SL: S-a intamplat ceea ce era logic sa se intample. Am inceput sa fug cat puteam de repede iar el a facut acelasi lucru.
SM: Si?
SL: S-a intamplat singurul lucru logic care putea sa se intample. M-a ajuns.
SM: Doamne, Dumnezeule!!! Si ce-ai facut?
SL: Singurul lucru logic pe care puteam sa-l fac in situatia aceea: m-am intors cu spatele la el si mi-am ridicat poalele vesmintelor mele monahale pana la brau.
SM: Vai, sora! Si ce-a facut barbatul?
SL: A facut ceea ce era logic sa faca: s-a apropiat de mine, s-a descheiat la curea si si-a lasat pantalonii in vine.
SM: Oh, nu! Si apoi ce s-a intamplat?
SL: Nu e logic, sora? O maicuta cu poalele ridicate fuge mult mai repede decat un barbat cu pantalonii in vine!
Reply With Quote
  #413  
Vechi 09.08.2013, 21:07:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

TRABANTUL E BAZA!

Pe autostrada intre Munchen si Stuttgart un tip cu un Trabant ramane in pana, cu capota deschisa facea cu mana la masini, dupa un timp, opreste un tip cu un Jaguar sa-l ajute:
-Salut!Cu ce te pot ajuta?
-Salut, daca se poate, te rog sa ma tragi pana in primul oras deoarece mi s-a stricat motorul, insa te rog frumos sa nu mergi cu viteza mare deoarece trabantul nu are stabilitate, maxim 80km/h...
-Pai stii, eu ma cam grabesc, insa vreau sa te si ajut, facem in felul urmator...in cazul in care vezi ca depasesc viteza, imi dai flash-uri, astfel sigur nu vor fi probleme...
Zis si facut, leaga omu' Trabantu de Jaguar si o iau usor pe autostrada.
Jaguaristul nostru asculta muzica, mai vorbeste la mobil, uita de Trabant si incepe sa ridice viteza, in spate, trabantistu' incepe sa dea flash-uri, imediat tipul realizeaza si incetineste pana la viteza maxima de 80 km/h, se mai intampla lucrul aste de vreo doua ori si omul mentine viteza pentru o buna bucata de drum.
In timp ce mergeau ei asa linistiti cu 80 km/h, trece pe langa ei un Jaguar mai batranel insa cu un tanar la volan, aceasta incercand o provocare pentru tipul amabil cu modelul nou de Jaguar, initial acesta il ignora, insa nu rezista tentatiei si incepe o cursa nebuna pana la prima iesire de pe autostrada, astfel ca incepe sa accelereze puternic, 100-110, trabantistul da flash-uri incercand sa-i spuna omului s-o lase mai moale, insa acesta nimic, era chitit pe castigarea cursei, 120-130 km/h, trabantistul da din ce in ce mai des din faruri, trabantul incepe sa gliseze usor stanga-dreapta, astfel ca se chinuie cu greu sa mentina controlul, 140-150 km/h, deja pe trabantist il dor mainile de la flash-uri si de la stradania de a mentine trabantul pe banda de mers, acesta deja facand adevarate manevre stanga-dreapta, 160-170 km/h, trabantistul mai ca rupe batul de dat flashuri si masina se zdruncina intr-un mare balans stanga-dreapta... din intamplare, in spatele lui rula un jurnalist al cotidianului Build, astfel ca in ziar, pe prima pagina, apare o poza a intamplarii si un mare titlu:
IERI PE AUTOSTRADA CE LEAGA MUNCHEN DE STUTTGART, DOUA JAGUARURI SE INTRECEAU CU PESTE 170KM/H, IAR UN TRABANT INCERCA SA-I DEPASEASCA CAND PE STANGA CAND PE DREAPTA DANDU-LE FLASH-URI INSISTENTE...
Reply With Quote
  #414  
Vechi 11.08.2013, 19:44:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=VvhEfgD8chM (inegalabilul Gheorghe Urschi- umor din Basarabia autentic!)
Reply With Quote
  #415  
Vechi 11.08.2013, 19:52:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=OmsVLnhIJ88
Reply With Quote
  #416  
Vechi 11.08.2013, 20:06:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=peZiPd4TJj0 (cu toate "Ingredientele": Nea' Marin, Veta, nasa' Reta, nasu' Pantelica, nepotu' Suca si damigeana cu zaibar')
Reply With Quote
  #417  
Vechi 16.08.2013, 05:37:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Varianta umoristică a sfârșitului lumii

In anul 2011, vine Dumnezeu la Noe, care traia linistit si-i zice:
- Noe, pamantul s-a umplut de rautate si oamenii M-au uitat. Vreau sa-mi construiesti o noua Arca, pentru ca Potopul va veni iar. Sa iei din fiecare specie cate un exemplar mascul si femela. Ai la dispozitie 6 luni de zile!

Dupa 6 luni se uita Dumnezeu pe pamant si-l vede pe Noe plangand in gradina.
- Noe !!! Sunt pe cale sa incep Potopul, unde este Arca???
- Iarta-ma Doamne, dar lucrurile s-au mai schimbat intre timp… Am nevoie de autorizatie de constructie. Ma tot cert cu un inspector, pentru un sistem antiincendiu, vecinii m-au dat in judecata pentru ca am incalcat planul de urbanism construind Arca in gradina mea si nu am respectat normele de inaltime.
Apoi compania de electricitate a cerut sa pun ipoteca pe Arca in vederea acoperirii costurilor de transport si de mutare a liniilor de inalta tensiune ce trebuie date la o parte din calea Arcei pentru a fi lansata la apa. Degeaba le-am spus eu ca va veni marea la mine, ca nu m-au crezut.
Sa fac rost de lemn, a fost o alta problema. Este interzis sa tai lemn din padurile invecinate deoarece acolo traieste bufnita cu pete care-i o specie protejata. Am incercat sa-i conving pe ecologisti ca tai lemnul tocmai pentru a salva bufnita, dar nici n-au vrut sa stea de vorba cu mine.
Cand am inceput sa adun animalele, am fost dat in judecata de un grup de activisti pentru protectia animalelor. Ei sustineau ca tin animale salbatice sechestrate impotriva vointei lor si de asemenea, au sustinut ca sa pun atatea animale intr-un spatiu atat de mic, inseamna cruzime asupra lor.
Apoi Ministerul Mediului a spus ca nu am voie sa construiesc Arca pana cand reprezentantii lor nu fac un studiu de mediu si implicatiile pe care Potopul Tau le poate avea asupra mediului.
Inca am un proces in derulare cu Ministerul Muncii deoarce nu m-am hotarat cate minoritati ale grupurilor etnice sa angajez pe santier. Blocul Sindical nu ma lasa sa fiu ajutat de proprii copiii la constructie deoarece acestia nu fac parte din Sindicat si nu au certificare ISCIR pentru constructia de Arce.
Ca sa fie totul si mai rau, Fiscul mi-a confiscat toate posesiile deoarece ei sustin ca vreau sa parasesc tara cu specii de animale pe cale de disparitie.
Deci, Doamne, iarta-ma, dar, imi trebuie pe putin 10 ani ca sa fac tot ce mi-ai zis!!
Dintr-o data cerul se lumina, norii disparura, iar soarele aparu din nou stralucitor pe cer.

- Doamne, sa inteleg ca nu ne mai distrugi lumea ?
- Nu, Noe, se pare ca mi-a luat-o guvernul inainte…
Reply With Quote
  #418  
Vechi 16.08.2013, 14:35:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sunt super bancurile tale,Mirela,am ras cu lacrimi! :))))
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #419  
Vechi 16.08.2013, 16:19:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Felicitari si din partea mea pentru Mirela!
Reply With Quote
  #420  
Vechi 16.08.2013, 22:30:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Și cu asta ce-am făcut?
de Constantin Tănase (1880-1945)

Ne-am trezit din hibernare
Și-am strigat cât am putut:
Sus Cutare! Jos Cutare!?
Și cu asta ce-am făcut?

Am dorit, cu mic, cu mare,
Și-am luptat, cum am știut,
S-avem nouă guvernare?
Și cu asta ce-am făcut?

Ca mai bine să ne fie,
Ne-a crescut salariul brut,
Dar trăim în săracie?
Și cu asta ce-am făcut?

Ia corupția amploare,
Cum nicicând nu s-a văzut,
Scoatem totul la vânzare?
Și cu asta ce-am făcut?

Pentru-a câștiga o pâine,
Mulți o iau de la-nceput,
Rătăcesc prin țări străine?
Și cu asta ce-am făcut?

Traversam ani grei cu crize,
Leul iar a decăzut,
Cresc întruna taxe-accize?
Și cu asta ce-am făcut?

Totul este ca-nainte,
De belele n-am trecut,
Se trag sforile, se minte,
Și cu asta ce-am făcut?

Se urzesc pe-ascuns vendete,
Cum nicicând nu s-a văzut,
Țara-i plină de vedete,
Și cu asta ce-am făcut?

Pleacă-ai noștri, vin ai noștri!
E sloganul cunoscut;
Iarăși am votat ca proștii,
Și cu asta ce-am făcut?
Reply With Quote
Răspunde